Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
دوران تخمک گذاری در زنان

تخمک گذاری فرایندی است که در آن تخمک بالغ از تخمدان آزاد می شود و به لوله های فالوپ منتقل می شود. تخمک بالغ تخمکی است که برای باروری با اسپرم آماده است. معمولا پوشش رحم در هنگام باروری ضخیم تر می شود. تا در صورت انجام لقاح برای لانه گزینی تخمک آماده باشد اگر باروری در سیستم تولید مثل با مشکل روبرو شود، باعث فرو ریختن تخمک همراه با پوشش رحم شده و خونریزی یا پریودی اتفاق می افتد.

در این مقاله می خواهیم شما اومایی عزیز را با شرایط دوران تخمک گذاری و نحوه تشخیص آن آشنا کنیم.

ترشحات موکوسی و تخمک گذاری

ترشحات موکوسی ترشحاتی هستند که از اسپرم ورودی به بدن محافظت می کنند بنابراین کیفیت ترشحات مهم است. در صورت مناسب بودن کیفیت ترشحات موکوسی، اسپرم می تواند خود را به راحتی به تخمک برساند تا لقاح انجام شده و بارداری اتفاق بیفتد. در این مورد گاهی پزشک برای سنجیدن کیفیت مخاط دهانه رحم تست pct را انجام میدهد.

در هنگام تخمک گذاری، هورمون استروژن کاهش می یابد بنابراین باعث افزایش تولید ترشحات موکوسی می شود. ترشحات موکوسی مایعی برای انتقال راحت تر اسپرم ها می باشد که در هنگام تخمک گذاری در دهانه رحم تولید می شود.

مشاهده ترشحات موکوسی در طول تخمک گذاری

پیش از  بارداری باید ترشحات مورد بررسی قرار گیرند. با بررسی این ترشحات می توانید به راحتی زمان تخمک گذاری را تشخیص داده و در آن زمان نزدیکی داشته باشید تا احتمال بارداری افزایش یابد. این بررسی ها به شکل زیر انجام میشود:

 1. بررسی ظاهر و بافت ترشحات در روزهای باروری
 2. بررسی نمونه ترشحات با استفاده از انگشتان
 3. پس از بررسی انگشتان را بشویید و انگشت وسطی را وارد واژن کنید.
 4. سعی کنید انگشت را به دهانه رحم برسانید.
 5. هنگامی که ترشحات را لمس کردید، مقداری از آن را از واژن خارج کنید.
 6. ترشحات را بین انگشتان لمس کنید.
 7. انگشتان را فشار دهید و از هم فاصله دهید و مقدار کشش ترشحات را ملاحظه کنید.

ظاهر ترشحات موکوسی در هنگام تخمک گذاری چگنه است؟

تولید ترشحات در طول تخمک گذاری زیاد است و ویژگی های زیر را دارد:

 • تخمک های سفید رنگ
 • بدون بو بودن ترشحات
 • رشته مانند بودن و کش آمدن ترشحات

هنگامی که علائم بالا را مشاهده کردید، زمانی مناسب برای نزدیکی و باردار شدن است.

ترشحات موکوسی نامناسب:

اگر دهانه رحم ترشحاتی غلیظ به جای شفاف در طول تخمک گذاری تولید کند، ترشحات موکوسی نامناسب هستند. ترشحات موکوسی نامناسب ورود اسپرم به رحم و رسیدن آن به تخمک را دشوار می کنند. در این حالت باید به پزشک مراجعه کنید.

فاکتورهایی که باعث ترشحات موکوسی نامناسب می شوند، عبارتند از:

 • رژیم غذایی نامناسب
 • استرس
 • به هم خوردن تعادل هورمونی
 • داروها

توجه به ترشحات موکوسی پیش از بارداری بسیار مهم است. رژیم غذایی مناسب و شیوه زندگی درست باعث می شود ترشحات موکوسی کیفیت مناسب داشته باشد و به شما در تعیین زمان باروری کمک کند. همچنین در هنگام تلاش برای باردار شدن، پزشک قرص هایی برای بهبود سطح اسیدیته ترشحات موکوسی تجویز می کند.

آیا در طول یک ماه بیش از یک بار تخمک گذاری انجام می شود؟

خیر، اصولا خانم ها یک بار در ماه یا یک چرخه، تخمک گذاری دارند. اما در موارد نادر ممکن است به جای یک تخمک دو تخمک بالغ آزاد شود که در این حالت بارداری دو قلویی اتفاق می افتد.

 

تعداد تخمک گذاری در ماه

تخمک گذاری چگونه انجام می شود؟

تخمک گذاری زمان مهمی در دوره پریودی خانم ها است که در آن یکی از تخمدان ها یک تخمک بالغ را آزاد می کند. در هنگام آزادسازی، تخمک به لوله های فالوپ منتقل می شود؛ جایی که اسپرم را می بیند و عمل لقاح انجام می شود.

