Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
59 سوال رایج شما درباره زایمان طبیعی

گاهی اوقات روند زایمان نوزاد پیچیده است و باعث ترس پدر و مادر می شود. در این مقاله داستان های قدیمی در مورد درد زایمان را برای شما توضیح می دهیم و توصیه هایی برای درک بهتر این فرایند ارائه می دهیم. سعی کردیم هر سوالی که در ذهن مادر باردار درباره زایمان طبیعی هست، با خواندن این مقاله پاسخ داده شود:

سوالات رایج شما درباره زایمان طبیعی

1- آیا درد زایمان غیرقابل تحمل است؟

درد زایمان در اثر تحریک اعصاب به خاطر انقباضات رحمی، فشار به بافت نرم به وسیله جنین، کشش رباط های رحم و غیره ایجاد می شود. اما طبیعت خانم ها به گونه ای است که آستانه تحمل درد آنها بسیار بالاتر از مردان است و این آستانه تحمل قبل از زایمان افزایش می یابد. سیستم ضد درد بدن وارد بازی می شود و به آزاد کردن بی حسی های طبیعی داخل جریان خون کمک می کند.

بنابراین ، درد زایمان غیر قابل تحمل نیست.

2- آیا باسن پهن به معنای زایمان آسان است؟

بعضی از خانمها بیماری دارند که پزشکان آن را "لگن منقبض" می نامند ، که نشان می دهد سزارین ضروری است. با این حال ، این وضعیت به صورت بصری مشخص نمی شود ، بلکه با اندازه گیری ابعاد لگن با استفاده از یک ابزار ویژه مشخص می شود. باسن پهن که به صورت بصری مشخص می شود تضمین کننده زایمان طبیعی نیست.

3- آیا می توانید در حین زایمان چیزی بخورید یا بنوشید؟

اگر در ابتدای درد زایمان احساس تشنگی یا گرسنگی کردید، می توانید مقدار کمی غذا یا نوشیدنی بخورید. ممکن است زایمان مدت طولانی طول بکشد بنابراین باید قدرت کافی داشته باشید. بهتر است مواد غذایی سرشار از کربوهیدرات (برنج یا جو دوسر) باشد. برای رفع تشنگی هم از آب استفاده کنید.

4- آیا می توانید در حین انقباضات دراز بکشید؟

توصیه نمی شود در هنگام انقباضات دراز بکشید زیرا این موقعیت عبور جنین را از کانال زایمان دشوار می کند. بهتر است به صورت ایستاده بنشینید و چیزی را برای تکیه کردن پشت سر خود قرار دهید. همچنین می توانید راه بروید، روی توپ بنشینید یا چهار دست و پا بنشینید.

همچنین می توانید از یک طناب آویزان شوید. وقتی مادر از قسمت بازوها آویزان می شود قسمت پایین بدن شل می شود. بنابراین انقباضات مؤثرتر می شوند و جنین سریع تر از بدن خارج می شود. می توانید موقعیت های خود را تغییر دهید تا راحت ترین حالت را پیدا کنید.

5- آیا پس از شروع انقباضات باید به بیمارستان مراجعه کنید؟

در ابتدا انقباضات در فاصله 25 تا 30 دقیقه رخ می دهد. در این مرحله می توانید در خانه بمانید. در صورت که بارداری اول شما باشد، ممکن است 7 تا 12 ساعت از شروع انقباضات منظم قبل از شروع زایمان طول بکشد. هنگامی که فاصله انقباضات 5-7 دقیقه شد به بیمارستان مراجعه کنید.

6- آیا باید کیسه آب به طور طبیعی پاره شود؟

احتمال پاره شدن کیسه آب به صورت خودبخودی حدود 93٪ است. اگر کیسه آب به طور طبیعی پاره شد، سریعاً به بیمارستان مراجعه کنید. از این لحظه به بعد خطر عفونت جنین و محرومیت او از اکسیژن وجود دارد. اگر علائم زایمان وجود نداشته باشد، اما دهانه رحم آماده باشد، پزشک کیسه آب را در بیمارستان پاره می کند یا از القای درد زایمان استفاده می کند.

7- آیا با بیرون آمدن پلاگین مخاطی درد زایمان شروع می شود؟

پلاگین مخاطی یک توده ضخیم از ماده چسبناک است که دهانه رحم را پوشش می دهد و جنین را از عفونت محافظت می کند. این مخاط باید اندکی قبل از زایمان بیرون بیاید، اما خروج آن به معنای شروع درد زایمان نیست.

