Ooma
همه چیز درباره اسپرم و تخمک

انسان برای لذت، تولید مثل یا هر دو رابطه جنسی دارد. بارداری وقتی اتفاق می افتد که تخمک و اسپرم با موفقیت از طریق مقاربت یا لقاح آزمایشگاهی با یکدیگر ملاقات کنند. اما بیایید اصول اولیه را بررسی کنیم – تخمک و اسپرم دقیقاً چیست؟ تخمک و اسپرم چه شکلی هستند و هر کدام از ما چند تخمک یا اسپرم داریم؟

اولین چیزی که باید بدانید این است: تخمک و اسپرم گامت هستند. گامت یک سلول جنسی است که شامل نیمی از مواد ژنتیکی (هاپلوئید) به عنوان یک سلول طبیعی بدن است. بنابراین یک گامت در انسان، به جای داشتن 23 جفت کروموزوم ، فقط حاوی 23 کروموزوم غیر جفت منفرد است. ریشه های DNA شما!

 انسان فقط یکی از دو گامت را دارد:

  • سلول تخمک - سلول جنسی زن
  • اسپرم- سلول جنسی بالغ مرد 

هر گامت از نظر ژنتیکی منحصر به فرد است، زیرا هر بار که گامت تشکیل می شود کروموزومها به شکلی جدید مخلوط و توزیع می شوند. این روند میوزیس نامیده می شود. این گامتها حاوی یک نسخه منحصر به فرد از نیمی از ژنهای منبع والدین هستند. هنگامی که لقاح رخ می دهد ، یک تخمک ذوب می شود و با اسپرم ماده ژنتیکی تشکیل می دهد تا مجموعه ای کامل از DNA کروموزومی با 23 جفت کروموزوم ایجاد کند. این طرح برای یک فرد کاملا جدید و منحصر به فرد است.

حال ، تخمک ها و اسپرم ها از کجا به وجود می آیند ، و چگونه رشد می کنند؟

چند تخمک دارم؟

سلولهای تخمک از بزرگترین سلولهای بدن هستند - هر تخمک 0.1 میلیمتر است که به نظر بسیار كوچك است ، اما در واقع با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. شما با تمام تخمک هایی که در طول عمر در سیستم تولید مثل شما آزاد می شود، متولد می شوید و میانگین آن حدود 590،000 تخمک غیرفعال است.

این سلولهای تولید مثل نابالغ تخمک نامیده می شوند و وقتی جنین در رحم قرار دارد در تخمدان ها تشکیل می شوند. بلوغ تخمک در دوران بلوغ که چرخه قاعدگی شروع می شود، اتفاق می افتد. در آن مرحله ، تخمدانهای شما می توانند یک تخمک بالغ در طول فرایند ماهانه تخمک گذاری آزاد کنند. هر تخمک که رها می شود قادر به بارور شدن توسط اسپرم در لوله فالوپی می باشد. اگر تخمک ظرف 24 ساعت پس از رهایی از تخمدان بارور نشود، دیگر قابل استفاده نیست و در پریود از بدن خارج می شود.

کیفیت تخمک

تعداد تخمک به محض تولید (زمانی که در رحم هستید) شروع به کاهش می کند.  اگرچه شما با حدود 590،000 تخمک به دنیا می آیید، اما این تعداد تخمک کمتر از تعداد تخمک جنین در هفته 18-22 در رحم (حدود 600،000 تخمک در رحم) است. 

بسیاری از مطالعات مختلف ، طیف وسیعی از تعداد تخمک را در طول عمر فرد پیدا کرده است که از دو میلیون تخمک در هنگام تولد تا ده ها هزار تخمک می باشد. به همین دلیل میانگین تعداد تخمک براساس داده های مطالعات مد نظر قرار می گیرد.

این همه تخمک کجا ناپدید می شوند؟

هر تخمک موجود در تخمدان های شما درون یک فولیکول تخمدان می باشد. فولیکول یک کیسه سلول است که هر تخمک را احاطه می کند. این سلول های فولیکول با پاسخ دادن به هورمون ها و تولید هورمون ها، به آماده سازی تخمک برای تخمک گذاری و بارداری کمک می کنند. با شروع قاعدگی ، تعداد فولیکول به طور متوسط حدود 200000 خواهد بود. فقط در حدود 500 فولیکول در طول مدت تولید مثل تخمک آزاد می کند.

هر ماه ، یک تخمک خوش شانس به طور کامل رشد می کند و برای لقاح احتمالی به بیرون فرستاده می شود، اما سایر تخمک هایی که برای تخمک گذاری انتخاب نشده اند، دچار مرگ سلولی برنامه ریزی شده (آترزی فولولیکول) می شوند و مجدداً جذب می شوند. حدود 400 تا 500 تخمک در هر ماه منقضی می شوند.

