Ooma
تكان خوردن جنين در بارداري از چه هفته ای؟

وقتی برای اولین بار حرکات جنین داخل شکم را حس می کنید، شاید مهیج ترین و خاص ترین احساسی باشد که تا کنون تجربه کرده اید. لذت بخش است که چرخش جنین را در داخل شکم حس کنید و وقتی او می ایستد و حرکت میکند شما هیجان زده خواهید شد.

اولین حرکت جنین را چه وقت احساس می کنم؟

شما احتمالا اولین حرکات جنین را در هفته 18 تا هفته 20 بارداری احساس می کنید. اگر بارداری اولتان است ممکن است زمان ببرد تا حرکات جنین را در داخل شکم احساس کنید یعنی احتمالا جنین حرکت دارد اما شما احساس نمی کنید. اگر شما یک کودک دیگر دارید الان به خوبی علائم حرکت جنین را در داخل شکم تشخیص می دهید و آگاه هستید که اولین حرکت جنین در حول و حوش هفته 16 بارداری می باشد.

اگر تا هفته بیست و چهارم بارداری هیچ حرکتی از جنین را حس نکردید حتما به پزشک مراجعه کنید. پزشک با سونوگرافی و دستگاه داپلر صدای ضربان قلب جنین را گوش می دهد.

تکان خوردن جنین در شکم در چه هفته ای از بارداری؟

با سونوگرافی تصویر دقیقی از حرکات جنین در داخل رحم و شکم مشخص میشود. ممکن است جنین از خیلی قبل تر حرکات خود را شروع کرده باشد اما شما متوجه آن نشده اید و یا با رشد جنین و تکامل آن نوع حرکت جنین نیز تغییر می کند. اگر خوش شانس باشید و در زمان سونوگرافی جنین بیدار باشد در آنصورت هر گونه حرکت و جنبش و جوش جنین را می توانید ببینید.

- در هفته هفتم بارداری و هفته هشتم بارداری جنین شما شروع به جنبش می کند. خود را خم کرده و حرکات تکان دهنده انجام می شود.

- در هفته نهم بارداری، جنین می تواند سکسکه کند و انگشتان ظریف و کوچکش را حرکت دهد. همچنین او میتواند در این مرحله بمکد و بلع داشته باشد.

- در هفته دهم بارداری او می تواند دستهایش را نزدیک صورتش کند و فک و آرواره اش را باز کرده و خود را بکشد.

- در هفته دوازدهم بارداری او شروع به خمیازه کشیدن می کند.

- در هفته چهاردهم بارداری او شروع به حرکت دادن چشم ها می کند.

- در هفته پانزدهم بارداری، او انگشت شصت خود را می مکد و اگر سونوگرافی انجام دهید و در آن لحظه انگشت خود را بمکد مشخص میکند که کودک شما دست چپ است یا دست راست.

بعد از گذر از این هفته های بارداری، حرک جنین قوت می گیرد طوری که شما این حرکات را احساس کنید. در ابتدا جنین حرکات آرامی داد مانند یک لرزش یا حرکت سراسیمه، ترکیدن حباب آب ، یا یک حرکت موجی، گهگاهی شما حس می کنید که گاز یا هوا در داخل شکمتان حرکت کرده است. مقاله ای کامل در زمینه با عنوان " احساس حرکت جنین شبیه چه چیزی است" را مطالعه کنید.

جنین شما دائم حرکت نمیکند. گاهی اوقات زمان خواب و استراحت اوست و گاهی اواقات بیدار است و می چرخد. اگر در سونوگرافی حرکت جنین را ندیدید ممکن است او در حال استراحت باشد.

در انتهای بارداری، جنین شما در مدت زمان های طولانی استراحت می کند. گاهی در یک زمان 20 دقیقه او هیچ حرکتی ندارد و گاهی این مدت زمان به 50 تا 75 دقیقه هم ممکن است برسد. گاهی هم شما اینگونه احساس می کنید زیرا قادر نیستید که تمام حرکت جنین را بشمارید و حس کنید. نحوه شمردن تعداد ضربات جنین را بدانید.

