Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
هفته نهم بارداری | تکامل جنین در هفته 9 بارداری

خوب، چند هفته ای گذشته است و شما علائم حاملگی را پذیرفته اید. تجربه کردن علائم خیلی مهم است. حاملگی به راحتی آن که از فیلم ها یا از دور به نظر میرسد نیست ولی خوشبختانه سه ماهه اول در حال گذر است. اتفاقاتی که برای جنین در طول هفته نهم بارداری می افتد را در فیلمی که توسط گروه سلامت اوما تهیه شده است مشاهده فرمایید.

هفته بعدی     هفته قبلی

بارداری هفته به هفته

وضعیت بدن درهفته نهم بارداری

از اول بارداری تا الآن هورمون‌ها تأثیرگذارترین نقش را در بدن شما داشته‌اند. در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد . حجم خون شما همچنان در حال افزایش است و این اتفاق در سه ماهه دوم به حداکثر خود می‌رسد و در سه ماه سوم بارداری کاهش می‌یابد. شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. حقایقی در مورد فرزند شما در هفته نهم بارداری: 

 •  جنین بعد از هفته نهم شروع به لگد زدن می کند، اما تا هفته 16-22 آن را احساس نمی کنید
 •  گفته می شود جنین پسر یک ماده شیمیایی تولید می کند که باعث می شود مادر در حین بارداری بیشتر بخورد
 •  فرزند شما شروع به فرو بردن مایعات و تولید آب گوارش می کند

اندازه رحم در این هفته:

در هفته نهم رحم در حال رشد است تا بتواند جنین رو به رشد شما را در بر بگیرد. در واقع، اندازه رحم دو برابر شده است! هنگامی که در هفته نهم بارداری شکم را لمس می کنید، احتمالا در قسمت پایین شکم احساس سفتی می کنید. 
مقدار وزن توصیه شده در بارداری بر اساس شاخص توده بدنی قبل از بارداری می باشد.  در بارداری بسیاری از مادران با حالت تهوع و ناراحتی های غذایی مواجه می شوند. به طور طبیعی، می توانید با پزشک در مورد هر مشکلی در خصوص افزایش یا کاهش وزن صحبت کنید. 

هفته 9 بارداری چند ماهگی بارداری است؟

در هفته 9، شما 2 ماهه باردار هستید. این هفته شما و فرزندتان به دو دست آورد بزرگ رسیده اید: شما به ماه سوم بارداری رسیده اید و .فرزندتان دیگر نطفه نیست و تبدیل به جنین شده است. یعنی فرزند شما بیشتر شبیه به انسان شده است.


وضعیت جنین درهفته نهم بارداری

اندازه جنین در هفته 9 بارداری

در این هفته نی نی شما به اندازه زیتون است
اندازه جنین در هفته 9 بارداری
زیتون
2.3 cm :قد
2 gr :وزن

استخوان‌های او در حال سفت شدن هستند و به تدریج غضروف‌ها هم خودی نشان خواهند داد. سر جنین از نظر ظاهری شروع به بلوغ بیشتری کرده ولی هنوز هم بر روی سینه ‌اش خم است. تکامل چشم‌ها کامل نشده و هر چشم هنوز یک پلک غشایی است. از طریق سونوگرافی میتوانید ببینید که بازوها و ساق هایش را حرکت میدهد.

حقایقی در مورد شما در هفته نهم بارداری 

 •  مطالعات نشان می دهد خوردن ماهی در دوران بارداری باعث افزایش قدرت مغز فرزند شما می شود
 •  به دلیل بار اضافی، قلب و کبد شما در دوران بارداری رشد می کنند
 •  اگر به آرامی بر روی شکمتان فشار وارد کنید، فرزند شما به فشار پاسخ می دهد اما احتمالا متوجه نمی شوید

دکتر بیتا هرمز متخصص و جراح زنان و زایمان در مورد مصرف ماهی در این هفته اشاره کرده اند "برخی خانم ها به هیچ وجه ماهی دوست ندارند خبر خوب اینکه گردو ارزش غذایی معادل ماهی دارد و مصرف روزانه زیتون هم بسیار خوب است به شرطی که نمک اضافی نداشته باشد."

