Ooma
درد زایمان طبیعی چند ساعت است؟

پاسخ خانم دکتر بیتا هرمز، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی، در مورد ساعات درد زایمان : " درد زایمان طبیعی اگه منظور دردهای فعال زایمان هست که حدود ۸ تا ۱۲ ساعت طول میکشد که در زایمان اول طولانی تر میباشد ولی درد های کاذب زایمان ممکن هست از هفته ۳۷ شروع شده ولی باعث باز شدن دهانه رحم نمیشود".

عوامل اثر گذار در مدت زمان درد زایمان

عوامل دیگری که می توانند بر طول مدت درد زایمان طبیعی تأثیر بگذارند عبارتند از:

  •  شدت انقباضات
  •  گسترش دهانه رحم
  •  شروع درد زایمان. زایمان زودرس با سرعت بیشتر اتفاق می افتد
  •  استفاده از اپیدورال باعث می شود درد زایمان آهسته تر پیش برود
  • فعال بودن در طول درد زایمان. فعال بودن شما باعث می شود درد زایمان سریع تر پیش برود.
  • موقعیت جنین. اگر جنین در موقعیت سر به سمت پایین و صورت رو به پشت شما قرار داشته باشد، درد زایمان شما کوتاهتر خواهد بود.
  • آرامش شما. آرام بودن به شما کمک می کند تا سریعتر زایمان کنید.

مراحل درد زایمان چگونه است؟

1- درد زودهنگام

طول مدت درد: تا 6 ساعت یا طولانی تر

در طول درد زودهنگام چه اتفاقی می افتد: در این مرحله دهانه رحم شما گسترش می یابد و 3 تا 4 سانتیمتر باز می شود و شروع به نازک شدن می کند. به طور معمول، در طول درد زودهنگام زایمان، انقباضات خفیف تا متوسط اتفاق می افتد که 30 تا 60 ثانیه طول می کشد و هر پنج تا 20 دقیقه رخ می دهد. این دردها به مرور زمان قوی تر می شوند و بیشتر اتفاق می افتند.

2- درد مرحله فعال زایمان

طول مدت درد: تقریبا 2 تا 8 ساعت

در طول درد مرحله فعال چه اتفاقی می افتد: در این مرحله انقباضات ادامه می یابد، قوی تر و نزدیکتر می شود، و دهانه رحم تا 7 سانتی متر باز می شود. در این زمان اکثر خانم ها داروهای مسکن درخواست می کنند.

3- درد مرحله گذار در زایمان

طول مدت درد: تا 1 ساعت

در طول درد مرحله گذار چه اتفاقی می افتد: در این مرحله درد قوی تر می شود، زیرا دهانه رحم شما به 10 سانتیمتر می رسد. علاوه بر انقباضات شدید نزدیک بهم، احساس درد در پشت، کشاله ران و حتی در پهلوها یا ران خواهید داشت و احساس تهوع نیز می کنید.

4- درد مرحله فشار زایمان

طول مدت درد: چند دقیقه تا 3 ساعت

در طول درد مرحله فشار چه اتفاقی می افتد: در این مرحله با اعمال فشارهای شدید، درد شدیدی حس می کنید، زیرا تلاش می کنید به جنین فشار وارد کنید و او را به بیرون هل بدهید. گرچه درد ادامه دارد، بسیاری از خانم ها می گویند فشار باعث کاهش و تسکین درد می شود. در این مرحله هنگامی که سر نوزاد قابل مشاهده می شود، احساس سوزش در اطراف دهانه واژن خواهید داشت.

5- درد زایمان جفت

طول مدت درد: تا 30 دقیقه

در مرحله درد زایمان جفت چه اتفاقی می افتد: این مرحله نسبتا آسان است، زیرا انقباضات خفیف، باعث خروج جفت می شود. هیچ کس نمی داند دقیقا درد زایمان چه قدر طول می کشد، اما ایده تقریبی در خصوص اتفاقات زایمان ارائه داده می شود.

اگر زایمان اول شما باشد، درد مرحله فعال ممکن است حدود هشت ساعت طول بکشد. این عدد به طور متوسط ذکر می شود و ممکن است طول مدت درد خیلی کوتاهتر یا طولانی تر باشد. در این حالت بعید است درد بیش از 18 ساعت طول بکشد. هنگامی که دهانه رحم به اندازه 10 سانتیمتر گسترش پیدا کند، یک تا دو ساعت فشار منجر به تولد نوزاد می شود.

اگر قبلا زایمان کرده باشید، زایمان سریعتر اتفاق می افتد. مرحله درد فعال زایمان حدود پنج ساعت طول می کشد و بعید است بیش از 12 ساعت طول بکشد. همچنین پس از یک ساعت فشار، نوزاد متولد می شود، اما گاهی نیز پنج تا 10 دقیقه پس از فشار نوزاد متولد می شود.

 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 95% 95