باید به فاصله انقباضات توجه کنید و پاره شدن کیسه آب نیز نشانه مهمی است.

8- آیا باید در طول زایمان متخصص زنان و زایمان حضور داشته باشد؟

در حین زایمان ، متخصص مراقبت های بهداشتی (پرستار زایمان ، ماما یا متخصص زنان و زایمان) مرتباً وضعیت شما و دهانه رحم و همچنین ضربان قلب جنین را بررسی می کنند. هنگامی که دهانه رحم شما به اندازه 10 سانتی متر باز شود، ماما یا متخصص زنان زایمان شما را برای زایمان راهنمایی می کند.

9- آیا روند زایمان منزجر کننده است؟

برخی احساس می کنند روند زایمان منزجر کننده است. اما اگر در مورد آن فکر کنید متوجه می شوید: زایمان فرزند شما نمی تواند زشت باشد. برخی از افرادی که برای زایمان آماده نیستند، ممکن است از این تجربه شوکه شوند ، اما پزشکان این روند را معمول می دانند. طبیعی رفتار کنید و از هیچ چیز شرمنده نشوید.

10- آیا حرکات کنترل نشده روده در حین زایمان رخ می دهد؟

اگر می خواهید قبل از زایمان مدفوع کنید بهتر از پزشک بخواهید شما را تنقیه کنند. اگر روده شما به طور کامل خالی نشده باشد ، ممکن است در هنگام زایمان ماده مدفوع بیرون بیاید زیرا کودک هنگام عبور از کانال تولد روی روده فشار می آورد.

متخصص زنان و زایمان معمولاً برای چنین شرایطی آماده هستند و وسایل پزشکی برای تمیز کردن سریع به همراه دارند.

11- آیا استفاده از بی حسی اپیدورال هنگام زایمان احتمال سزارین را افزایش می دهد؟

استفاده اپیدورال به عنوان بی حسی برای کاهش درد در قسمت تحتانی بدن است. اپیدورال باعث بی حسی در حین زایمان می شود اما باعث طولانی تر شدن روند می شود زیرا خانم هنگام نیاز به فشار آوردن دردی احساس نمی کند. این امر باعث می شود به جای سزارین، استفاده از فورسپس یا دستگاه خلا ضروری شود.

12- آیا جیغ زدن در حین زایمان باعث تسکین درد می شود؟

فریاد زدن اثر ضد درد ندارد و می تواند روند زایمان را کند کند. این کار شما را تضعیف می کند و بر انقباض رحم تأثیر منفی می گذارد. علاوه بر این ، فریاد زدن اکسیژن لازم برای کودک را مصرف می کند. در حین زایمان ، به دستورالعمل های متخصص زنان درباره نحوه تنفس و فشار صحیح گوش کنید و سعی کنید آرام باشید.

13- آیا پارگی ها و برش های پرینه در زایمان اجتناب ناپذیر است؟

خطر پارگی پرینه (که نشانه ای از اپیزیوتومی است) در صورت بزرگ بودن جنین ، کشش کم بافت، زایمان سریع و غیره رخ می دهد. در 35٪ موارد پارگی یا بریدگی پرینه رخ می دهد.

14- آیا ممکن است در حین درد زایمان از هوش بروید؟

غش کردن در هنگام زایمان بسیار نادر است. طبیعت بدن زن به گونه ای آفریده شده است که هنگام زایمان، از تمام نیروهای خود استفاده می کند. از هوش رفتن یک واکنش معمول در بدن زن در هنگام زایمان نیست. اما اگر مستعد به غش کردن هستید، باید پیش از زایمان به پزشک اطلاع دهید.

15- آیا ممکن است هنگام زایمان بمیرید؟

99٪ مرگ و میر مادران در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد. با مراقبت های پزشکی مناسب، احتمال مرگ در حین زایمان بسیار کم می شود.

16- آیا می توانم در حین درد زایمان راه بروم؟

در بسیاری از خانمها راه رفتن در حین درد زایمان باعث پرت شدن حواس و کاهش درد می شود.

