Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
بارداری دوقلو | بارداری هفته به هفته دوقلویی

اگر شما مامان اومایی عزیز به تازگی متوجه شده اید که دوقلو باردار هستید به شما تبریک می گوییم. خیلی از خانم ها آرزو دارند که دوقلو باردار شوند و برای افراد کمی این شانس وجود دارد. با این حساب شما یکی از خوش شانس ترین مادران این سرزمین هستید. اما شاید این موضوع کمی نگرانتان کرده باشد چون شرایط بارداری دوقلو بصورت هفته به هفته کمی متفاوت از شرایط بارداری معمولی است. به همین دلیل گروه سلامت اوما تصمیم دارد در این مقاله جامع به طور هفته به هفته با تصاویر مشخص دوره های زمانی را برای شما توضیح دهد تا با شناخت بیشتر نگرانی کمتری را پشت سر بگذارید و این دوران را به سلامت به پایان برسانید. 

در این مقاله می خوانیم:

بارداری دوقلو در سه ماهه اول

در چند هفته اول ممکن است علائم متعددی از بارداری، مانند درد سینه ها، خستگی، حالت تهوع را شدید تر از یک بارداری تک قلو مشاهده کنید. آزمایش حاملگی خانگی می تواند مشخص کند باردار هستید یا خیر و سونوگرافی نیز دوقلو بودن جنین را نشان می دهد. در طول این هفته ها و ماه ها، جنین های دوقلو به طور مجزا از یک خوشه سلولی به یک جنین کوچک با قلب، نخاع، سر و اندام های کاملا مستقل تبدیل می شوند. در موارد بسیار نادر ممکن است جدا سازی دوقلوها به طور کامل انجام نشود اما نگران نشوید معمولا این حالت بسیار نادر است.

هفته سوم بارداری دوقلویی

حتما تا به حال دیده اید که بعضی از دوقلوها کاملا شبیه به هم هستند و بعضی از آن ها شباهت چندانی با هم ندارند. این حالت به دلیل نوع تشکیل جنین آن ها می باشد و از این لحاظ دوقلوها را به دو دسته تقسیم می کند:

دوقلوهای ناهمسان:

هنگامی که اسپرم تخمک را بارور می کند، به یک سلول به نام زیگوت تبدیل می شود که 46 کروموزوم دارد که جنسیت و ویژگی های فیزیکی جنین شما را تعیین می کند. در واقع 23 کروموزوم مربوط به مرد و 23 کروموزوم مربوط به زن است.در صورتی که دو زیگوت از دو تخمک بارور، داشته باشید هر دو از لوله های فالوپی به سمت پایین می ریزند و در رحم قرار می گیرند. این دوقلوها یکسان نیستند و ممکن است جنسیت های مختلفی هم داشته باشند.

دوقلوهای همسان:

هنگامی که یک زیگوت دارید، این زیگوت ممکن است به دو زیگوت تقسیم شود و دو جنین رشد کند. این دوقلوها همسان هستند زیرا یک کروموزوم مشابه خواهند داشت و جنسیت یکسانی نیز خواهند داشت.

هفته سوم بارداری دوقلویی


هفته چهارم بارداری دوقلویی

لانه گزینی در رحم، تقسیم سلولها و تشکیل بلستوسیست، حدودا هشت یا نه روز پس از لقاح در پوشش رحم انجام می شود. هر بلاستوسیست به نطفه تبدیل می شود. جفت شروع به رشد می کند. یک هفته بعد، لایه بیرونی بلاستوسیست شروع به تشکیل جفت برای هر جنین می کند که طی دوره بارداری به تغذیه و اکسیژن رسانی او می پردازد. در برخی موارد نادر، جنین ممکن است جفت را به اشتراک بگذارد.

 

هفته چهارم بارداری دوقلویی


هفته پنجم تا هشتم بارداری دوقلویی

در این هفته دست ها و پاهای کوچک نی نی های شما شروع به تشکیل شدن می کنند. در 8 هفته حاملگی دوقلو، جوانه  اندام هایی مانند دست و پا زده می شود.  در این زمان مغز و نخاع نیز تشکیل خواهد شد. حدود 6 هفتگی، نخاع و مغز نوزادان از لوله های عصبی رشد می کنند. تمام اندام های اصلی شروع به رشد می کنند. به طور کلی تا پایان هفته 8 بارداری، تمام اعضای اصلی نوزادان شما شروع به رشد خواهند کرد.

