Ooma
39  سوال رایج مادران درباره زردی نوزاد

1- چه مدت طول می کشد تا زردی نوزاد از بین برود؟

زردی معمولاً 2 هفته پس از مصرف شیر خشک توسط نوزاد از بین می رود. ممکن است زردی بیش از 2 تا 3 هفته در نوزادانی که شیر مادر می خورند ادامه داشته باشد. اگر زردی کودک شما بیش از 3 هفته به طول انجامید، به پزشک مراجعه کنید.

2- چه مدت چشم نوزادان به خاطر زردی زرد می ماند؟

در بیشتر موارد ، زردی در عرض 2 تا 3 هفته از بین می رود. زردی نوزاد که بیش از 3 هفته ادامه یابد ممکن است نشانه بیماری دیگری باشد.

3- رنگ مدفوع و ادرار نوزادی که زردی دارد چه رنگی دارد؟

مدفوع و ادرار بچه‌های مبتلا به زردی با بچه‌های دیگر هیچ فرقی ندارد و نمی‌توان تشخیص از روی ادرار یا مدفوع را ملاک قرار داد، آزمایش خون بهترین راه است. بیلی روبین همراه با از بین رفتن طبیعی گلبول های قرمز قدیمی همراه است. به این بیماری زردی فیزیولوژیک گفته می شود. ادرار نوزاد معمولاً زرد روشن است و رنگ مدفوع خردلی یا زرد تیره است. در بعضی موارد ، سطح بیلی روبین غیرمستقیم بسیار بالا می رود.

4- چگونه متوجه می شوید زردی نوزاد بهتر شده است؟

اگر پوست را فشار بدهید و زرد شود، احتمالاً کودک شما زردی خفیف دارد. اگر کودک شما زردی نداشته باشد، رنگ پوست او برای لحظه ای کمی روشن تر از رنگ طبیعی پوست به نظر می رسد. کودک خود را در روشنایی مناسب و ترجیحا در نور طبیعی روز معاینه کنید.

5- سریعترین راه برای درمان زردی چیست؟

حداقل هشت لیوان مایع در روز بنوشید. . عصاره خار مریم را به روال روزانه خود اضافه کنید. ...میوه هایی مانند پاپایا و انبه که سرشار از آنزیم های گوارشی هستند، مصرف کنید. حداقل روزانه 2 و نیم فنجان سبزیجات و 2 فنجان میوه میل کنید. غذاهای پر فیبر مانند جو دوسر ، توت و بادام مصرف کنید.

6- آیا زردی برای نوزادان تازه متولد شده خطرناک است؟

زردی در بیشتر موارد مضر نیست. در اکثر نوزادان ، زردی بعد از 1 تا 2 هفته بدون درمان بهبود می یابد. سطح بسیار بالای بیلی روبین می تواند به مغز آسیب برساند. 

7- درمان زردی در نوزاد چیست؟

زردی خفیف نوزادان معمولاً طی دو یا سه هفته به خودی خود ناپدید می شود. برای زردی متوسط یا شدید ، ممکن است کودک نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد. درمان هایی برای کاهش سطح بیلی روبین در خون کودک شامل موارد زیر است: نور درمانی (فوتوتراپی)

8- چه عواملی باعث زردی نوزادان می شود؟

زردی به دلیل اینکه بدن بیلی روبین بیشتر از نیاز تولید می کند، اتفاق می افتد. بیلی روبین ماده ای زرد است که با تجزیه سلول های قرمز خون قدیمی ایجاد می شود. این ماده از طریق ادرار و مدفوع از بدن خارج می شود. هنگامی که باردار هستید، بدن بیلی روبین را از طریق جفت به جنین منتقل می کند.

9- چه مقدار زردی در نوزادان طبیعی است؟

در یک نوزاد متولد شده ، بیلی روبین بالا به دلیل استرس زایمان طبیعی است. بیلی روبین غیرمستقیم طبیعی در 24 ساعت اول تولد کمتر از 5.2 میلی گرم در دسی لیتر می باشد. اما بسیاری از نوزادان نوعی زردی و بیلی روبین دارند که طی چند روز اول پس از تولد از 5 میلی گرم در لیتر بیشتر می شود.

10- آیا نوزادانی که زردی دارند بیشتر می خوابند؟

سطوح بالاتر زردی باعث می شود کودک بیشتر بخوابد یا اثرات عصبی دیگری بر روی نوزاد می گذارد. اگر کبد به درستی کار نکند، بیلی روبین تجمع می کند زیرا نمی تواند به سرعت متابولیزه یا دفع شود. ... نوزادانی که شیر مادر می خورند نسبت به نوزادانی که شیر خشک می خورند، بیشتر مستعد ابتلا به زردی هستند.

