Ooma
10 علامت بارداری مولار بهمراه درمان

بارداری مولار – یا مول هیداتی فرم -( یا انگورک و یا بچه خوره) یک عارضه نادر در بارداری است که با رشد غیرطبیعی تروفوبلاست ها بروز می کند. تروفوبلاست ها سلول هایی هستند که معمولا تبدیل به جفت می شوند. در ادامه بیشتر در مورد بارداری مولار می خوانیم:


بارداری مولا چند نوع است؟

دو نوع بارداری مولار وجود دارد:

 • بارداری مولار کامل
 • بارداری مولار جزئی

در بارداری مولار کامل، بافت جفت غیر طبیعی و متورم می باشد و شبیه به یک کیست پر از مایع می باشد. همچنین در این بارداری بافت جنین تشکیل نمی شود. در بارداری مولار جزئی، بافت طبیعی جفت همراه با بافت غیر طبیعی در حال رشد جفت دیده می شود. در این بارداری ممکن است جنین شکل بگیرد، اما جنین قادر به زنده ماندن نیست و معمولا در دوران بارداری سقط رخ می دهد. بارداری مولار می تواند عوارض جدی داشته باشد، از جمله یک نوع نادر از سرطان. بنابراین این بارداری نیاز به درمان زودهنگام دارد.

علائم بارداری مولار

 

بارداری مولار

ممکن است در ابتدا  بارداری مولار، طبیعی به نظر برسد، اما بیشتر بارداری های مولار باعث ایجاد علائم خاصی می شود از جمله:

 •  در سه ماهه اول، خونریزی واژینال قهوه ای تیره تا قرمز روشن 
 •  تهوع و استفراغ شديد
 •  گاهی اوقات ترشحات واژن از کیست انگوری  شکل
 •  فشار لگن یا درد

اگر علائم یا نشانه های بارداری مولار را تجربه کردید، با پزشک خود مشورت کنید. پزشک می تواند سایر علائم بارداری مولار را تشخیص دهد، این علائم عبارتند از:

 •  رشد سریع رحم – در این زمان رحم از اندازه مورد انتظار در این مرحله از بارداری بسیار بزرگ تر است
 • فشار خون بالا
 •  پره اکلامپسی - وضعیتی که باعث فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار پس از هفته 20 بارداری می شود
 • کیست های تخمدان
 •  کم خونی
 •  تیروئید بیش از حد (پرکاری تیروئید)

مهمترین نشانه ای که باید مورد توجه قرار گیرد تخلیه ترشحات واژن است که از بافتی به شکل خوشه انگور تشکیل شده است. یکی دیگر از علائم مولار، پره اکلامپسی است. پره اکلامپسی، از جمله عوارض حاملگی است که به صورت فشار خون بالا شناخته شده است. فشار خون بالا در بارداری ممکن است به سیستم های دیگر بدن آسیب وارد کند.

تفاوت حاملگی پوچ با مولار؟

در حاملگی مولار، تخم بارور می شود اما یک جنین کامل و واقعی را تشکیل نمی دهد و یا جنین تشکیل شده، اما بنابه دلایل زیادی این جنین، دارای نقص بالا بوده و حاملگی از بین می رود. در حاملگی پوچ، کیسه جنین تشکیل می شود اما هیچ جنینی در آن وجود ندارد و به عبارت دیگر شرایط حاملگی فراهم شده اما ساک حاملگی خالی است.

حاملگی پوچ و مولار از نظر علت های به وجود آمدن و همچنین مراقبت ها و پیگیری هایی که لازم دارند بسیار با هم متفوات هستند. وقتی مطمئن می شویم که حاملگی پوچ دفع شده فرد فقط باید تا سه ماه جلوگیری داشته و پس از آن اقدام به بارداری کند و مراقبت یا پیگیری خاصی لازم نیست اما در مورد حاملگی مولار ما تا مدت ها لازم است که تیتر بتا و منحنی آن را چک کنیم تا مطمئن شویم که سطح هورمون پایین می آید. از هر 5 بارداری ممکن است یک بارداری پوچ باشد و این احتمال به صورت عمومی برای همه وجود دارد.

تیتر بتا در بارداری مولار؟

در اوایل بارداری و در هفته های اول، معمولا مقدار بتا بالا نیست . بالا بودن مقدار بتا یا به دلیل چند قلو بودن و یا حاملگی مولار است. چنانچه به فاصله 48 ساعت مقدار بتا بسیار افزایش پیدا کند، احتمال بارداری مولار وجود دارد. مقدار بتا در حاملگی بتا معمولا بالای پنج هزار است.

