Ooma
مدت زمان لقاح تا لانه گزینی چند روز است؟

زمانی که شما برای بارداری اقدام می کنید در صورتی که در زمان و شرایط مناسب نزدیکی داشته باشید و تخمک بتواند در طول 24 ساعتی که فعال می ماند با یک اسپرم قوی و فعال برخورد داشته باشد لقاح انجام می شود و بعد از آن تخمک و اسپرم لقاح یافته از طریق لوله های فالوپ برای لانه گزینی و شروع رشد جنین وارد رحم می شوند اما این فرایند سریع انجام نمی شود و زمان بر است. سوالی که ممکن است در این زمینه برای شما اومایی عزیز ایجاد شود این است که فاصله بین لقاح تا لانه گزینی چند روز طول می کشد؟ با ما تا پایان این مقاله همراه باشید تا توضیحات لازم درباره این موضوع را به شما ارائه دهیم.

چند روز طول می کشد تا تخمک بارور کاشته شود؟

هنگامی که جنین به مرحله بلاستوسیتی برسد یعنی لقاح انجام شده باشد و چندین سلول هم تشکیل شود، تقریبا شش تا 7 روز پس از بارور شدن، از مکان خود به سمت رحم حرکت می کند و روند لانه گزینی آغاز خواهد شد. در یک سیکل 28 روزه در صورت اقدام برای بارداری در زمان مناسب و طبیعی بودن همه شرایط حدودا روز 22 سیکل روز احتمالی لانه گزینی است (چند روز بعد از لانه گزینی تست بارداری مثبت میشود).

چه مدت پس از تخمک گذاری، بارداری اتفاق می افتد؟

پس از آزاد شدن تخمک از طریق تخمدان ها تخمک وارد لوله فالوپی می شود. تخمک حدود 24 ساعت در آنجا به طور فعال می ماند و در انتظار ملاقات با اسپرم می نشیند. به طور متوسط 2 هفته پس از آخرین پریودی این اتفاق می افتد. در طول مراحل فولیکولی و تخمک گذاری، سطوح استروژن به منظور کمک به ایجاد پوشش اندومتری، تحریک ترشح هورمون لوتئینیزه و تسهیل تولید مخاط دهانه رحم افزایش می یابد.

مخاط دهانه رحم در داخل دهانه رحم تولید می شود، و به محض تخمک گذاری، مقدار مایعات دهانه رحم به طور قابل توجهی افزایش می یابد. همچنین در صورت انجام لقاح به مرور هورمون بارداری زیاد می شود که حدود 10 الی 14 روز بعد در آزمایش بارداری خانگی مشخص می شود و شما متوجه می شوید که بارداری اتفاق افتاده است.

علت تغییرات مخاط دهانه رحم چیست؟

از آنجایی که مخاط دهانه رحم نقش مهمی در تولید مثل دارد، باعث می شود اسپرم به طور موثر از طریق واژن و کانال دهانه رحم به داخل رحم شنا کند و به تخمک برسد. مخاط دهانه رحم به محافظت از اسپرم نیز می پردازد و به اسپرم کمک می کند تا بیشتر زنده بماند. معمولا اسپرم ها می توانند تا 5 روز در داخل بدن زن زنده بمانند. بنابراین، حضور مخاط دهانه رحم قبل از تخمک گذاری و در طی آن، شانس بارداری را افزایش می دهد.

برای افزایش شانس بارداری نیز، مشاهده تغییرات در میزان و کیفیت مخاط دهانه رحم یک روش پیش بینی بسیار مناسب برای تشخیص زمان تخمک گذاری است. همانطور که به تخمک گذاری نزدیک می شوید، میزان مایعات دهانه رحم افزایش می یابد و بافت آن از حالت چسبنده به حالت لغزنده و از حالت خشک و سفت به حالت  کششی و رقیق تغییر می کند.