11- آیا نوزاد زردی داشته باشد، باید از شیردهی دست بکشم؟

اگر پزشک پیشنهاد کرد در صورت زردی نوزاد از شیردهی شیر مادر به او دست بکشید و شیر خشک به نوزاد بدهید، در حین ادامه شیردهی، در مورد استفاده از فوتوتراپی برای درمان زردی سؤال کنید. در اکثر نوزادان، زردی کوتاه مدت و بی ضرر است.

زردی نوزاد

12- از کجا متوجه شوم زردی نوزاد من بدتر شده است؟

اگر به نوزاد شیر مادر می دهید، زردی بسیار خفیف در حین مصرف شیر مادر طبیعی است. در موارد نادر، زردی بدتر می شود و می تواند باعث آسیب مغزی شود. به همین دلیل اگر متوجه علائم زردی شدیدتر شدید، با پزشک یا پرستار تماس بگیرید.

13- چه مدت چشم نوزادان به خاطر زردی زرد می ماند؟

در بیشتر موارد ، زردی در عرض 2 تا 3 هفته از بین می رود. زردی که بیش از 3 هفته ادامه یابد نشانه بیماری دیگری است.

14- داروهای خانگی برای زردی نوزاد؟

نور خورشید به تجزیه صحیح بیلی روبین کمک می کند تا کبد کودک بتواند راحت تر آن را پردازش کند. کودک را به مدت 10 دقیقه، دو بار در روز، روبروی روشنایی طبیعی قرار دهید تا به درمان زردی خفیف کمک کند. هرگز کودک را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.

15- چه مقداری از بیلی روبین نیاز به فوتوتراپی دارد؟

فتوتراپی باید هنگامی شروع شود که کل بیلی روبین سرم در نوزادان 25 تا 48 ساعته، بالای 15 میلی گرم در دسی لیتر (257 مول در لیتر)، در نوزادان 49 تا 72 ساعته بالای 18 میلی گرم در دسی لیتر (308 مول در لیتر)، و در نوزادان بزرگتر از 72 ساعت، بالاتر از 20 میلی گرم در دسی لیتر (342 مول در لیتر) باشد.

16- آیا کودک می تواند به خاطر زردی بمیرد؟

در نوزادی سالم که به طور کامل به دنیا آمده باشند، زردی به ندرت مشکل ساز می شود. با این حال، اگر درمان لازم باشد، نوزادان به درمان غیر تهاجمی پاسخ می دهند. در موارد نادر، زردی نوزاد درمان نشده ممکن است منجر به آسیب مغزی و حتی مرگ شود.

17- اگر زردی در نوزادان درمان نشود ، چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که زردی شدید بیش از حد طولانی درمان نشود، می تواند بیماری به نام کرن‌ایکتروس را ایجاد کند. کرن‌ایکتروس نوعی آسیب مغزی است که می تواند ناشی از مقادیر بالای بیلی روبین در خون کودک باشد. این بیماری می تواند باعث فلج مغزی آتروئید و کاهش شنوایی شود.

18- چه مدت پوست به خاطر زردی زرد می ماند؟

2 هفته

19- زردی چه مدت طول خواهد کشید؟

زردی طبیعی (فیزیولوژیکی) معمولاً بعد از 1 یا 2 هفته از بین می رود. بعضی اوقات ممکن است زردی طبیعی بیش از این طول بکشد.

20- آیا شیر مادر به زردی کمک می کند؟

در بیشتر موارد ، نوزاد باید شیر مادر را بخورد. غذای بیشتر می تواند خطر زردی را کاهش دهد. زردی شیر مادر بیشتر در هفته های دوم یا بعد از آن رخ می دهد و می تواند برای چند هفته ادامه یابد.

21- چه مدت کودک می تواند تحت فتوتراپی بماند؟

شواهد همولیز و سن نوزاد بر مدت زمان تأثیر می گذارد. در بعضی موارد ، فقط 24 ساعت یا کمتر به فوتوتراپی نیاز خواهد بود ، در بعضی موارد ممکن است 5 تا 7 روز نیاز باشد.

22- زردی فیزیولوژیکی چیست؟

زردی فیزیولوژیکی نوزاد: زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم نوزاد (اسکلره) توسط رنگدانه صفرا (بیلی روبین).  زردی طبیعی فیزیولوژیکی نوزاد به طور معمول بین روزهای 2 و 5 زندگی ظاهر می شود و با گذشت زمان برطرف می شود

23- چه مدت کودک مجبور است به خاطر زردی در بیمارستان بماند؟

1 تا 2 روز. رخی از نوزادان قبل از ترک بیمارستان باید تحت معالجه قرار گیرند. ممکن است سایر افراد در سن چند روزگی مجبور به بازگشت به بیمارستان شوند. معالجه در بیمارستان بیشتر از 1 تا 2 روز ادامه دارد

24- آیا زردی باعث ایجاد اوتیسم می شود؟

زردی در نوزادان ممکن است به اوتیسم مرتبط باشد. 

