Ooma
نوزاد یک ماهه

تبریک می گوییم. بالاخره بعد از 9 ماه بارداری و تحمل شرایط مختلف این دوران حساس فرشته کوچولوی شما به سلامت پا در این دنیای عجیب و پرهیاهو گذاشت. همان طور که گروه سلامت اوما در کل هفته های بارداری در کنار شما مادر اومایی عزیز بود تا به همه سوالاتتان پاسخ دهد و در این پروسه سخت کنارتان باشد الان هم تا یک سالگی فرزندتان و حتی بعد از آن در کنار شماییم تا همه نکات مورد نیازی که باید در این زمان ها بدانید را به شما آموزش دهیم. به همین دلیل از همین الان شروع می کنیم و همه مواردی که باید برای نگه داری و سلامت یک نوزاد یک ماهه بدانید را برایتان توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید. 

در این مقاله می خوانیم:


توضیحات کلی در مورد یک ماهگی نوزاد

* اولین لبخند نوزاد در این هفته اتفاق می افتد. در واقع در کل دنیا و در تمام فرهنگ ها، نوزاد در هفته چهارم یا پنجم لبخند میزند.

* مغز نوزاد در حال رشد و پیچیده شدن است. در سه ماهه اول مغز حدود 5 سانتی متر رشد می کند.

* گاهی اوقات نوزاد آرام است زیرا در این مدت در حال یادگیری است. در این زمان ها با نوزاد حرف بزنید، برایش آواز بخوانید و تصاویر روی دیوار را برایش توضیح دهید. نوزاد در این زمان می تواند حرف های شما را یاد بگیرد.

* صداهای جدید، تصاویر و بافت های جدید فرصت های خوبی برای یادگیری هستند.

* در این هفته ها، نوزاد زمان طولانی تری بیدار می ماند. سعی کنید در این مدت بیشتر با او ارتباط برقرار کنید و برایش شعر بخوانید یا آهنگ پخش کنید.

* نیازی به محدود کردن خود به آهنگ های بچه ها نیست. می توانید آهنگ های مختلف بگذارید و حرکات دست و پا و صورت نوزاد را مشاهده کنید.

هفته اول نوزاد یک ماهه

در ادامه همه موارد حساسی که در هفته اول برای نوزاد شما پیش می آید را توضیح می دهیم:

 

هفته اول نوزاد یک ماهه

چگونگی رشد نوزاد یک ماهه در هفته اول:

در این هفته بینایی نوزاد هنوز کامل نیست و اجسام را تیره می بیند. همچنین نوزاد اجسام را تنها تا فاصله 8 تا 15 اینچ یعنی حدود 20 الی 38 سانتیمتری تشخیص می دهد و دورتر از آن را نمی بیند. بنابراین فقط زمانی که خیلی به او نزدیک هستید، صورت شما را می بیند. همچنین در این زمان اگر نوزاد به چشم های شما نگاه نمی کند نگران نشوید. در ابتدا نوزاد بیشتر دوست دارد به ابروها، موها و سایر قسمت های صورت نگاه کند.

پس از یک ماه شناسایی شما، نوزاد یک ماهه ارتباط چشمی با شما برقرار خواهد کرد. مطالعات نشان می دهد نوزاد تازه متولد شده نگاه کردن به صورت را به هر چیز دیگری ترجیح می دهد. سعی کنید موقع صحبت کردن با او در این هفته در فاصله نزدیک تری قرار بگیرید تا علاوه بر شنیدن صدای شما با صورتتان نیز آشنا شود. با چگونگی معاینه بینایی نوزاد آشنا شوید.

 

هفته اول نوزاد یک ماهه

زندگی شما در هفته اول با داشتن نوزاد یک ماهه

همان طور که می دانید زندگی شما از همان زمان که تصمیم به بارداری و قبول کردن نقش مادر می گیرید تغییرات زیادی خواهد کرد. این تغییرات از همان دوران بارداری شروع می شود و بعد از تولد مسئولیت شما بیشتر هم خواهد شد. با هم ببینیم مهم ترین این تغییرات در هفته اول چگونه است:

رنج های شیر دادن:

- دو تا چهار روز پس از زایمان، شیر از غدد شیری خارج شده و سینه ها را پر می کند و باعث تراکم خون می شود و سپس با مکیدن نوزاد از سینه ترشح می کند. (پیش از تولید شیر، نوزاد ماده ای به اسم کلستروم یا آغوز را که در سینه ایجاد می شود مصرف می کند). شیردهی گاهی اوقات باعث ناراحتی مادر می شود.

- پس از زایمان افت هورمون ها اتفاق می افتد و احساس عجیبی نسبت به مادر شدن دارید که کاملا طبیعی است.

- در این زمان سینه ها سفت و داغ می شوند و ورم می کنند. در این حالت احتمالا فکر می کنید شیردهی همراه با درد مناسب حال شما نیست. اما یادتان باشد این تراکم خون و درد کوتاه مدت است و هنگامی که بدن با شیردهی سازگار شود از بین می رود. پس نباید به دلیل این دردهای کوتاه مدت نعمت شیر مادر را از فرزندتان بگیرید. 