اسپرم و تخمک

سلولهای اسپرم

بر خلاف تخمک، اسپرم جزو کوچکترین سلولهای بدن مرد است. اسپرم به منظور لقاح تخمک ایجاد می شود. یک اسپرم منفرد مانند یک قورباغه کوچک است و دارای یک سر، گردن، قسمت وسطی و دم است و طول آن بین 40 تا 250 میکرومتر است. 

در شروع بلوغ ، سلولهای تولید مثل نابالغ به نام اسپرماتوگونی روند اسپرماتوژنز را طی می کنند ، جایی که آنها به سرعت تکثیر می شوند و به تقسیم شدن ادامه می دهند تا سرانجام اسپرم بالغ ، اسپرماتوزوئیدها رشد پیدا کنند. روند بلوغ اسپرم در لوله های محکم و بلند در بیضه ها به نام لوله های منی ساز انجام می شود. به طور متوسط ، میلیاردها اسپرم در طول عمر تولید مثلی یک مرد آزاد می شوند.

اسپرم چه مدت زندگی می کند؟

با شروع بلوغ ، اسپرم ها به طور مداوم در بیضه ها با سرعت بسیار زیاد تولید می شوند؛ حداکثر 1000 اسپرم در ثانیه. اما این روند فوری نیست. چندین هفته طول می کشد تا اسپرمهای جدید و کاملاً متحرک و بالغ در بیضه تولید شوند.

پس از تولید، اسپرم ها از داخل مجرای منی خارج می شوند و به اپیدیدیم منتقل می شوند. اپیدیدیم یک لوله کویل محکم است که در قسمت بالا و در کنار بیضه ها قرار دارد. اسپرم ها در اپیدیدیم ذخیره می شوند و به بلوغ خود ادامه می دهند ، توانایی شنا را به دست می آورند و تا زمان انزال در آنجا صبر می کنند.

بعد از انزال ، اسپرم ها می توانند یک تخمک را تا پنج روز بارور کنند ، اگرچه احتمال بارداری به وسیله اسپرم "پیر" بسیار کم است. در مطالعه ای آزمایشگاهی دریافتند اسپرم پس از پنج روز در مخاط دهانه رحم به صورت زنده و متحرک ذخیره شده است.

این مطالعات نشان می دهد که پس از انزال ، اسپرم می تواند تا مدت 5 روز در دستگاه تولید مثل زنده بماند و عملکرد داشته باشد. اما اسپرم بر روی ملافه تا این حد زنده نخواهد ماند.

چه تعداد اسپرم در یک انزال وجود دارد؟

برخلاف تخمک ها ، اسپرم به طور مداوم در طول زندگی تولید مثلی مرد تولید می شوند. تعداد اسپرم در یک انزال از 40 میلیون تا 500 میلیون متغیر است و میانگین آن حدود 182 میلیون است. برای هر تخمک تخمک گذاری شده ، حدود 1 میلیارد اسپرم تولید می شود.

کیفیت اسپرم

با این حال ، بیشتر اسپرمهای انزالی یا مرده هستند یا قادر به بارور کردن نیستند. طبق WHO ، 90٪ از حجم مایع منی شامل ترشحات از اندامهای جنسی جانبی (پروستات ، وزیکول های منی و غدد پیازی-میزراهی) است و بیشتر مایع منی اسپرم نیست. مایعات از اندامهای جنسی جانبی که بیشتر منی را تشکیل می دهند، پلاسمای منی نام دارد که قلیایی ، غلیظ و سرشار از فروکتوز قند به عنوان ماده مغذی برای اسپرم می باشند.

تحقیقات نشان می دهد افزایش سن با کاهش کیفیت اسپرم همراه است. کیفیت اسپرم شامل تحرک آن (توانایی دستیابی به تخمک) ، ساختار و حجم مایع منی است. تعداد اسپرم و غلظت اسپرم در انزال به طور جداگانه متفاوت است و در برخی افراد تعداد اسپرم کم است یا اصلا اسپرمی وجود ندارد. هنگامی که نوبت به سن و کارآیی می رسد، انجمن باروری آمریکا محدودیت سنی 50 سال را برای اهدا کنندگان مایع منی توصیه می کند.

تخمدانها ، بیضه ها و فراتر از آن

برخی از افراد با ابهام ارگانهای تولید مثل و / یا خصوصیات دوگانه جنسی (زنانه و مردانه) متولد می شوند. این وضعیت دوجنسه نامیده می شود. هیچ مورد مستندی وجود ندارد که یک نفر هم تخمدان داشته باشد و هم بیضه داشته باشد. باروری برای همه جنسیت ها ترکیبی از عوامل بسیاری است، از جمله سن ، رژیم غذایی ، ژنتیک ، مصرف مواد ، سطح استرس ، بیماری و عوامل محیطی. هم خانم ها و هم آقایان تعداد زیادی اسپرم و تخمک دارند، اما در هنگام بارداری فقط تعداد کمی از این سلول ها مورد استفاده قرار می گیرند.

Clár McWeeney. Sperm and eggs: the basics of human sex cells. Science Content Producer— June 18, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100