Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
حالت تهوع بارداری کی تموم میشه

آیا داشتن بیماری صبحگاهی در کل حاملگی طبیعی است؟

این مسئله غیر معمول است، اما برای برخی از مادران باردار رخ می دهد: در تعداد کمی از خانم ها بیماری صبحگاهی به دومین و حتی سومین سه ماهه بارداری می رسد. با این حال، اگر از حالت تهوع یا استفراغ در سه ماهه اول رنج می برید، با پزشک خود صحبت کنید. بیماری صبحگاهی طولانی مدت می تواند باعث ناراحتی شما شود و حالت بسیار شدید بیماری می تواند منجر به کم آبی بدن و جلوگیری از افزایش وزن سالم شود.

چه چیزی باعث حالت تهوع بارداری می شود؟

دلیل حالت تهوع در بارداری هنوز مشخص نیست. اما دلایل محتمل حالت تهوع و استفراغ در بارداری شامل:

1- گنادوتروپین جفتی انسان

مهم ترین هورمونی که در بارداری ترشح می شود هورمون گنادوتروپین جفتی است. این هورمون توسط جفت و در هفته 9 بارداری تا هفته 12 بارداری تولید می شود. بیشتر خانم ها در سه ماهه اول بارداری حالت تهوع زیادی دارند. خانم هایی که بیشتر از حالت تهوع بارداری رنج می برند مقدار هورمون گنادوتروپین بیشتری دارند.

2- چند قلو

اگر دو قلو یا چند قلو باردار باشید، احتمال حالت تهوع شدید در شما بیشتر است. هنگامی که دو قلو باردار هستید مقدار هورمون گنادوتروپین بیشتری نسبت به حالتی که یک بچه باردار هستید تولید می شود. با این هورمون اضافی در بدن، حالت تهوع و استفراغ بیشتری را در بارداری تجربه می کنید.

3- حساسیت به بو

در بارداری مقدار استروژن بدن افزایش می یابد. این مسئله باعث قوی شدن حس بویایی می شود. بو اولین عامل ایجاد حالت تهوع می باشد. 

4- سیستم گوارش حساس

حساس شدن سیستم گوارش در طول بارداری باعث حالت تهوع می شود. در برخی خانم ها، عفونت هلیکوباکتر پیلوری باعث حالت تهوع و استفراغ می شود.

5- استرس

استرس در طول بارداری امری طبیعی است. اما در بیشتر خانم ها استرس باعث حالت تهوع می شود.

6- رژیم غذایی پرچربی

مطالعات نشان می دهد غذای چرب باعث حالت تهوع بارداری می شود. 

آیا بعضی از زنان باردار بیشتر از دیگران تحت تاثیر بیماری صبحگاهی قرار می گیرند؟

در حین بارداری احتمال تهوع و استفراغ بیشتر است اگر:

- دوقلو یا چندقلو باردار باشید. این مسئله به خاطر سطوح بالاتر hCG استروژن و یا هورمون های دیگر در سیستم شما می باشد. همچنین در این حالت بیشتر از دیگر افراد در معرض بیماری صبحگاهی قرار می گیرید. از سوی دیگر، برخی از زنانی که دوقلو باردار هستند تهوع و استفراغ ندارند.

-  تهوع و استفراغ در حاملگی قبلی داشته اید.

-  سابقه تهوع یا استفراغ به عنوان عارضه جانبی قرص های ضدبارداری دارید. این مسئله احتمالا مربوط به واکنش بدن شما به استروژن است.

-  مستعد ابتلا به بیماری حرکت هستید.

-  در طول بارداری سابقه خانوادگی تهوع دارید. اگر مادر یا خواهر شما بیمار صبحگاهی شدید داشته باشد، احتمال بیشتری برای این مشکل وجود دارد.

-  سابقه سردرد میگرنی دارید.

-  دختر باردار هستید. مطالعات متعدد نشان داده است که حدود 55 درصد از زنانی که دختر باردار هستند، در سه ماهه اول مشکل تهوع و استفراغ شدید دارند.

چه کسی در معرض خطر حالت تهوع بارداری است؟

حالت تهوع و استفراغ در بارداری طبیعی است. حدود 75% خانم های باردار حالت تهوع را تجربه می کنند. اما در صورت وجود موارد زیر احتمال حالت تهوع افزایش می یابد: اگر شما سابقه حالت تهوع و استفراغ به دلیل بیماری حرکتی، بویایی قوی و میگرن داشته باشید احتمال حالت تهوع بارداری در شما زیاد است. تحقیقات نشان می دهد بیشتر خانم هایی که حالت تهوع و استفراغ شدید در بارداری تجربه می کنند، دختر باردار هستند.