راه های کاهش درد:

 • حمام داغ بگیرید.
 •  پیش از شیردهی، پارچه ای گرم بر روی سینه ها قرار دهید.
 • پیش از شیردهی، مقداری شیر از سینه های خود خارج کنید. سینه پر باعث می شود نوزاد در حالت غلطی شیر بخورد و درد بیشتری ایجاد می کند. 
 • سوتین مناسب شیردهی بپوشید. برخی خانم ها حتی در هنگام خواب نیز این سوتین را می پوشند که علاوه بر کاهش درد به جلوگیری از افتادگی سینه نیز کمک می کند. 
 • هر دو تا سه ساعت یک بار به نوزاد شیر بدهید. به خاطر درد، شیردهی را به تعویق نیندازید. هرچقدر بیشتر به نوزاد شیر بدهید، درد سینه ها کمتر و شیر تولید شدن توسط غدد بیشتر می شود.
 •  نوشیدنی زیاد بخورید تا بدن کم آب نشود و شیر به مقدار مناسب تولید شود.
 • در هنگام شیردهی، از هر دو سینه شیر بدهید. دادن شیر تنها از یک سینه هم باعث اذیت کردن شما می شود و هم می تواند موجب عدم تقارن سینه ها در آینده شود. 
 •  بعد از شیردهی، دستمالی سرد بر روی سینه ها قرار دهید تا درد آن کمتر شود. 

هفته دوم نوزاد یک ماهه

هفته اول با موفقیت پشت سر گذاشته شد و دیدید آن قدرها هم سخت نبود. در ادامه شرایط هفته دوم را توضیح می دهیم:

 

هفته دوم نوزاد یک ماهه

چگونگی رشد نوزاد در هفته دوم

رحم محیطی گرم و دنج برای جنین بود بنابراین زمان می برد که نوزاد به محیط بیرون، صداها، نور و زندگی خارج از رحم عادت کند و با آن هماهنگ شود. تنها راه ارتباطی نوزاد با شما گریه است اما می توانید با صدا و لمس کردن با او ارتباط برقرار کنید. نوزاد یک ماهه در حال حاضر صدای شما را می شناسد و تشخیص می دهد.

نوزاد دوست دارد بغلش کنید، ببوسیدش و حملش کنید. ممکن است با شنیدن صدای شما یا دیدن صورت شما صدایی مشابه "آه" در آورد و در بین افراد دیگر سعی می کند صورت شما را تشخیص دهد.

 

هفته دوم نوزاد یک ماهه

زندگی شما در هفته دوم تولد نوزاد یک ماهه

* در حالی که باید الان حسابی از بچه دار شدن خوشحال باشید، احساس ناراحتی، افسردگی و غم دارید. البته در نیمی از مادرها دلایل کافی برای این حس وجود دارد. برخی خانم ها نیز اصلا احساس افسردگی ندارند و این موضوع به شدت به شرایط دوران بارداری، همراهی همسر و رژیم غذایی بستگی دارد.

* در هفته اول، کم خوابی، دردهای پس از زایمان، مراقبت از نوزاد، بی تجربگی در خصوص نوزاد اول و کمک کافی نداشتن باعث ایجاد استرس می شود. همچنین هورمون های تولید شده پس از زایمان بر حالت روحی شما اثر می گذارد. 

* دانستن این که این احساسات طبیعی است و خیلی از خانم ها بعد از زایمان به آن مبتلا می شوند به شما کمک می کند. احساس خود را به افرادی که دوست دارید و اعتماد دارید بگویید. با پدر و مادرهایی که تازه بچه دار شده اند ارتباط داشته باشید. این کار به شما کمک می کند ببینید حس دیگران نیز مشابه شما است و این حالت موقت است و کم کم از بین می رود. 

* برای خودتان زمان بگذارید. همه کارهای نوزاد مربوط به شما نیست. گاهی اوقات نوزاد را به همسرتان یا مادرتان بسپارید و به خرید بروید، دوستانتان را ببینید یا حمام بگیرید. حتی نشستن یا پیاده روی با نوزاد نیز به شما کمک می کند بیشتر آرام شوید.

* کار نکنید. سعی کنید این مدت سرکار نروید و زمان خود را با خانواده بگذرانید.

* اگر بیش از دو هفته احساس افسردگی شما ادامه پیدا کرد به پزشک اطلاع دهید. امکان دارد دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید. علائم افسردگی پس از زایمان شامل نگرانی، ترس، تغییر اشتها، بی خوابی و فکر آسیب رساندن به خود یا نوزاد می باشد که در صورت شدید بودن باید درمان شود تا عوارض و مشکلات بعدی را ایجاد نکند.

کاهش احتمال سندرم مرگ ناگهانی نوزاد 

SIDS  سندروم مرگ ناگهانی نوزاد است که هنگامی که نوزاد زیر یک سال است اتفاق می افتد و معمولا در هنگامی که نوزاد خواب است و بدون هیچ علائمی رخ می دهد. اگرچه این سندروم، یکی از دلایل مرگ نوزاد زیر یک سال است اما خیلی نادر می باشد. این سندروم معمولا نوزادان بین یک ماه تا 4 ماهه را تحت تاثیر قرار می دهد. حدود 90% نوزادانی که از این سندروم می میرند، زیر 6 ماه هستند.

چگونه می توان احتمال سندروم مرگ ناگهانی نوزاد را کاهش داد؟

 1. نوزاد را همیشه به پشت بخوابانید. هیچ گاه نوزاد را به شکم نخوابانید. 
 2. با نوزاد خود در یک اتاق بخوابید اما در یک تخت نخوابید.
 3. اجازه ندهید نوزاد با اسباب بازی های نرم، بالشت یا هر چیز دیگری بخوابد. زیرا ممکن است به صورت ناگهانی صورت و دهان نوزاد پوشیده شود و نتواند نفس بکشد. نوزاد را بر روی تشکی صاف و محکم بدن بالشت و اسباب بازی قرار دهید. 
 4. در هنگام خواب، خیلی لباس تن نوزاد نکنید. اگر فکر می کنید نوزاد می لرزد، لباس گرم تر تنش کنید.
 5. در نزدیکی نوزاد، سیگار نکشید. سعی کنید پیش از خواب به نوزاد شیر دهید و پستانک در دهانش قرار دهید.

