Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
مکمل های مجاز و غیر مجاز در بارداری

مکمل های مجاز در بارداری 

درست مانند داروها ، تمام مکمل های ریز مغذی و گیاهی باید توسط پزشک مورد تأیید قرار گیرد تا از ضروری بودن و مصرف آنها در مقادیر مجاز اطمینان حاصل شود. همیشه ویتامین های معتبر خریداری کنید که توسط سازمان هایی مانند کنوانسیون دارویی ایالات متحده (USP) تایید شده است. این استاندارد تضمین می کند ویتامین ها بی خطر هستند.

1. ویتامین های پریناتال

ویتامین های پریناتال مولتی ویتامین هایی هستند که بطور ویژه برای رفع نیاز به ریز مغذی ها در دوران بارداری ساخته شده اند. مصرف این داروها قبل از بارداری، در دوران بارداری و شیردهی توصیه می شود. مطالعات نشان داده اند که مکمل ویتامین های پریناتال، خطر زایمان زودرس و پره اکلامپسی را کاهش می دهد. پره اکلامپسی یک عارضه خطرناک است که با فشار خون بالا و احتمالاً پروتئین در ادرار تشخیص داده می شود.

در حالی که ویتامین های پریناتال به معنای جایگزینی رژیم غذایی سالم نیستند، اما به تامین ریزمغذی های اضافی که در دوران بارداری بیشتر مورد نیاز است کمک می کنند. از آنجا که ویتامین های پریناتال حاوی ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز زنان باردار هستند، مصرف مکمل های ویتامین یا مواد معدنی دیگر نیازی نیست مگر اینکه پزشک توصیه کند. ویتامین های پریناتال اغلب توسط پزشکان تجویز می شوند ولی بدون نسخه نیز در دسترس هستند.

2. قرص فولات 

فولات ویتامین ب است که نقش اساسی در سنتز DNA، تولید گلبولهای قرمز و رشد و نمو جنین دارد. اسید فولیک فرم مصنوعی فولات است که در بسیاری از مکمل ها یافت می شود. این ماده به شکل فعال فولات ، ال- متیل فولات در بدن تبدیل می شود.

توصیه می شود که زنان باردار روزانه 600 گرم فولات یا اسید فولیک مصرف کنند تا خطر نقص لوله عصبی و ناهنجاری های مادرزادی مانند شکاف کام و نقص قلب کاهش یابد. در مروری بر پنج مطالعه تصادفی بر روی 6105 خانم، مصرف مکمل اسید فولیک در بارداری به صورت روزانه با کاهش خطر نقص لوله عصبی همراه بود. هیچ عارضه جانبی منفی نیز مشاهده نشد.

اگرچه می توان از طریق رژیم غذایی فولات کافی دریافت کرد، بسیاری از خانم ها به اندازه کافی غذاهای غنی از فولات نمی خورند. علاوه بر این ، مراکز کنترل و پیشگیری از بیماریها توصیه می کنند که همه خانم در سن باروری حداقل 400 میلی گرم فولات یا اسید فولیک در روز مصرف کنند.

این امر به این دلیل است که بسیاری از بارداری ها برنامه ریزی نشده اند ، و نقص هنگام تولد ناشی از کمبود فولات می تواند خیلی زود در بارداری رخ دهد؛ حتی قبل از اینکه بیشتر خانم ها بدانند باردار هستند. ممکن است برای خانمهای باردار ، به ویژه کسانی که دارای جهش ژنتیکی MTHFR هستند ، انتخاب مکمل حاوی ال- متیل فولات برای اطمینان از جذب حداکثری عاقلانه باشد.

3. قرص آهن

نیاز به آهن در دوران بارداری به میزان قابل توجهی افزایش می یابد ، زیرا حجم خون مادران تقریباً 50٪ افزایش می یابد. آهن برای انتقال اکسیژن و رشد سالم جنین و جفت بسیار مهم است. شیوع کمبود آهن در زنان باردار در ایالات متحده حدود 18٪ است و 5٪ از این زنان دچار کم خونی نیز هستند.

کم خونی در دوران بارداری با زایمان زودرس ، افسردگی مادر و کم خونی نوزاد همراه بوده است. مصرف توصیه شده 27 میلی گرم آهن در روز می تواند از طریق بیشتر ویتامین های دوران بارداری تامین شود. با این حال ، زنان باردار مبتلا به کمبود آهن یا کم خونی به دوزهای بالاتر آهن نیاز دارند ، که توسط پزشک توصیه می شود.