 

زایمان طبیعی

17- درد زایمان چگونه است؟

این درد را می توان به گرفتگی شدید در شکم ، کشاله ران و کمر و همچنین احساس دردناک تشبیه کرد. بعضي از خانمها در ناحيه پهلوها و باسن نيز درد دارند. . درد زایمان در خانم های مختلف متفاوت است.

18- آیا زایمان در آب درد کمتری دارد؟

هیچ جواب قطعی وجود ندارد زیرا هر زایمانی منحصر به فرد است و هر زنی آستانه تحمل درد خاصی دارد. در مقایسه با زایمان معمولی، زایمان در آب برای مادر و نوزاد آرامش بخش تر است اما لزوماً کمتر دردناک نیست.

19- آیا بهتر است در حین زایمان پارگی یا بریدگی ایجاد شود؟

اپیزوتومی یک برش جراحی است که در حین زایمان در پرینه انجام می شود. .اعتقاد بر این است که اپیزوتومی از پارگی طبیعی بهتر است زیرا خودبخود بهبود می یابد. با این حال تحقیقات جدید نشان می دهد كه اپیزیوتومی ممكن است باعث ایجاد مشكلات بیشتری شود.

20- زایمان با اپیدورال چقدر درد دارد؟

CDC گزارش می دهد که حدود 61٪ از خانمها هنگام زایمان طبیعی از بیهوشی اپیدورال یا ستون فقرات استفاده نمی کنند. به همین دلیل زایمان می تواند دردناک باشد! ... ممکن است با وارد کردن سوزن اپیدورال در محل مناسب ، احساس فشار کنید ، اما نباید سوزن واقعی را احساس کنید.

21- آیا زایمان دردناکترین چیز است؟

یک چیز وجود دارد که تقریباً هر زن باردار معتقد است: درد زایمان بدترین دردی است که احساس می کنید.

22- آیا می توان از پارگی واژن هنگام زایمان جلوگیری کرد؟

آماده فشار شوید. در مرحله دوم درد زایمان ، مرحله فشار، فشار باید کنترل شده باشد. پرینه را گرم نگه دارید. یک پارچه گرم روی پرینه در مرحله دوم زایمان قرار دهید. پرینه را ماساژ دهید. در وضعیت صاف زایمان کنید.

23- آیا در هنگام زایمان در آب می توان از اپیدورال استفاده کرد؟

زایمان در آب به این معنی است که در هنگام زایمان از هیچ داروی مسکنی نباید استفاده کنید. برخی از خانم ها فکر می کنند زایمان درد آب درد را کم می کند اما اینگونه نیست. اگر نمی خواهید احساس درد و ناراحتی کنید، از زایمان در آب اجتناب کنید.

24- چه چیزی مشخص می کند زمان تولد نوزاد است؟

هنگامی که سر فرزند شما به طرف پایین قرار بگیرد زمان زایمان است. به دلیل هورمون های موجود در بدن ، دستگاه تناسلی کودک در هنگام تولد متورم به نظر می رسد ، اما به زودی به اندازه طبیعی خود بر می گردد.

25- چه مدت می تواند یک نوزاد مرده در رحم بماند؟

از آنجا که بارداری یک روند طبیعی است، در صورت عدم حرکت جنین، مادر مرگ جنین را تشخیص می دهد و روند طبیعی خارج کردن جنین از رحم انجام می شود. در بعضی موارد ، از 3 روز تا 6 هفته طول می کشد تا مادر متوجه مرگ جنین شود.

26- چه چیزی باعث بهتر شدن پارگی می شود؟

سالها تصور می شد اپیزوتومی به جلوگیری از پارگی واژن در هنگام زایمان کمک می کند - و بهتر از پارگی طبیعی بهبود می یابد. همچنین تصور می شد این روش به حفظ حمایت عضلانی و پیوندی بافت لگن کمک می کند

27- اپیدورال در طول زایمان چه مدت اثر دارد؟

CSE یک تزریق اولیه برای بی حسی با دوز کم است ، که در مدت 5 دقیقه اول زایمان انجام می شود. تاثیر تسکین دهنده درد حدود 1-2 ساعت بعد از تزریق از بین می رود و متخصص بیهوشی می تواند محلول اپیدورال را تزریق کند.

28- آیا اپیدورال بعد از زایمان درد ایجاد می کند؟

بعد از زایمان با اپیدورال ، ممکن است در ناحیه کاتتر محل تزریق دارو ، درد کوتاه مدت در کمر تجربه کنید. با این حال ، این درد نسبتاً نادر است و معمولاً کوتاه مدت است.