هفته سوم نوزاد یک ماهه

در هفته سوم نوزاد حال جسمی و روحی شما بهتر شده است و نوزاد هم کمی رشد کرده است و بیشتر می توانید از مادر بودن خود لذت ببرید و راحت تر می توانید از او مراقبت کنید. 

 

هفته سوم نوزاد یک ماهه

چگونگی رشد نوزاد یک ماهه در هفته سوم

نوزاد یک ماهه دوست دارد مک بزند بنابراین او را منع نکنید. در واقع در حال حاضر پستانک به درد نوزاد می خورد. هنگامی که انگشت شما در دسترس نیست، نوزاد انگشت خود را می مکد. فقط باید حواستان باشد که دست هایش تمیز باشند. 

مطالعات نشان می دهد استفاده از پستانک در هنگام خواب، احتمال سندروم مرگ ناگهانی را کاهش می دهد. هنگامی که نوزاد می خوابد و پستانک از دهانش می افتد نیازی نیست دوباره در دهانش قرار گیرد. خیلی وسواس به خرج ندهید.

 

هفته سوم نوزاد یک ماهه

زندگی شما در هفته سوم تولد نوزاد یک ماهه:

* برخی مادرها از ابتدا حس دوست داشتن را نسبت به نوزاد خود دارند اما برخی نیاز به زمان بیشتری دارند.

* تولد، زایمان و بهبود فعالیت های فیزیکی دوران سختی است. به علاوه الان باید مراقب یک نوزاد  یک ماهه کوچک باشید و مسئولیت دارید. رابطه شما با نوزاد مشابه روابط دیگر است. این رابطه نیاز به زمان دارد تا شکل بگیرد و بهبود یابد.

* بنابراین اگر در ابتدا احساس خوبی ندارید عذاب وجدان نداشته باشید. با گذشت زمان، زندگی بدون فرزندتان بی معنی می شود.

* اگر بعد از چند هفته احساس ناراحتی و غم همراه شما است، احتمالا از افسردگی بعد از زایمان رنج می برید. حدود 10% مادرها از این مشکل رنج می برند که به دلیل تغییرات هورمونی پس از زایمان است. علاوه بر این، برخی علائم دیگر شامل نگرانی، تغییر اشتها، بی خوابی و فکر آسیب رساندن به خود و نوزاد دیده می شود. در صورت مشاهده علائم افسردگی پس از زایمان با پزشک تماس بگیرید. 

قولنج یا کولیک

قولنج گریه غیر قابل کنترل نوزاد سالم است. قولنج حدود 8 تا 40% نوزادان را تحت تاثیر قرار می دهد. تمام نوزادان در سه ماه اول خیلی گریه می کنند اما گریه ناشی از قولنج متفاوت است. پزشکان سه قانون برای قولنج تعریف می کنند تا بتوانید آن را تشخیص دهید: سه ساعت گریه بی وقفه، حداقل سه بار در هفته برای حداقل سه هفته پشت سرهم. معمولا قولنج در هفته سوم تا ششم شروع می شود. در این حالت بیشتر نوزادان گریه می کنند و آرام نمی شوند، پاها را بالا می آورند و دست ها را مشت می کنند. در بیشتر موارد قولنج در سه ماهگی به طور طبیعی از بین می رود.

 

قولنج یا کولیک نوزاد

چه چیزی باعث قولنج می شود؟

دلیل اصلی ایجاد این عارضه هنوز مشخص نیست. اما برخی افراد معتقدند قولنج به دلیل حساسیت غذایی یا سیستم گوارش نابالغ نوزاد می باشد. برخی دیگر معتقدند قولنج به دلیل رشد سیستم عصبی یا دمای بدن نوزاد است که به راحتی بالا می رود یا اینکه قولنج به دلیل به هم خوردن تعادل باکتری های موجود در روده اتفاق می افتد. 

برای درمان قولنج چه کاری می توان انجام داد؟

بهتر است درباره گریه های نوزاد یک ماهه با پزشک صحبت کنید. ممکن است قولنج نباشد و مشکل دیگری مانند عفونت مجاری ادراری وجود داشته باشد بنابراین پزشک همه احتمالات را بررسی می کند. با درمان دل درد در نوزادان آشنا باشید.

برای آرام کردن نوزادان روش های مختلفی وجود دارد. در این جا بهترین روش ها برای شبیه سازی شرایط رحم عنوان شده است:

 • نوزاد را در یک ملحفه قنداق کنید یا در کریر قرار دهید.
 • نوزاد را بغل کنید و تکان دهید یا در گهواره قرار دهید.
 • نوزاد را بالا نگه دارید تا گاز از بدنش خارج شود.
 • دستگاهی که صدای بلندی دارد مانند جاروبرقی، ماشین ظرف شویی یا ماشین لباسشویی را روشن کنید.
 • نوزاد را با ماشین بیرون ببرید. حرکت باعث آرام شدن نوزاد می شود. 
 • حمام گرم، پارچه گرم بر روی شکم نوزاد قرار دهید.
 • برخی نوزادان با مصرف قرص، علائم بیشتری نشان می دهند. درمان با استفاده از قرص در برخی موارد جواب نمی دهد.