علائم حالت تهوع بارداری

 • حالت تهوع
 • از دست دادن اشتها
 • بیزاری از غذا
 • استفراغ
 • افسردگی
 • از دست دادن وزن
 • کم آب شدن بدن

تمام خانم ها همه این علائم را تجربه نمی کنند. برخی از خانم ها علائم را به صورت خفیف تر مشاهده می کنند. برخی در سه ماهه اول بارداری، بیزاری از غذا و از دست دادن وزن را تجربه می کنند. در موارد شدید، حالت تهوع در کل بارداری دیده می شود و گاهی نیاز به بستری دارد.

حالت تهوع چه زمانی در بارداری شروع می شود؟

بیشتر اوقات حالت تهوع در هفته ششم بارداری شروع می شود. اما در برخی افراد حالت تهوع در هفته چهارم بارداری شروع می شود. در سه ماهه دوم بارداری علائم حالت تهوع محو می شود. اما اگر بد شانس باشید علائم حالت تهوع را تا هنگام زایمان مشاهده می کنید.

حالت تهوع بارداری کی تموم میشه؟

زمان پایان آن کاملا مشخص نیست، بسته به تغییرات هورمونی شما متغییر خواهد بود اما معمولا تا هفته 16 بارداری یعنی ماه چهارم بارداری ادامه خواهد داشت که در برخی از مادران تا ماه پنجم بارداری و یا حتی ممکنه تا آخر بارداری ادامه دار باشد.

حالت تهوعی که کل روز به طول می انجامد؟

یکی از مشکلات حالت تهوع ادامه داشتن آن در کل روز است اما در بیشتر موارد حالت تهوع در ابتدای روز دیده می شود. شدت علائم بارداری های مختلف متفاوت است.

آیا نکته مثبتی در خصوص حالت تهوع وجود دارد؟

حالت تهوع جنین را از بیماری های منتقله از غذا مصون نگه می دارد. بیشتر بیزاری از غذا در بارداری بیزاری نسبت به غذاهایی است که برای بدن مادر یا جنین ضرر دارد. نکته جالب دیگر در خصوص حالت تهوع بارداری این است که حالت تهوع در هفته 6 تا 18 بارداری مشاهده می شود. در این زمان جنین با سرعت در حال رشد است و نسبت به تغییرات شیمیایی حساس است. خانم هایی که در طول بارداری حالت تهوع را تجربه می کنند، احتمال باهوش شدن فرزندشان بیشتر است.

آیا بین حالت تهوع و سقط جنین ارتباطی وجود دارد؟

حالت تهوع نشانه بارداری سالم است. مطالعات نشان می دهد احتمال سقط جنین در خانم هایی که در بارداری حالت تهوع را تجربه می کنند کمتر است. اما این مسئله به این معنی نیست که افرادی که حالت تهوع ندارند سقط جنین را تجربه می کنند. 

 آیا برای بیماری صبحگاهی دارو وجود دارد؟

اگر هیچ چیز دیگری کمک نکرد، با پزشک خود در مورد داروها برای از بین بردن حالت تهوع صحبت کنید.  اگر قصد دارید دوباره باردار شوید، ابتدا قبل از بارداری و در دوران بارداری شروع به مصرف مولتی ویتامین کنید. این کار به جلوگیری از بیماری صبحگاهی کمک می کند.

 آیا بیماری صبحگاهی نشانه ای از بارداری سالم است؟

لزوما این گونه نیست. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که زنانی که سقط جنین داشته اند کمتر در معرض تهوع قرار گرفته اند. 

نکاتی برای راحت تر شدن حالت تهوع در بارداری

1- قرص دمیترون و یا ب6

اگرچه توصیه می شود در طول بارداری قرص مصرف نکنید اما استثناء نیز وجود دارد. اگر حالت تهوع بارداری باعث مختل شدن زندگی شما شده است می توانید قرص مصرف کنید.

2- رژیم غذایی مناسب

به جای سه وعده غذا، در طول روز چند وعده غذای سبک بخورید. این کار باعث جلوگیری از حالت تهوع می شود. از غذاهای چرب بپرهیزید و غذاهای پر پروتئین مصرف کنید. ویتامین ب 6 در رژیم غذایی خود جای دهید. 

3- خواب مناسب 

چگونگی خواب شما می تواند باعث حالت تهوع شود. اگر می خواهید از حالت تهوع و مشکلات گوارشی جلوگیری کنید بلافاصله پس از غذا خوردن دراز نکشید. 

