Ooma
10 نکته ای که باید درباره لانه گزینی بدانید

1- لانه گزینی چیست؟

در انسان، لانه گزینی مرحله ای از حاملگی است که نطفه به دیواره رحم می چسبد. در این مرحله از رشد قبل از تولد، کانسپتوبلاستوسیت نامیده می شود. با این چسبندگی، نطفه اکسیژن و مواد مغذی را از مادر دریافت می کند تا بتواند رشد کند. در انسان لانه گزینی تخمک بارور احتمالا حدود 9 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد، اما این اتفاق می تواند بین 6 تا 12 روز بعد هم رخ دهد.

در سال های اخیر با توسعه یا تکنولوژی های تولید مثل کمکی (IVF) علاقه زیادی به این فرایند شده است. این تکنیک ها بلاستوسیت را به رحم می رساند تا امکان پیوند طبیعی را فراهم کند. لانه گزینی غیر طبیعی زمانی است که این روند در بدنه رحم رخ ندهد (خارج از رحم) یا جفت به درستی تشکیل نشود. علاوه بر این، لانه گزینی می تواند به طور طبیعی، اما با سلول تخم غیر طبیعی رخ دهد که به عنوان رشد مول هیداتیفرم در نظر گرفته می شود.

دوره لانه گزینی با تغییرات در سلول های اندومتری مشخص می شود که به جذب مایع رحم کمک می کند. این تغییرات به طور کلی به عنوان تبدیل غشای پلاسما شناخته شده است و بلاستوسیت را نزدیک به اندومتری قرار می دهد و آن را بی حرکت می کند. در این مرحله بلاستوسیت  هنوز می تواند با خارج شدن از رحم از بین برود. دانشمندان بر این باورند که هورمون ها موجب تورم می شوند که باعث می شوند حفره رحم قبل از این مرحله پر شود که باعث فشار به بلاستوسیت در برابر اندومتری می شود. دوره لانه گزینی همچنین ممکن است توسط آماده سازی های دیگر در اندومتر رحم، هم به صورت ساختاری و هم ترکیب ترشحات آن، آغاز شود.

2- شکست لانه گزینی ناشی از چیست؟

عدم پذیرش رحم در دو سوم موارد رخ می دهد و مشکلات مربوط به جنین در یک سوم موارد سبب شکست لانه گزینی می شود. پذیرش ناکافی رحم ممکن است ناشی از سیتوکین غیر طبیعی و سیگنالینگ هورمونی و همچنین تغییرات اپی ژنتیکی باشد.  شکست لانه گزینی مجدد علت ناباروری زنان است. بنابراین شانس بارداری می تواند با افزایش پذیرش اندومتر برای لانه گزینی بهبود یابد. ارزیابی مارکرهای لانه گزینی ممکن است به پیش بینی نتایج حاملگی کمک کند و کمبود لانه گزینی را شناسایی کند.

3- لانه گزینی غیر طبیعی چگونه است؟

 

لانه گزینی غیر طبیعی چیست

حاملگی خارج از رحم

اگر لانه گزینی در لوله رحم یا خارج از رحم رخ دهد، لانه گزینی غیرطبیعی یا حاملگی خارج از رحم رخ می دهد.

 • محل ها - سطح خارجی رحم، تخمدان، روده، دستگاه گوارش، دیواره صفاقی
 •  اگر نطفه به صورت خودبه خودی خارج نشود باید به وسیله جراحی خارج شود
 •  اگر اپیتلیوم رحم آسیب دیده باشد (زخم، بیماری التهابی لگن(
 •  اگر زونا پلوسیدا  خیلی زود از دست برود، باعث لانه گزینی لوله ای غیر بالغ می شود
 • نطفه ممکن است در طول مراحل اولیه رشد کند و می تواند از طریق شاخ رحم ریزش کند و دوباره در حفره صفاقی متصل شود.

بارداری مول هیداتی فرم

نوع دیگری از ناهنجاری ها زمانی است که تنها لایه های کانسپتوس تروفوبلاست به وجود می آید و نطفه رشد نمی کند. این حالت "مول هیداتی فرم" نامیده می شود، که به دلیل حضور مداوم لایه تروفوبلاستیک می باشد. این کانسپتوس غیر طبیعی می تواند در رحم لانه گزینی کند. سلولهای تروفوبلاست می تواند هورمون گنادوتروپین کوریون انسانی (hCG) را در حاملگی معمولی ترشح کند. تشخیص قبل از زایمان با استفاده از آنالیز اولتراسوند نشان دهنده عدم وجود نطفه است.