شنیدن صدای گریه نوزاد دلخراش و خسته کننده است. پس بهتر است سعی کنید از دیگران کمک بگیرید و کمی استراحت کنید.اما شما باید با علت گریه نوزاد در کل روز آشنا باشید.


هفته چهارم نوزاد یک ماهه

شما هر هفته شاهد تغییرات چهره نوزاد خود هستید. این تغییرات در هفته های اول زیاد و برای شما بسیار جذاب است. با هم به بررسی شرایط هفته چهارم می پردازیم:

 

هفته چهارم نوزاد یک ماهه

چگونگی رشد نوزاد در هفته چهارم تولد:

در این هفته نوزاد از نگاه کردن به صورت شما و شکلک در آوردن لذت می برد. زبانتان را در بیاورید او نیز این کار را تکرار می کند.  به زودی نوزاد صداهایی در می آورد. سعی کنید با نوزاد مثل خودش حرف بزنید این کار باعث می شود با او ارتباط برقرار کنید و ساختار زبان را به او بیاموزید.

اگر می خواهید کارهایتان را انجام دهید، نوزاد را با استفاده از کریر روی سینه خود قرار دهید. این کار باعث خوشحالی نوزاد می شود. نوزاد دوست دارد نزدیک شما باشد.

 

هفته چهارم نوزاد یک ماهه

زندگی شما در هفته چهارم تولد نوزاد: داشتن احساسات مختلف

حتی اگر خوشحال ترین مادر هم باشید، ممکن است گاهی احساس ناامیدی کنید. شما نه ماه منتظر نوزاد بودید و الان چیزی که تصور می کردید نیست. والدینی که فرزندان مشکل دار دارند بیشتر این حس را تجربه می کنند. اما بقیه والدین نیز این احساس را گاه گداری تجربه خواهند کرد. اگر حس ناامیدی دارید عذاب وجدان نداشته باشید، به خودتان زمان بدهید تا حس بهتری پیدا کنید.


واکسیناسیون نوزاد

واکسیناسیون برای محافظت نوزاد در برابر بیماری ها است و بهترین راه چکاپ نیز می باشد. واکسن ها شامل باکتری ها یا ویروس های ضعیف شده هستند که باعث جلوگیری از بیماری می شوند. بعد از واکسیناسیون نوزاد، سیستم ایمنی بدن نوزاد پادتن هایی ایجاد می کند که نوزاد را در برابر بیماری های مختلف و حاد محافظت می کند. واکسن ها را به موقع تزریق کنید.

زردی نوزاد یک ماهه

در بدو تولد نوزاد، هنوز برخی از اندام های داخلی او کامل نشده است و نمی توانند عملکرد صد درصدی داشته باشند. کبد نیز که کار تصفیه را در بدن انجام می دهد نمی تواند تمام ماده ای به نام بیلی روبین که باعث ایجاد زردی می شود را از بدن نوزاد دفع کند. البته لزوما برای همه نوزادان این مسئله پیش نمی آید اما یک عارضه رایج بین نوزادان تازه متولد شده است که با مراقبت به راحتی قابل درمان است و جای نگرانی ندارد. 

** زردی باعث زرد شدن پوست صورت و سفیدی چشم ها می شود. اگر انگشت را بر روی بینی یا سینه نوزادی که زردی دارد فشار دهید، اثری زرد رنگ می بینید. این حالت زردرنگ می تواند از  خفیف تا شدید متفاوت باشد. اگر نوزاد پوستی تیره دارد زردی در سفیدی چشم ها و لثه مشاهده می شود.

** معمولا زردی در روزهای دوم و سوم نمایان می شود. برخی از زردی ها بعد از دو هفته خودبخود از بین می روند. اما برخی از آن ها نیز نیاز به مراقبت بیشتر و مداخله پزشکی دارد.

پیشنهاد پزشک اوما: چکار کنیم نوزاد زردی نگیرد؟

چه چیزی باعث زردی در هفته اول می شود؟

-  نوزاد تازه متولد شده گلبول قرمز زیادی دارد که از نیاز بدن بیشتر است و هنگامی که کبد نمی تواند این گلبول های قرمز را به سرعت فراوری کند، رنگدانه های زردی (بیلی روبین) در خون ایجاد می شود. مقدار زیادی از این بیلی روبین با مدفوع از بدن نوزاد خارج می شود. اما حدود نیمی از نوزادان در دو هفته اول، درجه ای از زردی را تجربه می کنند.

- نوزادی که نارس است و یا بیماری ژنتیکی دارد، بیشتر مستعد ابتلا به زردی هست. همچنین برخی نوزادان در صورتی که مقدار کافی شیر دریافت نکنند دچار زردی می شوند زیرا در این حالت، بیلی روبین نمی تواند از طریق مدفوع از بدن خارج شود. زردی شیردهی معمولا در دو هفته اول نمایان می شود. به همین دلیل می گویند یکی از بهترین راه های درمان زردی شیردادن به نوزاد با فاصله زمانی کوتاه می باشد تا بدن بتواند بیلی روبین اضافی را دفع کند و نوزاد بهبود یابد.

توجه توجه:

هنگامی که زردی در 24 ساعت اول شناسایی شود به احتمال زیاد بخاطر عفونت، مشکلات کبد یا ناسازگاری با خون مادر می باشد. بنابراین باید پزشک نوزادتان را ببیند و توصیه های لازم را انجام دهد.

