Ooma
نگهداری و مراقبت از نوزاد تازه متولد شده

مادر یعنی شب نخوابی های پی در پی. در این مقاله با 10 مرود مهم از نکات مراقبتی از نوزاد تازه متولد شده آشنا می شوید. شاید شما اطلاعات زیادی را در مورد نگهداری از نوزاد خود بدست آورده باشید. اما چیزی های دیگری هم هست که شاید تا کنون حتی به گوشتان نرسیده باشد. اگر شما می خواهید در مورد این علائم بیشتر بدانید این مقاله را دنبال کنید. متعجب نشوید این موارد حقیقت دارد. اما نداستن این موارد برای شما دردسر ایجاد نمیکند اما ممکن است جز نگرانی های روزانه شما باشد و شما را مضطرب کند. در صورتیکه این مقاله را خواندید و نگرانی های شما بر طرف نشد می توانید سری به این چند مقاله دیگر از سلامت اوما بزنید.

توصیه های کاربردی برای مراقبت از نوزاد

9 ترفند ساده مراقبت از نوزاد که مادرتان هم نمی داند!

10 مسئله عجیب اما طبیعی در مورد نوزادان

1- سر نوزادتان افتاده است:

ممکن است شما تصور کنید که نوزاد  یک  ماهه شما باید از همان روزهای اول سر گرد و  کتملا ایستاده داشته باشد. اما توجه داشته باشید که نوزاد شما ساعت ها در لگن شما بوده و استخونهای سر او برای عبور از کانال زایمان نرم است. نرم بودن جمجمه باعث میشود که یر براحتی از کانال زایمان عبور کند و هیچ آسیبی نبیند. نوزادانی که از طریق سزارین متولد میشوند ممکن است سر گردتر داشته باشند تا مخروطی شکل. علاوه بر سر، ممکن است سایر عضو های نوزاد میز شما را متعجب کند. برای مثال او ممکن است دارای چشم های متورم باشد که بدلیل تجمع مایعات زیر پوست اوست. ممکن است کبودی نیز در صورت و یا بدن موزاد دیده شود که ناشی از زایمان است. دماغ نوزاد شما نیز ممکن است شبیه یک اسکواش باشد. اما همه این ویژگی ها تنها چند هفته کوتاه طول میکشد و کم کم که نوزاد شروع به رشد میکند ناپدید می گردد.

2- نوزاد شما بیقرار و عصبانی است.

ممکن است نوزاد مدام دست و پاهایش را حرکت دهد و بدن خود را بکشد. نوزاد تازه متولد شده دارای رفلکس های عجیب و غربیبی است. بعد از گذشت ماه ها ، از شر مایعات موجود در رحم خلاص شده، و نوزاد ناگهان خود را  آزاد میبیند بدون هیچ گونه محدودیتی. او دست و پاهای خود را شل میکند زیرا او بهت زده است و فک میکند که باید شل و آویزان باشد. این علائم بعد از 3ماه کاملا ناپدید میشود. در زمان تکامل بیشتر سیستم عصبی و ارسال ایمپالس های بیشتر لرزش او از بین می رود. اگر لرزش نوزاد شما حتی زمانیکه که اورا در آغوش می گذارید از بین نرفت با پزشک مشورن کنید.

3-دستگاه تناسلی متورم

هورمون های مادر در حال گردش در بدن هستند و باعث بزرگ شدن بیضه ها در پسران میشود  و همچنین باعث تورم لابیا در دختران میشود این توزم یکی دو روزه از بین می رود همچنین فراموش نکنید که مایع اضافی به دام افتاده در زیر پوست ناشی از فشارهای زایمان می تواند باعث این تورم شود گاهی اوقات این تورم باعث  کبودی نیز در آن ناحیه میشود.

4- نوزاد شما در همه زمان گرسنه بنظر می رسد.

شما گیج شده اید نوزاد شما در همه زمان می خواهد غذا بخورد. شما را نگران میکند که آیا شما به نوزادتان درست شیر می دهید یا نه؟ چیزی که شما نیاز دارید تا بدانید این است که شیر سینه قابل هضم و سریع قابل جذب است. بنابراین نوزادان تغذیه شده با شیر مادر انگار مدام گرسنه هستند. همچنین، شما باید شیخود را بدوشید تا در برخی موارد به او بدهید. اگر او مدام دنبال غذا می گردد یعنی او در حال رشد کردن است. گاهی اوقات علت گریه نوزاد شما گرسنگی نیست و او بدنبال شما می گردد و شما را می خواهد.

5- دست و پای نوزاد شما سرد است

گردش خون بدن نوزراد از ارگان های حیاتی سرچشمه گرفته جایی که ذخایر خونی بیشتر در دست ها و پاها وجود است. این دلیلی است که دست ها و پاها سرد بنظر میرسند و گاهی نوک انگشتان و نوک پاها رنگ پریده و کاملا سرد هستند. با حرکت دست و پاها وضعیت بهتر میشود.

6- نوزاد کل روز خمیازه می کشد

خمیازه های مکرر همیشه به این معنی نیست که نوزاد شما سرما خورده است. خمیازه راهی است که نوزاد مسیرهای تنفسی خود را باز میکند.

7- وجود خون در مدفوع نوزاد

در ماه های اول بعد از تولد نوزاد هنوز استروژن های بدن مادر در بدن نوزاد در حال گردش است که باعث خونی دیده شدن واژینال در دختران میشود همچنین در هفته های اول ممکن است ادرار غلسظ شده و تیره بنظر برسد. اگر شما خون روشن در مدفوع نوزاد دیدید با پزشک مشورت کنید.

8- تاول زدن روی لب نوزاد

تعدادی از نوزادان دارای تاول بر روی لب های خود هنگام زایمان هستند زیرا آنها مشغول مکیدن شست خود در رحم مادر بوده اند. اما گاهی مکیدن سخت بطری . یا سینه مادر هم میتواند باعث ایجاد تاول شود گاهی این تاول به اندازه ای می رسد که نوزاد نمی تواند بخوبی نوک سینه را بگیرد در این زمان با پزشک مشورت کنید اما اگر برای نوزاد مشکلی ایجاد نکرد تا چند هفته بعد ا ز زایمان از بین می رود

9- پوسته پوسته شدن پوست نوزاد

پوست نوزاد شما در رحم شما توسط مواد موم مانند سفیدی که ورنیکس نامیده میشود، پوشیده شده است. بعد از تولد، وقتی نوزاد شما در معرض هوا قرار میگیرد ورنیکس شروع به پوسیده شدن میکند و پوست شروع به لایه لایه شدن میکند. این حالت پوست بیشتر در دست ها و پاها دیده میشود. شما سعی نکنید که این پوسته ها را از روی پوست نوزاد خود بکنید این پوسته ها در یکی دو هفته اول خود به خود بهبود می یابد.

10- پوست عجیب و غریب

نوزاد شما با یک موی نرم بنام لانگو پوشیده شده است که معمولا در نوزادان زود رس دیده میشودو همچنین ممکن است شما نقاط قرمز رنگی که پتچیا نامیده میشود نیز دیده شده است که نشت خونی از مویرگ های ریز زیر پوست است. اما بزرودی همه این موارد بهبود میابد.
آیا شما هم جز مادرانی هستید که این علائم شما را نگران کرده بود؟
 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96