بیشتر خانم ها برای باردار شدن در زمان تخمک گذاری نزدیکی دارند تا احتمال بارداری افزایش یابد. در واقع تمام پزشکان توصیه می کنند برای افزایش شانس بارداری باید در این زمان نزدیکی داشته باشید. البته تعیین روز تخمک گذاری به طور دقیق مشخص نیست اما می توان از روی علائم آن محدوده زمانی را تشخیص داد.

زمان تخمک گذاری

- در زمان تخمک گذاری دهانه رحم ترشحات موکوسی رقیقی تولید می کند که باعث روان شدن مسیر اسپرم به سمت تخمک و راحت تر رسیدن آن به تخمک می شود. 

مراحل تخمک گذاری و بارداری:

 • تخمدان ها سلول های حامل تخمک یا فولیکول ها را تولید می کنند.
 • این فولیکول ها قادر به تولید تخمک بارور هستند.
 • در طول تخمک گذاری تنها یک فولیکول بالغ شده و تخمک قابل باروری را آزاد می کند.
 • هنگامی که اسپرم به تخمک می رسد، لقاح انجام می شود و بارداری اتفاق می افتد.

مطالعات اخیر درباره درمان باروری:

جالب است بدانید مطالعات اخیر نشان می دهد امکان تخمک گذاری بیش از یک بار در ماه  نیز وجود دارد. این حالت بیشتر در افرادی ایجاد می شود که تحت درمان های هورمونی برای بارداری هستند و احتمال بارداری را در آن ها افزایش می دهد. طبق این مطالعه:

 • ارزیابی (با استفاده از سونوگرافی واژینال) بر روی حدود شصت خانم بین هجده تا چهل سال انجام شده است.
 • بررسی فولیکول ها در طول شش ماه نشان می دهد در حدود شش مورد، تخمک گذاری دو بار در ماه انجام شده است.

دلایل چند بار تخمک گذاری

مطالعات نشان می دهد هورمون پروژسترون در درمان های هورمونی مانند یک کاتالیست عمل می کند و باعث چند بار تخمک گذاری در ماه می شود. همچنین جسم زرد باعث تولید هورمون های lh می شود. هورمون های ترشح شده مانند پروژسترون میزان تخمک گذاری را تعیین می کنند.

فاکتورهایی که باعث افزایش تخمک گذاری در طول ماه می شود:

 • تخمک گذاری فرایندی غیر قابل پیش بینی مانند بارداری است. زمان تخمک گذاری دوم در طول ماه مشخص نیست اما احتمالا همان علائم را دارد.
 • فاکتورهای فیزیکی، احساسی و روش زندگی بر امکان تخمک گذاری دوم تاثیر می گذارد.
 • احتمال تخمک گذاری بیش از یک بار در ماه با انجام درمان باروری افزایش می یابد.

پیگیری تخمک گذاری دوباره:

اگر تمایل دارید دو بار در ماه تخمک گذاری انجام شود، باید با پزشک مشورت کنید. پزشک الگوی تخمک گذاری را به شما می گوید و به افزایش احتمال بارداری کمک می کند.

نحوه تشخیص زمان تخمک گذاری:

اقدامات زیر به دانستن زمان تخمک گذاری و برنامه ریزی بهتر برای بارداری کمک می کند:

 1. در این زمان دهانه رحم مایعی شفاف و رقیق تولید می کند که بین انگشتان به راحتی کش می آید.
 2. روز باروری را با استفاده از زمان پریودی محاسبه کنید. معمولا افراد دارای سیکل منظم و 28 روزه در روز 13 یا 14 سیکل خود تخمک گذاری دارند.
 3. دمای بدن را در طول تخمک گذاری مورد بررسی قرار دهید. در هنگام تخمک گذاری به دلیل افزایش پروژسترون دمای بدن حدود یک درجه افزایش می یابد. باداشتن الگوی دمایی در طول ماه می توانید دقیقا دو روز قبل از افزایش دمای بدن را بعنوان تخمک گذاری انتخاب کنید.
 4. اگر در زمان مناسب نزدیکی جنسی داشته باشید، احتمال بارداری افزایش می یابد.
 5. پزشک به شما کمک می کند زمان تخمک گذاری را تعیین کنید تا احتمال بارداری افزایش یابد.

سخن آخر

تعیین زمان تخمک گذاری به طور دقیق امکان پذیر نیست اما با توجه به علائمی مثل ترشحات موکوس، افزایش دمای بدن، درد ملایم تا شدید یک روزه در میانه سیکل قاعدگی و ... می توانید محدوده آن را تشخیص دهید تا با مقاربت های مرتب در این زمان شانس بارداری خود را افزایش دهید.

Colleen de Bellefonds. 7 Signs of Ovulation.Reviewed on June 24, 2019 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 98% 98


 • profileرزا دارابی1398/06/05

  سلام آیا با پریود منظم امکان این هست که در بعضی از ماهها تخمک گذاری انجام نشه ؟