Ooma
افسردگی بعد از زایمان چیست؟ دلایل، علائم و درمان افسردگی پس از زایمان!

افسردگی بعد از زایمان امری واقعی و جدی است. مادر (یا حتی پدر) نیاز به درمان جدی و تخصصی دارد.

افسردگی بعد از زایمان چیست؟

این افسردگی از افسردگی متوسط تا شدید می باشد که بعد از تولد بچه اتفاق می افتد. این نوع افسردگی می تواند هم پدر و هم مادر را تحت تاثیر قرار دهد اما مادرها بیشتر در معرض آن هستند. براساس مطالعات انجمن روانشناسی امریکا 16-9 % خانم ها افسردگی بعد از زایمان را تجربه می کنند. هنگامی که افسردگی بعد از زایمان شدید بشود به روان پریشی بعد از زایمان تبدیل می شود. این مورد هر یک یا دو نفر از 1000 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد.

دلایل افسردگی بعد از زایمان دقیقا مشخص نیستند اما چند فاکتور خطرناک وجود دارند که عبارتند از:

 • سابقه افسردگی (خودتان یا خانواده)
 • سابقه سقط جنین یا زایمان بچه مرده
 • افسردگی پیش از تولد
 • حمایت کم اجتماعی
 • سیگار کشیدن
 • روابط احساسی ضعیف
 • پایین بودن سطح هورمون oxytocin

این فاکتورها تمام دلایل اصلی خطرناک نیستند. هر خانمی می تواند بعد از زایمان، سقط جنین، زایمان ناموفق یا حتی به فرزندی گرفتن یک کودک دچار افسردگی بشود. این اتفاق می تواند بعد از زایمان یک بچه یا چند بچه اتفاق بیفتد.

مردها نیز می توانند دچار افسردگی بعد از زایمان بشوند. مجله انجمن پزشکی امریکا مقاله ای چاپ کرده است که نشان می دهد 10% مردها علائم افسردگی بعد از بچه دار شدن دارند. درباره افسردگی مردان بعد زایمان بیشتر بخوانید.

تاریخچه افسردگی بعد از زایمان

آیا افسردگی بعد از زایمان بیماری جدیدی است یا در قدیم هم اتفاق می افتاده است؟

افسردگی بعد از زایمان از زمان های دور وجود داشته است. اما نام آن در سال 2000 تعیین شد. در سال 2005 بروک شیلد (هنرپیشه) کتاب نزول باران را چاپ کرد و در آن اشک هایش را بعد از زایمان به بارانی تشبیه کرد که یک عنکبوت کوچک را از پا در می آورد.

بقراط افسردگی بعد از زایمان را رحم سرگردان نامیده است و دلیل آن را حرکت مایع رحمی بعد از تولد فرزند به سر می داند که باعث افسردگی می شود. 

جین اسکیرول اولین طبیبی بود که در قرن نوزدهم به مطالعه جزئیات بیماری افسردگی بعد از زایمان پرداخت. او مالیخولیای بعد از زایمان، دیوانگی بعد از زایمان و بی نظمی های روحی بعد از زایمان را در 92 مورد بررسی کرد.

افسردگی بعد از زایمان بیماری جدیدی نیست. این بیماری قرن هاست که وجود دارد اما به درستی شناخته نشده است. دلیل اصلی شناخته نشدن آن درمان خانگی اکثر افسردگی های بعد از زایمان است. همچنین خانم ها به خاطر احساس خجالتی که دارند این بیماری را مطرح نمی کنند زیرا هر مادری باید فرزند خود را دوست داشته باشد و خلاف آن امری عجیب است.

در صورتی که افسردگی بعد از زایمان به زود درمان نشود تبدیل به یک بیماری روانی می شود. بعضی وقتا خبرهایی حاکی از قتل فرزندان توسط مادر می شنوید این اتفاقات به دلیل افسردگی شدید بعد از زایمان است.

در حال حاضر افسردگی بعد از زایمان به خوبی شناخته شده، روش های درمان مشخص شده و روزانه خانم ها و آقایان زیادی شبکه های حامی آن را دنبال می کنند.

دلایل افسردگی بعد از زایمان

دلایل افسردگی پس از زایمان

هیچ محقق یا پزشکی دلیلی برای افسردگی بعد از زایمان بیان نکرده است. این بیماری به دلیل تغییرات فیزیکی و احساسی اتفاق می افتد. دلیل این که خانم ها بیشتر از آقایان این بیماری را تجربه می کنند تغییرات فیزیکی آن ها است. بعد از زایمان کاهش شدید هورمون های استروژن و پروژسترون اتفاق می افتد. اگر چه شیر دادن بچه باعث تولید هورمون oxytocin می شود (یکی از هورمون های شاد کننده) اما این مقدار برای جبران کمبود سایر هورمون ها کافی نیست. تغییرات احساسی محصول تغییرات فیزیکی می باشند.