تغییرات جنین
شروع ایجاد ماهیچه جنین در هفته نهم بارداری
این هفته، ماهیچه های کوچک شروع به تشکیل می کنند، اما حداقل یک یا دو ماه دیگر طول می کشد تا قدرت کافی بدست آورند و ضربات آن ها را احساس کنید.

شنیده شدن ضربان قلب جنین در هفته نهم بارداری
درست است که هنوز خیلی زود است که در هفته نهم بارداری لگد جنین را احساس کنید، اما شنیدن زود نیست - ضربان قلب جنین در این زمان توسط دستگاه داپلر شنیده می شود.!

نا پدید شدن دنبالچه در هفته نهم بارداری
"دم انتهای ستون فقرات جنین در حال ناپدید شدن است! بنابراین در این زمان جنین بیشتر و بیشتر شبیه به انسان می شود.

سونوگرافی جنین در هفته نهم بارداری

سونوگرافی هفته نهم بارداری

در هفته نهم بارداری، سرعت ضربان قلب به حداکثر مقدار bpm 175 می رسد. طول نطفه در هفته نهم بارداری حدود 50 میلیمتر است. در این هفته گوش ها کم کم قابل مشاهده می شوند.


توصیه ها درهفته نهم بارداری

 آیا میدانستید که حاملگی باعث تغییراتی در چشم میشود؟ پروژسترون و احتباس مایع که توسط حاملگی ایجاد میشود میتواند دید شما را تغییر دهد شکل چشم و خشکی چشمتان را نیز ممکن است تغییر دهد.


علائم طبیعی درهفته نهم بارداری

1. افزایش ترشحات مهبلی:

در این هفته میزان هورمون حاملگی به بالاترین زمان خود می‌رسد و ترشحات مهبلی کمی افزایش می‌یابد. برای جلوگیری از عفونت و احساس راحتی و رعایت بهداشت لباس زیر خود را هر روز یک یا دو بار عوض کنید و  با پودر صابون تمیز بشورید و در جلوی نور خورشید پهن کنید تا میکروب هایش از بین برود. ترشحات واژن  در بارداری طبیعی است و استفاده از پدهای بهداشتی راهی مناسب است.

2. حساسیت سینه ها:

نوک سیپه بزرگ تر و تیره تر می شود. در اطراف نوک سینه دانه های ریزی دیده می شود که سینه را برای تولید شیر آماده می کند. به این دانه ها آسیبی نرسانید زیرا برای هدفی خاص قرار گرفته اند.

3. نفخ:

شما ممکن است در این زمان دچار نفخ یا باد معده شوید که این امر هم کاملاً طبیعی است. ترشح هورمون پروژسترون در این زمان، ماهیچه‌ها و عضلات شما را شل می‌کند و این علتی است که باعث کندتر هضم شدن غذا در بدن شما می‌شود و در نتیجه مشکلاتی نظیر باد معده و آروغ زدن را افزایش می‌دهد. البته شل‌شدن عضلات عوارض دیگری مثل عفونت و برفک واژن را هم ایجاد می‌کند که با رعایت بهداشت از این عارضه میتوان جلوگیری نمود (نفخ شکم در دوران بارداری و 14 روش‌ درمان آن). 

4.برآمدگی رگ ها: 

ممکن است برآمدگی در رگ های دست و پا مشاهده کنید. این برآمدگی به خاطر خون اضافه است. این رگ ها در حالتی که ایستاده یا نشسته هستید از جنین محافظت می کنند. همچنین از کاهش خون در هنگام زایمان جلوگیری می کنند.

5. وزن مناسب: 

افزایش وزن بدن بیشتر به خاطر چرخش آب در بدن است تا وزن جنین. اما افزایش یا کاهش بیش از حد وزن مضر است. وزن زیاد باعث سنگینی و بزرگی جنین و مشکل زایمان می شود و وزن کم باعث می شود فرزندی کوچک داشته باشید. وزن بالا باعث افزایش احتمال فشار خون بالا، دیابت و مشکلات زایمان و درد طولانی زایمان می شود (بهترین تغذیه در دوران بارداری). همچنین هرچقدر وزن شما بالاتر باشد باید پس از زایمان وزن بیشتری کم کنید.

