Ooma
اولین پریود پس از زایمان سزارین

 زمان می برد تا هورمون ها به حالت عادی بازگردند به خصوص اگر شیردهی انجام میدهید. یک چرخه قاعدگی ممکن است 24 روز باشد، بعدی ممکن است 28 روز باشد، و دیگری ممکن است 35 روز باشد. چرخه شما باید ظرف چند ماه یا پس از قطع شیردهی ثابت شود. در طول بارداری، خانم به مدت نه ماه از شر پریودی رها میشود. زایمان طبیعی یا سزارین تاثیری بر شروع پریودی پس از زایمان ندارد. شروع پریودی به شیردهی و فاکتورهای دیگر بستگی دارد. 

اولین پریود پس از زایمان سزارین 

وضعیت شیردهی شما بزرگترین عامل موثر بر زمانی است که دوباره دوره شما شروع خواهد شد زیرا پرولاکتین، هورمون مسئول تولید شیر مادر، تخمک گذاری را سرکوب میکند. آمینا وایت، دبیر علمی، دانشیار بالینی زنان و زایمان دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل، توضیح می دهد زنانی که شیردهی نمی کنند، معمولا 4 تا 8 هفته پس از زایمان پریود می شوند. برای زنانی که شیردهی می کنند یا شیر خشک به نوزاد می دهند، ممکن است هفته ها یا ماهها طول بکشد تا مادر پریود شود. طبیعی است که به مدت شش ماه یا بیشتر تمایل نداشته باشید. بسیاری از مادران تا متوقف شدن شیردهی اولین پریودی بعد از زایمانشان شروع نمی شود.

اولین پریود پس از زایمان به شیردهی و زمان برگشت هورمون ها به حالت طبیعی بستگی دارد. مقدار استروژن، پروژسترون و هورمون گونادوتروپین پس از بارداری کاهش می یابد. اما اگر نوزاد را شیر می دهید، مقدار هورمون پرولاکتین کاهش نمی یابد. بنابراین باعث کاهش هورمون های تولید مثل و جلوگیری از تخمک گذاری و تولید تخمک برای لقاح می شود. بنابراین پریود نمی شوید.

  • اگر نوزاد را شیر می دهید؛ مقدار پرولاکتین افزایش می یابد و مانع تخمک گذاری به مدت شش هفته میشود.
  • اگر نوزاد را شیر نمی دهید؛ اولین پریود حدود شش تا هشت هفته پس از زایمان می باشد.

نکات مهم درباره اولین پریود پس از زایمان

 در اینجا هم می توانیم همه چیز را در هر دو طرف به پیش ببریم. بعضی از زنان پس از زایمان، پریودی های سنگین تر، طولانی تر یا دردناکی را تجربه می کنند. این تغییرات ممکن است مربوط به یک حفره بزرگتر رحم باشد که باعث ایجاد اندومتری بیشتر (رحم مخاطی) می شود. اما برخی از زنان، دوره های آنها بهبود می یابند. ممکن است پس از بارداری رحم گشاده شده و دهانه رحم گسترش یابد. این مسئله می تواند پریودی های آینده را بهبود بخشد. بارداری همچنین هورمون هایی را آزاد می کند که باعث شل شدن عضلات رحم می شوند:

  • ممکن است تا زمانی که شیردهی قطع نشود، پریود نشوید. اما در برخی خانم ها، پریود پس از دو ماه اتفاق می افتد.
  • هرچقدر کمتر به نوزاد شیر بدهید، پریودی زودتر اتفاق می افتد. اگر نوزاد در طول شب شیر نخورد یا به نوزاد شیر خشک در کنار شیر مادر بدهید، پریودی پیش از شش ماه اتفاق می افتد.
  • شیردهی راهی برای جلوگیری از بارداری نیست. بنابراین اگر قرص های ضد بارداری مصرف نمی کنید، احتمال بارداری پیش از اولین پریودی وجود دارد. بنابراین تصور نکنید در هنگام شیردهی بارور نیستید. عوارض قرص های ضدبارداری در مقاله ای دیگر ذکر شده است.

چه عواملی بر پریود پس از زایمان تاثیر می گذارد؟

تغییرات هورمونی پس از زایمان بر اولین پریود تاثیر می گذارد. این تغییرات به عوامل زیر بستگی دارد:

  • سلامت بدن پیش از بارداری
  • تغییر مقدار هورمون ها
  • بی نظمی پریودی پیش از بارداری

عوامل دیگری نیز می باشند که بر اولین پریود تاثیر می گذارند:

به یاد داشته باشید زایمان سزارین بر زمان اولین پریود شما تاثیر نمی گذارد بلکه تغییراتی در جهت خونریزی ایجاد می شود.

پریودی پس از زایمان چه تغییری می کند؟

 

تغییرات پریود بعد از زایمان

پریودی پس از زایمان سزارین یا زایمان طبیعی مشابه پریودی پیش از بارداری نیست. بدن دوباره با چرخه پریودی سازگار می شود و بنابراین تغییراتی مشابه تغییرات زیر ایجاد می شود:

این تغییرات پس از مدتی کاهش می یابد. اما تا زمانی که تعادل هورمونی برقرار شود و بدن بهبود یابد، پریودی طبیعی نیست. گاهی اوقات تا چند ماه پریودی شما به حالت طبیعی بر نمی گردد.