در حاملگی مولار قلب تشکیل می شود؟

با وجود اینکه علائم حاملگی مولار مانند حاملگی طبیعی است، اما  دارای تفاوت های بسیار مهمی است. دربررسی های اولیه توسط پزشک، جنین، دارای ضربان قلب نیست زیرا تنها توده ای از بافت غیر طبیعی وجود داشته و هیچ جنینی وجود ندارد.

علت بارداری مولار یا بچه خوره چیست؟

یک بارداری مولار توسط یک تخمک بارور غیرطبیعی ایجاد می شود. سلول های انسانی به طور معمول حاوی 23 جفت کروموزوم هستند. یک کروموزوم در هر جفت از پدر و دیگری از مادر می آید. در یک بارداری مولار کامل، یک تخمک خالی به وسیله یک یا دو اسپرم بارور می شود و تمام مواد ژنتیکی از پدر می آید. در این شرایط، کروموزوم های تخمکی که از طرف مادر می آید از بین می رود یا غیرفعال می شود و کروموزوم های پدر تکرار می شود.

در بارداری مولار جزئی یا ناقص، کروموزوم مادر باقی می ماند، اما پدر دو مجموعه از کروموزوم را فراهم می کند. در نتیجه، جنین دارای 69 کروموزوم به جای 46 می شود. این اتفاق اغلب زمانی رخ می دهد که دو اسپرم تخمک را بارور می کنند و در نتیجه یک کپی اضافی از مواد ژنتیکی پدر ایجاد می شود.

چه عواملی باعث بارداری مولار میشود؟

تقریبا در هر 1000 بارداری 1 بارداری مولار تشخیص داده می شود. عوامل مختلفی همراه با بارداری مولار دیده می شود، از جمله:

 سن مادر

بارداری مولار بیشتر در زنان بالای 35 سال یا جوان تر از 20 سال رخ می دهد.

 بارداری مولار قبلی

اگر قبلاً بارداری مولار داشته اید، احتمال رخ دادن دوباره بارداری مولار بیشتر است. به طور متوسط از هر 100 خانم، یک خانم دچار بارداری مولار تکراری می شوند.

آیا مول سرطان است؟

بعد از حذف بارداری مولار، ممکن است بافت مولار باقی بماند و رشد کند. این حالت نئوپلاسیت تروفوبلاستی پایدار (GTN) نامیده می شود. این اتفاق معمولا در 15 تا 20 درصد از بارداری های مولار کامل و تا 5 درصد بارداری های مولار جزئی رخ می دهد.

یک نشانه GTN پایدار، سطح بالای گنادوتروپین جفتی انسانی (hcg) - هورمون بارداری - پس از بارداری مولار حذف شده است. در برخی موارد، یک مولکول هیداتید فرم تهاجمی عمیق به لایه میانی دیواره رحم نفوذ می کند که باعث خونریزی واژینال می شود.  GTN پایدار تقریبا همیشه با موفقیت درمان می شود و در بیشتر موارد برای درمان از شیمی درمانی استفاده می شود. یکی دیگر از گزینه های درمان برداشتن رحم (هیسترکتومی) است.

ندرتاً پیش می آید که نوعی سرطان GTN معروف به نام کوریوکارسینوم رخ دهد و به سایر اندام ها گسترش یابد. کوریوکارسینوم معمولا با داروهای سرطانی چندگانه درمان می شود. بارداری مولار کامل بیشتر از بارداری مولار جزئی دچار این عارضه می شود.

زمان تشخیص حاملگی مولار

 

زمان تنشخیص بارداری مولار

سونوگرافی ترانس واژینال

اگر پزشک مشکوک به بارداری مولار باشد، آزمایش خون انجام می دهد. آزمایشات خون برای اندازه گیری سطح گونادوتروپین جفتی انسانی (HCG) - هورمون بارداری - در خون شما انجام می شود. همچنین ممکن است پزشک سونوگرافی را نیز توصیه کند.