آیا باید نگران زردی باشم؟

 • در بیشتر موارد، زردی نوزاد  مشکل بزرگی نیست. احتمال دارد پزشک آزمایش خون برای بررسی مقدار بیلی روبین خون نوزاد را نیز تجویز کند.
 • در برخی موارد پزشک نوردرمانی را توصیه می کند. در این حالت نوزاد را لخت زیر نور آبی قرار می دهند. این کار باعث می شود بدن بیلی روبین را آزاد کند. 
 • علاوه بر نوردرمانی، خیلی مهم است که بدن نوزاد کم آب نشود. پزشک  احتمالا توصیه می کند شیردهی را افزایش دهید و اگر به نوزاد شیر خشک می دهید، مقدار مایع را افزایش دهید تا بیلی روبین از طریق مدفوع خارج شود.
 • هدف از درمان، کاهش بیلی روبین برای جلوگیری از ایجاد مواد سمی در مغز نوزاد و از بین رفتن زردی می باشد. 

مدفوع نوزاد یک ماهه

در روزهای اول بعد از تولد نوزاد، انتظار دیدن مدفوعی به رنگ سیاه مایل به سبز، قیرمانند و چسبنده را که مکونیوم نام دارد و شبیه روغن موتور است، در پوشک کودکتان داشته باشید.

از آنجا که مکونیوم از مایع آمنیوتیک، مخاط، سلول‌های پوست و دیگر چیزهای قورت داده‌شده در دوران جنینی ساخته شده است، بوی بدی ندارد، بنابراین ممکن است متوجه نشوید که وقت تعویض پوشک رسیده، پس بهتر است پوشک نوزاد را مدام بررسی کنید تا بتوانید در زمان درستی آن را عوض کنید. هنگامی که نوزاد شما بین دو تا چهار روزه است، مدفوع او روشن‌تر یعنی نوعی رنگ سبز ارتشی دارد و چسبنده خواهد بود.

این تغییر مدفوع، نشانۀ این است که نوزاد شروع به هضم اولین وعده‌های شیر مادر یا شیر خشک کرده و دستگاه گوارش او به خوبی فعالیت می‌کند.

بینایی و شنوایی نوزاد یک ماهه

بینایی نوزاد در بدو تولد حدود شصت درصد افراد بالغ است و او اشیا را در هاله‌ای  از سایه خاکستری و سیاه و سفید می‌بیند. میزان نوری که نوزاد می‌تواند تشخیص بدهد پنجاه برابر افراد بالغ است یعنی روشنایی باید پنجاه برابر حد معمول باشد تا نوزاد آن را تشخیص بدهد. به همین دلیل است که نوزاد در یک اتاق کاملا روشن به خواب می‌رود.

چطور بفهمم نوزادم خوب می شنود؟

برخی نوزادان در اثر بیماری یا آسیب های فیزیکی شنوایی خود را از دست می دهند. والدین اولین افرادی هستند که از مشکلات ایجاد شده برای شنوایی نوزاد آگاه می شوند. نوزاد هنگامی که وارد اتاق می شوید یا حرف می زنید به سمت شما بر میگردد اما این به معنی خوب بودن شنوایی او نیست. ممکن است نوزاد صداهایی را بشنود اما به قدری نباشد که بتواند صحبت کردن را بیاموزد. بنابراین بهتر است در هر صورت آزمایش شنوایی را بر روی نوزاد انجام دهید.

 

شنوایی نوزاد یک ماهه

برخی نوزادان با مشکل شنوایی به دنیا می آیند که مشکلی ارثی است. برخی دیگر در اثر بیماری های عفونی شنوایی را از دستی می دهند و برخی دیگر طی زایمان، به دلیل کمبود اکسیژن، نارس بودن یا مننژیت یا کم کاری تیروئید شنوایی خود را از دست می دهند.

اگر نوزاد مشکل شنوایی داشته باشد باید چه کاری انجام دهم؟

اگر نگران شنوایی نوزاد هستید از پزشک نوزاد بخواهید آزمایشات لازم را انجام دهد. تشخیص زود هنگام مشکل شنوایی در درمان آن بسیار مهم است. درمان نکردن مشکل شنوایی باعث کاهش یادگیری زبان می شود اما تشخیص سریع و درمان از این مشکل جلوگیری می کند. درمان می تواند همراه با سمعک باشد.

سوالات رایج مادران دریک ماهگی نوزاد

در این قسمت به سوالات مکرر شما پاسخ دادیم:

1.زمان چکاپ بعد از زایمان کی است؟

- به زودی باید اولین سری چکاپ بعد از زایمان را انجام دهید. پزشک می خواهد مطمئن شود شما بعد از استرس های ناشی از بارداری، درد زایمان و زایمان  چه از نظر فیزیکی و چه از نظر روحی، خوب هستید.

- در طول بررسی، پزشک زخم های واژن و دهانه رحم و بهبود آن ها را بررسی می کند. اگر دهانه رحم بهبود یافته باشد، آزمایش پاپ اسمیر نیز انجام می شود. همچنین پزشک شکم شما را بررسی می کند و در صورتی که سزارین انجام داده باشید، زخم های شکم را معاینه می کند. 

