Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
زمان تخمک گذاری در پریود 30 روزه

اگر قصد باردار شدن دارید باید دو واقعیت مهم در مورد بارداری بدانید:

  •  به احتمال زیاد بارداری در حوالی تخمک گذاری اتفاق می افتد
  •  مشخص کردن تاریخ تخمک گذاری کار ساده ای نیست.

به همین دلیل تخمک گذاری همیشه در زمانی خاص اتفاق نمی افتد، به خصوص اگر سیکل قاعدگی منظم 28 روزه نداشته باشید. در ادامه همه چیز در خصوص سیکل تخمک گذاری و نکات باروری ذکر شده است. 

سیکل قاعدگی و تخمک گذاری 

سیکل قاعدگی چهار مرحله دارد: قاعدگی، فولیکولار، تخمک گذاری و اوتئال. تمام این مراحل برای تشکیل بارداری با هم کار می کنند.

فاز قاعدگی:

سیکل قاعدگی از روز اول پریودی شروع می شود. در این فاز بدن در آخرین سیکل باردار نشده است بنابراین پوشش رحم به همراه خون و مخاط از بدن خارج می شود.

فاز فولیکولار:

در این مرحله تخمک ها درون یک کیسه پر از مایعات به نام فولیکول رشد می کنند. هورمونی به نام هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) پشت این عمل قرار دارد. دکتر كودسیا می گوید: یك تخمک كه به طور كامل رشد کرده است (تخمک غالب) در مرحله بعدی تخمك گذاری می کند.

فاز تخمک گذاری:

تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که تخمدان یک تخمک بالغ را درون لوله فالوپی آزاد کند. تخمک فقط در حدود 12-24 ساعت در دستگاه تولید مثل زنده می ماند. با این وجود، اسپرم ها تا پنج روز در لوله فالوپی زنده می مانند - به این معنی که بیشترین احتمال بارداری در روز تخمک گذاری و پنج روز قبل از آن است. (در موارد نادر، ممکن است بیش از یک تخمک آزاد شود، که می تواند منجر به بارداری دوقلوهای غیرهمسان شود).

فاز لوتئال:

اگر اسپرم در هنگام تخمک گذاری تخمک را بارور کند، تخمک بارور برای بارداری به پوشش رحم می چسبد. در غیر این صورت، تخمک مجدداً از پوشش رحم جدا می شود و پس از آن با پریودی از بدن خارج می شود. مرحله اوتئال از تخمك گذاری تا پریودی بعدی یا آزمایش بارداری مثبت ادامه دارد." "به طور کلی ، مرحله اوتئال به طور مداوم دو هفته طول می کشد.

نحوه محاسبه روز تخمک گذاری در سیکل 30 روزه

اکنون که مراحل سیکل قاعدگی را می دانید، احتمالاً می خواهید بدانید تخمک گذاری چه زمانی اتفاق می افتد. فاز لوتئال معمولاً حدود 14 روز طول می کشد. از آنجا که این قسمت از قاعدگی نسبتاً پایدار است ، می توان با کم کردن 14 روز از آخرین دوره قاعدگی زمان تخمک گذاری را پیش بینی کرد. " . به عبارت دیگر ، احتمالاً 14 روز قبل از شروع پریودی بعدی تخمک گذاری می کنید.

 به راحتی طول سیکل خود را (28 روز ، 27 روز ، 30 روز ، و غیره) اندازه بگیرید و 14 روز از آن کم کنید. در اینجا چند مثال آورده شده است:

  •  سیکل طبیعی 28 روزه = تخمک گذاری در روز 14 رخ می دهد
  •  سیکل 27 روزه = تخمک گذاری در روز 13 رخ می دهد
  •  سیکل 30 روزه = تخمک گذاری در روز 16 اتفاق می افتد

برای کسانی که طول سیکل غیر قابل پیش بینی دارند، زمان تخمک گذاری ثابت نیست. اگر سیکل شما از 28-32 روز باشد، در روز 14 تا 18 تخمک گذاری خواهید کرد." به خاطر داشته باشید به احتمال زیاد بارداری در روز تخمک گذاری و یا پنج روزِ قبل از تخمک گذاری اتفاق می افتد.

البته تخمک گذاری می تواند غیرقابل پیش بینی باشد و بارداری "روز چهاردهم" همیشه دقیق نیست. روشها و ابزارهای زیادی برای کمک به خانمها برای محاسبه بارورترین روزها وجود دارد. این موارد شامل کیت های پیش بینی تخمک گذاری (OPK) ، مانیتور باروری ، بررسی دمای پایه بدن (BBT) ، بررسی مخاط دهانه رحم و ... می باشد. 

یک ابزار راحت برای یافتن روز تخمک گذاری

تخمک گذاری در پریود منظم

برای باردار شدن و یا حتی پیشگیری از بارداری باید روزهایی که شانس باروری شما بیشتر است را بشناسید و در این روزها با احتیاط نزدیکی داشته باشد و یا اگر قصد بارداری اتفاقا در این روزها اقدام کنید. در نرم افزار تخمک گذاری اوما ابتدا اطلاعات پریودی خود را وارد میکنید و در روزهایی که به رنگ سبز درمیاد، شانس باروری شما بیشتر خواهد بود. روز سبز پررنگ روز احتمالی برای تخمک گذاری است که می بایست در این روز اقدام داشته باشید. به این ترتیب در هر ماه روزهای باروری برای شما بطور اتومات مشخص میشود.

سیکل های تخمک گذاری و پریودی های نامنظم

چرخه قاعدگی "طبیعی" از 21 تا 35 روز است. پریودی های بسیار نامنظم ممکن است به شما نشان دهد که به صورت منظم تخمک گذاری نمی کنید. اگر این مسئله در مورد شما صدق می کند، به متخصص زنان یا متخصص باروری مراجعه کنید. محققان دریافتند که احتمال باردار شدن فرد 7 روز پس از LMP به شدت افزایش می یابد. این احتمال بارداری در روز 15 بیشترین است و تا روز 25 به صفر برمی گردد. برای خانم هایی که مورد مطالعه قرار گرفتند، احتمال باروری به صورت زیر می باشد:

  •  2 درصد در روز چهارم سیکل 
  •  58 درصد در روز 12 سیکل
  •  5 درصد در روز 21 سیکل

در پریودهای نامنظم تعیین روز تخمک گذاری کار دشواری است و به همین دلیل شانس بارداری کمتر خواهد شد،  اما در اینجا با کمک اپلیکیشن تخمک گذاری اوما  با وارد کردن اطلاعات پریودی خود میتوانید روزهای احتمالی تخمک گذاری و باروری بالا را مشخص کنید و در این روز ها اقدام داشته باشید و یا مراقب رابطه جنسی خود باشید، شما می بایست کمترین طول سیکل پریودی و بیشترین طول را وارد کنید و تعداد روزهایی که خونریزی دارید را مشخص کنید. یک بازه زمانی سبز رنگ برای شما مشخص میشود که در این روزها احتمال تخمک گذاری وجود دارد اما دقیقا قابل پیش بینی نیست.

 

تخمک گذاری در پریود نامنظم

 

همچنین این تحقیقات نشان می دهد که زنان مسن تر و خانم هایی که دارای سیکل طبیعی هستند زودتر در سیکل باردار می شوند. توجه به این نکته ضروری است که این یافته ها فقط باید به عنوان یک راهنما باشد. هر شخص و هر سیکل متفاوت است. نوشتن سیکل ماهانه و علائم تخمک گذاری به تعیین روز دقیق تخمک گذاری در ماه کمک می کند.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92