Ooma
22 نکته جالب و مهم درباره ترشحات تخمک گذاری

تشخیص زمان تخمک گذاری  و داشتن رابطه جنسی به طور منظم چند روز قبل و در روز تخمک گذاری و یکی دو روز بعد از آن می تواند احتمال بارداری را افزایش دهد. تخمک گذاری فرایندی است که در هر سیکل قاعدگی یک بار اتفاق می افتد و در آن یک تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود. این شش روز مهم است، زیرا تخمک می تواند حدود 12 تا 24 ساعت پس از آزاد شدن فعال بماند. اما اسپرم می تواند در داخل دستگاه تولید مثل زنانه حداکثر تا 5 روز پس از رابطه جنسی هم زندگی کند. در زمانی که اسپرم زنده در طول تخمک گذاری در لوله های فالوپ وجود دارد و تخمک آزاد می شود شانس بارداری بیشتر است. در یک دوره 28 روزه قاعدگی، تخمک گذاری معمولا حدود 14 روز قبل از شروع دوره قاعدگی بعدی رخ می دهد. اما در بیشتر زنان، تخمک گذاری چهار روز قبل یا بعد از اواسط چرخه قاعدگی اتفاق می افتد.

در این مقاله می خواهیم شما اومایی های عزیز را با 22 نکته جالب درباره ترشحات تخمک گذاری آشنا کنیم که به شما در تشخیص زمان اقدام برای بارداری یا پیشگیری کمک می کند. 

در این مقاله می خوانیم:

ترشحات دهانه رحم قبل و بعد از تخمک گذاری

محدوده های تاریخی ذکر شده در ادامه بر اساس چرخه 28 روزه است. اما باید بدانید بعضی از زنان در اوایل چرخه خود تخمک گذاری می کنند و بعضی دیگر در اواخر چرخه تخمک گذاری می کنند. به همین دلیل بررسی ترشحات دهانه رحم برای تعیین علائم تخمک گذاری مهم است (انواع ترشحات واژن+ عکس).

1- ترشحات 1-3 روز پس از دوره قاعدگی:

اولین روزهای پس از پریود شما فاز خشک می باشد. این روزها بلافاصله پس از پریودی شما است و منجر به ظهور مخاط غیربارور می شود. خشک یک اصطلاح نسبی نسبت به روزهای دیگر سیکل قاعدگی است. وگرنه رحم و واژن شما هرگز کاملا خشک نخواهند شد، زیرا غنی از غشاهای مرطوب هستند. با توجه به ترشحات خود برای دو الی 3 دوره کم کم می توانید تفاوت بین حالت خشک و مخاطی را حس کنید.

2- ترشحات 4-6 روز پس از دوره قاعدگی:

وقتی به تخمک گذاری نزدیک می شوید، بدن شما شروع به تولید مخاط های بارور می کند. این حالت به عنوان مرحله چسبنده شناخته می شود. در این حالت ترشحات، سفید یا مات و چسبناک و ژلاتین شکل هستند. با وجود بافت نرم این ترشحات، بارداری در این دوره کمتر اتفاق می افتد زیرا حتی اگر اسپرم هم بتواند خود را به لوله فالوپ برساند تخمکی آزاد نمی شود که بتواند لقاح انجام دهد.

3- ترشحات 7-9 روز پس از دوره قاعدگی، یا قبل از تخمک گذاری:

در طی این مرحله، مخاط دهانه رحم همچنان کرمی یا مات است. علاوه بر این، این مخاط چسبنده و غلیظ خواهد بود. اسپرم به مدت 5 روز در اندام تناسلی زن زنده باقی می ماند بنابراین احتمال بارداری در این فاز وجود دارد. 

4- ترشحات در زمان تخمک گذاری

برای احتمال بالاتر بارداری، بهتر است رابطه جنسی در این مرحله بصورت مرتب انجام شود. همانطور که سطح هورمون لوتئینیزه شما قبل و بعد از تخمک گذاری افزایش می یابد، مخاط دهانه رحم شفاف تر و چسبنده تر می شوند. 

معنی مخاط شفاف دهانه رحم چیست؟

این بدان معنی است که بدن به مرحله باروری رسیده است. مخاط دهانه رحم در این مرحله محیط مناسبی برای حرکت اسپرم به سمت لوله های فالوپ است. در حقیقت، این مخاط باعث ایجاد کانال هایی می شود که به اسپرم اجازه می دهد خود را به رحم و لوله های فالوپ برساند.

