Ooma
معایب و مزایای پستانک برای نوزاد

پستانک ها به والدین کمک می کنند تا نوزادشان را آرام کنند. پستانک (بخوانید: پستانک: آری یا نه؟)، رفلکس مکنده طبیعی نوزاد را ارضا کرده و نوزاد را آرام می کند. علاوه بر این، پستانک دارای مزایای فراوانی است! اما، ضروری است که آن را در سن مناسب به نوزاد معرفی کرده و اطمینان حاصل کنید که کودک از آن دست می کشد.

پستانک نوزاد چیست؟

پستانک یک وسیله کوچک شبیه به پستان است که در دهان نوزاد قرار می گیرد تا او را آرام کند. نوزادان یک رفلکس مکنده طبیعی دارند که به شیر خوردن از پستان کمک می کند. از آنجایی که پستانک شبیه نوک پستان است، کودک می تواند آرام شود و احساس امنیت کند. به این دلیل است که نوزادان به سرعت پستانک را قبول می کنند. پستانک در طرح های مختلف در دسترس است. اما، آکادمی اطفال آمریکا پستانک یک تکه را توصیه می کند، که نوک پستان، محافظ دهان و دسته از یک تکه پلاستیک تشکیل شده است.

آرام کردن نوزاد تنها کاری نیست که پستانک می کند. پستانک مزایای دیگری نیز دارد.

مزایای استفاده از پستانک:

مزایای استفاده از پستانک

1- کاهشSIDS :

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد یا SIDS مرگ ناگهانی یک نوزاد سالم است. SIDS می تواند در هر زمان، به خصوص در طول خواب، اتفاق بیفتد و معمولا به خاطر حالت نامناسب نوزاد در هنگام خواب اتفاق می افتد. کارشناسان معتقدند استفاده از پستانک شانس SIDS را کاهش می دهد، زیرا راه های هوایی باز را گسترش می دهد و باعث می شود نوزاد بهتر نفس بکشد. AAP بیان می کند دادن پستانک به نوزاد قبل از خوابیدن، به طور چشمگیری خطر SIDS را کاهش می دهد.

2- ممکن است به معالجه کولیک کمک کند:

3- به عنوان یک عامل حواس پرتی عمل می کند:

  • زمان هایی که نوزاد بهانه گیری می کند و هیچ راهی اثر نمی کند می توانید از پستانک استفاده کنید. پستانک نوزاد را خسته می کند و باعث حواس پرتی و آرامش می شود.

4- تسکین درد:

  • پستانک برای کاهش درد در نوزادانی که در معرض اقدامات تهاجمی مانند ضایعات کمری و ... قرار دارند استفاده می شود. معلوم نیست پستانک چگونه کمک می کند، اما اعتقاد بر این است که تحریک رفلکس مکنده باعث کاهش درد می شود. به همین علت توصیه می شود که نوزادان قبل از انجام هرگونه اقدامات پزشکی تهاجمی، از پستانک استفاده کنند.

5- در حین سفر هوایی مفید است:

  • در مسافرت هوایی به خاطر تغییرات ناگهانی فشار هوا در طول پرواز گوش های نوزاد می گیرد. این حس ناخوشایند باعث ناراحتی نوزاد و در نهایت منجر به گریه می شود. پستانک باعث کاهش فشار هوا در گوش می شود.

6- مزایا برای نوزاد نارس:

  • نوزادان نارس به علت رشد جسمی ناقص، رفلکس مکنده ضعیفی دارند. تحقیقات نشان می دهد مکیدن غیر تغذیه ای، با استفاده از یک پستانک، به نوزاد نارس کمک می کند تا رفلکس مکنده را بهبود بخشد. همچنین رفلکس های مکنده ای برای هضم در نوزادان نارس مفید است.

معایب استفاده از پستانک ها:

1- تداخل با تغذیه با شیر مادر:

معرفی زود هنگام (در ماه اول) پستانک می تواند منجر به سردرگمی نوزاد شود، به طوری که نوزاد بین نوک پستان مادر و پستانک اشتباه می کند. اگر نوزاد تازه متولد شده به طور مداوم از پستانک استفاده کند، نوک پستان سینه را درست نخواهد خورد. یک مطالعه نشان داده است نوزادانی که به زودی پستانک استفاده می کنند، کمتر شیر مادر می خورند. 

