کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
Ooma

خوب، چند هفته ای گذشته است و شما علائم حاملگی را پذیرفته اید. تجربه کردن علائم خیلی مهم است. حاملگی به راحتی آن که از فیلم ها یا از دور به نظر میرسد نیست ولی خوشبختانه سه ماهه اول در حال گذر است. اتفاقاتی که برای جنین در طول هفته نهم بارداری می افتد را در فیلمی که توسط گروه سلامت اوما تهیه شده است مشاهده فرمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

 

بارداری هفته به هفته

بدن شما درهفته نهم بارداری

از اول بارداری تا الآن هورمون‌ها تأثیرگذارترین نقش را در بدن شما داشته‌اند. در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد . حجم خون شما همچنان در حال افزایش است و این اتفاق در سه ماهه دوم به حداکثر خود می‌رسد و در سه ماه سوم بارداری کاهش می‌یابد. شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است.

اندازه رحم در این هفته:

در هفته نهم رحم در حال رشد است تا بتواند جنین رو به رشد شما را در بر بگیرد. در واقع، اندازه رحم دو برابر شده است! هنگامی که در هفته نهم بارداری شکم را لمس می کنید، احتمالا در قسمت پایین شکم احساس سفتی می کنید. 
مقدار وزن توصیه شده در بارداری بر اساس شاخص توده بدنی قبل از بارداری می باشد.  در بارداری بسیاری از مادران با حالت تهوع و ناراحتی های غذایی مواجه می شوند. به طور طبیعی، می توانید با پزشک در مورد هر مشکلی در خصوص افزایش یا کاهش وزن صحبت کنید. 
 


وضعیت جنین درهفته نهم بارداری

استخوان‌های او در حال سفت شدن هستند و به تدریج غضروف‌ها هم خودی نشان خواهند داد. سر جنین از نظر ظاهری شروع به بلوغ بیشتری کرده ولی هنوز هم بر روی سینه ‌اش خم است. تکامل چشم‌ها کامل نشده و هر چشم هنوز یک پلک غشایی است. از طریق سونوگرافی میتوانید ببینید که بازوها و ساق هایش را حرکت میدهد (8 سوال رایج در سونوگرافی حاملگی).


توصیه ها درهفته نهم بارداری

 آیا میدانستید که حاملگی باعث تغییراتی در چشم میشود؟ پروژسترون و احتباس مایع که توسط حاملگی ایجاد میشود میتواند دید شما را تغییر دهد شکل چشم و خشکی چشمتان را نیز ممکن است تغییر دهد.


علائم طبیعی درهفته نهم بارداری

1. افزایش ترشحات مهبلی:

در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد و ترشحات مهبلی کمی افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از عفونت و احساس راحتی و رعایت بهداشت لباس زیر خود را هر روز یک یا دو بار عوض کنید و  با پودر صابون تمیز بشورید و در جلوی نور خورشید پهن کنید تا میکروب هایش از بین برود. ترشحات واژن  در بارداری طبیعی است و استفاده از پدهای بهداشتی راهی مناسب است.

2. حساسیت سینه ها:

نوک سیپه بزرگ تر و تیره تر می شود. در اطراف نوک سینه دانه های ریزی دیده می شود که سینه را برای تولید شیر آماده می کند. به این دانه ها آسیبی نرسانید زیرا برای هدفی خاص قرار گرفته اند.

3. نفخ:

شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان، ماهیچه‌ها و عضلات شما را شل می‌کند و این علتی است که باعث کندتر هضم شدن غذا در بدن شما می‌شود و در نتیجه مشکلاتی نظیر باد معده و آروغ زدن را افزایش می‌دهد. البته شل‌شدن عضلات عوارض دیگری مثل عفونت و برفک واژن را هم ایجاد می‌کند که با رعایت بهداشت از این عارضه میتوان جلوگیری نمود (نفخ شکم در دوران بارداری و 14 روش‌ درمان آن). 

4.برآمدگی رگ ها: 

ممکن است برآمدگی در رگ های دست و پا مشاهده کنید. این برآمدگی به خاطر خون اضافه است. این رگ ها در حالتی که ایستاده یا نشسته هستید از جنین محافظت می کنند. همچنین از کاهش خون در هنگام زایمان جلوگیری می کنند.

