Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
تشخیص و درمان عدم تخمک گذاری

هنگامی که سعی در باردار شدن دارید، طبیعی است که توجه بیشتری به چرخه خود داشته باشید. اول از همه، برای بارداری، باید تخمک گذاری رخ دهد. معمولا فرض می شود پریودی نشانه تخمک گذاری طبیعی است. اما همیشه اینطور نیست.


در یک سناریوی مطلوب، سیستم تولید مثل زن هر ماه تخمک گذاری می کند. اما ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که باعث عدم تخمک گذاری در یک چرخه قاعدگی شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است هنوز تصور کنید خونریزی که تجربه کرده اید چرخه قاعدگی ماهانه شماست. اما اگر یک چرخه غیرطبیعی داشته باشید، از لحاظ فنی پریودی نیست. اگر در حال تلاش برای باردار شدن هستید، مهم است که علل چرخه غیرطبیعی (عدم تخمک گذاری) و گزینه های تشخیص و درمان را درک کنید.

یک چرخه پریود غیرطبیعی چیست؟

همانطور که از نام آن مشخص است، چرخه غیرطبیعی زمانی رخ می دهد یک تخمک گذاری انجام نشود. در طی تخمک گذاری، تخمدان یک تخمک آزاد می کند. برای یک خانم در سالهای نخستین باروری تجربه عدم تخمک گذاری غیرمعمول است. 

در یک چرخه طبیعی، تولید پروژسترون با انتشار یک تخمک تحریک می شود. این هورمون است که به بدن زن کمک می کند پریودی های منظم داشته باشد. اما در طی یک چرخه غیرطبیعی، سطح ناکافی پروژسترون می تواند منجر به خونریزی شدید شود. خانم ممکن است این خونریزی را با پریودی اشتباه بگیرد.

این نوع خونریزی نیز ممکن است ناشی از انقباض در پوشش رحم، آندومتر، باشد که دیگر نمی تواند خود را حفظ کند. این مسئله می تواند به علت کاهش استروژن نیز باشد.

پاسخ خانم دکتر ارشادی، متخصص و جراح زنان، زایمان و نازایی، در مورد عدم تخمک گذاری در یک سیکل: " در برخی از سیکلها ممکن است تخمک گذاری اتفاق نیفتد به خصوص در سیکل هایی که کمتر از ۲۵ روز ویا بیشتر از۳۵ روز هستند احتمال عدم تخمک گذاری بیشتر هم هست. چاقی ولاغری شدید، مصرف برخی داروها،ورزشهای حرفه ای ، رژیمهای غذایی سنگین ،استرس های شدید و گاهی حتی تغییر فصل و مسافرت نیز می تواند باعث  عدم تخمک گذاری شوند"

علت عدم تخمک گذاری در یک سیکل

چرخه قاعدگی بدون تخمک گذاری در دو گروه سنی متفاوت رایج تر است:

1-  دخترانی که جدیدا قاعدگی را شروع کرده اند:

در اولین سال پس از شروع پریودی که به منارک معروف است، احتمال تجربه چرخه قاعدگی بدون تخمک گذاری بیشتر است.

2- زنان نزدیک به یائسگی:

یک خانم بین 40 تا 50 سال بیشتر در معرض خطر تغییرات هورمونی قرار دارد. این مسئله ممکن است منجر به چرخه قاعدگی بدون تخمک گذاری شود. برای زنان در هر دو گروه سنی، تغییرات زیادی در بدن آنها اتفاق می افتد. تغییرات ناگهانی در سطح هورمون می تواند موجب شروع چرخه قاعدگی بدون تخمک گذاری شود. علل دیگر عبارتند از:

 •  وزن بدن که بیش از حد بالا یا خیلی کم است
 •  عادت های ورزشی شدید
 •  عادات خوردن 
 •  سطوح بالای استرس

اگر پریودی شما هر 24 تا 35 روز رخ میدهد، تخمک گذاری شما طبیعی است. در ایالات متحده، 10 تا 18 درصد از زوجین در معرض مشکل بارداری قرار دارند. عدم تخمک گذاری مزمن یک دلیل رایج برای ناباروری است.

 تشخیص عدم تخمک گذاری

تشخیص چرخه غیرطبیعی در صورت عدم پریودی یا بی نظمی در پریودی می تواند ساده باشد. اما این موارد برای همه خانم ها دیده نمی شود. برای تشخیص چرخه غیرطبیعی، پزشک موارد زیر را بررسی می کند:

 •  سطح پروژسترون شما
 •  پوشش رحم شما
 •  خون شما برای حضور آنتی بادی های خاص

پزشک همچنین ممکن است سونوگرافی انجام دهد تا نگاهی دقیق تر به رحم و تخمدانها بیندازد.