خانمهای باردار که کمبود آهن ندارند، برای جلوگیری از عوارض جانبی نباید بیش از مقدار توصیه شده آهن مصرف کنند. این عوارض ممکن است شامل یبوست ، استفراغ و سطح هموگلوبین غیر طبیعی بالا باشد.

4- قرص ویتامین دی

این ویتامین محلول در چربی برای عملکرد سیستم ایمنی ، سلامت استخوان ها و تقسیم سلولی بسیار مهم است. کمبود ویتامین دی در دوران بارداری با افزایش خطر سزارین ، پره اکلامپسی ، تولد زودرس و دیابت بارداری همراه است.

میزان توصیه شده فعلی دریافت ویتامین دی در دوران بارداری IU 600 در روز است. با این حال ، برخی از متخصصان نشان می دهند که نیازهای ویتامین دی در دوران بارداری بسیار بیشتر است. تمام زنان باردار باید در مورد غربالگری در مورد کمبود ویتامین دی و مکمل مناسب با پزشک خود صحبت کنند.

5. قرص منیزیم

منیزیم ماده معدنی است که در صدها واکنش شیمیایی در بدن شما نقش دارد. این ماده در عملکرد سیستم ایمنی ، عضلانی و عصبی نقش اساسی دارد. کمبود این ماده معدنی در دوران بارداری ممکن است خطر فشار خون مزمن و زایمان زودرس را افزایش دهد.

برخی مطالعات حاکی از آن است که مصرف قرص منیزیم ممکن است خطر عوارضی مانند محدودیت رشد جنین و تولد زودرس را کاهش دهد.

 

مکمل های مجاز در بارداری

6. زنجبیل (قرص زینتوما)

ریشه زنجبیل معمولاً به عنوان ادویه و مکمل گیاهی استفاده می شود. زنجبیل به صورت مکمل برای درمان حالت تهوع ناشی از بیماری حرکتی، بارداری یا شیمی درمانی استفاده می شود. مروری بر چهار مطالعه نشان می دهد که زنجبیل برای درمان حالت تهوع و استفراغ ناشی از حاملگی، بی خطر و مؤثر است.

حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری شایع است و حدود 80٪ از خانم ها این حالت را در سه ماهه اول بارداری تجربه می کنند. اگرچه زنجبیل ممکن است به کاهش این عارضه ناخوشایند در بارداری کمک کند ، اما برای شناسایی حداکثر دوز ایمن ، تحقیقات بیشتری لازم است.

7. قرص روغن ماهی (امگا3)

قرص امگا3 حاوی DHA و EPA ، دو اسید چرب ضروری است که برای رشد مغز جنین مهم هستند. مصرف مکمل های DHA و EPA در دوران بارداری ممکن است رشد مغز نوزادان را بهبود ببخشد و افسردگی مادران را کاهش دهد ، اگرچه تحقیقات در مورد این موضوع نتیجه ای ندارد.

اگرچه مطالعات مشاهده ای باعث بهبود عملکرد شناختی در کودکان مادرانی شده است که در دوران بارداری از روغن ماهی استفاده می کنند ، اما چندین مطالعه کنترل شده نتوانسته اند فواید مداوم را نشان دهند. به عنوان مثال ، یک مطالعه بر روی 2399 خانم نشان داد هیچ تفاوتی در عملکرد شناختی کودکانی که مادرانشان در طول بارداری کپسولهای روغن ماهی حاوی 800 میلی گرم DHA در روز مصرف کرده اند، در مقایسه با نوزادانی که مادران آنها این کپسولها را مصرف نکرده اند دیده نشده است.

این مطالعه همچنین نشان داد که مکمل روغن ماهی هیچ تاثیری بر افسردگی مادر ندارد. با این حال ، این مطالعه نشان داد مکمل روغن ماهی از زایمان زودرس محافظت می کند و برخی شواهد نشان می دهد که روغن ماهی به رشد چشم جنین کمک می کند. سطح DHA مادر برای رشد مناسب جنین از اهمیت زیادی برخوردار است و مکمل آن ایمن تلقی می شود.  برای دریافت DHA و EPA از طریق رژیم غذایی ، به زنان باردار توصیه می شود دو تا سه وعده ماهی کم جیوه مانند سالمون، ساردین یا پولاک در هفته مصرف کنند.