- سینه های شما بررسی می شود. اگر به نوزاد یک ماهه شیر می دهید، پزشک کانال های مسدود شده سینه را بررسی می کند؛ این انسداد موجب ورم سینه می شود. اگر به نوزاد شیر نمی دهید، پزشک بررسی می کند آیا شیر شما در حال خشک شدن است یا خیر. با غذاهای ممنوع دوران شیردهی آشنا شوید.  پزشک همچنین به بررسی علائم عفونت شامل مناطق درد می پردازد.

- نزدیکی جنسی در این هفته مجاز است اما سعی کنید از قرص های ضد بارداری استفاده کنید زیرا احتمال باردار شدن پیش از برگشت پریودی وجود دارد. با زمان اولین پریود پس از زایمان سزارین آشنا باشید.

- پزشک درباره سلامتی روحی شما نیز می پرسد. معمولا از هر 5 مادر، 4 نفر دچار افسردگی بعد از زایمان می شوند. پزشک در صورت مشکل شما را به روانشناس معرفی می کند.

2.هر چند وقت یک بار باید نوزاد را به ملاقات پزشک ببرم؟

پزشک معمولا در ده روز اول، یک یا دو بار نوزاد را مورد چکاپ قرار می دهد و سپس در ماه اول، دوم، چهارم، ششم، نهم و دوازدهم نوزاد را مجددا چکاپ می کند.  اگر نوزاد بیماری یا مشکلی در افزایش وزن داشته باشد، پزشک نوزاد را بیشتر ملاقات می کند.

3.چگونه می توان نتایج بهتری از این ملاقات ها داشت؟

پیش از ملاقات پزشک لیست سوالات خود را بنویسید. در ابتدا سوالات را بپرسید. اطلاعات نوزاد از جمله قد، وزن، زمان واکسیناسیون و ... را بنویسید. اگر با نظرات پزشک موافق نیستید به او بگویید. احتمالا دچار سوتفاهم شده اید. اگر باز هم متقاعد نشدید می توانید پزشک نوزاد را عوض کنید و نزد پزشکی بروید که راحت تر با او ارتباط برقرار می کنید.

4. اگر نیاز باشد با پزشک صحبت کنم چه کنم؟

برخی پزشکان سیستمی برای پاسخگویی به سوالات شما دارند و می توانید سوالات خود را بپرسید و شماره و اسم خود را ذکر کنید. پزشک بلافاصله پس از شنیدن سوال جواب شما را می دهد. همچنین می توانید به کلینیک ها یا اورژانس رجوع کنید.

5.نزدیکی جنسی بعد از تولد نوزاد چگونه است؟

حتی اگر پزشک به شما اجازه نزدیکی از طریق واژن را می دهد، در صورتی که خودتان آمادگی ندارید مجبور به انجام آن نیستید. مطالعات نشان می دهد در ماه اول بعد از زایمان حدود 34% خانم ها نزدیکی از طریق دهان، 65% نزدیکی از طریق لمس کردن و فقط 17% نزدیکی واژينال داشته اند. در اینجا نکاتی درباره نزدیکی جنسی بعد از سزارین ذکر شده است:

6. آیا نزدیکی جنسی واژینال درد دارد؟

اگر در اثر زایمان، زخم ایجاد شده باشد، احساس درد وجود دارد. برای از  بین رفتن این درد  به چند ماه نیاز است. اگر سزارین انجام داده اید، در قسمت پایین شکم جایی که برش انجام شده احساس درد دارید. سعی کنید از حالت هایی استفاده کنید که باعث فشار به بخیه ها نشود.

اگر نوزاد را شیر می دهید، تغییرات هورمونی باعث خشکی واژن می شود. بنابراین سعی کنید از روغن های پایه آب یا کاندوم های روانکاری شده استفاده کنید.

7. آیا واژن من کشیده شده است؟

واژن بسیار الاستیک است و برای خروج نوزاد کشیده می شود ولی دوباره به حالت قبل خود بر می گردد. اما بزرگتر شدن آن کاملا طبیعی است. میزان بزرگ شدن آن به عوامل مختلفی بمانند سایز نوزاد و تعداد زایمان شما بستگی دارد و می توانید با انجام ورزش های کگل به طور منظمٍ عضلات واژن را تقویت کنید.

8. آیا همسرم هنوز هم از نظر جنسی به من تمایل دارد؟

اگر همسر شما تمایل کمتری به رابطه جنسی دارد، به خاطر مسئولیت های جدیدی است که بر عهده گرفته است. صحبت کردن راجع به نوزاد و تغییرات ایجاد شده پس از بچه آوردن، به شما کمک می کند احساس نزدیکی بیشتری داشته باشید. اگر زمان نزدیکی جنسی واژینال نرسیده است می توانید از طریق بوسه، نوازش و آغوش خود به یکدیگر محبت کنید.

9. چرا نوزاد من تب دارد؟

احتمالا این اولین تب نوزاد است بنابراین باعث نگرانی شما می شود. اما تب نشانه عملکرد درست سیستم ایمنی بدن نوزاد است که در مقابل عفونت از بدن دفاع می کند. هنگامی که نوزاد در اثر باکتری یا ویروس مریض می شود، دمای بدنش بالا می رود. اما اگر تبش شدید شد سریعا او را به اورژانس برسانید.