ممکن است یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری افزایش مخاط را مشاهده کنید. این زمان بهترین زمان برای باردار شدن است! شما فقط 12 الی 24 ساعت وقت دارید تا اسپرم را به تخمک برسانید. بنابراین، رابطه جنسی قبل از تخمک گذاری باعث فرصت بهتری برای بارداری ایجاد می کند. اگر می خواهید حتما باردار شوید، هر روز یا یک روز در میان بعد از اتمام پریودیتان رابطه جنسی داشته باشید.

 

ترشحات در زمان تخمک گذاری

5- ترشحات پس از تخمک گذاری

مخاط دهانه رحم بعد از تخمک گذاری دوباره کاهش می یابد و تقریبا خشک می شود. در صورتی که منتظر باردار شدن هستید، متوجه تغییرات ظاهری مخاط دهانه رحم می شوید.

6- مخاط دهانه رحم قبل از پریودی

برخی از خانم ها چند روز قبل از پریودی متوجه مخاط کرمی دهانه رحم می شوند. همانطور که رحم پوشش خود را در پریودی فرو می ریزد، دهانه رحم ترشحات کرمی آزاد می کند تا برای چرخه قاعدگی بعدی آماده شود. اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید، توجه داشته باشید که اگر حامله باشید باز هم ترشحات خواهید داشت، بنابراین نا امید نشوید! البته ترشحات بارداری معمولا بیشتر از ترشحات معمولی می باشد.

7- مخاط دهانه رحم در اوایل بارداری 

مخاط دهانه رحم در اوایل بارداری کاملا قابل اطمینان نیست، اما برخی از خانم ها وجود مخاط کرمی زرد رنگ را در دوران پریودی از دست رفته گزارش می دهند. این ترشحات می تواند به دلیل افزایش پروژسترون در اوایل بارداری باشد. با این حال، بهتر است به نشانه های دیگر بارداری مانند افزایش دمای پایدار برای 18 روز و یا بیشتر پس از تخمک گذاری یا آزمایش بارداری نیز توجه داشته باشید.

درک ارتباط بین تخمک گذاری و ترشحات واژن

اگر در حال حاضر درجه حرارت پایه بدن (BBT) را بررسی می کنید، بررسی مخاط دهانه رحم نیز ایده خوبی برای تشخیص زمان باروری است. دمای پایه بدن دو روز بعد از تخمک گذاری افزایش می یابد. این افزایش ناشی از افزایش هورمون پروژسترون است. بنابراین اگر برای چند دوره نمودار روزانه دمای بدن را تهیه کنید می توانید با کمک آن زمان مناسب برای اقدام به بارداری را تشخیص دهید.

BBT بعد از تخمک گذاری به شما نشان می دهد تخمک گذاری اتفاق افتاده است. اما اگر می خواهید باردار شوید، بهتر است از قبل از تخمک گذاری رابطه جنسی داشته باشید. تغییرات مخاط دهانه رحم قبل از تخمک گذاری می تواند به شما تا حدودی زمان تخمک گذاری را اطلاع دهد. این اطلاعات می تواند به شما در داشتن رابطه جنسی برای بارداری کمک کند.

چه عواملی باعث تغییرات ترشحات دهانه رحم می شود؟

درست قبل از تخمک گذاری، هورمون استروژن منجر به افزایش مخاط دهانه رحم شده و باعث ایجاد حالت چسبناک در مخاط دهانه رحم می شود. این مسئله باعث می شود اسپرم زنده بماند و به راحتی بتواند حرکت کند. پس از تخمک گذاری، هورمون پروژسترون باعث می شود که مخاط دهانه رحم حالت چسبنده و غلیظ داشته باشد. این مسئله مانع از خروج اسپرم از رحم می شود. به محض تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم شما به حالت بارورتر تبدیل می شود. با وجود اینکه بدن افراد مختلف متفاوت است، تغییرات عمومی مخاط دهانه رحم به ترتیب عبارتند از:

 • خشک یا چسبنده
 •  لوسیون کرم مانند
 •  مرطوب و آبدار
 •  سفیده تخم مرغ خام
 •  خشک و چسبنده  تا زمان قاعدگی

هنگامی که مخاط در مرحله ی سفیده تخم مرغ خام یا مرطوب است، به زمان تخمک گذاری نزدیک می شوید. این بهترین زمان برای داشتن رابطه جنسی برای بارداری است.