4- از عواملی که باعث حالت تهوع می شوند دوری کنید

هر فردی با عاملی دچار حالت تهوع می شود. برای برخی افراد بو باعث حالت تهوع می شود و برای برخی دیگر مزه. هنگامی که عامل بدتر شدن حالت تهوع را فهمیدید از آن اجتناب کنید.

5- از غذاهای تند بپرهیزید

غذای تند برای علائم حالت تهوع خوب نمی باشد. بنابراین سعی کنید از غذاهای تند بپرهیزید

6- بهداشت دهان را حفظ کنید

پس از غذا خوردن دندان ها را مسواک بزنید تا از حالت تهوع و استفراغ جلوگیری کنید.

7- جامدات و مایعات را مخلوط نکنید

سعی کنید مقدار مایعات را در طول غذا کم کنید. مخلوط کردن مایع و جامد باعث بدتر شدن حالت تهوع می شود.

8- مزه مزه کنید 

نوشیدنی مورد علاقه خود را مزه مزه کنید و آن را یک دفعه نخورید.

9- مراقب مقدار مایع مصرفی باشید

باید روزی حداقل دو و نیم لیتر مایعات مصرف کنید. می توانید آب یا آبمیوه بخورید. 

10- از عوامل خارجی که باعث بدتر شدن حالت تهوع می شوند دوری کنید

علاوه بر غذا عوامل دیگری مانند بوهای عجیب، حرکات ناگهانی و نور شدید نیز باعث حالت تهوع می شوند.

11- هوای آزاد

پیاده روی کنید و هوای آزاد استشمام کنید. 

12- آرام باشید

استرس یکی از دلایل اصلی حالت تهوع در خانم ها است. بنابراین سعی کنید آرام باشید، موزیک گوش دهید، کتاب بخوانید یا با دوستانتان حرف بزنید. 

13- هیپنوتیسم را امتحان کنید

در بیشتر خانم ها هیپنوتیسم باعث کاهش علائم حالت تهوع می شود. 

14- مصرف ویتامین های لازم

ویتامین های مصرفی پیش از تولد باعث حالت تهوع می شوند. سعی کنید ویتامین ها را پیش از خوابیدن بخورید. اگر این کار فایده نداشت با پزشک مشورت کنید. بهترین راه تغییر نوع قرص می باشد.

15- زنجبیل بخورید

زنجبیل درمانی خوب برای حالت تهوع است. 

16- طب فشاری

طب فشاری باعث کاهش حالت تهوع می شود. 

17- آروماتراپی 

بوهای شدید باعث افزایش حالت تهوع می شوند. اما می توانید آروماتراپی را امتحان کنید. برخی بوها مانند بوی روغن لیمو باعث کاهش حالت تهوع می شود. یک یا دو قطره از روغن مورد علاقه خود را بو کنید.

18- لباس های راحت بپوشید

لباسهای تنگ باعث حالت تهوع در بارداری می شوند. بنابراین لباس های راحت و گشاد بپوشید.

19- استراحت کنید

بدن در بارداری نیاز به استراحت دارد. بنابراین سعی کنید به خوبی استراحت کنید.

20- پیشگیری بهتر از درمان است

سعی کنید پیش از بارداری مولتی ویتامین مصرف کنید. این کار بهترین روش برای جلوگیری از حالت تهوع است.

نگرانی در خصوص حالت تهوع در دوران بارداری

اگر تهوع و استفراغ شدید دارید و درمان های فوق به شما کمک نمی کند، با پزشک خود مشورت کنید . مثالهایی از شرایط بالقوه ناشی از تهوع شدید عبارتند از:

 • گراویداروم حالت تهوع شدید، که یک بیماری پزشکی است که باعث می شود مواد مغذی ضروری را در طول بارداری از دست بدهید.
 •  بارداری مولار هنگامی رخ می دهد که رشد غیرطبیعی بافت در داخل رحم رخ دهد.

چه زمانی نیاز است برای حالت تهوع بارداری به پزشک مراجعه کنید.

اگر حالت تهوع شدید دارید بهتر است به پزشک مراجعه کنید. استفراغ شدید بارداری امری نادر است.  استفراغ شدید بارداری باعث مشکلات زیر می شود:

 • کم آبی بدن
 • افسردگی
 • سوء تغذیه جنین

پزشک برای درمان این مشکل قرص تجویز می کند.

منبع: www.momjunction.com , www.babycenter.com

امتیاز مطلب: 97%
97