Ooma
علایم تخمک گذاری از روی دهانه رحم

وقتی زوج ها تصمیم به بچه دار شدن می گیرند یکی از موارد مهم برای آن ها که احتمال بارداری را افزایش می دهد تشخیص روزهای تخمک گذاری می باشد. در بعضی خانم ها علائم روزهای تخمک گذاری مانند ترشحات زیاد واژن که شفاف و چسبناک هستند، تغییر درجه حرارت بدن و گاهی درد های خفیف و نوسانات خلق و خو به وضوح مشخص می شود و به شما در تشخیص تخمک گذاری کمک می کند اما در برخی نیز این علائم کمتر دیده می شود و در این افراد بررسی مخاط دهانه رحم می تواند اطلاعات خوبی به شما اومایی عزیز بدهد. البته خانم هایی هم که سیکل قاعدگی منظم دارند به راحتی می توانند محدوده روزهای تخمک گذاری را تشخیص دهند.

در این مقاله ما به شما آموزش می دهیم که چگونه مخاط دهانه رحم را برای تعیین تخمک گذاری مورد بررسی قرار دهید. پس با ما همراه باشید:

تغییرات دهانه رحم در زمان تخمک گذاری

با نزدیک شدن به زمان تخمک گذاری، دهانه رحم شما نرم تر شده، بالاقرار گرفته، باز و مرطوب خواهد شد. پس از  دوران تخمک گذاری، این نشانه ها معکوس می شوند و دهانه رحم، سفت، بسته و خشک می شود. پس این تغییرات واضح بهترین راه تشخیص برای تعیین روزهای تخمک گذاری می باشد.

نحوه بررسی دهانه رحم برای تشخیص روز تخمک گذاری

ممکن است این کار به نظر آسان باشد، اما اکثر زنان با لمس دهانه رحم خود آشنا نیستند و هنگامی که این کار را انجام می دهند، دقیقا نمی دانند چه حسی باید داشته باشند. برای بررسی دهانه رحم، باید انگشت تمیز و میانی خود را تا وسط وارد واژن کنید. توجه کنید هنگامی که دهانه رحم را لمس می کنید چه حسی دارید. درست قبل از تخمک گذاری احتمالا این حس مانند احساس وارد کردن انگشتان در دهان شما می باشد. یعنی در این حد دهانه رحم مرطوب و نرم شده است. اما بعد از تخمک گذاری، وقتی انگشتتان را فرو می کنید مانند نوک بینی شما سخت و غضروفی و خشک خواهد شد.

 

1994-5

چند نکته مهم درباره دمای بدن و مخاط دهانه رحم در هنگام تخمک گذاری

- حتی اگر دهانه رحم خود را بررسی کنید، هنوز هم برای مطمئن شدن دمای بدن را نیز باید بررسی کرده و با یادداشت کردن آن بصورت روزانه قبل از شروع فعالیت یک الگوی مشخص از دمای بدن به دست آورید زیرا حدود دو روز قبل از افزایش دمای بدن تخمک گذاری انجام می شود و شما به راحتی می توانید با بررسی دهانه رحم و دمای بدن به بهترین نحو این روز را مشخص کنید. 

- اگر در روزهای تخمک گذاری باشید، دمای بدن به سرعت بالا می رود. این دما 12 تا 16 روز بعد یعنی تا زمانی که پریود شوید، بالا می ماند. اگر باردار شوید دما همچنان بالا می ماند. اما در صورتی که موفق به بارداری نشده باشید با شروع دوره ماهیانه دوباره دما به حالت پایه خود بر می گردد.

توجه توجه:

 پس از پایان دوره پریودی، احتمالا چند روز خشکی واژن را تجربه خواهید کرد و بعد از آن افزایش رطوبت و کشش و لیزی مخاط در روزهای نزدیک به تخمک گذاری ایجاد می شود. این زمان، درست قبل از تخمک گذاری است یعنی زمانی که مقاربت به احتمال زیاد منجر به بارداری می شود. برای اینکه شانس بارداری شما بیشتر شود بهتر است بعد از پریودی به طور منظم یعنی هر روز یا یک روز در میان نزدیکی داشته باشید. زیرا نمی توان با هیچ روشی زمان دقیق تخمک گذاری را مشخص نمود و تخمک 24 ساعت بیشتر فعال نیست.

Valinda Riggins Nwadike, MD, MPH. What to know about cervical mucus and fertile discharge. on January 17, 2020

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileزهرا قارونی1399/05/18

  ممنون مفید بود

  • profileشکوفه حسینی1398/02/18

   مفید بود ممنون

   • profileشکوفه شریفی1398/02/14

    عالی بود

    • profileR@h@ 👶👣💋1398/01/19

     اره دقیقا همینه...

     • profileمعصومه سلطانی1397/05/20

      بچه هامن درست به گفته دکتر14تا16بعدازپریودم اقدام به بارداری کردم ولی هیچ علایمی ازتخمک گذاری ندیدم ولی من قبلش کیت استفاده کرده بودم که مثبت شدوبعداز12ساعت اقدام کردم ولی بعدازگذشت5روزازاقدامم ترشحات بی رنگ وکشداربه وجوداومده وطرف راست شکمم دردخفیفی احساس میکنم حالامیخام بدونم این علامت تخمک گذاری هستش یانه????

      • profileR@h@ 👶👣💋1398/01/19

       سلام ..ای وا...اینایی که گفتی دقیقا علائم تخمک گذاریه!!

     • profileفرشته رحیمی1397/05/09

      اگر قبل از تخمک گذاری نزدیکی کنیم و بعد ترشح نبینیم نشانه چیست؟

      • profileمریم احمدی مقتدر1397/03/18

       مفیدبودممنونم

       • profileZahra R1397/01/06

        اطلاعات عالی بود