2- تأثیر بر سلامت دهان و دندان:

استفاده درازمدت از پستانک بر سلامت دندان کودک تأثیر می گذارد. کودکانی که زیر 4 سال از پستانک استفاده می کنند اثرات نامطلوب نظیر ناهماهنگی دندان های دائمی را نشان می دهند. كودكانی كه از پستانک شيرين يا طعم دار استفاده می كنند در معرض خطر بیشتر پوسیدگی دندان و عفونت دهان هستند.

3- خطر عفونت گوش:

پستانک آلوده قادر به انتقال باکتری از دهان به گوش میانی می باشند که منجر به بیماری گوش می شود. مطالعات عود عفونت گوش در نوزادانی که از پستانک استفاده می کنند را نشان میدهد.

سایر مضرات استفاده از پستانک:

  1. عفونت گوش:  به خاطر بهداشت ضعیف
  2. مشکلات دندان : به خاطر استفاده از پستانک زیر 4 سال
  3. مشکلات در تغذیه شیر مادر : زمانی که نوزاد پستانک را قبل از یک ماهگی دریافت می کند.

AAP اظهار دارد شواهد محدودی وجود دارد که فقط پستانک را مسئول شیر نخوردن نوزاد می داند. آکادمی پزشکان خانواده آمریکایی  نیز ادعا می کند مشخص نیست آیا پستانک برای نوزادان بد است یا خیر. در غیاب شواهد مشخص، می توانیم بگوییم مزایای پستانک بیش از معایب آن است.

آیا باید به کودک پستانک داد؟

بله، شما می توانید به کودک پستانک بدهید، زیرا الان از مزایای آن با خبر شدید. در هنگام معرفی پستانک به نوزاد، به نکات زیر توجه کنید:

سن کودک: کودک قبل از اینکه پستانک استفاده کند حداقل باید چهار هفته (تقریبا یک ماه) باشد. در چهار هفتگی، تغذیه با شیر مادر تثبیت شده است و پستانک در این روند تداخل ایجاد نمی کند.

آیا کودکم نیاز به پستانک دارد؟: اگر کودک از پستان به عنوان پستانک استفاده می کند، شاید به زمان بیشتری برای مکیدن نیاز دارد تا رفلکس مکنده او ارضا شود. پستانک جایگزین خوبی است. اگر نوزاد پستانک را نمی گیرد، ایرادی ندارد. به یاد داشته باشید، در نهایت تصمیم شما تعیین کننده است که به کودک پستانک بدهید یا خیر.

چه موقع باید از پستانک اجتناب کنید؟

پستانک و اجتناب از آن

علاوه بر تداخل در سلامتی دهان، دندان و گوش، مسائل دیگری نیز وجود دارد که بهتر است به کودک پستانک ندهید:

1- نوزاد مشکل مک زدن دارد: اگر حتی بعد از ماه اول مشکل شیر خوردن نوزاد برطرف نشد، پستانک انتخاب خوبی نیست. پستانک در تغذیه با شیر مادر تداخل ایجاد می کند و در نهایت منجر به سردرگمی نوزاد می شود. پستانک برای نوزادانی که نمیتوانند با تغذیه با شیر مادر به وزن مناسب برسند نیز ایده آل نیست.

2- نوزادان با ناهنجاری های صورت: برخی از نوزادان مبتلا به نقص مانند شکاف لب ممکن است به راحتی پستانک را قبول نکنند. پزشکان همچنین توصیه می کنند از پستانک برای نوزادانی که تحت عمل جراحی اصلاح صورت یا دهان قرار گرفته اند استفاده نشود.

همچنین بخوانید: شکاف کام | لب شکری

چگونه می توان کودک را تشویق کرد پستانک را کنار بگذارد؟

شروع به کاهش زمان استفاده از پستانک: زمان استفاده از پستانک را کاهش دید. اگر کودک مقاومت نشان میدهد، حواس او را پرت کنید. به تدریج، زمان استفاده را کاهش دهید، و به زودی متوجه خواهید شد که نوزاد کمترین وابستگی به پستانک دارد.