چه زمانی برای پریودی پس از زایمان نیاز به مراجعه به پزشک است؟

اگر پریودی شما بعد از گذشت چند ماه به حالت طبیعی برنگشت یا تغییرات غیر معمولی مشاهده کردید به پزشک مراجعه کنید. عواملی که باعث نگرانی می شوند شامل:

  • اگر در دو یا سه پریود، خونریزی شدید دارید؛ در واقع در صورتی که تامپون یا پد را بعد از یک ساعت باید عوض کنید به پزشک مراجعه کنید. پزشک رحم و هورمون ها را بررسی می کند.
  • اگر پس از شش ماه یا بیشتر پریود نشدید به پزشک مراجعه کنید. پزشک بارداری مجدد یا آمنوره ثانویه را بررسی می کند.

چه چیز دیگری می تواند پریودی پس از زایمان را بدتر کند؟

سه بیماری دیگر ممکن است دوره های مشکوک بعد از حاملگی را افزایش دهد:

 نقص ساختاری

پزشک احتمالا نقص هایی مانند پولیپ ها و فیبروئیدهای زیر پوستی را با جراحی به حداقل می رساند .

 آندومیوز

پزشک می تواند این ضخیم شدن رحم را با عمل جراحی تهاجمی یا هورمون درمانی کنترل کند.

 اختلال تيروئيد بيش از حد فعال يا غير فعال

دکتر ممکن است از این درمان ها برای درمان های مختلف استفاده کند. دوره های عادی پس از حاملگی طبیعی هستند.

پریود و عدم  شیر دادن یا توقف شیردهی

اکثر زنان پس از زایمان، پریودی طبیعی خود را از سر می گیرند." اگر دوره شما "طبیعی" است، هر 21 تا 35 روز اتفاق می افتد. او می گوید: خونریزی 2-7 روز طول می کشد. بازگشت به حالت عادی" به احتمال زیاد در مورد هرچه پیش از بارداری اتفاق می افتد، اعمال می شود. در اینجا دو مثال وجود دارد:

1.جلوگیری از بارداری

استفاده از قرصهای ضد بارداری برای پیشگیری از بارداری اغلب در دوره های کوتاهتر، سبک تر و یا کمتر دردناک اتفاق می افتد. اگر بعد از حاملگی قرص مصرف کنید، دوره های سبک تر ممکن است از سر بگیرند. اگر این کار را نکنید، احتمالا دوره های عادی و سنگین تر را خواهید داشت.

2. آندومتریوز:

اگر اندومتریوز دارید یا سابقه ای از دوره های دردناکی دارید، ممکن است اولا پس از تولد نوزادتان، دوره های ساده تر داشته باشید. اما این تغییر معمولا موقتی است. افزایش سطح پروژسترون از دوران بارداری ممکن است باعث شود که ایمپلنت اندومتری کوچکتر شود. نتیجه دوره های دردناک کمتر است. با این وجود، پزشک شما پس از بارداری شما را به طور منظم پیگیری می کند. پریودی های دردناک احتمالا از سر گرفته می شوند.

آیا می دانستید زایمان سزارین باعث به تعویق افتادن اولین پریودی پس از زایمان نمی شود؟

زایمان سزارین هیچ تاثیری بر زمان شروع پریودی پس از زایمان ندارد. زمان پریودی ماهانه فقط به تغییرات هورمونی بستگی دارد. هنگامی که مقدار هورمون ها به حالت طبیعی بازگردد، پریود شروع می شود.

آیا می دانستید اولین پریود پس از زایمان، پریودی سبک تر و کم دردتر خواهد بود؟

در بیشتر موارد، اولین پریود پس از زایمان درد کمتری دارد و کوتاه تر و سبک تر است. گرفتگی های عضلات به خاطر کشیدگی رحم در بارداری کمتر است. همچنین مقدار زیاد پروژسترون در طول بارداری باعث کاهش علائم پریودی می شود.

آیا می دانستید پریودهای پس از زایمان بی نظم خواهد شد؟

فاکتورهای زیادی بر بی نظمی پریودی تاثیر می گذارند؛ کاهش یا افزایش وزن، استرس و مشکلات تیروئید بر بی نظمی تاثیر می گذارند. برخی خانم ها به دلیل رسیدن به دوران یائسگی دچار بی نظمی پریودی می شوند. سن یائسگی در برخی خانم ها حدود سی و پنج سالگی و در برخی دیگر در چهل سالگی بروز می کند.

آیا می دانستید خونریزی پس از زایمان سزارین شدید است؟

پس از زایمان، طبیعی یا سزارین، ترشحاتی از واژن خارج می شود که لوچیا نامیده می شود. این ترشحات، پریودی نیست اما ترشحات خروجی از رحم می باشد. زایمان سزارین باعث خونریزی شدید در روزهای اول پس زایمان می شود. این مسئله به دلیل جراحی یا ترمیم رحم می باشد. برای حدود شش هفته نباید از تامپون استفاده کنید زیرا احتمال عفونت در رحم و واژن افزایش می یابد.  اگر خونریزی شما غیر طبیعی است؛ ترشحات بدبو، تب، که نشانه های عفونت است یا نیاز شدید به ادرار یک هفته پس از زایمان، به پزشک مراجعه کنید. 

 Dr. Shivani Chaturvedi. First Period After C Section: What To Expect? September 9, 2019

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 88% 88