Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

یکی از دغدغه های خانم ها در این روز تعیین روز تخمک گذاری است، مخصوصا برای افرادیکه قصد دارند با روز تخمک گذاری تعیین جنسیت هم داشته باشند. اگر شما پریود منظم داشته باشید براحتی میتوانید روز تخمک گذاری خود را محاسبه کنید اما مشکل اصلی در پریود نامنظم است که تعیین روز تخمک گذاری را سخت میکنه، در ادامه مقاله نرم افزار اوما را به شما معرفی میکنم که براحتی روزهای احتمالی تخمک گذاری را در پریود نامنظم برای شما مشخص میکند: 

چگونه متوجه شوم پریودی من نامنظم است؟

چگونه با پریودی های نامنظم تخمک گذاری را تعیین می کنید؟

چگونه چرخه نامنظم بارداری باعث می شود بارداری سخت تر شود؟

بهترین روش بارداری در پریود نامنظم

معرفی اپلیکیشن تعیین روز تخمک گذاری در پریود نامنظم


چگونه متوجه شوم پریودی من نامنظم است؟

برای پاسخ دادن به این سوال، باید بدانید پریودی منظم چیست. (به چه پریودی نامنظم می گویند؟ ) توجه داشته باشید: طول کلی چرخه قاعدگی تعداد روزها از شروع یک پریود تا شروع پریود بعدی است.) با توجه به کتاب های درسی آناتومی و فیزیولوژی، یک زن با چرخه قاعدگی منظم هر 23 تا 35 روز پریودی قابل پیش بینی دارد. در واقع چرخه منظم به معنی طول چرخه ثابت با دو روز خطا در همه ماه ها است.

از سوی دیگر، یک پریودی نامنظم یک چرخه پریودی است که به طور مداوم کوتاهتر از 21 روز یا به طور مداوم بیش از 36 روز است. همچنین چرخه "نامنظم" به چرخه ای گفته می شود که طول دوره از چرخه ای به چرخه دیگر متفاوت است و گاهی اوقات 28 روز، گاهی 40 روز، و گاهی 32 روز است.

چرا پریودی نامنظم بر احتمال بارداری من تاثیر می گذارد؟

پریودی نامنظم نشان می دهد تخمک گذاری ناسازگار است یا در بعضی موارد به طور کامل انجام نمی شود. همانطور که می دانید، بدون تخمک بارداری غیر ممکن است. بنابراین هر چقدر تخمک گذاری کمتر رخ دهد، بارداری کمتر اتفاق می افتد.

چگونه با پریودی های نامنظم تخمک گذاری را تعیین می کنید؟

با ابزارهای مختلف می توانید زمان تخمک گذاری را در پریودی های نامنظم تعیین کنید.

1- رسم نمودار پریودی 

با وجود اینکه چرخه شما نامنظم است، بهتر است با استفاده از تقویم آن را پیگیری کنید. اولا، برخی از سرنخ ها الگوی مشخصی به شما می دهد. ثانيا، اگر مشکلات باروري داشته باشید، این داده ها اطلاعات ارزشمندي هستند که مي توانید با متخصص زنان يا متخصص باروري به اشتراک بگذارید.

2- مخاط دهانه رحم

در هنگام تخمک گذاری، مخاط دهانه رحم شما تغییر می کند. مخاط دهانه رحم در چند روز اول بعد از چرخه قاعدگی خشک می شود. مخاط دهانه رحم شما شروع به افزایش می کند. همانطور که به تخمک گذاری نزدیک می شوید، مخاط دهانه رحم زیاد، لغزنده، شفاف و کشنده خواهد شد (علایم تخمک گذاری از روی دهانه رحم). بسیاری از زنان قوام مخاط را با سفیده تخم مرغ مقایسه می کنند.

3- دمای پایه بدن

دمای بدن شما با شروع تخمک گذاری نوسان می کند. اگر دمای بدن شما را بررسی می کنید، در هنگام تخمک گذاری افزایش دما مشاهده می کنید. این افزایش به شما نشان می دهد تخمک گذاری رخ داده است.

4-  کیت های پیش بینی تخمک گذاری

برای بعضی از افراد پیگیری زمان تخمک گذاری با وجود پریودی های نامنظم بسیار دشوار است. کیت پیش بینی تخمک گذاری و مانیتورهای باروری ابزارهایی هستند که زمان تخمک گذاری را پیگیری می کنند. متاسفانه، در پریودی های نامنظم مجبور هستید آزمایش های بیشتری انجام دهید.

