Ooma
علت پیچیدن بند ناف جنین چیست؟

آیا راهی برای جلوگیری از پیچیدن بند ناف جنین در اطراف گردنش وجود دارد؟

اگر چه نگرانی در مورد پیچیدن بند ناف اطراف گردن جنین یک نگرانی بسیار رایج در میان زنان باردار است، باید بدانید این اتفاق به ندرت دیده می شود. نوزادان در آب (مایع آمنیوتیک) زندگی می کنند و زندگی در رحم مانند زندگی در یک استخر بزرگ به مدت 9 ماه است. به خصوص در سه ماهه اول و دوم، زمانی که جنین بسیار کوچک است، حرکت ثابت آنها می تواند منجر به پیچیدن بند ناف اطراف قسمت های مختلف بدن آن ها شود. در حقیقت، 25 تا 40 درصد از نوزادان با بند ناف در اطراف گردن متولد می شوند.

هیچ کاری برای جلوگیری از این مسئله نمی توان انجام داد. اما، نیاز به نگرانی نیست. به یاد داشته باشید جنین از طریق بند ناف اکسیژن را دریافت می کند. و اولین کاری که پزشک بعد از زایمان انجام می دهد بررسی بند ناف در اطراف گردن جنین است. در صورت وجود بند ناف اطراف گردن جنین، پزشک آن را شل می کند تا جنین را به راحتی از بدن شما خارج کند.

چگونه بند ناف در اطراف گردن جنین می پیچد؟

پیچیدن بند ناف

 •  ساختار ضعیف بند ناف
 •  مایع آمنیوتیک بیش از حد
 •  بند ناف طولانی غیر طبیعی 
 •  داشتن دوقلو یا چندقلو

آیا پیچیدن بند ناف اطراف گردن جنین خطر دارد؟

معمولا، نه به غیر از افزایش سطح استرس و نگرانی، به طور کلی هیچ عارضه ای وجود ندارد که بر روی مادر یا نوزاد تأثیر بگذارد.  در بعضی موارد بسیار نادر، پیچیدن بند ناف ممکن است به جنین آسیب برساند. شايع ترين عارضه کاهش ضربان قلب در هنگام زايمان است که سبب ضعيف شدن جریان خون به نوزاد مي شود. عوارض دیگر عبارتند از:

خبر خوب این است که این عوارض نادر هستند.

اگر بند ناف دور گردن جنین پیچیده باشد نیاز به زایمان سزارین دارم؟

قطعا نه. تنها دلیل زایمان سزارین مشکلات شدید جنین است. در موارد نادر، پیچیدن بند ناف دور گردن میتواند باعث ایجاد مشکل در طول زایمان طبیعی شود بنابراین به سزارین نیاز خواهد بود. اما هیچ دلیلی وجود ندارد که یک جنین سالم با بند ناف پیچیده دور گردن  زایمان سزارین شود. چند هفته یا چند روز قبل از زایمان، استراحت کنید تا زایمان راحت تر انجام شود.

در صورتی که بند ناف دور گردن جنین پیچیده است اقدامات زیر را انجام دهید:

 •  به اندازه کافی استراحت کنید
 •  کیف بیمارستان را آماده کنید
 •  اتاق کودک را آماده کنید
 • ماساژ قبل از زایمان را دریافت کنید

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.parents.com  و www.mamanatural.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94


 • profilemina jafari1401/06/21

  من ۷ ماهمه و خیلی میترسم کمرد درد شدیدم دارم و خیلی اذیتم واین ک میترسم بند ناف ب دو گردن بچم گیر کنه و خفه بشع استرس شدید دارم ☹

  • profileمهناز 💕1399/10/07

   من پارسال پسرم رو از دست دادم سر بند ناف
   متاسفانه ۴ دور پیچیده بود و مرده به دنيا اومد
   امسال دوباره باردارم ۲۴ هفته هستم نی نی دختره دیروز سونو بودم گفتن ۱ دور پیچیده و واقعاااااا استرس دارم نمیدونم باید چیکار کنم به هیچ عنوان طاق باز نمیخوابم شب ها بلند میشم بعد به پهلو دراز میکشم