دو ضربان قلب: بافت هایی که قلب های نوزادان شما را تشکیل می دهند شروع به رشد می کنند. ضربان قلب حتی ممکن است در طول سونوگرافی در هفته 6 تشخیص داده شود، اما تنها در هفته 12 پزشک می تواند تایید کند که شما دوقلو باردار هستید.

اندازه جنین ها در هفته هفتم بارداری دوقلو:

در هفت هفتگی، هر کدام از دوقلوهای شما حدودا 13 میلیمتر از تاج تا کفل طول دارند. هر جنین به اندازه یک زغال اخته است. قلب دوقلو شروع به پمپاژ خون می کند و کبد گلبول قرمز تولید خواهد کرد.

اندازه جنین در هفته هشتم بارداری دوقلو:

رشد جنین در 8 هفتگی، به اندازه ای است که دوقلوها حدود 16 میلیمتر از تاج تا کفل طول دارند. هر جنین به اندازه یک کبد چرب است.

هفته هشتم بارداری دوقلویی


هفته نهم تا دوازدهم بارداری دوقلویی

 انگشتان دست و پا و ناخن ها شکل می گیرند.  صورت نوزادان شروع به رشد می کنند. هفته دوازدهم بارداری، صورت دوقلوها شروع به رشد می کنند. نوزادان در این هفته همچنین دارای پلک و مشخصات پیشرفته تر مانند بینی، چشم و لب بالا هستند. جوانه های دندان های نوزاد تشکیل می شوند. دندان های نوزادان در محل قرار می گیرند و در زیر لثه می مانند تا بعد از تولد در زمان مشخص از لثه خارج شوند. 

اندازه جنین در هفته نهم بارداری دوقلو:

در هفته نهم حاملگی دوقلو هر دوقلوی شما حدودا 23 میلیمتر از تاج تا کفل طول دارد. یعنی هر جنین به اندازه یک دانه انگور است. سرهای دوقلوها نسبت به بدن آنها بزرگ است اما اکنون چشم آنها از اطراف سر به جلو حرکت کرده و کم کم مشخص می شود. 

اندازه جنین در هفته دهم بارداری دوقلو:

در هفته 10 حاملگی دوقلو، هر کدام از دوقلوها حدود 31 میلیمتر از تاج تا کفل طول دارند. هر جنین به اندازه یک کومکت است. تمام اعضای اصلی دوقلو در این زمان شکل گرفته است و جنین توانایی بلعیدن دارد. از این هفته به بعد اندام ها شروع به تکامل می نمایند و به همین دلیل کم کم شکم مادر بزرگ می شود. 

اندازه جنین در هفته یازدهم بارداری دوقلو:

در هفته 11 حاملگی دوقلو، هرکدام از جنین ها 41 میلیمتراز تاج تا کفل طول دارند. هر جنین به اندازه یک جوانه انجیر یا بروکسل است. انگشتان دست و انگشتان پای جنین تشکیل شده است و حتی ممکن است انگشت شست خود را مک بزند.

اندازه جنین در هفته دوازدهم بارداری دوقلو:

در هفته 12 حاملگی دوقلو هر کدام از نوزادان شما حدود 102 میلی مترخواهد بود، یعنی هر جنین به اندازه یک لیمو است. انگشتان دست و پای دوقلو تشکیل شده است و می توانند انگشت شست خود را مک بزنند. اندازه سایر قسمت ها که بطور مختصر شامل دور شکم (AC) ، دور سر (HC) و طول استخوان ران (FL) می باشد به صورت زیر است:

 • دور سر: 78 میلی متر به اندازه انگور 
 • دور شکم : 64 میلی متر 
 • طول استخوان ران (از کمر به زانو): 9.5 میلی متر

هفته دوازدهم بارداری دوقلویی


بارداری دوقلو در سه ماهه دوم

طی این سه ماهه مشخص خواهد شد که دوقلو باردار هستید. افزایش وزن اضافی نیز کاملا طبیعی است زیرا شما دوقلو باردار هستید.