هورمون لوستینیزه  (LH) به طور مداوم در ادرار شما تشخیص داده می شود. 24 تا 48 ساعت قبل از تخمک گذاری افزایش این هورمون دیده می شود. کیت پیش بینی تخمک گذاری این افزایش را تشخیص می دهد و به شما نشان می دهد تخمک گذاری می کنید. پس از تشخیص تخمک گذاری به وسیله کیت پیش بینی تخمک گذاری، این تاریخ ها را در تقویم خود ثبت کنید.

چگونه چرخه نامنظم بارداری باعث می شود بارداری سخت تر شود؟

همانطور که در بالا ذکر شد، چرخه نامنظم بر بارداری تاثیر می گذارد. چرخه نامنظم باعث عدم تعادل هورمونی می شود. اگر تخمک گذاری می کنید، بدون کمک داروهای باروری قادر خواهید بود باردار شوید. با این حال، گاهی اوقات پریودی های نامنظم نشانه ای از عدم تخمک گذاری است. اگر تخمک گذاری نکنید، بدون کمک درمان های باروری نمی توانید باردار شوید. در اینجا برخی از علل احتمالی چرخه نامنظم ذکر شده است که عوامل خطر ناباروری نیز می باشند:

1- سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) :

دوره های نامنظم نشانه ای از سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) می باشد. PCOS  یک اختلال غدد درون ریز زنانه است که از هر هشت نفر بر یک نفر تاثیر می گذارد . همه افراد مبتلا به PCOS ناباروری را تجربه نمی کنند، اما بسیاری از آنها دیرتر باردار می شوند. زنان مبتلا به PCOS  بیشتر در معرض سقط جنین هستند.

2- عدم تعادل تیروئید:

یک تیروئید غیر فعال یا بیش از حد فعال می تواند دوره های نامنظم و همچنین ناباروری را ایجاد کند. سایر علائم احتمالی اختلالات تیروئید عبارتند از: تغییر وزن، مشکل خواب یا خستگی تمام وقت، اضطراب ناگهانی یا افسردگی، یا مشکلات یبوست یا اسهال.

3- هیپرپرولاکتینمی:

پرولاکتین هورمونی است که در ابتدا مسئول تحریک سینه برای تولید شیر مادر است. هیپرپرولاکتینمی زمانی است که هورمون افزایش یافته است حتی اگر زن باردار نباشد یا در حال شیردهی باشد. (هیپرپرولاکتینمی در مردان نیز دیده می شود). غلظت بالای پرولاکتین می تواند باعث پریودی نامنظم شود یا پریودی را کاملا متوقف کند.

4- نارسایی اولیه تخمدانی (POI):

نارسایی اولیه تخمدان می تواند باعث پریودی نامنظم یا توقف کامل پریودی شود. سطوح پایین استروژن گاهی همراه با POI / POF رخ می دهد و می تواند منجر به نشانه هایی مانند خشکی واژن، نزدیکی جنسی دردناک، عرق شبانه، خواب دشوار یا افسردگی ناگهانی یا اضطراب شود.

5- چاقی:

شایع ترین علت پریودی های نامنظم و کاهش باروری چاقی است. چاقی می تواند باعث چرخه های نامنظم و همچنین مشکلات بارداری شود. گاهی اوقات مشکلات وزن با عدم تعادل هورمونی پایه همراه است. به عنوان مثال، PCOS و هیپوتیروئید می توانند موجب افزایش ناگهانی وزن و مشکل در از دست دادن وزن شوند.

6- وزن کم:

به همان اندازه که اضافه وزن می تواند باعث پریودی نامنظم شود، کمبود وزن نیز می تواند به پریودیهای نامنظم و مشکلات باروری منجر شود. اختلالات خوردن عامل خطر برای ناباروری و قطع پریودی می باشند.

7- ورزش بیش از حد:

ورزش شدید و رژیم غذایی شدید علت بالقوه چرخه نامنظم است. به این دلیل زنان ورزشکار بیشتر دچار ناباروری می شوند.

بهترین روش بارداری در پریود نامنظم

نزدیکی مکرر = روش بهتر باردار شدن با چرخه های نامنظم. می توانید زمان تخمک گذاری را تشخیص دهید و به طور منظم در طول چرخه رابطه جنسی داشته باشید. در صورتی که این روش را پیش بگیرید از مزایای زیادی بهره مند می شوید.

در برخی از زوج ها زمان بندی رابطه جنسی باعث ایجاد استرس می شود. این روش باعث کاهش استرس می شود. هنگامی که نتیجه مثبت تخمک گذاری را دریافت کنید، سعی نمی کنید رابطه جنسی داشته باشید. در واقع شما به طور مرتب در کل ماه رابطه جنسی دارید! همچنین در این روش دیگر نگران از دست دادن تخمک گذاری نیستید. اگر سه یا چهار بار در هفته رابطه جنسی داشته باشید، احتمالا در روز باروری رابطه جنسی دارید.