8- مکمل پروبیوتیک

با افزایش علاقه به سلامت روده ، بسیاری از مادران به سمت پروبیوتیک ها روی می آورند. پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های زنده ای هستند که برای سلامتی دستگاه گوارش سودمند هستند. بسیاری از مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک ها در دوران بارداری بی خطر هستند و جدا از خطر بسیار کم عفونت ناشی از پروبیوتیک، عوارض جانبی مضری ندارند.

علاوه بر این ، مطالعات متعددی نشان داده اند که مصرف مکمل های پروبیوتیک ممکن است خطر دیابت حاملگی ، افسردگی پس از زایمان و اگزما و درماتیت نوزادان را کاهش دهد.  تحقیقات در مورد استفاده از پروبیوتیک در بارداری ادامه دارد و مطمئناً اطلاعات بیشتری درباره نقش پروبیوتیک ها در سلامت مادر و جنین کشف خواهد شد.

خلاصه : مکمل هایی مانند فولات ، آهن و ویتامین های پریناتال برای زنان باردار بی خطر محسوب می شوند. مهم است که همیشه در مورد هر نوع مکمل ، اعم از ویتامین ، مواد معدنی یا گیاهان دارویی ، با پزشک خود صحبت کنید.

مکمل هایی غیر مجاز در بارداری

در حالی که مکمل برخی از ریز مغذی ها و گیاهان دارویی برای زنان باردار بی خطر است ، اما باید از مصرف بسیاری از آنها خودداری کرد.

1.مکمل ویتامین آ

اگرچه این ویتامین برای رشد بینایی جنین و عملکرد سیستم ایمنی بسیار مهم است ، اما مصرف ویتامین آ زیاد می تواند مضر باشد. از آنجا که ویتامین آ محلول در چربی است ، بدن مقادیر اضافی را در کبد ذخیره می کند.
این تجمع می تواند اثرات سمی بر بدن داشته باشد که می تواند منجر به آسیب کبد شود. حتی می تواند باعث نقایص هنگام تولد در نوزادان شود. به عنوان مثال، مقادیر بیش از حد ویتامین آ در دوران بارداری نشان داده شده است که باعث نقص مادرزادی هنگام تولد می شود.

بین ویتامین های پریناتال و رژیم غذایی ، زنان باردار باید بتوانند به میزان کافی ویتامین آ مصرف کنند و مکمل های اضافی توصیه نمی شود.

2. مکمل ویتامین ای

این ویتامین محلول در چربی نقش مهمی در بدن دارد و در بیان ژن و عملکرد سیستم ایمنی نقش دارد. اگرچه ویتامین ای برای سلامتی بسیار مهم است ، توصیه می شود که خانمهای باردار از مصرف آن خودداری کنند.
مصرف مکمل ویتامین ای نتیجه مثبتی بر مادران و نوزادان نگذاشته است و ممکن است خطر درد شکم و پارگی زودرس کیسه آمنیوتیک را افزایش دهد.

3- مکمل های گیاهی

علاوه بر ریز مغذی ها، مکمل های گیاهی نیز محبوب هستند. یک مطالعه نشان داد که حدود 15.4٪ از زنان باردار در ایالات متحده از مکمل های گیاهی استفاده می کنند. بیش از 25٪ از این زنان به پزشک خود اطلاع نمی دهند که از این مکمل ها استفاده می کنند.

اگرچه بعضی از مکمل های گیاهی ممکن است در دوران بارداری بی خطر باشند ، اما موارد بسیار دیگری وجود دارد که ممکن است بی خطر نباشد. اگرچه بعضی از گیاهان می توانند به عوارض شایع حاملگی مانند حالت تهوع و ناراحتی معده کمک کنند، برخی ممکن است برای مادر و جنین مضر باشند. متأسفانه ، تحقیقات زیادی در مورد استفاده از مکمل های گیاهی توسط زنان باردار صورت نگرفته است ، و هنوز چگونگی تأثیر این مکمل ها بر روی مادران مشخص نیست.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 91% 91


  • profilemina mhnt1399/01/12

    اگر نخوریم چه میشود؟