هفته سیزدهم تا شانزدهم بارداری دوقلویی

اندام های جنسی نوزادان معمولا در حدود هفته 14 تشکیل می شود و جنسیت آنها مشخص خواهد شد . استخوان ها به خصوص سر و استخوان های بلند، شروع به سخت شدن می کنند. در این زمان دوقلوها می توانند چشمان خود را حرکت دهند. اگر چه چشمان نوزادان هنوز بسته است، در هفته 16 نوزاد می تواند به آرامی چشمان خود را تکان دهد. همچنین نوزاد ابرو و مژه نیز دارد.

در هفته 13 بارداری طول هر جنین 7.4 سانتی متر از سر تا کفل است و وزن او 23 گرم می باشد. حالا هر جنین به اندازه یک نخود یا لیمو است. سایر اندازه ها به شکل زیر می باشند:

 • دور سر: 89 میلی متر
 • دور شکم: 76 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 13 میلی متر

اندازه جنین در هفته چهاردهم بارداری دوقلو:

در هفته 14 حاملگی دوقلو، هر دوقلو 8.7 سانتی متر از سر به کفل طول دارد و وزنش 43 گرم می باشد. سایر اندازه ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 101 میلیمتر
 • دور شکم: 89 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 15 میلی متر

اندازه جنین در هفته پانزدهم بارداری دوقلو:

در هفته 15 حاملگی دوقلو، هر نوزاد 10 سانتی متر از سر تا کفل طول دارد و وزن هرکدام 70 گرم دارد. هر جنین به اندازه یک سیب است. سایر اندازه ها به شکل زیر می باشند:

 • دور سر: 114 میلیمتر
 • دور شکم: 102 میلیمتر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 18 میلی متر

اندازه جنین در هفته شانزدهم بارداری دوقلو:

در هفته 16 حاملگی دوقلو، هر دوقلو حدود 165 میلی متر طول دارد و وزنش 99 گرم است. هر جنین به اندازه ی یک آوکادو است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 126 میلی متر است که به اندازه یک توپ گلف است.
 • دور شکم: 115 میلی متر 
 • طول استخوان ران (از کمر به زانو): 22 میلیمتر 

جالب است بدانید در این زمان چشم های دوقلوهای شما از اطراف سر به جلو حرکت کرده است. آنها بسیار فعال و در حال حرکت هستند، اما هنوز حرکات جنین توسط مادر احساس نمی شود.

هفته شانزدهم بارداری دوقلویی


هفته هفدهم تا بیستم بارداری دوقلویی

حتما برایتان هیجان انگیز است که ببینید دوقلوها در این زمان شست خود را مک می زنند. نوزادان شما فعال می شوند. سه ماهه دوم زمانی است که حرکت نوزادان خود را حس می کنید و ممکن است در این هفته ها، لرزش ها را حس کنید. نوزادان از این هفته به بعد می توانند بشنوند. در واقع در هفته 18، نوزاد شروع به شنیدن می کند.

در این زمان یک پوشش محافظ مومی پوست را پوشش می دهد. یک پوشش چسبنده و مومی در هفته 19 شروع به تشکیل شدن خواهد کرد که  سایش و سوزاندن پوست نوزاد جلوگیری می کند.

اندازه جنین در هفته هفدهم بارداری دوقلو:

در هفته 17 حاملگی دوقلو  جنین از سر تا کفل 13 سانتیمتر است.  یعنی هر کودک به اندازه یک گلابی است. تغییر اندازه های بدن نوزادان در این هفته به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 140 میلی متر
 • محدوده شکمی: 121 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 23 میلی متر

اندازه جنین در هفته هجدهم بارداری دوقلو:

در هفته 18 بارداری دوقلو هر نوزاد به طور متوسط 14 سانتی متر از سر تا کفل طول دارد. یعنی هر جنین به اندازه یک فلفل دلمه ای است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد: 

 • دور سر: 152 میلی متر
 • دور شکم: 133 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 25 میلی متر

اندازه جنین در هفته نوزدهم بارداری دوقلو:

در هفته 19 حاملگی دوقلو، هر دوقلو به طور متوسط 15 سانتیمتر از سر تا کفل طول دارد. هر جنین به اندازه یک انبه است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 165 میلی متر
 • دور شکم: 146 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 30 میلیمتر