29- احساس فشار برای خارج کردن نوازد چگونه است؟

هنگامی که احساس انقباض می کنید ، می توانید فشار برای خروج جنین از واژن را تحمل کنید. فشار دادن معمولاً دردناک نیست. در حقیقت ، بسیاری از خانمها در هنگام فشار آوردن احساس راحتی می کنند. اما این کار سخت است زیرا از قدرت عضلات در سراسر بدن برای بیرون آوردن نوزاد استفاده می کنید.

30- آیا نوزادان در حین زایمان فعال هستند؟

با شروع درد واقعی، انقباضات به صورت خفیف و نامنظم شروع می شوند که به مرور زمان منظم و دردناک تر می شوند. معمولاً در این هنگام حرکت جنین را احساس نمی کنید. انقباضات سر جنین را به پایین فشار می دهد و به آرامی باعث نازک شدن و باز شدن دهانه رحم می شود.

31- نشانه های نزدیک شدن درد زایمان چیست؟

نشانه های درد قبل از زایمان شامل لکه بینی خفیف، بی حالی، حالت تهوع و اسهال، انقباضات براکستون هیکس و پاره شدن کیسه آب می باشند.

 

سوالات زایمان طبیعی

32- آیا می توان نوزاد 4 کیلویی را با زایمان طبیعی به دنیا آورد؟

پاسخ: نوزادی که در زمان زایمان بیش از 4 کیلوگرم وزن داشته باشد ، یک نوزاد "بزرگ " در نظر گرفته می شود. قطعاً خانم هایی در جهان هستند که می توانند این نوزادان را به صورت طبیعی به دنیا بیاورند.

33- در کدام هفته از بارداری بیشتر تولد اتفاق می افتد؟

در بارداری اول، معمولا زایمان در هفته 41 بعلاوه یک روز اتفاق می افتد. خانم هایی که قبلاً زایمان کرده اند، در هفته 40 بعلاوه 3 روز زایمان می کنند. در حدود 10٪ از خانمها بارداری بیش از 42 هفته طول می کشد.

34- آیا ممکن است نوازد در کانال زایمان خفه شود؟

هنگامی که نوزاد با سر متولد می شود، سرش قالب کانال تولد را می گیرد. ... اگر سر به سرعت خارج نشود، احتمال خفگی نوزاد وجود دارد. همچنین ممکن است بند ناف در طی زایمان بریچ فشار وارد کند و باعث قطع شدن منبع اکسیژن نوزاد شود.

35- چه زمانی باید سر نوزاد به سمت پایین قرار گیرد؟

هفته 26 بارداری یا بعد از آن. در این زمان نوزاد شروع به حرکت می کند و به حالت عمودی می رسد به طوری که سرش به سمت پایین قرار می گیرد. در برخی موارد، نوازد بعد از هفته 28 و 30 بارداری به حالت عمودی می رسد. این حالت معمولا در حالت بریچ دیده می شود.

36- آیا تزریق اپیدورال باعث بیهوشی می شود؟

تزریق دارو به وسیله سرم باعث خواب آلودگی و ریلکس شدن شما می شود. تزریق اپیدورال باعث بی حسی قسمت خاصی از بدن می شود و باعث می شود احساس درد نکنید.

37- عوارض جانبی اپیدورال بعد از زایمان چیست؟

عوارض جانبی اپیدورال: فشار خون پایین. طبیعی است مصرف اپیدورال باعث افت فشارخون شود. ... از دست دادن کنترل مثانه. خارش پوست. احساس بیماری. تسکین ناکافی درد. سردرد.  تنفس آهسته. آسیب موقتی عصب.

38-  آیا افزایش حرکات جنین نشانه پریشانی او است؟

افزایش ناگهانی حرکات جنین نشانه پریشانی حاد جنین است ، مانند مشکلات بند ناف یا جفت.

39- اولین علائم زایمان چگونه هستند؟

علائم اولیه زایمان عبارتند از: نمایان شدن پلاگین مخاطی پوشش دهنده دهانه رحم که به صورت ترشحات ژله ای قهوه ای- صورتی خارج می شود.) ممکن است دردهایی مانند درد شدید پریودی داشته باشید (شروع انقباضات). ممکن است در ناحیه پشت کمر دردی داشته باشید که به صورت امواج می آید و می رود.