پریودی شما ممکن است به دلایل مختلف نامنظم شده باشد. این مسئله باعث می شود نتوانید زمان پریودی و زمان تخمک گذاری را پیش بینی کنید. این اطلاعات هنگامی که می خواهید باردار شوید لازم است. زمان تخمک گذاری کوتاه است بنابراین دانستن زمان آن برای برنامه ریزی ضروری است. به یاد داشته باشید پریود نامنظم به معنی مشکلات پزشکی است که می تواند بر بارداری تاثیر بگذارد بنابراین پیش از هرگونه اقدامی برای بارداری به پزشک مراجعه کنید.

معرفی اپلیکیشن تعیین روز تخمک گذاری در پریود نامنظم:

اما در اینجا به شما اپلیکیشن تخمک گذاری را معرفی میکنم که با وارد کردن اطلاعات پریودی خود میتوانید روزهای احتمالی تخمک گذاری و باروری بالا را مشخص کنید و در این روز ها اقدام داشته باشید و یا مراقب رابطه جنسی خود باشید، شما می بایست کمترین طول سیکل پریودی و بیشترین طول را وارد کنید و تعداد روزهایی که خونریزی دارید را مشخص کنید. 

دانلود اپلیکیشن تعیین روز تخمک گذاری در پریود نامنظم

 

اپلیکیشن اوما امکانی را برای شما فراهم کرده است که با وارد کردن اطلاعات پریود چه منظم و چه نامنظم میتوانید روزهایی که شانس بارداری در شما بالاست را شناسایی کنید و در این روز ها اقدام داشته باشید. دوستان گرامی هم اکنون می توانید اپلیکیشن اوما را از صفحه دانلود اپلیکیشن اوما  دانلود نمایید و اطلاعات خوبی در رابطه با بخشهای مختلف آن بدست آورید.

اپلیکیشن تخمک گذاری

2 راه تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

راه اول تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

1.سیگنال های بدن خود را دنبال کنید

سیگنال بدن و تخمک گذاری

    دمای بدن خود را اندازه گیری کنید. دمای بدن زمان تخمک گذاری را مشخص می کند. باید به مدت چند ماه هر روز صبح دمای بدن خود را اندازه گیری کنید و نظمی برای پریودی خود پیدا کنید.

-    دمای بدن خود را اندازه گیری کنید و در تقویم بنویسید. 
-    دمای بدن در نیمه اول دوره پریودی پایدار است سپس هنگامی که نوسانات پروژسترون وجود داشته باشد دما کاهش می یابد که نشانه شروع تخمک گذاری است. سپس دمای بدن به میزان نیم درجه افزایش می یابد در این زمان تخمک گذاری در حال انجام است. بهترین زمان نزدیکی دو روز پیش از تخمک گذاری است دقیقا پیش از افزایش دما. زمان می برد که اسپرم خود را به تخمک برساند. اگر در روز تخمک گذاری نزدیکی داشته باشید، شانس باردار شدن شما 5% است.

2.   ترشحات واژن را بررسی کنید.

ترشحات و تخمک گذاری

ترشحات واژن کمک خوبی به شما می کند که دوره پریودی را تعیین کنید. نوسانات هورمونی باعث می شود رنگ ترشحات تغییر کند.

-    ترشحات بارور شفاف و کم هستند که نشانه تخمک های سفید است. این ترشحات در هنگام تخمک گذاری دیده می شود.
-    ترشحات در زمان های دیگر پریودی سفید و حجیم هستند.
-    چند روز بعد از پریودی، ترشحات قهوه ای طبیعی هستند. این ترشحات نتیجه پاک سازی واژن از خون قدیمی است. همچنین بعد از پریودی ترشح کمتری دیده می شود.

3-    گردنه رحم را بررسی کنید.

دهانه گردن رحم و تخمک گذاری

گردنه تونلی بین واژن و رحم است که در طول پریودی تغییر می کند. بافت و موقعیت گردنه به شما زمان تخمک گذاری را نشان می دهد.

-    محل گردنه را به صورت روزانه با یک یا دو انگشت بررسی کنید و موقعیت و بافت آن را توصیف کنید.
-    در قسمت اول دوره پریودی، گردنه پایین است و سخت است. هنگامی که بدن برای تخمک گذاری آماده میشود، گردنه نرم شده و باز می شود و به اسپرم اجازه می دهد راحت تر به تخمک ها دسترسی داشته باشد.
-    ممکن است نیاز باشد انگشت خود را چند اینچ وارد واژن کنید. هنگامی که انگشت یک دریچه دونات شکل را لمس کرد به گردنه رسیده اید.