5. وزن مناسب: 

افزایش وزن بدن بیشتر به خاطر چرخش آب در بدن است تا وزن جنین. اما افزایش یا کاهش بیش از حد وزن مضر است. وزن زیاد باعث سنگینی و بزرگی جنین و مشکل زایمان می شود و وزن کم باعث می شود فرزندی کوچک داشته باشید. وزن بالا باعث افزایش احتمال فشار خون بالا، دیابت و مشکلات زایمان و درد طولانی زایمان می شود (بهترین تغذیه در دوران بارداری). همچنین هرچقدر وزن شما بالاتر باشد باید پس از زایمان وزن بیشتری کم کنید.

6. شهوت جنسی: 

برخی خانم ها میل جنسی خود را از دست می دهند اما برخی دیگر میل جنسیشان بیشتر می شود. اگر خونریزی مشاهده کردید به پزشک اطلاع دهید. جنین از آنچه در واژن اتفاق می افتد کاملا جدا است. اگرچه انقباضات به جنین آسیبی نمی رساند اما هنگامی که بزرگتر باشد لگد میزند.

7. تغییرات مو:

 موهای شما چرب تر، ضخیم تر یا نازک تر می شود.


تغییرات احساسی در هفته نهم بارداری

1- احساس ضعف

ممکن است در این زمان احساس ضعف کنید. ممکن است هنوز احساس خستگی و حالت تهوع داشته باشید اما در سه ماهه آخر بهتر می شوید. ممکن است همسر شما علاقه ای به بارداری نداشته باشد- ممکن است همسر شما علاقه ای به بچه نداشته باشد و در طول بارداری به علائم شما توجه نکند. سعی کنید این بی علاقگی او را تفسیر نکنید.

2- احساس گناه

برخی خانم ها در هفته نهم بارداری احساس گناه می کنند که نمی توانند بر مشکلات روحی غلبه کنند. آنها میترسند این احساسات منفی بر رشد جنین تاثیر منفی بگذارد. نگران نباشید زیرا جنین در این مرحله از احساسات شما آگاهی پیدا نمی کند.

3- خستگی

 • خستگی بر جنین تاثیر می گذاردبنابراین سعی کنید سخت نگیرید و انرژی کافی داشته باشید.

4- نگرانی

 • نگرانی امری طبیعی در بارداری است. شما نگران واکنش دیگران هستید.

5- استرس

 • به هیچ شکلی استرس نداشته باشید. اگر ناراحت هستید حمام بروید موزیک گوش دهید و سعی کنید استراحت کنید. توجه کردن به آرامش خود برای سلامتی روحی و روانی شما لازم است

هشدارها درهفته نهم بارداری

1. اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید. 
2. اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید. 
3. در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید. 
4. پنیرها منبع بسیار خوبی از کلسیم می باشند. اما از خوردن هر نوع پنیری پرهیز نمایید. بعضی از انواع پنیرها دارای باکتری خاصی می باشند که می توانند در خانم‌های باردار باعث ایجاد عفونتی به‌ نام  لیستریوسیس شوند. 


تغذیه درهفته نهم بارداری

بارداری به شما این فرصت را می‌دهد تا با دید تازه‌ای به عادات غذایی خود نگاه کنید. زیرا این عادات غذایی بر شما و نی نی در حال رشدتان تاثیر می‌گذارد. رژیم غذایی سالم شامل مکمل‌های بارداری مانند مولتی ویتامین‌ها است که باید پس از مشورت با پزشک مصرف شود. شما باید از 3 ماه اول بارداری خود یک رژیم غذایی سالم را آغاز و در طول بارداری آن را ادامه دهید.


ورزش درهفته نهم بارداری

در زیر قوانین ساده ای برای ورزش در حاملگی آورده شده است: 

 •    قبل، حین و بعد از ورزش به خوبی آب بنوشید. 
 •   از هر چیزی که باعث آسیب میشود دوری کنید. 
 •   رژیم قبل از حاملگی خود را ادامه دهید ولی قبل از شروع ورزش جدید با پزشک خود صحبت کنید. 
 •   از مواردی که باعث از بین رفتن تعادل و ضربه به شکم میشود دوری کنید.

نکاتی برای پدرها در هفته نهم بارداری:

- محیطی آرام در اتاق خواب ایجاد کنید. می توانید از لامپ های کم نورتر استفاده کنید.