در سونوگرافی استاندارد، امواج صوتی با فرکانس بالا به بافت های منطقه شکمی و لگن برخورد می کنند. در ابتدای بارداری، رحم و لوله های فالوپی به واژن نسبت به سطح شکم نزدیک تر هستند، بنابراین ممکن است سونوگرافی از طریق یک دستگاه wandlike  (مبدل) که در واژن قرار می گیرد، انجام شود. سونوگرافی بارداری مولار کامل- که می تواند در اوایل هفته هشتم یا نهم بارداری تشخیص داده شود – موارد زیر را نشان می دهد:

 •  عدم وجود جنین یا نطفه
 • عدم وجود مایع آمنیوتیک
 • جفت ضخیم کیستیک که رحم را پر کرده است
 • کیست های تخمدان

یک سونوگرافی بارداری مولار جزئی ممکن است موارد زیر را نشان دهد:

 • یک جنین محدود به رشد
 •  مایع آمنیوتیک کم
 • جفت کیستیک ضخیم

سونوگرافی بارداری مولار جزئی موارد زیر را نشان می دهد:

 •  جنینی که به صورت محدود رشد کرده است
 •  مایع آمنیوتیک کم
 •  جفت کیستیک ضخیم

اگر پزشک شما بارداری مولار را تشخیص دهد، سایر بیماری ها را نیز بررسی می کند. این بیماری ها عبارتند از:

 •  پره اکلامپسی
 •  هیپرتیروئیدیسم (پرکاری تیروئید)
 •  کم خونی

حاملگی مولار و درمان قطعی

بارداری مولار مانند بارداری طبیعی ادامه نمی یابد. برای جلوگیری از عوارض این بارداری، بافت غیرطبیعی غده باید برداشته شود. درمان معمولا شامل یک یا چند مرحله است از جمله:

1-  کورتاژ (D & C)

برای درمان بارداری مولار، پزشک بافت مولار را با استفاده از کورتاژ از رحم خارج می کند. کورتاژ معمولا یک عمل سرپایی است که در بیمارستان انجام می شود. در طول عمل، بیهوشی موضعی یا عمومی استفاده می شود. مادر در طول عمل بر روی تخت اتاق عمل به پشت دراز می کشد و پاهایش را روی رکاب قرار می دهد. پزشک برای بررسی دهانه رحم، اسپکولوم را وارد واژن می کند (مانند معاینه لگن). سپس پزشک دهانه رحم را باز می کند و با استفاده از دستگاه خلاء، بافت رحم را بر می دارد.

2- هیسترکتومی

اگر خطر ابتلا به نئوپلازي تروفوبلاستيك بارداری (GTN) افزایش یابد و میل به بارداری در آینده وجود نداشته باشد، رحم  با استفاده از روش هیسترکتومی برداشته می شود. 

3-  نظارت بر HCG

پس از برداشتن بافت مولار، پزشک اندازه گیری سطح HCG را تا زمانی که به حالت طبیعی بازگردد، تکرار می کند. اگر همچنان HCG در خون داشته باشید، ممکن است به درمان بیشتری نیاز داشته باشید. هنگامی که درمان بارداری مولار کامل می شود، پزشک به مدت شش ماه تا یک سال به اندازه گیری سطح HCG می پردازد تا مطمئن شود هیچ بافت مولاری باقی نمانده است.

از آنجائیکه میزان HCG بارداری در بارداری طبیعی افزایش می یابد، قبل از بارداری دوباره پزشک توصیه می کند 6 تا 12 ماه صبر کنید. پزشک در این زمان استفاده از روش های جلوگیری از بارداری مطمئن را توصیه می کند.

جلوگیری از بارداری مولار

اگر قبلا بارداری مولار داشته اید، پیش از بارداری دوباره، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است پزشک توصیه کند قبل از بارداری مجدد، شش ماه تا یک سال منتظر بمانید. خطر رخداد مجدد بارداری مولار کم است، اما احتمال بارداری مولار مجدد بیشتر از احتمال بارداری مولار در خانم هایی می باشد که قبلا بارداری مولار نداشته اند.

در طول بارداری های بعدی، پزشک سونوگرافی اولیه برای نظارت بر وضعیت شما و اطمینان از رشد طبیعی تجویز می کند. همچنین پزشک در خصوص آزمایشات ژنتیکی قبل از زایمان صحبت می کند. این آزمایشات برای تشخیص بارداری مولار استفاده می شود.

Mayo Clinic Staff. Molar pregnancy.Dec. 14, 2017

 Trina Pagano.What is a Molar Pregnancy? on October 31, 2018

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 100% 100


 • profileلاله درحسرت دیدارتوآواره ترینم1398/09/03

  سلام بتا من شده بود۱۵۰۰دل دردولکه بینی دارم به پزشکم که مراجعه دوآزمایش برام نوشت به فاصله ۴۸ساعت تویه آزمایشگاه بتااولم شده صفر وفرداددوباره بایدبدم آیامشکلی دارم لطفاراهنمایی کنید