اندازه جنین در هفته بیستم بارداری دوقلو:

در هفته 20 حاملگی دوقلو، هر کدام از نی نی های شما 26 سانتی متر از سر تا کفل طول دارند و وزنی برابر 300 گرم خواهند داشت. در این زمان هر جنین به اندازه یک قارچ است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد: 

 • دور سر: 178 میلی متر و به اندازه تخم مرغ
 • دور شکم: 158 میلی متر
 • طول ران: 34 میلیمتر

در این هفته هل دوقلوهای شما موهای ریز فر دارند و یک ماده سفید لغزنده به عنوان محافظ پوست روی پوست آنها پوشیده شده است. ناخن های جنین رشد کرده است و قبل از تولد ممکن است بدن خود را کمی خراشیده کنند.

هفته بیستم بارداری دوقلویی


هفته 21 تا 24 بارداری دوقلویی

درست بعد از هفته 20، نوزادان با موهای محافظتی ضعیف پوشانده خواهند شد. این موها از دوقلوها محافظت می کند. ابروها و موهای سر جنین نیز شروع به رشد می کنند. اثر انگشت هم تشکیل می شود. کف دست ها و پاهای جنین شروع به شکل گیری می کند.

اندازه جنین در هفته 21 بارداری دوقلو:

در هفته 21 بارداری دوقلو، هر نوزاد به طور متوسط 26 سانتی متر از سر تا کفل طول دارد. یعنی هر جنین به اندازه یک هویج است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 191 میلیمتر
 • دور شکم: 168 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 36 میلی متر

اندازه جنین در هفته 22 بارداری دوقلو:

در هفته 22 حاملگی دوقلو، دوقلوهای شما هر کدام 28 سانتی متر از سر به کفل طول دارند. هر جنین به اندازه یک پاپایا است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 198 میلیمتر است که به اندازه توپ تنیس است
 • دور شکم: 175 میلیمت)
 • طول استخوان ران (از کمر به زانو): 38 میلیمتر 

اندازه جنین در هفته 23 بارداری دوقلو:

در هفته 23 حاملگی دوقلو هر دوقلو حدود 29 سانتیمتر است. در این هفته هر جنین به اندازه یک بادمجان شده است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد: 

 • دور سر: 216 میلی متر
 • دور شکم: 191 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 41 میلی متر

اندازه جنین در هفته 24 بارداری دوقلو:

در هفته 24 حاملگی دوقلو، هر دوقلو حدود 30 سانتیمتر از سر به کفل طول دارد و وزن بدن هر نوزاد 0.5 کیلوگرم است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر است:

 • دور سر: 223 میلیمتر
 • دور شکم: 200 میلی متر
 • طول استخوان ران (از کمر به زانو): 45 میلی متر

 

هفته بیست و چهارم بارداری دوقلویی


هفته 25 تا 28 بارداری دوقلویی

از این هفته به بعد دوقلوهای شما می توانند چشم های خود را باز و بسته کنند و تغییرات نور را حس کنند.  نوزادان در این زمان می توانند نسبت به صداهای اطراف واکنش نشان دهند.  ریه های جنین شروع به رشد و تکامل می کنند. در هفته 26، ریه ها شکل می گیرند، به آرامی آماده حرکت تنفسی می شوند. آنها مواد معدنی به نام سورفکتانت را تولید می کنند که باعث می شود کیسه های هوا در ریه ها متورم شوند.

اندازه جنین در هفته 25 بارداری دوقلو:

در هفته 25 حاملگی دوقلو هر دوقلو به طور متوسط 35 سانتی متر است. هر جنین به اندازه یک بلوط شده است.اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 241 میلیمتر
 • دور شکم: 213 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 46 میلی متر

اندازه جنین در هفته 26 بارداری دوقلو:

در هفته 26 بارداری دوقلو، هرکدام از فرزندان شما  36 سانتی متر از سر تا کفل طول دارند. هر جنین به اندازه یک کدو سبز است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد: 

 • دور سر: 248 میلیمتر
 • دور شکم: 223 میلیمتر
 • طول فک بالا: 49 میلی متر

اندازه جنین در هفته 27 بارداری دوقلو:

در هفته 27 حاملگی دوقلو هر دوقلو حدود 368 میلی متر طول از سر تا کفل دارد. هر جنین به اندازه یک گل کلم می باشد. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر است: 

 • دور سر: 267 میلی متر
 • دور شکم: 236 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 51 میلی متر

اندازه جنین در هفته 28 بارداری دوقلو:

بعد از  28 هفته در حاملگی دوقلو دوقلوهای شما به اندازه حدود 38 سانتی متر و وزن 1.1 کیلوگرم رسیده اند. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد: 

 • دور سر: 272 میلی متر
 • دور شکم: 246 میلی متر
 • طول استخوان ران (از کمر به زانو): 53 میلی متر

مژده دهید هم اکنون پلک دوقلوها باز هستند و اکنون مژه دارند.

 

هفته 28 بارداری دوقلویی


بارداری دوقلو در سه ماهه سوم

در سه ماهه سوم، ممکن است درد پشت و همچنین تورم در دست ها، پاها و انگشتان پاها بخصوص  برای بارداری دوقلو ایجاد شود و ممکن است به سختی بخوابید یا قدم بزنید. در این زمان جنین یاد می گیرد صدای شما را تشخیص دهد و آماده قرار گرفتن در موقعیت مطلوب برای زایمان طبیعی می شود. 

هفته 29 تا 32 بارداری دوقلویی

 دوقلوهای شما پیشرفت اصلی خود را به پایان رسانده اند. حدود 31 هفتگی نوزادان شما بیشترین رشد خود را به پایان رسانده و شروع به افزایش وزن می کنند. به همین دلیل در بارداری دوقلو هرچه به زایمان نزدیک تر می شوید تحمل وزن سخت تر است. در 32 هفتگی،موهای نوزادان نیز شروع به رشد می کند.  مناطق مختلف مغز نوزادان در این مرحله از بارداری شما از یکدیگر متمایز می شوند.  جوانه های چشایی رشد می کنند. به همین دلیل در این زمان دوقلوها قادر به مزده کردن شیرینی و ترشی هستند. یعنی اگر شما مثلا لواشک ترشی بخورید جنین ها واکنش نشان می دهند.

اندازه جنین در هفته 29 بارداری دوقلو:

در هفته 29 بارداری دوقلو هر دوقلو 39 سانتی متر است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 286 میلیمتر
 • دور شکم: 251 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 55 میلی متر

اندازه جنین در هفته هفدهم بارداری دوقلو:

در هفته 30 حاملگی دوقلو هر یک از نوزادان شما 40 سانتی متر از سر تا کفل طول دارند. هر جنین به اندازه یک کلم بزرگ است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 285 میلی متر
 • دور شکم: 256 میلیمتر
 • طول ران: 56 میلی متر

اندازه جنین در هفته 31 بارداری دوقلو:

در هفته 31 حاملگی دوقلو هر دوقلو  به اندازه 41 سانتی متر است. هر جنین به اندازه یک نارگیل شده است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 298 میلی متر
 • دور شکم: 267 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 58 میلی متر

اندازه جنین در هفته هفدهم بارداری دوقلو:

در هفته 32 حاملگی دوقلو نی نی های شما حدود 1.8 کیلوگرم هستند و 40 سانتی متر طول دارند. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشند:

 • دور سر: 303 میلی متر
 • دور شکم: 283 میلیمتر
 • طول ران: 62 میلیمتر

هفته 32 بارداری دوقلویی


هفته 33 تا 36 بارداری دوقلویی

در این زمان ریه های نوزادان شما بالغ می شوند و برای خارج شدن از رحم آماده خواهند شد. هفته های آخر بارداری، دوقلوها به ساخت لایه های چربی ادامه می دهند و همچنان افزایش وزن خواهند داشت و برای زندگی خارج رحم اماده می شوند. اکثر زنان باردار بین هفته 37 تا 42 زایمان می کنند. با این حال، اگر در انتظار دوقلو هستید، ممکن است زودتر از 35 هفتگی زایمان کنید. 