- ممکن است همسرتان تغییر حالاتی داشته باشد که شما را آزار دهد. سعی کنید با این حالات روحی او کنار بیایید.

- سعی کنید عشق خود را به او نشان دهید.

- سعی کنید نکات گفته شده در قسمت بالا را در هفته نهم بارداری رعایت کنید.

امتیاز مطلب: 98%
98


 • profileزهره مختاری9 روز قبل

  سلام
  ببخشید، چهار روز پیش سوال پرسیدم کسی جواب نداد.
  من هفته نهم بارداریم تمام شده و به سختی مبتلا به آبله مرغان شدم تمام بدنم آبله گرفته.پزشک عمومی همون اول آب پاکی ریخت گفت سریعا برو سقط کن ولی متخصص عفونی داروی اسیکلوویر و پرومتازین داده و گفته فعلا صبر کن. دارم دیوونه میشم، نمیدونم چطور میتونم بفهمم جنینم بهش آسیبی وارد شده یا نه؟

  • profileپزشک اوما1 روز قبل

   سلام عزیزم انتقال ویروس از مادر به جنین در سه ماهه اول بارداری خیلی کمه اما باید تحت نظر باشید داروهای تجویزی را مصرف کنید در بارداری مجاز هستند، غربالگری مرحله اول و دوم انجام شود.

 • profileزهره مختاری12 روز قبل

  با سلام و خسته نباشید
  من هفته نهم بارداریم تمام شده و به سختی مبتلا به آبله مرغان شدم تمام بدنم آبله گرفته.پزشک عمومی همون اول آب پاکی ریخت گفت سریعا برو سقط کن ولی متخصص عفونی داروی اسیکلوویر و پرومتازین داده و گفته فعلا صبر کن. دارم دیوونه میشم، نمیدونم چطور میتونم بفهمم جنینم بهش آسیبی وارد شده یا نه؟

  • profileپزشک اوما1 روز قبل

   سلام عزیزم انتقال ویروس از مادر به جنین در سه ماهه اول بارداری خیلی کمه اما باید تحت نظر باشید داروهای تجویزی را مصرف کنید در بارداری مجاز هستند، غربالگری مرحله اول و دوم انجام شود.

 • profileHasti GH14 روز قبل

  سلام من هفته نه بارداری هستم سرماخوردگی دارم دکتر استامینوفن تجویز کرده میتونم استفاده کنم دکتر گفت تا دوروز بهتر نشدی کپسول اموکسی سیلین بخور ایا استفاده کنمشون

  • profileپزشک اوما14 روز قبل

   سلام عزیزم هم استامینوفن ساده و هم آموکسی در بارداری مجاز است نگران نباشید

 • profileHasti GH19 روز قبل

  سلام من هفته ۹بارداری هستم نافم خیلی درد میگیره ایا طبیعیه و کمی هم توی آزمایش ادرارم عفونت دیده شده کمی دلم تیرمیکشه ومیزنه به پهلوی سمت راستم ایا برای عفونت وبرای عفونت چیکار کنم ممنون

  • profileخاطره رحیمی25 روز قبل

   ممنونم از پاسخ سریعتون

   • profileخاطره رحیمی26 روز قبل

    سلام..ممنونم از سایت خوبتون. مطالبتون عالیه..ببخشید من روز اول هفته نهم بارداری هستم..۵ روز پیش لک بینی قهوه ای تیره داشتم که با لخته خون همراه بود. رفتم متخصص شیاف پروژسترون دادن الان ۴ روزه دارم استفاده میکنم لک بینیم کمتر شده و به رنگ قهوه ای کدر تا زیتونی هست.خیلی نگرانم..ینی مشکلی برای جنین پیش اومده باشه؟؟

    • profileپزشک اوما26 روز قبل

     سلام عزیزم نگران نباشید با مصرف شیاف بارداری شما حفظ میشه بهتره استراحت نسبی را داشته باشید و تا زمانیکه لکه بینی دارید نزدیکی نداشته باشید

   اپلیکیشن سلامت بانوان اوما همراه هوشمند بانوی ایرانی پرسش و پاسخ پزشکی، دوران پیش از باردرای، بارداری و شیردهی، روزشمار پریودی بانو ... دانلود اپلیکیشن اوما