10. در چه صورتی باید با پزشک تماس بگیرم؟

تا زمانی که نوزاد به سه ماهگی برسد در صورت شرایط زیر باید به پزشک مراجعه کنید :

 • دمای بدن نوزاد بالای 38 درجه سانتی گراد است.
 • نوزاد رنگ پریده شده است، اشتها ندارد و رفتار و ظاهرش نگران کننده است.
 • هنگامی که با پزشک تماس گرفتید، باید تمام شرایط و علائم را برای او توضیح دهید. پزشک براساس اطلاعاتی که می دهید خطرناک بودن تب را تشخیص می دهد و داروهای مناسب تجویز می کند.
 • پیش از مراجعه به پزشک به نوزاد قرص ندهید. مقدار نامناسب قرص باعث می شود پزشک تشخیص درستی درباره بیماری ندهد. اگر تب نوزاد بالای 4/100 درجه فارنهایت است پزشک از شما می خواهد نوزاد را به مطب ببرید تا خود او را درمان کند.

11. چگونه می توانم شرایط را طوری آماده کنم که نوزاد راحت تر باشد؟

سعی کنید لباس های او را کم کنید و با استفاده از پارچه ای بدن او را با آب ولرم خنک کنید. این کار  باعث کاهش دمای بدن نوزاد می شود. از حمام آب سرد استفاده کنید زیرا باعث لرزیدن و جلوگیری افزایش بیش از حد دمای بدن نوزاد می شود. نوزاد را به صورت مرتب تغذیه کنید و از کم آب شدن بدنش جلوگیری کنید.

اگر پزشک اجازه بدهد می توانید مقدار مناسبی از استفامینوفن به نوزاد بدهید. نوزاد را با استفاده از الکل خنک نکنید. زیرا الکل قرار گرفته بر روی پوست جذب جریان خون می شود و مشکلاتی برای نوزاد ایجاد می کند.

12. عذاب وجدان مادر بخاطر شیر ندادن به نوزاد چگونه است؟

شیر مادر بهترین غذا برای نوزاد یک ماهه است. اما گاهی برخی مادرها برحسب شرایط مختلف نمی توانند به نوزاد شیر بدهند. عذاب وجدان بخاطر شیر ندادن باعث آزار مادر می شود. بخصوص اگر در طول بارداری برای شیردهی برنامه ریزی کرده باشد اما شرایط به گونه ای باشد که مانع از آن شود.

1- Celeste Altus. All About Your 1-Month-Old Baby. on November 19, 2019

2- pampers editor team. Baby Development Milestones. 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileمریم داودی1398/04/27

  خدمت پزشکان محترم اوما
  من پسر یک ماهه دارم که از روز سوم تولد دچار زردی شد روز پنجم زردی پسرم ۱۸ بود و ۴ روز تو بیمارستان بستری شد و زردی اومد ۱۱. اوردیم خونه مجددا زردی رفت بالا و شد ۱۵ سه روز دستگاه فوتو اوردیم خونه و زردی شد ۱۰ دوباره بعد یک هفته زردی رفت بالا شد ۱۶ دوباره دوروز تو دستگاه گذاشتیم شد ۹ . الان باز زرد تر شده ب دکتر مراجعه کردیم گفتن علت زردی اختلاف گروه خونی هست . من o+ هستم همسرم A+ و پسرم A- .میخواستم نظر شمارو دراین باره بدونم ممنونم

  • profileمریم داودی1398/04/27

   سلام خدمت پزشکان محترم اوما
   من پسر یک ماهه دارم که از روز سوم تولد دچار زردی شد روز پنجم زردی پسرم ۱۸ بود و ۴ روز تو بیمارستان بستری شد و زردی اومد ۱۱. اوردیم خونه مجددا زردی رفت بالا و شد ۱۵ سه روز دستگاه فوتو اوردیم خونه و زردی شد ۱۰ دوباره بعد یک هفته زردی رفت بالا شد ۱۶ دوباره دوروز تو دستگاه گذاشتیم شد ۹ . الان باز زرد تر شده ب دکتر مراجعه کردیم گفتن علت زردی اختلاف گروه خونی هست . من o+ هستم همسرم A+ و پسرم A- .میخواستم نظر شمارو دراین باره بدونم ک ما باید چکار کنیم ممنونم

   • profileزهرا یاوری1397/11/14

    سلام خانم دکتر،ببخشید من ی نوزاد۲۳روزه دارم،چند روزی هست ک خیلی بدخواب شده وخیلی کم میخوابه،بعضی وقتادرطول شبانه روز۹_۸ساعت میخوابه،گریه نمیکنه ولی وقتی بیدارمیشه تاخوابش ببره ۳_۴ساعتی طول میکشه،خیلی نگرانم نمیدونم چرااینجوری شده!میترسم ب دلیل کم خوابی مشکلی براش پیش بیاد!

    • profileزهرا صفری1396/07/12

     سلام و خداقوت خدمت پزشکان اوما
     لطفا در مورد ضرورت و لزون استعاده از قرص های آ د توضیح بدید.

     • profileپزشک اوما1396/07/12

      سلام عزيزم. در پروتكل كشوري مصرف دو تا مكمل براي نوزاد يك ماهه مهم است كه نياز براساس كمبودهايي كه در كشور گزارش شده است، ارايه شده و حتما براي نوزادتان استفاده كنيد. ويتامين A+D با مولتي ويتامين بايد از ٣ تا ٥ روز تولد تا پايان ٢٤ ماهگي روزانه ١ سي سي مصرف شود. از ٦ ماهگي تا پايان ٢٤ ماهگي روزانه ١٥ قطره مكمل آهن در صورت عدم كم خوني ( كم خوني داشته باشه تا ٢٥ قطره بايد مصرف كنه) مصرف شود.اين ويتامين ها از طريق شير براي نوزاد به اندازه كافي تامين نميشود و مي بايست مكمل ها را به نوزاد بدهيد. مراكز بهداشت اين مكمل ها را رايگان در اختيار مادران قرار ميدهند.