4-    کیت آزمایش تخمک گذاری

کیت تخمک گذاری

 با استفاده از یک کیت آزمایش تخمک گذاری سطح هورمون ها را تعیین کنید. کیت آزمایش تخمک گذاری سطح هورمون لوتنزینگ را مشخص می کند. این هورمون پیش از آزادسازی تخمک ها ترشح می شود و زمان باروری را تعیین می کند.درباره علامت کیت تخمک گذاری و پسردار شدن بخوانید.

-    کیت آزمایش تخمک گذاری مانند بی بی چک  به نمونه ادرار نیاز دارد و به وسیله آن سطح هورمون لوتنزینگ را تعیین می کند. در صورتی که نتیجه تست مثبت باشد تخمک گذاری روز قبل اتفاق افتاده است بنابراین باید روزانه چند تست انجام دهید تا زمان دقیق تخمک گذاری تعیین شود.
-    بررسی ترشحات واژن و گردنه به تعیین زمان تست تخمک گذاری کمک می کند (نحوه استفاده از کیت تخمک گذاری). 

راه دوم در تعیین زمان تخمک گذاری در پریود نامنظم

1. استفاده از جدول تخمک گذاری

جدول تخمک گذاری در پریود نامنظم

-    یک جدول در روز اول پریودی تهیه کنید. جدول تخمک گذاری برای تعیین نتایج با استفاده از ترشحات واژن و دمای بدن کاربرد دارد. هرچند پریودی شما نامنظم است اما روز اول پریودی را در نظر بگیرید.
-    روز اول پریودی روز اول در نظر گرفته می شود. اگر پریودی شما نامنظم است، بنابراین هر 35-21 روز برای مدت 7-2 روز خونریزی و لکه بینی دارید.
-    هر روز پریودی را عددگذاری کنید. هر گاه پریودی جدید شروع می شود روز اول نامیده میشود.
-    پس از چند ماه تعداد روزهای پریودی را تعیین کنید (با استفاده از میانگین گرفتن).

2.    برای دمای بدن جدول تهیه کنید.

جدول دمای بدن در تخمک گذاری

جدولی تهیه کنید که دمای 97 تا 98 درجه فارنهایت را داشته باشد و در محور X درجه ها را با 1/0 فاصله افزایش و در محور Y روزها را بنویسید.

-    دمای هر روز را در جدول با استفاده از نقطه علامت گذاری کنید.
-    سپس نمودار را با استفاده از وصل کردن نقطه ها رسم کنید. 
-    یک افت و افزایش دما وجود دارد این دو روز بیشترین زمان باروری است.

3.   در جدول توضیحات مربوط به ترشحات هر روز را بنویسید.

تعیین روز تخمک گذاری

مخفف هایی برای فهمیدن راحت توضیحات استفاده کنید. مثلا d نشان دهنده خشکی که بعد از پریودی اتفاق می افتد، B نشانه پریودی، R به معنی ترشحات منظم سفید و F ترشحات بارور می باشد.
-    نتایج ترشحات را دو ماه پریودی را با هم مقایسه کنید و آیا تغییرات ترشحات به صورت متوسط ثابت بوده است یا خیر.

4.    نتایج جدول تخمک گذاری را بررسی کنید تا نتیجه ای بهتر برای زمان باروری به دست آورید.

جدول تخمک گذاری

در پریود نامنظم، پیدا کردن الگو کاری دشوار است. جدول تخمک گذاری به شما کمک می کند ببینید روندی وجود دارد یا خیر.

-    در پریود نامنظم تعیین متوسط کاری دشوار است اما می توانید به طور تقریبی زمان تخمک گذاری را تعیین کنید.

5-    با استفاده از جدول تخمک گذاری، طول پریودی را تعیین کنید.

تعیین طول پریود در تخمک گذاری

با استفاده از جدول تخمک گذاری می توانید مدت پریودی را تخمین بزنید.

-    تخمین زمان پریودی و مدت آن به شما کمک می کند خود را برای پریودی آماده کنید.

منبع: www.wikihow.com  و americanpregnancy.org

امتیاز مطلب: 80%
80


  • profileغزل دلاور1397/01/24

    یکی ازعلایمی که باعث پریودنامنظم میشه تخمدان پلی کیستینکه من خودم کمکاری تخمدان دارم فک کردم تواین دنیافقط این منم که باامپول وقرص پریودمیشم ولی وقتی وارداوماشدم فهمیدم نه خیلیاهستن ازمن بدترودردهایی ازمن بدتردارن