Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
شکل جنین در ماه اول

در این مقاله ابتدا تغییرات کلی جنین و بدن مادر و شکل جنین در ماه اول بارداری را بطور مختصر توضیح میدهیم و سپس اتفاقات رخ داده برای جنین را به تفکیک هر گروه هفته از ماه اول بارداری توضیح داده میشود:

در حدود 5 تا 7 روز بعد از بارور شدن تخمک توسط اسپرم،  سلول تخم خود را به دیواره رحم متصل میکند. این پروسه لانه گزینی نامیده میشود. سپس سلول تخم در رحم شروع به رشد میکند و هر روز از نظر سایزی روبرابر میشود. پرزهای کریونیکی در رحم رشده کرده که به رویان را به دیواره رحم لنگر میکند. رویان شما به اندازه یک نخود فرنگی است. بلافاصله بعد از لانه گزینی، جفت و طناب نافی شروع به شکل گیری میکنند. جفت اکسیؤن و مواد مغذی را برای جنین فراهم میکند و باعث انتقال مواد زاید از رویان به خارج میشود. جنین شما در یک ساک مایع شکل که کیسه آمنیوتیک نامیده میشود، محفوظ میشود تا از فشار ها و ضربات در امان باشد. در هفته دیگر جنین دارای طناب عصبی میشود. چند روز بعد 5 تا 8 استخوان در ستون فقرات او قرار میگیرد. عصب او در حال شکل گیری است.

شکل جنین در ماه اول بارداری

رویان در آغاز هفته پنجم بارداری سه لایه در دور خود دارد. لایه بیرونی شامل مغز، عصب و پوست است. لایه میانی، شامل استخوان ها، ماهیچه ها، عروق خونی،قلب و اعضای تناسلی اوست. لایه داخلی شامل: معده، کبد،روده،شش ها و دستگاه ادراری اوست. قلب جنین نیز تشکیل شده است و 25 روز بعد از لقاح ( 5 تا 6 هفته بعد از آخرین پریود شما) شروع به تپیدن میکند. ضربان قلب هم اکنون قابل تشخیص است.اما قابل شنیدن توسط شما نیست.

در آخر ماه اول، جنین شما بعنوان رویان شناخته میشود و در آخر هفته ششم بارداری، جنین شما سر و تنه دارد و در حدود 8 میلی متر است و چند گرم وزن گرفته است.

شکل جنین در هفته های مختلف

اندازه و سایز جنین در هفته های مختلف

تغییرات بدن مادر

اولین علامت که خبر از بارداری شما میدهد پریود نشدن شما است. سایر علائم بارداری شامل:

 • تهوع، در کل روز
 • تنفر ناگهانی غذایی نسبت به یک غذا یا قهوه و یا الکل
 • مزه فلزی دهان
 • حساس شدن سینه ها
 • خستگی
 • سردرد و سر گیجه
 • لکه بینی

اگر شما مشکوک به بارداری هستید، بی بی چک را امتحان کنید (حدود 95 درصد دقیق است). تست HCG و معاینه لگن نیز نشان از بارداری شما دارد. بزودی بارداری شما تایید میشود.

در هفته  اول بارداری، باید عادت غلط خود را کنار بگذارید. سیگار کشیدن و الکل را قطع کنید.مواظب حیوانات خانگی باشید. توکسوپلاسما در حیوانات باعث ایجد نقص ژنتیکی در شما می شود. مواظب حیوانات باشید.

در ادامه مقاله شکل  جنین را در هفته های ماه اول بارداری میبینیم:

شکل جنین در هفته اول بارداری

شکل جنین در هفته اول بارداری

بعد از آخرین دوره پریود شما، دیواره رحم شروع به ضخیم شدن با عروق خونی میکند و آماده باروری میشود.