    • profileزهرا صفری1396/06/31

     سلام خدمت پزشکان اوما
     چند تا سوال داشتم
     _ وجود خون و ترشحات غلیظ و سفید چسبنده در پوشک نوزاد دختر کمتر از یک ماه به چه دلیل است؟
     _ بهترین دارو برای درمان سوختگی ناحیه مقعدی و کشاله ران چیست؟
     _ نوزاد من چند روزی است به دفعات زیاد و مقدار زیاد رفلاکس دارد از دهان و بینی، راه حل چیست؟

     • profileپزشک اوما1396/07/01

      سلام عزیزم ، در مورد سوال اول: نوزاد یک ماهه تا چند وقت ترشحات خواهد داشت و گاهی هم ممکنه لخته خون در پوشک دیده بشه که اونم دلایل مختلف مثل شیر خشک و یا حساسیت داشتن به پروتئین گاو و یا .... خواهد بود و جای نگرانی نداره. اما اگر ترشحات ادامه دار بود بهتره به پزشک مراجعه کنید.
      در مورد سوال دوم ، در مرحله اول کاری کنید که پای نوزاد یک ماهه کمتر بسوزد، پوشک او را زود به زود تعویض کنید و در هربار تعویض چند دقیقه باز باشد تا در مجاورت هوا قرار بگیرد، ناحیه تناسلی را بعد از هربار دستشویی کاملا تمیز و خش کنید امکان حساسیت نوزاد به جنس و یا نوع پوشک وجود دارد،کرم، روغن و لوسیون های زیادی در داروخانه برای ادرار سوختگی نوزاد وجود دارد که بهتر تهیه و مصرف کنید. پودر در زمان تعریق کم خوب است اما در سوختگی ادرار و مدفوع بهتره از کرم و لوسیون استفاده شود.
      اما در مورد سوال آخر، اگر نوزاد یک ماهه بعد از هربار تغذیه رفلاکس داره و این رفلاکس حال او را خراب میکنه و مانع اضافه وزنش شده به پزشک مراجعه کنید. نوزاد را بعداز غذا ایستاده نگه دارید. به او تعداد وعده های بیشتر با حجم کمتر بدهید و نوزاد حتما آروغ بزند. ممکنه نوزاد به پروتئین گاو حساسیت داشته باشه و اگر خودتان شیر میدهید مجبورید تا چند وقت شیر گاو را از رژیم خود حذف کنید.بهتره که برای رفلاکس نوزاد به پزشک مراجعه کنید زیرا روی روند وزن گیری او تاثیر گذار است.

    • profileزهرا صفری1396/06/16

     سلام خدمت پزشکان محترم اوما
     من ۱۲ شهریور ماه توی هفته ۴۱ ام به خاطر اینکه بچه مدفوع خورده بود مجبور به سزارین شدم.
     سوالم اینه که
     _ برای بارداری بعدی حتما باید سزارین بشم؟ درسته که باید فاصله بین دو زایمان بیشتر از سه سال باشه تا مشکلی پیش نیاد؟
     _ من شیر ندارم به بچه بدم و در روز حداکثر ۵ قطره از هر سینه شیر دارم. این مشکل به خاطر عمل سزارین هستش؟ راه حلی داره؟
     _ میتونم به قرص های آهن و کلسیم_د و مولتی ویتامین ادادامهدم؟

     • profileپزشک اوما1396/06/17

      سلام زهرا جان، تولد نوزاد یک ماهه شما مبارک باشه عزیزم.
      زمانی که از زمان زایمان شما میگذره، جنین ممکنه مدفوع کند و این مدفوع را بخورد، معمولا اگر تا هفته ۴۱ بارداری درد زایمان نداشته باشید، باید یک روز در میان سونو سلامت جنین داده شود و در صورت نیاز سزارین انجام شود.
      نگران زایمان بعدی نباشید، بهتره حداقل ۱۸ ماه صبر کنید تا بدن کاملا آماده شود و فاصله سنی دو کودک نیز مناسب باشد و شما از لحاظ روحی توانایی نگهداری از دو کودک را داشته باشید. زایمان بعدی براساس شرایط شما و نوع برش رحم در سزارین می تواند زایمان طبیعی هم باشد.
      عزیزم عوامل مختلفی میتواند باعث تاخیر در شیردهی مادر باشد: مثلا جراحی ، استرس و اضطراب مادر، خوب مک نزدن سینه توسط نوزاد یک ماهه و .... اما نباید ناامید باشی، از قطره و قرص شیر افزا استفاده کنید، با آب داغ و حوله سینه را ماساژ دهید، نوزاد دایم سینه را مک بزند، هر دوسینه را مک بزند، غذاهایی مانند سوپ جو، آش جو، سیرابی، سوپ داغ، شیر داغ، رازیانه و زیره، ریحان و ... استفاده کنید تا شیر زیاد شود. همان چند قطره هم شیر میاد با قاشق نوزادتان بدهید، مقالات زیر هم مطالعه کنید:
      https://ooma.ir/post/53129/غذاهای-افزایش-دهنده-شیر-مادر/
      https://ooma.ir/post/22302/از-مصرف-این-مواد-در-شیردهی-خودداری-کنید/
      تا سه ماه بعد از زایمان قرص آهن را روزانه مصرف کنید و بهتره تا چند ماه مصرف قرص پره ناتال هم ادامه داشته باشد.