نحوه تشخیص ترشحات تخمک گذاری 

1. ابتدا دست ها را بشویید و خشک کنید.

2. راحت بنشینید یا روی توالت بنشینید یا بایستید و یک پا را روی لبه صندلی توالت قرار دهید.

3. یک انگشت را داخل واژن فرو کنید؛ بهتر است از انگشت میانی استفاده کنید. بسته به میزان مخاط دهانه رحم که تولید می شود، ممکن است نیازی به رسیدن به انتها نباشد، اما نمونه ای از نزدیک دهانه رحم مناسب تر است.

4. انگشت خود را از واژن بیرون بیاورید و غلظت مخاط دهانه را بررسی کنید. این کار را با مشاهده مخاط و آنچه بین دو انگشت است انجام دهید. سعی کنید انگشتان خود را به هم فشار دهید و سپس به آرامی آنها را از هم جدا کنید. حال شرایط زیر را نسبت به مشاهده خود چک کنید:

 •  اگر چیزی که می بینید چسبناک است و مواد جدا می شود، احتمالا هنوز تخمک گذاری نکرده اید.
 •  اگر چیزی که می بینید کرمی است، احتمالا تخمک گذاری در حال انجام است.
 •  اگر چیزی که می بینید، مرطوب، آبدار و چسبنده است و با کشیدن آن مواد جدا نمی شوند، تخمک گذاری بسیار نزدیک است.
 •  اگر چیزی که می بینید بسیار مرطوب است، انگشتان خود را یک اینچ (2.5 سانتیمتر) یا بیشتر فاصله دهید و اگر ترشحات شبیه به سفیده تخم مرغ خام است، مخاط دهانه رحم بارور است. 

5. اگر نمودار BBT را رسم می کنید، باید بر روی نمودار یافته های مخاط دهانه رحم را بنویسید. حروف اختصاری S برای چسبناک، C برای کرمی، W برای مرطوب، و EW (یا EWCM) برای مخاط شبیه سفیده تخم مرغ است. این کار به شما کمک می کند تا زمان تخمک گذاری را راحت تر تشخیص دهید.

 

تشخیص ترشحات تخمک گذاری

نکاتی برای برسی ترشحات تخمک گذاری

در حین رابطه جنسی و یا بعد از آن، مخاط دهانه رحم را بررسی نکنید. همچنین، زمانی که احساس نیاز به رابطه جنسی دارید مخاط را بررسی نکنید. سیالات ناشی از ترشحات جنسی مشابه با ترشحات دهانه رحم نیستند، اما احتمالا قادر نخواهید بود تفاوت آن ها را متوجه شوید. بررسی پس از رابطه جنسی نیز ایده بدی است، زیرا اسپرم با ترشحات دهانه رحم اشتباه گرفته می شود. در زیر مهم ترین نکات برای بررسی ترشحات تخمک گذاری را برایتان آورده ایم:

 1. می توانید با نگاه کردن به دستمال توالت یا لباس زیر نیز، مخاط دهانه رحم را بررسی کنید.
 2. ممکن است دوست نداشته باشید انگشت را وارد واژن کنید. در این حالت بهتر است به ترشحات روی لباس زیر و یا دستمال توالت بعد از ادرار توجه کنید. 
 3. مخاط دهانه رحم را بعد از حرکات روده بررسی کنید.
 4. اول، دست های خود را بشویید! اگر مشکلی در یافتن مخاط دهانه رحم دارید، پس از حرکات روده این کار را انجام دهید.
 5. اگر چندین تکه مخاط دهانه رحم دارید، علاوه بر CM به دنبال علائم تخمک گذاری نیز باشید.
 6. بعضی از زنان، به خصوص افرادی که مبتلا به PCOS سندرم تخمدان پلی کیستیک هستند، در طول چرخه شان، چندین بار لکه های مخاط دهانه رحم بارور دارند. این افراد بهتر است از کیت تخمک گذاری برای تشخیص زمان باروری استفاده کنند.
 7. باید به دیگر علائم تخمک گذاری مانند تغییرات موقعیت دهانه رحم نیز توجه داشته باشید. در نزدیکی تخمک گذاری دهانه رحم به سمت بالا کشیده می شود.
 8. بعضی از داروها ممکن است با مایعات دهانه رحم شما تداخل داشته باشد و اجازه ندهد شما روزهای باروری را از روی این مخاط تشخیص دهید.
 9. آنتی هیستامین ها سینوس های شما و همچنین مایعات دهانه رحم شما را خشک می کنند.
 10. Clomid نیز که یک قرص کمک باروری است می تواند از تشکیل مخاط با کیفیت بارور جلوگیری کند. در این مورد، ممکن است قبل از تخمک گذاری، مخاط بارور نداشته باشید. 
 11. اگر هرگز مخاط با کیفیت بالا و بارور مشاهده نکردید، می توانید با پزشک صحبت کنید.
 12. عدم وجود مخاط دهانه رحم با کیفیت مطلوب می تواند نشانه ای از عدم تعادل هورمونی یا مشکل باروری باشد که باید مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نیاز درمان شود.
 13. ممکن است دقیقا قبل از پریودی، مخاط دهانه رحم را ببینید.
 14. بعضی از زنان قبل از قاعدگی خیس می شوند یا ترشحات شبیه سفیده تخم مرغ می بینند. بدیهی است، این نشانه ای از تخمک گذاری قریب الوقوع نیست. 
 15. واقعیت این است که تقریبا غیرممکن است تفاوت بین "مخاط دهانه رحم" در دوران بارداری و مخاط دهانه رحم را در پریودی متوجه شوید.
 16. ممکن است مایع منی را با ترشحات واژن اشتباه بگیرید. به همین دلیل نباید قبل و بعد از رابطه جنسی مخاط را بررسی کنید.
 17. یک یا دو روز پس از رابطه جنسی، ممکن است مایع منی را با مخاط دهانه رحم اشتباه بگیرید. با تجربه، کم کم می توانید تفاوت این دو ماده را متوجه شوید.
 18. سعی نکنید مایعات طبیعی واژن را بشویید!
 19. مخاط رحم طبیعی و سالم است. برخی از زنان "ترشحات تخمک گذاری" را پاک می کنند که فکر می کنند آنها غیر بهداشتی یا ناسالم هستند، اما این کار باعث می شود باروری کاهش یابد.
 20. آب آشامیدنی به مقدار کافی مصرف کنید.
 21. اگر به قدر کافی آب نخورید، غشاهای مخاطی مرطوب نمی شوند. در نتیجه بدن شما آب مورد نیاز برای عملکرد حیاتی بدن را ذخیره می کند.

مکمل ها را با احتیاط مصرف کنید.برخی می گویند مکمل های ویتامین E می تواند کیفیت مخاط دهانه رحم را بهبود بخشد. با این حال، اگر داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید (از جمله آسپرین)، نباید ویتامین E بخورید. همچنین گفته می شود که اسید آمینه L- آرژنین، با افزایش جریان خون و گردش خون توسط اندام تولید مثل باعث افزایش مخاط دهانه رحم می شود. به هر حال بهتر است قبل از استفاده از مکمل ها حتما با پزشک مشورت کنید.

همچنین گفته شده است که آب گریپ فروت و چای سبز می تواند کیفیت مخاط دهانه رحم را بهبود بخشد، اما در حال حاضر هیچ مطالعه بالینی در این خصوص انجام نشده است. آگاه باشید که بعضی از داروهای تجویزی را نمی توان با آب گریپ فروت مصرف کرد.

 

22 نکته مهم درباره ترشحات تخمک گذاری

سخن آخر

تشخیص مخاط دهانه رحم برای بعضی خانم ها آسان و برای برخی از آن ها بخصوص افرادی که دارای سیکل قاعدگی نامنظم هستند سخت می باشد. این افراد می توانند از راه های دیگر مثل اندازه گیری دمای بدن، کیت تخمک گذاری و ... زمان تخمک گذاری را تشخیص دهند. همچنین توجه داشته باشید تشخیص این زمان بیشتر برای افرادی مهم است که تحت درمان باروری قرار دارند و اگر شما تصمیم صد در صدی برای بارداری گرفته اید بهترین کار داشتن رابطه جنسی مداوم و منظم است که استرسی هم ندارد و با توجه به اینکه اسپرم در بدن زن تا 5 روز فعال است قطعا می تواند با تخمک جفت شود و شما به طور طبیعی باردار می شوید. 

Anita Sadaty, MD . How to Check Your Cervical Mucus. Updated on May 04, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 99% 99