Ooma
راه های آسان شدن زایمان طبیعی

اگر شما مخاطب اومایی عزیز نیز در دوران بارداری هستید حتما بارها و بارها به روش انتخابی برای زایمان خود فکر کرده اید و می دانید که در چند سال اخیر پزشکان بیشتر توصیه به روش زایمان طبیعی می کنند. شاید داستان های وحشتناکی درباره درد زایمان از اطرافیان خود شنیده اید و به همین دلیل نگران هستید و ترجیح می دهید به روش سزارین این کار انجام شود. اما باید آرام باشید و بدانید درد زایمان آن قدرها هم وحشتناک نیست و خداوند این قدرت را به خانم ها داده است که به خوبی از پس آن بر بیایند.

خوشبختانه روش هایی وجود دارد که می توان با آن ها درد زایمان طبیعی را کاهش داد و بهتر آن را کنترل کرد که در این مقاله این روش ها را برای شما عزیزان توضیح خواهیم داد. پس با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

راه های آسان شدن زایمان طبیعی

در اینجا راه های آسان تر شدن زایمان طبیعی به شما معرفی شده است:

1- متناسب بودن برای آسان شدن زایمان طبیعی 

خانم های بارداری که از نظر وزنی و اندام متناسب تر هستند درد زایمان کوتاه تری را تحمل می کنند. تناسب اندام باعث افزایش استقامت بدن و تحمل راحت تر درد زایمان می شود. به همین دلیل باید تحت نظر پزشک در طول بارداری، پیاده روی کنید، شنا کنید و در کلاس های دوران بارداری شرکت نمایید.

2- شرکت در کلاس های زایمان برای آسان شدن زایمان طبیعی

با شرکت در کلاس های آموزشی با مراحل زایمان آشنا شوید و پیش از زایمان، روش های گفته شده در کلاس را تمرین کنید. این کار باعث کاهش نگرانی و راحت تر شدن زایمان می شود و شما در حین زایمان می توانید شرایط را بهتر کنترل کنید. سعی کنید کلاس های کم جمعیت پیدا کنید تا نتیجه بهتری بگیرید.

3- پیدا کردن حامی مناسب برای آسان شدن زایمان طبیعی

معمولا همسر شما در تمام مراحل در کنار شما خواهد بود. اما ممکن است به کمک اضافه هم نیاز داشته باشید. مطالعات نشان می دهد خانم هایی که توسط یک فرد متخصص و آموزش دیده مراقبت می شوند حدود 50% کمتر نیاز به زایمان سزارین دارند. همچنین حدود 30% کمتر نیاز به داروهای مسکن دارند و در حین زایمان 25% کمتر از دیگران درد می کشند. بنابراین با پزشک خود صحبت کنید و از او بخواهید فردی متخصص را به شما معرفی کند که بتواند در حین زایمان و قبل و بعدش در کنارتان باشد. 

 

4760-5

4- پرت کردن حواس خود برای آسان شدن زایمان طبیعی

درد زایمان اول معمولا 12 تا 14 ساعت به طول می انجامد. بنابراین هنگامی که انقباضات شروع می شود، در ابتدا آن ها را در پشت یا به صورت گرفتگی های پایین شکم احساس می کنید. سعی کنید برای رفع نگرانی، تعداد انقباضات را بشمارید و نفس عمیق بکشید. خود را مشغول کاری دیگر کنید به عنوان مثال پیاده روی کنید، دوش بگیرید یا کیک بپزید. هر کاری که باعث آرامش شما می شود برایتان مناسب است.

5- موادغذایی مناسب برای آسان شدن زایمان طبیعی

یک خوراکی سبک در ابتدای درد زایمان به شما کمک می کند انرژی لازم را داشته باشید. اما از خوراکی های چرب یا دیر هضم بپرهیزید زیرا شکم پر باعث حالت تهوع و استفراغ در ابتدای درد زایمان می شود. انقباضات عضلات و تنفس سریع در هنگام درد زایمان باعث کاهش آب بدن می شود. پس سعی کنید در هنگام درد زایمان آب زیاد بنوشید.