اشکال مختلف مول هیداتی فرم:

مول جزئی، مول کامل و تومور تروفوبلاستیک حاملگی. بسیاری از این تومورها بوسیله یک اسپرم هاپلوئید بوجود می آیند که یک تخمک بدون پرونوکولیا زن را بارور می کند. تومور دارای شکل ظاهری "انگور" است و بدون نطفه بسته ظاهر می شود. به دنبال بارداری مولار اول، حدود 1٪ خطر بارداری مولار دوم وجود دارد.

تشکیل جفت غیر طبیعی

ناهنجاری های لانه گزینی جفتی : ناهنجاریها می توانند از آناتومیکی با درجه یا محل لانه گزینی، ساختار (مانند دوقلو)، تا عملکرد جفت، اثرات جفت مادر (پره اکلامپسی، اريتروبلاستوز جنین) و در نهایت ناهنجاری های مکانیکی مرتبط با طناب جفت (بند ناف) باشد.

4- آیا گرفتگی و خونریزی معمول است؟

هنگامی که فرد برای بار اول باردار می شود گرفتگی و خونریزی را تجربه نمی کند. یک چهارم شرکت کنندگان در یک مطالعه سال 2010 خونریزی در سه ماهه اول را گزارش کردند. فقط 8 درصد از آنها خونریزی شدید داشتند. 28 درصد از کسانی که خونریزی و لکه بینی داشتند نیز درد را گزارش کردند. 54 درصد کسانی که خونریزی شدید داشتند نیز درد را تجربه کردند.

5- چگونگی تشخیص درد و گرفتگی لانه گزینی

 

درد لانه گزینی چگونه است

کسانی که لانه گزینی را تجربه کنند، ممکن است گرفتگی خفیف یا متوسط داشته باشند. برخی این احساسات را به صورت زیر شرح می دهند:

 • نیشگون
 •  احساس کشیدگی
 • احساس سوزش

این می تواند آن را از انقباض قاعدگی متمایز کند. درد ناخوشایند شدید در طول لانه گزینی غیرمعمول است، بنابراین هرکسی که درد شکم بین دوره ها را تجربه کند باید توسط پزشک ارزیابی شود. هنگامی که بارداری رخ دهد، لانه گزینی 6 تا 12 روز بعد از تخمک گذاری رخ می دهد. 

اگر یک تخمک بارور شود، بدن پوشش رحم را برای دریافت و محافظت از تخمک آماده می کند. بعضی از خونریزی های ناگهانی یا لکه بینی ممکن است باعث گرفتگی لانه گزینی شود. این خونریزی لانه گزینی نامیده می شود و سبک تر از پریودی منظم است.

6- علائم خونریزی لانه گزینی

خونریزی های لکه گزینی یکی از علائم اولیه بارداری (حداقل یکی از اولین علائم قابل تشخیص برای یک مادر) است. به طور معمول، این خونریزی حدود چند روز قبل از چرخه قاعدگی بعدی شروع می شود. چگونه فرد میتواند تفاوت بین پریودی و خونریزی لانه گزینی را تشخیص دهد؟ چندین نشانه اضافی وجود دارد که باید در ذهن داشته باشید.

علائم عمومی همراه با خونریزی لانه گزینی شامل موارد زیر است:

 •  گرفتگی سبک یا ضعف (کمتر از گرفتگی معمول پریودی)
 • نوسانات خلقی
 •  سردرد
 • حالت تهوع
 •  حساسیت سینه
 • کمر درد

7- خونریزی لانه گزینی چگونه است؟

 

خونریزی لانه گزینی چگونه است

خونریزی لانه گزینی با پریودی متوسط زن متفاوت است. در حال حاضر، همه زنان در دوران قاعدگی جریان خون مشابهی ندارند. بعضی از خانم ها پریودی سنگینتری نسبت به دیگران داشتند در حالیکه دیگران ممکن است خونریزی کمی غیر قابل پیش بینی داشته باشند. حتی با در نظر داشتن این موضوع، تفاوت های متعددی وجود دارد که خونریزی قاعدگی و خونریزی لانه گزینی را متمایز می کند. تفاوت های کلیدی:

1.رنگ

با توجه به سنگینی و سبکی پریودی، اکثر زنان پریودی با رنگ متفاوت دارند (معمولا به رنگ قرمز تیره). با این حال، خونریزی لانه گزینی معمولا به رنگ صورتی روشن تا قهوه ای تیره (رنگ زنگ آهن) است.

2. لخته شدن

برخی از زنان در طول قاعدگی مقدار زیادی لخته شدن را تجربه می کنند، در حالی که بعضی از آنها خیلی لخته شدن نمی بینند. خونریزی لانه گزینی هرگز نباید لخته داشته باشد.

3. طول زمان

طول پریودی های زنان می تواند بین 3 تا 7 روز باشد. زنانی که از روش های کنترل بارداری استفاده نمی کنند طولانی تر خونریزی می کنند در حالی که زنانی که از روش های کنترل بارداری استفاده می کنند برای مدت کوتاهی خونریزی می کنند و یا خونریزی نمی کنند. خونریزی لانه گزینی باید از دو ساعت تا 3 روز طول بکشد.

