Ooma
برای باز شدن دهانه رحم چه کار کنیم؟

راه هایی برای القای درد زایمان به صورت پزشکی وجود دارد، اما فرد می تواند با آرامش و شل کردن بدن، دهانه رحم را تشویش را باز شدن کند. این کار می تواند به زایمان کمک کند. باز شدن دهانه رحم یک اصطلاح است که گسترش ورودی دهانه رحم را توصیف می کند. باز شدن دهانه رحم نشانه ای است که در هنگام درد زایمان رخ میدهد.

در طول مراحل نهایی بارداری، پزشک معاینات دهانه رحم را برای ردیابی پیشرفت بارداری و میزان باز شدن دهانه رحم انجام می دهد. در مرحله اول درد زایمان، دهانه رحم به اندازه 10 سانتی متر باز می شود. باز شدن دهانه رحم به طور تدریجی رخ میدهد، اما دهانه رحم می تواند به سرعت در عرض 1 یا 2 روز باز شود. چند فاکتور مختلف می تواند بر سرعت باز شدن دهانه رحم تاثیر بگذارد. در این مقاله یاد می گیرید چطور دهانه رحم سریع تر قبل و در طول درد زایمان باز می شود.

اما پاسخ خانم دکتر زهرا سیفی، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی : " عوامل موثر در باز شدن دهانه رحم در ماه نهم بارداری یکی راه رفتن است و مصرف روغن زیتون و نزدیکی کردن و اینکه مادر باردار باید تحرک داشته باشه و ورزش های مخصوص لگن هم میتواند باعث باز شدن دهانه رحم شود و تا حدی مصرف شربت زعفران هم در این مورد توصیه میشود".

چگونگی باز شدن سریعتر دهانه رحم در منزل

روش های طبیعی زیر می تواند کمک کند:

1- راه رفتن و پیاده روی

راه رفتن باعث افزایش جریان خون می شود که باعث تسریع باز شدن دهانه رحم می شود. راه رفتن، انجام حرکات ساده در رختخواب یا صندلی، و یا حتی تغییر موقعیت می تواند باعث تحریک باز شدن دهانه رحم شود.
این به این دلیل است که وزن جنین به دهانه رحم فشار وارد می کند.

2- توپ ورزشی

از توپ ورزشی استفاده کنید توپ ورزشی بزرگ که توپ تولد نامیده می شود نیز ممکن است کمک کند. نشستن بر روی توپ و چرخش به عقب و جلو و یا حرکات دایره ای به شل شدن عضلات لگن و آرامش در طول زایمان کمک میکند.

3- آرام باشید

فشار در طول آخرین مراحل بارداری به راحتی رخ می دهد اما استراحت به شما کمک می کند. استرس و تنش عضلانی با تاخیر در ایجاد درد زایمان باعث می شود دهانه رحم سخت تر باز شود. این بافت ها همچنین مانع از پایین افتادن جنین می شوند. بسیاری از خانم ها از تمرینات تنفس یا مدیتیشن قبل و در طول درد زایمان استفاده می کنند. 

4- خندیدن

خنده می تواند استرس و ترس را از بین ببرد. حتی تسکین لحظه ای می تواند باعث آرامش بدن و کمک به باز شدن دهانه رحم شود. جک و تماشای فیلم های خنده دار و یا کمدی قبل و در طول درد زایمان به آرامش شما کمک می کند.

5- داشتن رابطه جنسی

تحریک جنسی می تواند بدن را آرام کند. همچنین، هورمون پروستاگلاندین در مایع منی می تواند باعث باز شدن دهانه رحم شود.

نکاتی برای باز شدن سریعتر دهانه رحم در هنگام درد زایمان

 در حالی که درد زایمان یک فرایند طبیعی است، در برخی موارد پزشک باید مداخله کند. در موارد زیر مداخله پزشکی لازم است:

  •  عفونت در رحم 
  • زایمان بیش از 2 هفته عقب افتاده است و درد زایمان هنوز شروع نشده است
  • کیسه آب پاره شده است، اما انقباضی وجود ندارد
  • مشکلات و بیماری ها باعث پیچیدگی زایمان برای مادر و جنین می شود

پزشک ممکن است یک دارو حاوی پروستاگلاندین را برای نرم شدن و باز شدن دهانه رحم تجویز کند. فرآیندی به نام استریپ غشای مخاطی ممکن است کمک کند. در این فرایند پزشک یا ماما با کمک انگشت غشای کیسه آمنیوتیک را لمس می کند تا پروستاگلاندین به داخل رحم آزاد شود. این امر به باز شدن دهانه رحم کمک می کند. خانم هایی که تمایل به زایمان طبیعی دارند تا زمانی که لازم نباشد از مداخله پزشکی جلوگیری می کنند.

مراحل درد زایمان

مراحل زایمان

سه مرحله متمایز در زایمان طبیعی وجود دارد:

مرحله اول زایمان

این مرحله دارای سه فاز است.

فاز اول

در فاز اول، دهانه رحم به اندازه 3 سانتی متر باز می شود. جنین به داخل لگن می افتد و این امر باعث افزایش سطح پروستاگلاندین در بدن می شود که باعث تحریک باز شدن دهانه رحم می شود. پلاگ مخاطی که ورودی رحم را در دوران بارداری می پوشاند نیز از بین می رود. مویرگها در داخل دهانه رحم در این مرحله می توانند دچار پارگی شوند و باعث ترشحات خونی می شوند. این امر طبیعی است.

فاز دوم

فاز بعدی درد زایمان فعال است. در این مرحله دهانه رحم بیشتر باز می شود. برخی از پزشکان پایان این فاز را با رسیدن عرض دهانه رحم به 7 سانتی متر نشان میدهند. همچنین انقباضاتی در این فاز رخ میدهد.

فاز سوم

فاز نهایی در این مرحله، فاز انتقال نامیده می شود که تا زمانی که دهانه رحم به 10 سانتی متر برسد ادامه دارد.

مرحله دو زایمان

مرحله دوم درد زایمان زمانی شروع می شود که دهانه رحم به 10 سانتی متر می رسد و این مرحله با زایمان به پایان می رسد. طول مدت این مرحله در خانم های مختلف متفاوت است و عوامل مختلفی بر آن تأثیر می گذارد.

مرحله سه زایمان

در این مرحله، پزشک جفت را از بدن خارج می کند و بند ناف را می برد.

خلاصه: در برخی موارد، پزشک ممکن است از روش های پزشکی برای تحریک باز شدن دهانه رحم استفاده کند.

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 93% 93