از راه های دیگر برای آرام کردن کودکم استفاده کنید: اگر یک کودک از پستانک استفاده می کند تا به خواب برود، سپس راه های دیگری را که می تواند نوزاد را آرام کند، استفاده کنید. از حمام گرم و یا ماساژ استفاده کنید تا بتوانید او را آرام کنید و بدون پستانک بخوابانید. 

  • بدمزه کردن پستانک: سعی کنید نوک پستانک را با بعضی از آبمیوه های تلخ، و یا سبزیجات تلخ مزه دار کنید. این ایده به این دلیل است که پستانک را برای کودک غیر جذاب نشان دهیم. 
  • پستانک را پنهان کنید و داستان بگویید: نوزادانی که بیش از 24 ماه سن دارند به داستان های شما گوش می دهند. بنابراین سعی کنید از داستان گفتن برای خواباندن نوزاد استفاده کنید.

اگر کودک تا سن چهار سالگی دست از پستانک برندارد، شما باید او را به پزشک نشان دهید. اقدامات اصلاحی از طریق استفاده از مشاوره، کمک می کند.


سوالات متداول شما درباره استفاده از پستانک

سوالات رایج شما درباره پستانک

1- اگر کودک پستانک را نخواهد چه کاری انجام دهم؟

طبیعی است که کودک پستانک را رد کند. روز بعد یا چند روز بعد سعی کنید پستانک را به او معرفی کنید. کودک را مجبور نکنید. پستانک مفید است، اما اجباری نیست.

2- آیا خوب است به یک کودک شیرخوار پستانک بدهم؟

بله، شما می توانید به کودک بالاتر از یک ماه پستانک بدهید. اما می توانید پستانک را زمانی که مطمئن هستید کودک گرسنه نیست به او بدهید. اگر کودک گرسنه است، باید به او شیر بدهید. این مسئله به کاهش سردرگمی نوک پستان کمک میکند. 

3- آیا می توانم از پستانک های طعم دار استفاده کنم؟

خیر هرگز از پستانک طعم دار استفاده نکنید. همچنین، قبل از قرار دادن پستانک در دهان نوزاد، آن را در شکر یا عسل قرار ندهید. قند می تواند احتمال پوسیدگی دندان را تشدید کند و باعث عفونت های دهان شود. 

4- آیا می توانم کودک را با پستانک بخوابانم؟

بله، پستانک خطر SIDS را کاهش می دهد.

5- اگر پستان هنگام خواب بیرون بیفتد چه می شود؟

هنگامی که پستانک بیرون می افتد کودک از خواب بیدار خواهد شد و گریه می کند. اگر کودک بیدار نشود نیازی نیست پستانک را داخل دهان او قرار دهید. همچنین پستانک را از دهان کودکی که خواب است بیرون نکشید. ممکن است بیدار شود و خواب او را مختل کنید. پستانک را به گردن نوزاد آویزان نکنید زیرا احتمال خفگی را افزایش می دهد.

6- کودک به چند پستانک نیاز دارد؟

تعداد ثابتی وجود ندارد هر کودک منحصر به فرد است. با سه مدل مختلف شروع کنید و ببینید کدام یک کودک را آرام می کند. پستانک همچنین تاریخ انقضا دارد. هنگامی که پستانک منقضی می شود، آن را بیرون بیندازید.

7- اگر استفاده از پستانک بر روی دندان های کودک من تاثیر بگذارد چه کاری باید انجام دهم؟

استفاده از پستانک بعد از چهار سالگی می تواند منجر به برهم خوردن دندان های دائمی شود. استفاده از پستانک در سنین کمتر از دو سال هیچ مشکل دندانی ایجاد نمی کند. هنگامی که بهانه گیری نوزاد خارج از کنترل می شود پستانک بهترین راه حل است. حتی اگر کودک فقط نوک پستان را برای آرام شدن استفاده می کند، استفاده از پستانک جایگزین عالی است. هنگامی که پستانک به درستی استفاده شود، یک ابزار عالی فراهم می شود که موجب راحت تر خوابیدن شما می شود. پستانک را تمیز و بهداشتی نگهدارید تا از هر گونه عفونت جلوگیری شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.momjunction.com

امتیاز مطلب: 97% 97