6- حمام برای آسان شدن زایمان طبیعی

درد باعث گرفتگی عضلات شما می شود. حمام آب گرم به کاهش درد زایمان کمک می کند. 

7- ماندن در وان برای آسان شدن زایمان طبیعی

دراز کشیدن در آب گرم به کاهش درد کمک می کند همچنین مادر می تواند به هر طرفی می خواهد تغییر جهت دهد و این کار باعث کاهش درد پشت می شود. 

8- ماساژ برای آسان شدن زایمان طبیعی

ماساژ باعث کاهش درد و نگرانی خواهد شد. مطالعات نشان می دهد هنگامی که جایی که درد می کند را چه با فشار  و چه با گرما تحریک می کنید،  پیغام ها به مغز می رود. به همسرتان بگویید ماساژ به شما حس بهتری می دهد و از او بخواهید به آرامی این کار را انجام دهد. در ابتدا ماساژ گردن، سپس ماساژ پشت به کاهش درد کمک می کند.

9- دراز نکشیدن برای آسان شدن زایمان طبیعی

ایستادن به زایمان کمک می کند. فشار سر جنین به دهانه رحم باعث گشاد شدن آن می شود. ایستادن، زانو زدن و چمباتمه زدن باعث کاهش درد می شود. حرکت باعث گشاد شدن لگن و خروج راحت تر جنین خواهد شد.

10- قرص برای آسان شدن زایمان طبیعی

اگر درد زایمان شدید دارید و دهانه رحم فقط سه سانتی متر گشاد شده است پزشک به شما اپیدورال را پیشنهاد می کند.  متخصص بیهوشی این ماده را به شما تزریق می کند تا عضلات شل شوند و دهانه رحم  به راحتی و با درد کمتر گشاد شود. مقدار کمی از دارو به جنین می رسد زیرا دارو پیش از رسیدن به جفت از بین می رود.  بنابراین خطری ایجاد نمی کند. اپیدورال باعث کاهش تحرک می شود. این ماده درد را به طور کامل از بین نمی برد بلکه باعث احساس درد مبهم و کاهش آن می شود.

11-نفس کشیدن برای آسان شدن زایمان طبیعی

نفس کشیدن نه تنها به تمرکز در طول انقباضات کمک می کند بلکه باعث آرامش شما می شود. در طول درد زایمان هر کاری که باعث آرامش شما در زندگی روزمره می شود انجام دهید، می توانید نفس عمیق بکشید، موزیک گوش دهید یا چیزی که دوست دارید را تجسم کنید. به یاد داشته باشید هر دردی پایان می یابد و پایان درد زایمان تولد زندگی یک فرشته کوچولوی زیباست که از وجود شما شکل گرفته است.

سخن آخر

درست است که در روش زایمان سزارین شما در لحظه تولد دردی احساس نمی کنید. اما دردهای بعد از به هوش آمدن و عوارض جانبی داروهای بیهوشی به مراتب بددتر از درد زایمان طبیعی است. پس قبل از انتخاب روش زایمان سعی کنید با افزایش اطلاعاتتان درباره هر دو روش درست ترین تصمیم را اتخاذ کنید. البته گاهی شرایط لازم برای زایمان طبیعی وجود ندارد و شما مجبور هستید که به روش سزارین این کار را انجام دهید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97


  • profileZarrii azizi1401/10/09

    کاش برای سزارینم میگفتین ک بعد عمل چکارهایی خوبه انجام بدیم آخه خیلیام سزارین اجباری هستن مثل من و امکان طبیعی زایمان کردن نیست چیکارکنیم من بچه اولم طبیعی بود عالی بوددخیلی دوست داشتم دومیم طبیعی باشه دکترم اجازه نمیده بخاطر جفت سرراهی و خیلی از سزارین میترسم و اصلا دردهای بعد زایمان رو دوست ندارم

    • profileالهام افسا1399/03/26

      مرسی عالی بود