6. شهوت جنسی: 

برخی خانم ها میل جنسی خود را از دست می دهند اما برخی دیگر میل جنسیشان بیشتر می شود. اگر خونریزی مشاهده کردید به پزشک اطلاع دهید. جنین از آنچه در واژن اتفاق می افتد کاملا جدا است. اگرچه انقباضات به جنین آسیبی نمی رساند اما هنگامی که بزرگتر باشد لگد میزند.

7. تغییرات مو:

 موهای شما چرب تر، ضخیم تر یا نازک تر می شود.


تغییرات احساسی در هفته نهم بارداری

1- احساس ضعف

ممکن است در این زمان احساس ضعف کنید. ممکن است هنوز احساس خستگی و حالت تهوع داشته باشید اما در سه ماهه آخر بهتر می شوید. ممکن است همسر شما علاقه ای به بارداری نداشته باشد- ممکن است همسر شما علاقه ای به بچه نداشته باشد و در طول بارداری به علائم شما توجه نکند. سعی کنید این بی علاقگی او را تفسیر نکنید.

2- احساس گناه

برخی خانم ها در هفته نهم بارداری احساس گناه می کنند که نمی توانند بر مشکلات روحی غلبه کنند. آنها میترسند این احساسات منفی بر رشد جنین تاثیر منفی بگذارد. نگران نباشید زیرا جنین در این مرحله از احساسات شما آگاهی پیدا نمی کند.

3- خستگی

 • خستگی بر جنین تاثیر می گذاردبنابراین سعی کنید سخت نگیرید و انرژی کافی داشته باشید.

4- نگرانی

 • نگرانی امری طبیعی در بارداری است. شما نگران واکنش دیگران هستید.

5- استرس

 • به هیچ شکلی استرس نداشته باشید. اگر ناراحت هستید حمام بروید موزیک گوش دهید و سعی کنید استراحت کنید. توجه کردن به آرامش خود برای سلامتی روحی و روانی شما لازم است

هشدارها درهفته نهم بارداری

1. اگر خونریزی همراه با درد داشتید حتماً به پزشک مراجعه کنید. 
2. اجسام سنگین را بلند نکنید. با سرعت از پله‌ها بالا نروید چرا که ممکن است موجب خونریزی شود. هنگام بالا رفتن از پله آرام این کار را انجام دهید و بعد از بالا رفتن از چند پله حتماً چند دقیقه‌ای استراحت کنید. 
3. در هنگام نشستن برای آنکه فشار زیادی به بدنتان نیاید یک زیر پایی یا صندلی قرار دهید تا مشکلی پیش نیاید. 
4. پنیرها منبع بسیار خوبی از کلسیم می باشند. اما از خوردن هر نوع پنیری پرهیز نمایید. بعضی از انواع پنیرها دارای باکتری خاصی می باشند که می توانند در خانم‌های باردار باعث ایجاد عفونتی به‌ نام  لیستریوسیس شوند. 

دکتر بیتا هرمز متخصص زنان و زایمان در مورد نزدیکی در این هفته اشاره کرده اند که در موارد جفت سیرکولار یا low lying رابطه جنسی ممنوع میباشد.


تغذیه درهفته نهم بارداری

بارداری به شما این فرصت را می‌دهد تا با دید تازه‌ای به عادات غذایی خود نگاه کنید. زیرا این عادات غذایی بر شما و نی نی در حال رشدتان تاثیر می‌گذارد. رژیم غذایی سالم شامل مکمل‌های بارداری مانند مولتی ویتامین‌ها است که باید پس از مشورت با پزشک مصرف شود. شما باید از 3 ماه اول بارداری خود یک رژیم غذایی سالم را آغاز و در طول بارداری آن را ادامه دهید.


ورزش درهفته نهم بارداری

در زیر قوانین ساده ای برای ورزش در حاملگی آورده شده است: 

 •    قبل، حین و بعد از ورزش به خوبی آب بنوشید. 
 •   از هر چیزی که باعث آسیب میشود دوری کنید. 
 •   رژیم قبل از حاملگی خود را ادامه دهید ولی قبل از شروع ورزش جدید با پزشک خود صحبت کنید. 
 •   از مواردی که باعث از بین رفتن تعادل و ضربه به شکم میشود دوری کنید.