درمان عدم تخمک گذاری

یافته های این آزمایش ها به پزشک شما کمک می کند بهترین درمان را به شما توصیه کند. اگر این چرخه ها به یک تأثیر خارجی از قبیل تغذیه یا شیوه زندگی مرتبط باشند، درمان های موثر شامل تنظیم عادات غذایی و تعدیل فعالیت های بدنی می شود. تغييرات در وزن شما (به دست آوردن يا از دست دادن وزن طبق دستور پزشک) ممکن است براي تجديد تخمک گذاري مناسب باشد.

گاهی اوقات اختلالات درونی دلیل چرخه های بدون تخمک گذاری است. در این حالت، پزشک ممکن است داروهای باروری را تجویز کند. این داروها برای مبارزه با علت ناباروری زن طراحی شده اند. این داروها برای رسیدن فولیکول ها، افزایش استروژن و کمک به تخمدانها برای آزادسازی تخمک استفاده می شوند. در صورتی است که یک عارضه جدی مانند تومور کشف شود جراحی مورد استفاده قرار می گیرد.

مراحل بعدی

- اگر عدم تخمک گذاری را تجربه کردید - چرخه های بسیار نامنظم- ممکن است پزشک تغییرات سبک زندگی را توصیه کند.

- تغذیه بهتر، ورزش و کاهش استرس می تواند بسیار مفید باشد. حداقل برای چند ماه این تغییرات را رعایت کنید و دوباره بازگشت چرخه به حالت اول را مشاهده می کنید.

- اگر این تغییرات تفاوتی ایجاد نکرد با دکتر خود صحبت کنید. تأیید تشخیص عدم تخمک گذاری به این معنی است که می توانید راه حلی پیدا کنید.

آیا در حال تلاش برای باردار شدن هستید و پریودی های نامنظم را تجربه می کنید باید با پزشک خود تماس بگیرید؟

اگر سابقه پریودی های نامنظم داشته باشید و می خواهید باردار شوید، ایده خوبی است که به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات پریودی های نامنظم می تواند نشانه افزایش خطر ناباروری باشد. اگر بالای 35 سال هستید و برای شش ماه برای بارداری تلاش کرده اید  یا زیر 35 سال هستید و برای 12 ماه برای بارداری تلاش کرده اید، و هنوز باردار نشده اید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. اگر سؤال یا نگرانی دارید، می توانید با پزشک خود تماس بگیرید.

Jessica Timmons. Anovulatory Cycle: When You Don’t Release an Oocyte. www.healthline.com. December 7, 2018

دکتر فاطمه ارشادی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان، فارغ التحصیل سال 1375 پزشکی عمومی از دانشگاه تهران و رشته تخصصی جراحی زنان ونازایی از دانشگاه هرمزگان در سال ۱۳۸۳ می باشد. خدمات قابل انجام در مطب وی درمانها وجراحی های مربوط به بیماریهای زنان، انجام سونو گرافی، مراقبتهای دوران بارداری و راهنماییها و مشاوره های لازم جهت ازمایشات غربالگری جنین و انجام زایمان های طبیعی و سزارین می باشد.

امتیاز مطلب: 90% 90


 • profileمامان ارسلان کوچولو1399/02/12

  سلام

  • profileمامان ارسلان کوچولو1399/02/12

   وقت بخیر... من پریودی های نامنظم داشتم ولی چندوقتی میشه حدودا با یک هفته عقب جلو شدن پریود میشدم. دوماه هست که قرص دوفاستون مصرف میکنم دوره پریودیم ۵روزه هست و این ماه بعداز پریودیم که ۶اردیبهشت تموم شد اقدام به بارداری کردم زمان تخمک گذاریمو ۱۱ و ۱۲ اردیبهشت تخمین زدم درسته؟ و اینکه میخواستم بدونم مصرف این ماه دوفاستون مشکلی بوجود نمیاره برام؟

 • profileelham rahmani1398/07/06

  سلام .پریدی های من تا ب حال از 35روز بیشتر نشده فاصله ی بین دو پریدی . ایا میتوان گفت ک شاید تخمک گذاری نداشته باشم یا اینکه پریدی نامنظم باشه چون دوماهه اقدام کردیم ولی نتیجه دریافت نشده
  ممنون میشم اگه جواب بدید