همچنین ظاهر مایع دهانه رحم از رنگ سفید یا زرد به ظاهری روشن تر، شفاف و مانند "سفیده تخم مرغ" تغییر خواهد کرد. هنگامی که این ترشحات را ببینید، متوجه می شوید که تخمک گذاری در حال انجام است. پیشنهاد می کنیم برای افزایش شانس بارداری یک نمودار باروری یا تقویم تخمک گذاری داشته باشید. مشاهده تغییرات در مایعات دهانه رحم و سپس نوشتن مشاهدات روزانه خود بر روی تقویم، به شما در تشخیص زمان تخمک گذاری و باروری کمک می کند. محصول FertileCM نیز در ارتقای تولید مخاط دهانه رحم برای کمک به حرکت و سلامت اسپرم ها نیز موثر است.

مقاله پیشنهادی اوما: درد لانه گزینی چند روز است؟

تشخیص زمان تخمک گذاری از طریق بزاق

یکی دیگر از نشانه های باروری مرتبط با استروژن، کریستالی شدن نمونه های بزاق خشک شده است که می تواند با میکروسکوپ خاصی مشاهده شود. همانطور که استروژن افزایش می یابد مقدار الکترولیت ها در بزاق شما نیز افزایش می یابد. با مشاهده نمونه های بزاق با استفاده از میکروسکوپ تخمک گذاری، می توانید زمان تخمک گذاری را پیش بینی کنید.

استفاده از کیت تخمک گذاری برای تشخیص زمان آن

در زمان تخمک گذاری استروژن که در اوایل پریودی زیاد بوده است کاهش یافته و در عوض LH به طور ناگهانی افزایش می یابد! که در کیت تخمک گذاری مشخص شده و به شما کمک می کند تا این زمان را به خوبی تشخیص دهید. حدود 12 الی 36 ساعت بعد از مثبت شدن کیت تخمک گذاری اتفاق می افتد. بنابراین باید تا سه روز بعد از مثبت شدن کیت نزدیکی داشته باشید.

تخمک گذاری به طور مستقیم باعث افزایش LH می شود. تخمک آزاد می شود و می تواند برای مدت 24 ساعت زنده بماند، بنابراین زمان رابطه جنسی بسیار مهم است. تخمک گذاری می تواند به علت بیماری، بی خوابی، سفر، استرس، یا عدم تعادل هورمونی به تأخیر بیفتد یا متوقف شود. به طور معمول، اکثر زنان در هر ماه یک بار تخمک گذاری می کنند  که زمان آن در هر فردی متفاوت است. از دیگز علائم فیزیکی تخمک گذاری می توان به درد در یک طرف شکم و گرفتگی و افزایش میل جنسی اشاره کرد. 

لکه بینی تخمک گذاری

لکه بینی تخمک گذاری یک خونریزی بسیار سبک ناشی از پارگی فولیکول تخمدان است که البته همه زنان این علامت را تجربه نمی کنند. بعضی از زنان ممکن است بعد از تخمک گذاری حساسیت سینه را نیز داشته باشند. همچنین هر گونه حساسیت سینه یا نوک پستان، درست بعد از تخمک گذاری، علامت بارداری نیست، بلکه تایید تخمک گذاری است. قابل اطمینان ترین شاخص تخمک گذاری اندازه گیری دمای پایه و نمودار BBT  است (علت لکه بینی در زمان تخمک گذاری چیست؟).

کم کم در یک رویداد جالب، آنچه قبلا به عنوان فولیکول تخمدان بود به جسم زرد تبدیل می شود. جسم زرد پروژسترون را ترشح می کند که بدن را برای بارداری آماده خواهد کرد. به همین دلیل است که ثبت روزانه دمای بدن می تواند به تعیین زمان تخمک گذاری در هر ماه کمک کند. تقریبا دو روز بعد از تخمک گذاری به طور ناگهانی دمای بدن حدود 1 الی 2 درجه افزایش می یابد و بعد در صورت بارداری دما بالا می ماند و در صورت عدم بارداری در ابتدای پریودی دما کاهش پیدا می کند.