در طول هفته اول بارداری، لقاح واقعی شما هنوز مشخص نشده است. شما زمان دقیق لقاح را نمی توانید تشخیص دهید. معمولا پزشکان 40 هفته بارداری را از اولین روز آخرین پریود شما  که به آن LMP گفته میشود، محاسبه میکنند. بنابراین ، تاریخ شروع بارداری از دو هفته قبل از اینکه اسپرم تخمک را سوراخ کند، رخ میدهد.

شکل جنین در هفته دوم بارداری

شکل جنین در هفته دوم بارداری

در واقع در هفته دوم بارداری  نیز جنینی وجود ندارد، اما این هفته تخمک گذاری صورت میگیرد. تخمدانهای شما تخمک بالغ را به داخل لوله فالوپ می فرستد و در آنجا منتظر اسپرم می ماند که 6 تا 8 اینچ با دهانه رحم و رحم فاصله دارد. در حالیکه 75 تا 900 میلیون اسپرم در این سفر شرکت میکنند، هزارتا از این اسپرم ها به داخل لوله فالوپ راه میابد اما تنها یک اسپرم شانس بارور کردن تخمک را دارد.

شکل جنین در هفته سوم بارداری

شکل جنین در هفته سوم بارداری

در هفته سوم بارداری متعجب نشوید،جنسیت فرزند شما و همه ویژگی های ژنتیکی جنین در این هفته مشخص میشود از قبیل رنگ چشم، رنگ مو، پوست و نوع بدن در زمان لقاح تعیین میشود. کودک شما زیگوت نامیده میشود که 46 کروموزوم که 23 کروموزوم را از مادر و 23 کروموزوم را از پدر میگیرد. این کروموزوم ها ویژگی های ژنتیکی شما را مشخص می کنید. بعد از لقاح، یک توپ سلول شکل است که رویان نامیده میشود و در لوله فالوپ حرکت میکند تا خود را به رحم برساند و در آنجا لانه گزینی می کند.

شکل جنین در هفته چهارم بارداری

شکل جنین در هفته چهارم بارداری

در هفته چهارم بارداری چه اتفاقاتی در رحم شما می افتد. رویان شما الان میکروسکوپی است. در این هفته رویان به دو قسمت تقسیم میشود. یکی از این قسمت ها به جفت تبدیل میشود و بخش دیگر شروع به رشد کردن و تشکیل ارگانهای جنین را میکند که اولین قسمت یک صفحه سلولی عصب را تشکیل میدهد که طناب عصبی، مغز و پشت را شکل میدهد.

منبع: parents.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97


 • profileمینا محمدی1396/08/09

  سلام خانم دکتر من اخرین پربودیم 1 مهر بوده الان 9 روز گذشته وپریود نشدم تست گذاشتم مثبت شد آزمایشمم شد بتا 500 یعنی حامله ام؟؟

  • profileپزشک اوما1396/08/10

   سلام مينا جان ، بارداي شما مبارك🌹🌹
   خيلي خوب استراحت كن و كارسنگين انجام نده، عدد بتا كه به ١٥٠٠ تا ٢٠٠٠ رسيد ميتوني سونو ساك حاملگي بدهي، بهترين سونو براي تشكليل قلب جنين، بين هفته هاي ٧ تا ٨ بارداري است

 • profileپزشک اوما1396/06/15

  سلام عزیزم، خونریزی لانه گزینی با خونریزی پریود متفاوت خواهد بود، اول اینکه بیشتر از دو روز طول نمیکشد و بیشتر شبیه لکه بینی قهوه ای و یا خونریزی خفیف است، حدود ۶ تا ۱۰ روز بعد از لقاح یعنی تخمک گذاری نه نزدیکی رخ میدهد و همراه گرفتگی عضلات و خستگی و درد شکمی و .... خواهد بود.برای اطلاعات بیشتر مقاله زیر را مطالعه کنید:
  https://ooma.ir/post/59446/چگونگی-تشخیص-خونریزی-لانه-گزینی/

  • profilen l1396/06/14

   سلام.من تاریخ پریودم ۲۶مردادتموم شده.اما۱۲شهریور پریودشدم.میتونه لانه گزینی باشه یانه.آیاباردارم؟