نکاتی برای پدرها در هفته نهم بارداری:

- محیطی آرام در اتاق خواب ایجاد کنید. می توانید از لامپ های کم نورتر استفاده کنید.

- ممکن است همسرتان تغییر حالاتی داشته باشد که شما را آزار دهد. سعی کنید با این حالات روحی او کنار بیایید.

- سعی کنید عشق خود را به او نشان دهید.

- سعی کنید نکات گفته شده در قسمت بالا را در هفته نهم بارداری رعایت کنید.

 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 98% 98


 • profilesara shaghaghi1397/03/10

  سلام ووقت بخیر
  من هفته نهم بارداری هستم ضربان قلب جنین دیده نشده باتوجه به اینکه ساک بارداری من ۴ روز ازسن بارداری من کمتر هست آیا احتمالش هست قلب کمی دیرتر دیده بشه دکترگفته سه روز دیگه دوباره سونو بشم ازجای دیگه ببینه نظر سونو چیه اگر قلب تشکیل نشده بود کورتاژبشم با توجه به اینکه هیچگونه دردشکمی ولکه بینی ندارم میتونم یک هفته دیگر صبرکنم بعدبرا سونو اقدام کنم ممنون میشم سریعتر جواب بدید

  • profilesara shaghaghi1397/03/09

   سلام میشه خواهش کنم سوالمو زودتر جواب بدید
   من هفته نهم هستم برای قلب جنین رفته بودم امروز دکترم گفت من ضربان قلب نمیبینم بارداری خوبی نیست ۴ روز دیگه سونو کن ببینم نظر دکتر سونو چیه باتوجه به اینکه بار اول گفت ساک بارداری ۴ روز عقبه امکانش هست قلب دیده بشه یا نه باید برم کورتاژ

   • profileزهره مختاری1397/02/25

    سلام
    ببخشید، چهار روز پیش سوال پرسیدم کسی جواب نداد.
    من هفته نهم بارداریم تمام شده و به سختی مبتلا به آبله مرغان شدم تمام بدنم آبله گرفته.پزشک عمومی همون اول آب پاکی ریخت گفت سریعا برو سقط کن ولی متخصص عفونی داروی اسیکلوویر و پرومتازین داده و گفته فعلا صبر کن. دارم دیوونه میشم، نمیدونم چطور میتونم بفهمم جنینم بهش آسیبی وارد شده یا نه؟

    • profileپزشک اوما1397/03/02

     سلام عزیزم انتقال ویروس از مادر به جنین در سه ماهه اول بارداری خیلی کمه اما باید تحت نظر باشید داروهای تجویزی را مصرف کنید در بارداری مجاز هستند، غربالگری مرحله اول و دوم انجام شود.

   • profileزهره مختاری1397/02/22

    با سلام و خسته نباشید
    من هفته نهم بارداریم تمام شده و به سختی مبتلا به آبله مرغان شدم تمام بدنم آبله گرفته.پزشک عمومی همون اول آب پاکی ریخت گفت سریعا برو سقط کن ولی متخصص عفونی داروی اسیکلوویر و پرومتازین داده و گفته فعلا صبر کن. دارم دیوونه میشم، نمیدونم چطور میتونم بفهمم جنینم بهش آسیبی وارد شده یا نه؟

    • profileپزشک اوما1397/03/02

     سلام عزیزم انتقال ویروس از مادر به جنین در سه ماهه اول بارداری خیلی کمه اما باید تحت نظر باشید داروهای تجویزی را مصرف کنید در بارداری مجاز هستند، غربالگری مرحله اول و دوم انجام شود.

   • profileHasti GH1397/02/19

    سلام من هفته نه بارداری هستم سرماخوردگی دارم دکتر استامینوفن تجویز کرده میتونم استفاده کنم دکتر گفت تا دوروز بهتر نشدی کپسول اموکسی سیلین بخور ایا استفاده کنمشون

    • profileپزشک اوما1397/02/20

     سلام عزیزم هم استامینوفن ساده و هم آموکسی در بارداری مجاز است نگران نباشید