چندبار تکان خوردن جنین را در روز باید حس کنم؟

 

تکان خوردن جنین در بارداری

قانون خاصی وجود ندارد که چه تعداد لگد باید در روز بزند و نیاز هم به ثبت لگد زدن و یا درست کردن چارت وجود ندارد. سعی کنید ساعات بیداری جنین خود را بفهمید و با ادامه بارداری توان شما برای درک لگدهای جنین افزایش می یابد. هر جنین دارای الگوی خواب و بیدار مختلفی است و شما باید از الگوی جنین خود باخبر شوید.

امروز تکان خوردن جنین را حس نکردم باید نگران باشم؟

اگر شما خیلی روی این قضیه تمرکز کنید و حساس شوید، بدتر هیچ حرکتی را حس نمی کنید. روی حرکات جنین تمرکز کنید. به پهلو چپ بخوابید و دو ساعت در این حالت باشید، باید حداقل 10 حرکت را حس کنید. وقتی دراز میکشید بهتر حرکات و ضربات جنین را حس می کنید، نسبت به زمانی که در حالت ایستاده هستید. نحوه شمارش حرکات جنین در هفته های آخر بارداری در مقاله لینک داده شده وجود دارد.

در اینجا 3 کار را به شما پیشنهاد می دهم که حرکت جنین را بهتر درک و حس کنید:

راه کار اول: دراز بکشید، پاها را به سمت بالا بلند کنید و یک میان وعده بخوربد. وقتی شما ایستاده هستید جنین تمایل به خوابیدن دارد و وقتی دراز کشیده اید او بیشتر بیدار می ماند.

راه کار دوم:یک نوشیدنی خنک بخورید. تغییر دمای بدن شما باعث حرکت جنین میشود. یک نوشیدنی خنک باعث افزایش قند جنین شده و تمایل به حرکت پیدا میکند.

راه کار سوم: نواختن موسیقی با صدای بلند، موسیقی با صدای بلند باعث به حرکت درآمدن جنین میشود.

چه زمان با پزشک خود تماس بگیرم؟

اگر هریک از علائم زیر را داشتید با پزشک تماس بگیرید:

 • اگرحداقل 10 حرکت جدا از هم را به هنگام دراز کشیدن به پهلو برای 2 ساعت حس نکردید.
 • جنین به صدای موسیقی و یا هر نوع محرک پاسخ ندهد.
 • چندین روز پشت سرهم حرکات جنین بطور قابل ملاحضه ای کاهش یافته باشد.

اگر جنین شما حرکت نمی کند شاید مواد مغذی و اکسیژن مورد نیاز از طریق جفت به بدن او نرسیده است. یا اینکه او رشد مناسب سنی خود را نداشته باشد و یا اینکه عارضه ای را از قبل داشته است. در این شرایط به بیمارستان رفته تا اقدامات لازم ازجمله گرفتن ضربان قلب جنین، سونوگرافی و یا اندازه گیری مایع آمنیوتیک انجام شود. نگران نباشید در خیلی از موارد جنین شما سالم است و اتفاق خاصی نیافته است.

17 رفتار عجیب و غریب تکان خوردن جنین در شکم مادر

 

حرکات جنین

 

این حرکات که شما در دوران بارداری حس میکنید یکی از هیجان انگیز ترین احساسات دوران بارداری است. لگد زدن و شنا کردن جنین بارزترین حرکت جنین است. علاوه بر این حرکات جنین حرکات جالب تر دیگر هم انجام میدهد. مثلا شما زبانه زدن جنین به دیواره رحم را لمس میکنید؟

در این مقاله تعدادی از رفتارهای جالب جنین را در داخل رحم بررسی میکنیم:

1-اولین حرکت جنین در حدود هفته نهم بارداری شروع میشود. این حرکات توسط مادر حس نمیشود و تنها در سونوگرافی قابل تشخیص است.

2-مادر از هفته شانزدهم بارداری تا بیستم بارداری می تواند حرکاتی مانند کشیده شدن جنین و لگد زدن را حس کند. حول و حوش هفته 25 بارداری شش های جنین تکامل یافته و آمادگی زندگی خارج از رحم را دارد.

3-بعد از هفته شانزدهم بارداری، جنین در هرساعت 50 بار حرکت میکند. در هفته بیست و نهم بارداری، شما تا 10 حرکت جنین را در هر ساعت حس می کنید. این حرکات شامل کشیده شدن بدن، حرکت سر و صورت ، حرکت دست ها باشد. جنین صورتش را لمس میکند. دستان خود را میگیرد و خود را به جفت می رساند.

