Ooma
مردان هم دچار افسردگی پس از زایمان می‌شوند

تقریبا اکثر مردم در مورد افسردگی پس از زایمان مادران باردار چیزهایی شنیده اند. اما آیا می دانستید مردان هم ممکن است دچار افسردگی پس از زایمان شوند؟ بنا بر تحقیقات انجام شده بیش از ۲۰ درصد والدین در زمان تولد نوزاد یا بعد از آن از دچار افسردگی و اضطراب می شوند. علت این افسردگی و اضطراب هنوز مشخص نیست.

مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها (CDC) معتقد است که احتمال ابتلا به افسردگی پس از زایمان، یا تشویش و اضطراب نزدیک زایمان ممکن است  برای گروهی از افراد اتفاق بیافتد، و احتمال بروز آن در افراد زیر شایع تر است:

   - کسانی که برای باردار شدن، یا در دوران بارداری و زایمان مشکلاتی را تجربه کرده اند.

   - کسانی که هنگام سقط جنین یا زایمان زود هنگام نوزاد خود را از دست داده اند.

   -  مادران نوجوان و بی تجربه

   -  ابتلا نوزاد به بیماری یا مشکلات

برخی از علائم افسردگی پس از زایمان عبارتند از:

   - عدم توانایی در خوابیدن حتی زمانی که نوزاد می‌خوابد

   - احساس کرختی یا عدم ارتباط از سوی نوزاد

   - داشتن افکار توأم با ترس و افکار منفی راجع به نوزاد

   -  مانند اینکه کسی ممکن است به وی آسیب وارد کند یا آن را ببرد

   - نگرانی راجع به آسیب های احتمالی به نوزاد یا آنکه شاید شما پدر یا مادر خوبی برایش نباشید

تشویش و اضطراب قبل و بعد از تولد نوزاد، مانند افسردگی، بسیار شایع است و از هر ۱۰ مرد، 1 مرد و از میان زنان، نیمی از آنها را تحت تأثیر قرار می دهد. میزان شیوع این وضعیت پیش از زایمان بین ۴.۱ تا ۱۶ درصد، و پس از ۲.۴ تا ۱۸ درصد گزارش شده است.
عوامل خطرزا و تشدید کننده این حالت شامل کمبود حمایت اجتماعی، خصوصا از سوی والدین، مشکلات اقتصادی، و داشتن پیشینه‌ مشکلات سلامت روانی است. بنا بر گزارش مرکز CDC، پدران ۱۵ تا ۲۴ ساله و آن دسته از افرادی که میزان آموزش، تحصیلات، و درآمد پایین ‌تری دارند احتمال آنکه دچار افسردگی شوند بیشتر است.
علائم تشویش هم شامل نگرانی یا احساس عصبی بودن در اکثر مواقع، و ترس نسبت به امنیت بچه است. علائم فیزیکی آن هم شامل تپش تند قلب، احساس تعرق، اختلال خواب و کم‌اشتهایی است.


منبع: مرجع سایت انگلیسی

امتیاز مطلب: 95% 95