25- آیا زردی نوزادی می تواند برگردد؟

زردی طبیعی نوزاد یا "زردی فیزیولوژیک" به خودی خود از بین می رود. ممکن است بعد از قطع درمان میزان کمی بیلی روبین وجود داشته باشد ، اما معمولاً نیازی به درمان بیشتر نیست. متخصص اطفال ممکن است سطح بیلی روبین را کنترل کند تا از ادامه روند نزولی آن اطمینان داشته باشد.

 

زردی نوزاد

26- آیا نور خورشید می تواند زردی را در نوزادان درمان کند؟

زردی در سطوح بسیار پایین تر از مواردی که منجر به آسیب مغزی می شود، درمان می شود.  درمان می تواند از اثرات مضر زردی جلوگیری کند. توجه: قرار گرفتن کودک در معرض نور آفتاب در مقابل پنجره به پایین آمدن سطح بیلی روبین کمک می کند، اما این کار در صورتی موثر است که نوزاد لخت باشد.

27- زردی نوزادان و ژنتیك؟

زردی نوزادی معمولا در هفته اول زندگی نوزاد در 60 درصد نوزادان رسیده و در 80 درصد از نوزادان نارس دیده می‌شود. البته احتمال بروز زردی در بعضی از نوزادان بیش‌تر است و هم‌چنین عوامل ژنتیکی هم در برخی از موارد در بروز زردی نوزادی تاثیرگذار می‌باشد.

28- کدام زردی نوزاد خطرآفرین است؟

در بالا اشاره کردیم که دو نوع زردی وجود دارد. زردی نوع اول طبیعی بوده و به مرور زمان رفع می شود و نیاز به درمان خاصی ندارد ، اما زردی نوع دوم که پاتولوژیک نام دارد عموما در 24 ساعت اول زندگی نمایان می شود که نشان دهنده یک بیماری زمینه ای است. این نوع زردی نشان می دهد که بدن نوزاد با مشکلاتی مواجه هست که پوست دچار زردی شده است. بهتر است این نوع زردی به موقع تشخیص داده شود.

29- کارهایی که باعث زیاد شدن زردی نوزاد می شود؟

اگر نوزاد شما دچار عارضه زردی شده است بهتر است از برخی کارها اجتناب کنید ، چرا که با انجام این کارها زردی نوزاد تشدید می شود. گرم نگه داشتن بیش از اندازه نوزاد – استفاده داروهای گیاهی به صورت سرخود – استفاده از لامپ مهتابی

30- استفاده از فتوتراپی در بیمارستان یا در منزل؟

آیا می توان با اجاره کردن فتوتراپی در منزل به درمان زردی نوزاد پرداخت؟ شما زمانی می توانید نوزاد را در منزل درمان کنید که نوزاد دارای وزن بالای 2.5 کیلوگرم باشد و همچنین نوزاد به صورت کامل و طبیعی باشد. در غیر این صورت بهتر است نوزاد را در بیمارستان تحت درمان نگه دارید.

31- زردی چه موقع غیرطبیعی تلقی می‌شود؟

اگر زردی در نوزادانی که رسیده هستند سیر طبیعی خود را طی کند در روز پنجم یا ششم ناراحتی برطرف می‌شود. منتها در نوزادانی که نارس هستند این زردی ممکن است دیرتر ظاهر شده و بهبود دیرتر حاصل شود. به عبارت دیگر زردی ممکن است در کودکان نارس به جای 5 روز از 10 روز تا 2 هفته طول بکشد تا برطرف شود. در نوزادان رسیده ممکن است عدد زردی به 12 برسد و باز هم موردی طبیعی باشد اما در کودکان نارس اگر این عدد به 14 برسد طبیعی خوانده می‌شود. چه در نوزادان نارس چه رسیده اگر زردی خیلی زود ظاهر شود یعنی به جای روز اول و دوم از همان ساعات نخستین بعد از تولد خود را نشان دهد یا دیر از بین برود یا اعداد بالا برود مدت آن طولانی شود، فیزیولوژیک یا طبیعی خوانده نمی‌شود.

32- آیا دادن آب قند به نوزاد برای رفع زردی، درست است؟

نه! یک اشتباهی که گاهی پزشکان می‌کنند این است که به مادران توصیه می‌کنند به نوزادشان آب قند یا سرم قندی بدهند. این کار بسیار مضر است و آب قند می‌تواند سبب بالا بردن میزان زردی شود. دادن هرچیز غیر از شیر مادر به نوزاد هیچ کمکی به رفع زردی نکرده و حتی می‌تواند مضر باشد. هر چه نوزاد شیر بیشتری بخورد زردی او سریع‌تر برطرف می‌شود.