40-  آیا می توانید گشاد شدن دهانه رحم را حس کنید؟

با شروع درد زایمان، دهانه رحم نرم، کوتاه و نازک می شود. درد به صورت نامنظم به سراغ شما می آید. در ابتدا گشادی دهانه رحم حداقل 2 سانتی متر است

41- آیا ممکن است درد زایمان بدون انقباضات شروع شود؟

ممکن است درد زایمان شروع شود اما کیسه آب پاره نشود. همچنین ممکن است کیسه آب پاره شود اما انقباضی احساس نکنید. همچنین ممکن است ترشحات غیرمعمول واژینال داشته باشید.

42-  آیا بعد از زایمان باسن شما پهن می شود؟

 با شل شدن مفاصل و رباط های لگن، نوزاد می تواند از کانال تولد عبور کند. این اتفاق طبیعی باعث پهن شدن باسن برخی از خانم ها بعد از زایمان می شود.

43-  آیا زایمان اول دیرتر اتفاق می افتد؟

 نتایج نشان می دهد در 15 تا 16 درصد موارد اولین زایمان دیرتر اتفاق می افتد. بیشتر  نوزادان در هفته 39 بارداری به دنیا می آیند. با این حال مطالعات نشان می دهد ممکن است اولین زایمان پیش از هفته 37 بارداری رخ دهد.

44- کدام موقعیت برای زایمان طبیعی بهتر است؟

هترین موقعیت برای زایمان طبیعی سر نوزاد به طرف پایین و صورتش رو به پشت است. به طوری که پشت نوزاد به سمت جلوی شکم شما باشد. این حالت قدامی نامیده می شود. این حالت امکان زایمان راحت تر را از طریق لگن فراهم می کند.

45-  آیا اپیدورال ها می توانند باعث آسیب عصبی شوند؟

در صورتی که سوزن اپیدورال یا نخاع یا کاتتر اپیدورال به یک عصب یا گروهی از اعصاب یا نخاع آسیب برساند ممکن است آسیب نخاعی رخ دهد. تماس با عصب باعث درد شدید می شود. این بدان معنی نیست که عصب آسیب دیده است، اما اگر سوزن جابجا نشود، ممکن است آسیب ایجاد شود.

46- درد زایمان چگونه شروع می شود؟

وقتی انقباضات منظم و دردناک شروع می شود که قوی تر می شود و بیش از 30 ثانیه طول می کشد، درد زایمان شروع شده است. با شروع درد زایمان، انقباضات طولانی تر، قوی تر و بیشتر می شوند. در طول انقباض، ماهیچه های رحم منقبض می شوند و درد افزایش می یابد.

47- دهانه رحم باید چند سانتی متر باشد تا در بیمارستان بستری شوید؟

 به طور کلی ، هنگامی که دهانه رحم به 5 یا 6 سانتی متر می رسد و انقباضات منظم دارید می توانید در بیمارستان بمانید.

48-  چگونه می توان به باز شدن دهانه رحم سرعت داد؟

 استفاده از توپ باعث می شود دهانه رحم سریع تر باز شود. بلند شدن و راه رفتن به افزایش جریان خون کمک می کند و باز شدن دهانه رحم را سرعت می بخشد. پیاده روی، انجام حرکات ساده در رختخواب یا روی صندلی، یا حتی تغییر موقعیت باعث سرعت دادن به فرایند می شود. این امر به این دلیل است که وزن کودک به دهانه رحم فشار می آورد.

49- آیا ممکن است کیسه آب در طول خواب پاره شود؟

 معمولاً کیسه آب درست قبل از شروع درد زایمان پاره می شود. این اتفاق اغلب در هنگام خواب در رختخواب اتفاق می افتد. ممکن است بیدار شوید و فکر کنید تخت را خیس کرده اید. ... البته این حالت نادر است ، اما ممکن است کیسه آب چند روز قبل از شروع درد زایمان پاره شود.

50- چه عواملی باعث می شود که دهانه رحم در حین زایمان گشاد نشود؟

 هنگامی که درد زایمان شروع می شود، دهانه رحم در حال گشاد شدن است. نمایان شدن پلاگین مخاطی یکی از نشان های گشاد شدن دهانه رحم است. درد در طول زایمان و انقباض رحم باعث گشاد شدن دهانه رحم می شود.