علائم افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان از متوسط تا شدید می باشد. خیلی مهم است که تفاوت بین افسردگی (depression) و افسردگی (baby blues) را تشخیص دهید. افسردگی (baby blues) بعد از تولد بچه از چند روز تا چند هفته بعد اتفاق می افتد. علائم آن شامل:

 • نگرانی
 • گریه کردن
 • بدخلقی
 • نوسان اخلاقی
 • اشتها نداشتن
 • غمگینی
 • به سختی خوابیدن

علائم افسردگی بعد از زایمان نیز مشابه افسردگی (baby blues) می باشد اما شدت و مدت آن بیشتر است. البته علائم پنهان افسردگی بعد از زایمان نیز وجود دارد. علائم چند هفته بعد از زایمان دیده می شوند اما امکان دارد 6 ماه بعد از زایمان نیز ظاهر شود. اگر هر کدام از علائم ذکر شده در ادامه مطلب هفته ها بعد از زایمان خود را نشان دهند، شما دچار افسردگی بعد از زایمان شده اید.

علائم افسردگی بعد از زایمان

 • ارتباط سخت با نوزاد
 • گریه های شدید
 • فکر خودکشی
 • احساس شرم، گناه و بی ارزشی
 • ترس از این که مادر خوبی نباشید
 • از دست دادن اشتها
 • از حالت طبیعی بیشتر غذا بخورید
 • کم خوابی
 • پرخوابی
 • نگرانی و حمله های همراه با ترس
 • خستگی یا از دست دادن انرژی

اگر برای این علائم به دنبال درمان نروید، افسردگی شما شدیدتر می شود. در صورتی که علائم شامل توهم، تخیل و پارانویا باشد تهدید کننده و خطرناک هستند. در این مقاله یک پرشسنامه افسردگی پس از زایمان دارد که افسرده بوده شما را مشخص میکند.

روش های درمان افسردگی بعد از زایمان

افسردگی بعد از زایمان مانند سایر افسردگی ها قابل درمان است. این بیماری می تواند به وسیله دارو یا روان درمانی مداوا شود.  با غذاهای ممنوعه در اافسردگی آشنا شوید.اما شرایط درمان برای هر فرد منحصر به خود او است. در ابتدا باید بیماری شما تشخیص داده شود. پزشک شما از شما می خواهد سوالاتی را پاسخ دهید. ممکن است آزمایش خون نیز انجام شود.

در حال حاضر دو نوع درمان برای افسردگی بعد از زایمان وجود دارد: روان درمانی و استفاده از داروی ضدافسردگی

محققان روان درمانی را به عنوان اولین روش درمان تجویز می کنند.

تحقیقات نشان می دهد روان درمانی بدون استفاده از دارو 8 هفته طول می کشد و علائم بعد از 12 هفته برطرف می شود. اگر این روش به نتیجه نرسد استفاده از دارو تجویز می شود.

روان درمانی به معنی صحبت با یک مشاور یا  روان شناس است. ممکن است در ابتدا از قضاوت اطرافیان بترسید و ترجیح بدهید به مشاور مراجعه نکنید اما بیان احساسات به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید.

در جلسات روان درمانی باید درباره غم، فکر آسیب رساندن به خود، خودکشی، دلیل ارتباط احساسی نداشتن با فرزند و هر چیزی که مربوط به افسردگی شما است صحبت کنید. اگر روان درمانی به تنهایی به شما کمک نکرد از پزشک بخواهید برای شما قرص ضدافسردگی تجویز کند. در صورتی که به فرزندتان شیر می دهید این مسئله نگران کننده می شود. اما اگر بین احساس بهتر و شیر دادن قرار باشد یکی را انتخاب کنید متخصص حس بهتر را به شما توصیه می کند.

دو نوع قرص ضد افسردگی وجود دارد:

سروتونین SSRIs)) و ضد افسردگی سه حلقه (TCAs). قرص سروتونین در ابتدا تجویز می شود و مارک های معروف آن  Prozac، Zoloft و Celexa می باشند. قرص ضد افسردگی سه حلقه قرصی قدیمی است که در صورتی که سروتونین اثر نکرد می توانید مصرف کنید. زیرا برخی از این قرص ها (مثل دوکپسین) در هنگام شیردهی مجاز نیستند بنابراین انتخاب اول به حساب نمی آیند.

منبع: www.1800ppdmoms.org

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100