اندازه جنین در هفته هفدهم بارداری دوقلو:

در هفته 33 حاملگی دوقلو هر دوقلو 44 سانتی متراز سر تا کفل است. هر جنین به اندازه یک آناناس است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 311 میلیمتر
 • دور شکم: 292 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 62 میلی متر

اندازه جنین در هفته 34 بارداری دوقلو:

در هفته 34 بارداری دوقلو قد دوقلوهای شما 45 سانتی متر از سر تا پا است. هر جنین به اندازه یک آناناس است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر است: 

 • دور سر: 312 میلی متر
 • دور شکم: 302 میلیمتر
 • طول استخوان ران (از کمر به زانو): 64 میلی متر 

اندازه جنین در هفته 35 بارداری دوقلو:

در هفته 35 حاملگی دوقلو هر دوقلو 46 سانتی متر طول خواهد داشت. هر جنین به اندازه یک خربزه است. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد: 

 • دور سر: 324 میلی متر
 • دور شکم: 315 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 66 میلی متر

اندازه جنین در هفته 36 بارداری دوقلو:

در هفته 36 حاملگی دوقلو ها 2.3 کیلوگرم و 46 سانتیمتر می باشند. اندازه سایر قسمت ها شامل: 

 • دور سر: 327 میلی متر
 • دور شکم: 322 میلی متر
 • طول استخوان ران (از کمر به زانو): 69 میلی متر

هفته 36 بارداری دوقلویی

اندازه جنین در هفته 37بارداری دوقلو:

در هفته 37 حاملگی دوقلو نوزادان به بیش از 46 سانتی متر رسیده اند. اندازه سایر قسمت ها به شکل زیر می باشد: 

 • دور سر: 337 میلی متر
 • دور شکم: 330 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 70 میلی متر

اندازه جنین در هفته 38 بارداری دوقلو:

مادر در این هفته به طور متوسط حدود 0.6 کیلوگرم افزایش وزن دارد. مجموع وزن برای حاملگی دوقلو بصورت متوسط بین 18.1 تا 25.4 کیلوگرم خواهد بود. سایر اندازه های نوزادان به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 331 میلی متر
 • دور شکم: 336 میلی متر
 • طول فک بالا: 70 میلیمتر

اندازه جنین در هفته 39 بارداری دوقلو:

جنین ها در این هفته کاملا آماده تولد هستند و اندازه قسمت های مختلف بدن آن ها به شکل زیر می باشد:

 • دور سر: 349 میلی متر
 • دور شکم: 349 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 74 میلی متر

اندازه جنین در هفته چهلم بارداری دوقلو:

آنها کاملا سالم خواهند بود و در این هفته به دنیا می آیند. معمولا پس از زایمان دوقلو مادر 5 روز در بیمارستان می ماند سپس مرخص می شود. در این هفته اندازه سایر قسمت های نوزادان به شکل زیر خواهد بود:

 • دور سر: 347 میلی متر
 • دور شکم: 366 میلی متر
 • طول استخوان ران (حدود از کمر به زانو): 75 میلی متر

 

بارداری دوقلو

سخن آخر

در هفته 40 بارداری دوقلوها، باید تمام آماده سازی های قبل از زایمان انجام شود (فیلم زایمان طبیعی همراه با توضیحات مراحل زایمان). البته بهتر است از هفته 35 به بعد کاملا مراقب خود باشید و گوش به زنگ بمانید و تنها نمباشید. زیرا هر لحظه ممکن است فرزندان شما آمادگی خودشان را برای زندگی خارج رحم اعلام کرده و درد زایمان شروع شود. 

1- pampers editor team.Twin Pregnancy Week by Week.March 15, 2019

2- Natan Haratz-Rubinsteinm, M.D., ob-gyn. Twins fetal development month by month.2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileسمیه شاکری1400/02/31

  مادوقلو بارداریم همه چیز دست خداست

  • profileLeila akbari1399/04/02

   چطور میشه بدون رفتن به دکتر دوگلو حامله شد راهش چطوره

   • profile😍Sara😍 goliiiiiii😍😗1398/07/14

    با سلام
    منم میخوام دوقلو باردار بشم اونم دختر قبلا زیر نظر پزشک بودم وباردار شدم ولی متاسفانه سقط شد
    اگه باز بخوام باردار بشم میتونم سر خود از کلومیفن وکیت استفاده کنم
    برای جنین مشکلی پیش نمیاد

    • profileailar mohamadi1397/07/01

     من چه طوری بتونم دو قلو حامله بشم هر دوشنم دختر بشن