51- درد قبل از زایمان چند ساعت طول می کشد؟

اگر بارداری اول شما باشد، ممکن است درد فعال حدود هشت ساعت طول بکشد. این عدد میانگین است و می تواند کمتر یا بیشتر از این باشد. حتی ممکن است درد فعال بیش از 18 ساعت طول بکشد. هنگامی که دهانه رحم شما به 10 سانتی متر می رسد، دو ساعت فشار نیاز است تا زایمان رخ بدهد.

52-چگونه می توان دهانه رحم را به طور طبیعی گشاد کرد؟

 پزشک ممکن است داروی حاوی پروستاگلاندین را برای نرم شدن دهانه رحم و تقویت گشاد کردن استفاده کند. در این فراید پزشک یا ماما انگشتان خود را در برابر غشای کیسه آمنیوتیک مالش می دهند تا پروستاگلاندین به درون رحم آزاد شود و گشاد شدن دهانه رحم اتفاق بیفتد.

53- اگر دهانه رحم در حین زایمان گشاد نشود چه اتفاقی می افتد؟

در دوران بارداری ، دهانه رحم به مرور به دلیل افزایش جریان خون و هورمون ها گشاد می شود. انقباضات خفیف و نامنظم به گشاد شدن دهانه رحم کمک می کنند.

54-  سرعت گشاد شدن دهانه رحم چه قدر است؟

 درد اولیه تقریباً 8 تا 12 ساعت طول می کشد. دهانه رحم تا 3 سانتی متر باز می شود. انقباضات در حدود 30-45 ثانیه به طول می انجامد و 5-30 دقیقه استراحت بین انقباضات برقرار می شود. انقباضات معمولاً خفیف و تا حدودی نامنظم هستند اما به تدریج قوی تر و شایع تر می شوند.

55-  آیا دهانه رحم پس از گشاد شدن بسته می شود؟

پیش از شروع درد زایمان دهانه رحم تا 1 سانتی متر گشاد می شود. هنگامی که ورودی دهانه رحم شروع به بازتر شدن می کند، نشانه نزدیکی زایمان است.

56- آیا سفت شدن معده نشانه زایمان است؟

 انقباضات (سفت شدن شکم) نشانه اصلی زایمان است. این انقباضات 30 تا 60 ثانیه طول می کشند و ممکن است در ابتدا احساس گرفتگی پریودی داشته باشید. دردهای کاذب زایمان (انقباضات براکستون هیکس) در هر زمانی در بارداری می تواند رخ بدهد اما در نزدیکی زایمان بیشتر دیده می شوند.

57- آیا دراز کشیدن می تواند انقباضات را متوقف کند؟

 بعضی اوقات دراز کشیدن به مدت یک ساعت باعث کند شدن علائم می شود. به پشت دراز نکشید ، زیرا دراز کشیدن به پشت باعث انقباضات بیشتر می شود. به پهلو نیز دراز نکشید زیرا ممکن است نتوانید انقباضات را حس کنید.

58- چه مدت بعد از قرار گرفتن سر نوزاد به سمت پایین درد زایمان شروع می شود؟

ممکن است دردز زایمان سه هفته قبل از تاریخ تعیین شده یا دو هفته پس از آن شروع شود. موارد زیر نشانه هایی است که سر جنین به سمت پایین قرار گرفته است: احساس سبکی.

59- چه مدت بعد از پایین افتادن نوزاد درد زایمان شروع می شود؟

 در بارداری اول، 2 تا 4 هفته قبل از زایمان پایین افتادن نوزاد اتفاق می افتد. در خانم هایی که قبلاً زایمان داشته اند، ممکن است نوزاد تا زمان شروع درد زایمان پایین نیفتد. ممکن است بعد از پایین افتادن نوزاد متوجه تغییر در شکل شکم خود شوید.

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 96% 96


  • profileسپیدار وفا1399/10/12

    عاااااااااااااااااالی بود

    • profileSara R1398/06/09

      خیلی عالی بود واقعا تشکر میکنم اکثرا سوال مادران باردار بود فقط یک نکته توش نبود با گرفتن آمپول اپیدورال روند زایمان چقدر طول میکشد اگر طبیعی بدون اپیدورال ۲ ساعت باشد با اپیدورال چقدر خواهد بود؟ ممنون