4-از جمله حرکات دیگر جنین لیسیدن دیواره رحم است و فشار دادن کف پا به دیواره رحم از حرکات دیگر است.

5-در هفته بیستم بارداری، موقعیت جنین نشاندهنده نوع زایمان است.

6-جنین در تمام طول روز بجز بعد از صبحانه خوردن مادر می تواند حرکت داشته باشد. شما وقتی به پهلو دراز می کشید  لگد زدن را حس می کنید.

7- با یزرگ شدن جنین در حرکات او تغییراتی ایجاد میشود. پشتک زدن یا نعلق بودن جایگرین لگد زدن میشود زیرا فضای کافی ندارد.

8-گاهی شما هیچ حرکتی را در جنین حس نمی کنید. این زمان چرت زدن جنین شماست. زمان خواب جنین با زمان خواب شما ممکن است متفاوت باشد. با پیش رفتن بارداری جنین خواب های طولانی تری خواهد داشت.

9-در حول و حوش هفته سی و دوم بارداری، تقریبا خواب نوزاد 90 تا 95 درصد عمیق است. در این زمان جنین در خواب REM است که در این زمان جنین چشم هایش را می چرخاند و محققین معتقدند که جنین خواب می بیند. در زمان دیگر، در اوقات دیگر به دلیل مغز نرسیده در خواب است.

10-در حدود هفته سی و ششم بارداری،بین خواب عمیق و سبک جنین تفاوت هایی آشکار می شود. جنین در حدود 50 تا 90 دقیقه خواب عمیق دارد. در خواب سبک مادر حرکت هایی مانند مکیدن انگشت شست جنین را حس می کند.

11- در نزدیک زمان زایمان، 85 تا 90 درصد زمان جنین خواب است. همانطور که وقتی متولد میشود خواب است.

12- پزشک از شما می خواهد در اویل هفته بیست و هشتم بارداری، حرکات جنین را بشمارید. در این زمان حرکات جنین قابل تشخیص است و شما هوشیار باید باشید.

13-تعدادی از مادران بسختی لگدزدن جنین را احساس می کنند. اگر شما اضافه وزن دارید و یا اینکه جفت در جلوی رحم قرار گرفته باشد نمی توانید بخوبی حرکات جنین را حس کنید.

14-خوابیدن به پهلو چپ بهترین موقعیت برای درک حرکات جنین است زیرا باعث افزایش جریان گردش خون در سمت چپ و حرکت بیشتر جنین میشود.

15-سونوگرافی نشان می دهد زمانی که مادر می خندد جنین بالا و پایین می پرد.

16-در بارداری دوم و سوم، جنین فضای بیشتری برای حرکت کردن دارد و جفت طویل تراست و این کودکان معمولا فعال تر میشوند.

17-جنین شما صدای شما را بدرستی در شکم تشخیص می دهد.

Colleen de Bellefonds. Fetal Movement During Pregnancy.Reviewed on May 30, 2019

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profilesamira mom 2🙎‍♀️🙎‍♂️1400/10/15

  سلام من هفته ۱۶ تکان خوردن جنین رو حس کردم و بعد از آن هیچ حرکتی حس نکردم مشکلی نداره؟الان هفته ۱۸ هستم

  • profilesara azimi1400/05/20

   جنین تا چند هفته شروع به تکون خوردن میکنه

   • profileفرشته مطلق1397/07/14

    سلام من بیشتر تمایل دارم سمت راست بخوابم و حس میکنم تکونای بچه بیشتره روی پهلوی راست ایرادی که نداره؟

   • profileالهه خانوم1397/04/24

    ما نمیتونیم سکسکه جنین رو حس کنیم؟

    • profileپزشک اوما1400/01/15

     بله بیشتر در هفته های پایانی قابل درک است

   • profileزهرا باقری1395/06/25

    سلام، من در ماه هاي اخر بارداري تقريبا حركت جنين را براي مدت طولاني حس نميكنم پس مشكلي نداره؟

    • profileپزشک اوما1397/01/21

     سلام زهرا جان با بزرگ شدن جنین فضای رحم برای او کوچک شده و نمیتونه مثل قبل تکون بخوره و حرکت کنه، اما شما هر زمان احساس کردید که حرکت جنین کم شده به پهلو دراز بکشید و به مدت دو ساعت تعداد حرکات جنین را بشمارید. حرکت جنین یکی از علائم های هشداری برای مادر است