33- آیا همه نوزادان مبتلا به زردی می شوند؟

معمولا بیش از ۹۰ درصد نوزادان دچار زردی هستند تشخیص زردی تنها با آزمایش خون یا استفاده از دستگاه بیلومتر مشخص می شود . این نوع زردی در نوزادان با چشم ممکن است مشخص نباشد اما در بعضی از نوزادان زردی با چشم نیز قابل تشخیص است اما برای تشخیص کامل باید به پزشک مراجعه کرد.

34- به دستش نگاه کنیم یا چشمش؟

زردی اولین اثرش را روی چشم‌ها می‌گذارد و سفیدی چشم‌ها به‌زردی می‌گراید. پس از چشم‌ها روی گونه‌ها، سپس صورت خودش را نشان می‌دهد. با بالا رفتن درجه بیلی‌روبین در بدن، زردی در سینه، پشت و شکم نوزاد بروز می‌کند. پس از آن انتظار این است که دست‌ها و پاها درگیر زردی شوند. اما چون میزان گردش خون در این قسمت‌ها کمتر است، احتمال بروز زردی در آنها هم کمتر است.

35- دخترها یا پسرها بیشتر در خطر زردی نوزاد هستند ؟

به جز در مواردی چون بیماری فاویسم که در پسران بیش از دختران است و با زردی همراه بوده و سبب لیز شدن گلبول‌های قرمز می‌شود، دختر و پسر از نظر میزان ابتلا به زردی و خطر احتمالی هیچ تفاوتی با هم ندارند. همان‌طور که گفته شد نارسی، وزن کم بچه و مشکلات تنفسی نوزاد در بروز زردی نقش دارند.

36- تغذیه مادر زردی نوزاد می‌آورد؟

تغذیه مادر نقشی در این زمینه ندارد مگر اینکه نوزاد و مادر از نظر گروه خونی با هم ناسازگاری داشته باشند که در این صورت باید منتظر وقوع زردی در نوزاد بود.

37- تغذیه مادر زردی نوزاد می‌آورد؟

تغذیه مادر نقشی در این زمینه ندارد مگر اینکه نوزاد و مادر از نظر گروه خونی با هم ناسازگاری داشته باشند که در این صورت باید منتظر وقوع زردی در نوزاد بود.

38- باردارها میوه زرد نخورند؟

مصرف میوه‌های زرد در دوران بارداری و شیردهی سبب زردی نوزاد نمی‌شود. اما ما نوعی زردی خاص را در سنین بالاتر در بچه‌ها مشاهده می‌کنیم. گاهی اوقات والدین کودکان سه یا پنج، شش ساله‌ای را برای درمان می‌آورند که از مشکل زردی رنج می‌برند که بر اثر خوردن میوه‌های رنگی همچون نارنگی یا هویج در آنها ایجاد شده است.

علت بروز این زردی هم مصرف بیش از حد این خوراکی‌هاست که باعث می‌شوند رنگدانه‌های‌شان روی پوست باقی بماند و پوست را به رنگ زرد دربیاورد. این بچه‌ها یک تفاوت اساسی با نوزادان مبتلا به زردی دارند. سفیدی چشم بچه‌هایی که با خوردن خوراکی‌های رنگی مبتلا به زردی شده‌اند، به رنگ سفید است اما سفیدی چشم نوزادان مبتلا به زردی، زرد رنگ است.

39- مادران شیرده در زردی نوزاد چه بخورند؟

ابتلا به زردی به نوع تغذیه مادر بستگی دارد. تغذیه‌ای که نوزاد پس از تولد قرار است داشته باشد، با تغذیه‌ای که می‌خواهد با شیر مادرش داشته باشد فرق می‌کند. غذایی که مادر از آن استفاده می‌کند، به‌طور مستقیم در شیر او ترشح می‌شود و نوزاد از شیری که حاوی انواع و اقسام مواد است، استفاده می‌کند. هرچه مادر غذای دیر هضم‌تر همچون کله‌پاچه یا موادی همچون بادنجان استفاده کند، باعث بروز زردی بیشتر در نوزاد می‌شود.

افرادی هستند که پس از زایمان به اینکه قوت ازدست رفته بدن‌شان را به‌دست بیاورند، از چنین غذاهای دیرهضمی استفاده می‌کنند. از سوی دیگر اگر طحال بدن، هضم مواد را به‌طور ناقص انجام دهد، طبعا روی کیفیت شیری که مادر قرار است به نوزادش بدهد، تاثیر خواهد گذاشت. حالا اگر از مواد دیرهضم در این دوران کمتر استفاده کند، طبعا میزان بروز زردی نیز کمتر خواهد بود.

Thor WR Hansen.Neonatal Jaundice.Updated: Dec 27, 2017

Mayo Clinic Staff.Infant jaundice.Aug. 30, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96