مقاله پیشنهادی اوما: چگونگی تشخیص خونریزی لانه گزینی

 

لانه گزینی

هفته 3: بارداری و لانه گزینی

همان طور که گفتیم پس از تخمک گذاری، تخمک به داخل لوله ی فالوپی جابجا می شود و با امواج مو مانند به سمت رحم حرکت می کند. اگر این رویداد ماهیانه را به طور موثر پیش بینی کرده و مقاربت را به موقع انجام داده باشید بین 100 تا 300 میلیون اسپرم منتظر تخمک هستند. بعضی از اسپرم ها احتمالا در مسیر از بین می روند، بعضی در جهت اشتباه یا لوله فالوپ اشتباه حرکت می کنند، و دیگر اسپرم ها با عملکرد ایمنی گلبول های سفید خنثی می شوند. در حقیقت، از میلیون ها اسپرم که از طریق واژن به لوله فالوپی راه می یابند، فقط چند صد اسپرم تخمک را ملاقات می کنند. این فرایند در هفته سوم بارداری اتفاق می افتد زیرا بارداری شما از اولین روز آخرین پریودی محاسبه می شود. 

حالا ببینیم آیا تخمک بارور می شود؟

بیایید ببینیم چه اتفاقی می افتد .... اسپرم به طور معمول تخمک را در ربع پایینی لوله فالوپ ملاقات می کند و شروع به حرکت در اطراف تخمک خواهد کرد. تخمک توسط یک میدان محافظ شناخته شده به نام منطقه پلاسیکودا پوشانده شده است و برای اتفاق افتادن باروری لازم است سلول های اسپرم یک سوراخ کلید (یا گیرنده) برای باز کردن منطقه پلاسیکودا پیدا کنند تا بتوانند خود را به تخمک برسانند. در نهایت فقط یک اسپرم می تواند با تخمک ارتباط برقرار کند و ترکیب ژنتیکی را به وجود می آورد که نشان می دهد که بارداری اتفاق افتاده است. بعد از انجام لقاح در رحم، تخمک به زگوت یا جنین تبدیل می شود و می گوییم شما در حال حاضر باردار هستید!

لانه گزینی

اغلب تصور می شود باروری و لانه گزینی یکی است. با این حال، در این مرحله، زیگوت در رحم به صورت آزاد شناور است. در مرحله "شنای آزاد" قبل از لانه گزینی، تمایز سلولی اتفاق می افتد. در اینجا برخی از سلول ها به جنین تبدیل می شوند و سلول های دیگر به تروفوبلاست تبدیل می شوند که حاوی جفت، بند ناف و کیسه آمنیوتیک است. برای بارداری، جنین باید در اندومتر ( پوشش داخل رحم) وارد شود. لانه گزینی به طور معمول چند روز و تا یک هفته الی ده روز بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد و سیگنال اتصال بین مادر و جنین را نشان می دهد. در این زمان بارداری شما از طریق تست خانگی یا آزمایش خون مشخص می شود. 

سخن آخر

فرایند باروری فرایند پیچیده ای است و این تصور اشتباه است که در هر زمان و هر شرایطی با وارد شدن اسپرم باروری اتفاق می افتد. درست است که حتی بدون دخول و وارد شدن اسپرم به داخل واژن و لوله فالوپ هم امکان بارداری وجود دارد اما این در صورتی اتفاق می افتد که در زمان مناسب یعنی در زمان تخمک گذاری اسپرم وارد شده باشد. البته نمی توانید زمان تخمک گذاری را به طور دقیق مشخص کنید و همه روش ها بصورت حدودی این زمان را معین می کنند. پس در صورتی که قصد بارداری ندارید استفاده از تشخیص زمان تخمک گذاری راه امنی برای جلوگیری نخواهد بود. 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profilezahra *1397/09/26

  عزیزم نوشته روز ۲۲ روز لانه گزینیه!

  • profileفروزان سعادت1397/09/25

   فکر نمیکنید متنتون اشکال داشته باشه؟ نوشته روز 22 سیکل روز تخمک گذاریه!!! در صورتی که درستش روز 14 ام سیکله. و اینکه اکثرا میگن بعد از دو هفته لانه گزینی انجام میشه ولی این گفته 6 تا 7 روز بعد از باروری

   • profileپشتیبانی اوما1397/09/26

    دوست عزیز بله اشتباه تایپی بوده و بجای روز لانه گزینی ، تخمک گذاری نوشته شده بود که اصلاح شد. اما زمان لانه گزینی درست مطرح شده است.