4. مقدار

اکثر زنان قادر به پر کردن لوازم بهداشتی و تامپون در طول پریودی هستند، اما با خونریزی لانه گزینی، متفاوت است. خونریزی لانه گزینی معمولا فقط لکه بینی یا جریان سبک به جای جریان کامل است. به طور معمول، خونریزی لانه گزینی ترشحات صورتی یا قهوه ای دارد. 

بنابراین، اگر آنچه تجربه می کنید نزدیک به زمان پریودی باشد و خونریزی روشن یا تاریک باشد، بیش از 3 روز طول بکشد و یک جریان کامل باشد و کل پد و یا تامپون را پر کند، بسیار بعید است که خونریزی لانه گزینی باشد. با این حال، اگر قاعدگی شما کوتاه تر از حالت معمول باشد (کمتر از 3 روز)، خون نوار بهداشتی یا تامپون را پر نمی کند و فقط رنگ صورتی یا قهوه ای دیده می شود که از قرمز کم رنگ تر است و گرفتگی عضلانی کمتری تجربه می کنید. همچنین ممکن است خونریزی لانه گزینی داشته باشید .

8- چه زمانی خونریزی لانه گزینی رخ می دهد؟

حدود 6-12 روز پس از تخمک گذاری (زمانی که اسپرم با تخمک همراه می شود)، نطفه خود را به دیواره رحم می چسباند. این حرکت ممکن است باعث پارگی برخی از عروق خونی که در دیواره رحم می باشند شود که باعث خونریزی می شود. قاعدگی حدود 11 تا 14 روز پس از تخمک گذاری اتفاق می افتد (زمانی که تخمک آزاد می شود و ممکن است تخمک گذاری شود). خونریزی لانه گزینی معمولا در هفته قبل از پریودی مورد انتظار اتفاق می افتد.

9- چقدر طول می کشد؟

در اغلب موارد، خونریزی لانه گزینی ممکن است چند ساعت تا سه روز ادامه داشته باشد. زناني که بارداري اول را تجربه می کنند بیشتر در معرض خونريزي یا لکه بینی هستند تا زناني که قبلا باردار شده اند. 

10- نگرانی های خونریزی لانه گزینی

خونریزی لانه گزینی نباید باعث ایجاد نگرانی شود و هیچ گونه خطر واقعی نوزاد را تهدید نمی کند. اگر چند روز پس از از دست دادن پریودی، خونریزی یا لکه بینی مشاهده کنید، خونریزی لانه گزینی نیست. نگرانی های واقعی حاملگی به ندرت ناشی از لانه گزینی می باشد و معمولا پس از از دست دادن پریودی رخ می دهد. گرچه این خونریزی های سبک پس از لانه گزینی در دوران بارداری طبیعی نیست، اما دلایل اصلی آن شامل موارد زیر است:

 •  تحریک دهانه رحم (به ویژه پس از معاینه به وسیله پزشک زنان)
 •  ناراحتی یا پارگی های کوچک ناشی از مقاربت
 •  ورزش سنگین یا بلند کردن سنگینی 
 •  عفونت واژن.

حداقل 50٪ از زنان مبتلا به لکه بینی / خونریزی (به غیر از خونریزی لانه گزینی) حاملگی سالم و نرمال خواهند داشت. خونریزی گسترده ممکن است نشانه ای از چیزی جدی تر باشد، به ویژه در دوران بارداری. بارداری مولار یا سقط جنین دو نگرانی در این شرایط می باشد، به همین دلیل هرگاه به متخصص زنان یا سایر پزشکان ملاقات می کنید، لازم است در خصوص خونریزی اخیر (به ویژه اگر سنگین است) و همچنین علائم دیگری که تجربه می کنید با آن ها صحبت کنید.

1- Amy O’Connor. What Is Implantation? www.whattoexpect.com.2019

2- Ashley Marcin. Everything You Need to Know About Implantation Cramping. www.healthline.com. on September 26, 2017

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileراضیه بیاتی1400/02/10

  سلام من انتقال جنین بلاستوسیت داشتم لانه گزینی روز چندم اتفاق می افته

  • profileنرگس جعفری1399/07/05

   سلام من الان۱۲روز از اقدام ..و تخمک گذاری گذشته پریود شدم.دل درد خیلی شدید و حالت تهوه..و پریودم کم میاد با درد..چیکار کنم خیلی درد دارم

   • profiledeniz mirzadeh1399/01/11

    سلام.ممکنه بارداری اتفاق بیوفته و لکه بینی لانه گزینی رخ نده؟؟