Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
چه زمانی پزشک به شما عمل سرکلاژ( دوختن دهانه رحم در بارداری) را پیشنهاد می دهد؟

یکی از عمل های جراحی که در برخی زنان باردار انجام می شود، سرکلاژ (cerclage) یا دوختن دهانه رحم می باشد، زیرا این زنان به علت داشتن مشکلاتی در ناحیه رحم، قادر به نگه داشتن جنین خود نیستند و ممکن است با افزایش وزن جنین، دهانه رحم آنها باز شود و جنین خود را از دست بدهند. در بعضی زنان، دهانه رحم توانایی تحمل فشار ناشی از بزرگ شدن جنین و کیسه آب و جفت را ندارد و ممکن است خود به خود باز شود و زایمان زودرس انجام گیرد و یا سقط جنین اتفاق بیفتد.

سرکلاژ (دوختن دهانه رحم) چیست؟

 چرا سرکلاژ انجام می گیرد؟

آماده شدن برای سرکلاژ دهانه رحم

در طول عمل سرکلاژ چه اتفاقی می افتد؟

نکات مهم بعد از عمل سرکلاژ

آیا نشانه هایی وجود دارد که بعد از سرکلاژ نشانه مشکل باشد ؟

سوالات رایج شما درباره عمل سرکلاژ(دوختن دهانه رحم)


سرکلاژ (دوختن دهانه رحم) چیست؟

در زنانی که دچار نارسایی دهانه رحم هستند، قسمت انتهایی رحم آنها که به واژن ختم می شود، با استفاده از بخیه دوخته می شود تا با بسته شدن دهانه رحم، از تولد نوزاد نارس جلوگیری شود. هنگامی که رشد نوزاد کامل شد، حدودا در هفته 37 بارداری، این بخیه ها کشیده می شوند و معمولا تا قبل از تولد نوزاد از بین می روند. اگر پزشک متخصص زنان تشخیص دهد که دهانه رحم زن بارداری در معرض خطر بازشدن است، باید این عمل را انجام داد. معمولا اولین جنینی که به علت این مشکل سقط می شود، سن حاملگی بالاتری نسبت به جنین های بعدی دارد، یعنی در هر بار حاملگی وضع بدتر می شود.

انواع سرکلاژ چیست

 انواع سرکلاژ:

1- mcdonald stitch

 • در این نوع سرکلاژ، مادر می تواند زایمان طبیعی انجام دهد.

2-shirodkar stitch

 • در این نوع سرکلاژ ممکن است مادر بتواند زایمان طبیعی انجام دهد و در غیر این صورت باید تحت جراحی سزارین قرار بگیرد.

 3- abdominal stitch

 •  هنگامی که طول گردن رحم کوتاه باشد و یا آسیب دیده باشد، بافت کافی برای انجام عمل سرکلاژ وجود ندارد و از این روش استفاده می شود.
 • برشی در ناحیه شکم مادر ایجاد می کنند و قسمت های بالا و پایین دهانه رحم  را به هم متصل می کنند. مادرانی که با این روش تحت عمل سرکلاژ قرار می گیرند، تنها از طریق سزارین می توانند زایمان کنند.

 4-lash cerclage

 •  سرکلاژی است که قبل از باردار شدن انجام می گیرد و مادرانی که با این روش تحت عمل سرکلاژ قرار می گیرند تنها از طریق سزارین می توانند زایمان داشته باشند.

 چرا سرکلاژ انجام می گیرد؟

قبل از بارداری، دهانه رحم بسته و سخت است. در دوران بارداری، دهانه رحم به تدریج نرمال می شود، طولش کم می شود و برای آماده سازی برای زایمان گشاد می شود. اگر دهانه رحم شما ناقص یا ضعیف است، دهانه رحم به زودی باز می شود. در نتیجه، ممکن است سقط جنین یا زایمان زودرس را تجربه کنید. پزشک ممکن است در دوران بارداری، اگر موارد زیر وجود داشته باشد، سرکلاژ دهانه رحم را برای پیشگیری از زایمان زود هنگام توصیه کند:

 •  سابقه ی یک یا چند مورد از تلفات حاملگی سه ماهه دوم در ارتباط با گشادن شدن بدون درد دهانه رحم و در غیاب درد زایمان یا افتادگی جفت.
 • سرکلاژ قبلی به دلیل گشاد شدن بدون درد دهانه رحم در سه ماهه دوم بارداری
 •  پس از معاینه فیزیکی، گشاد شدن بدون درد دهانه رحم در سه ماهه دوم تشخیص داده شده است

سرکلاژ دهانه رحم برای افراد در معرض خطر زایمان زودرس(چگونه از زایمان زودرس جلوگیری کنیم؟ ) مناسب نیست. اگر موارد زیر وجود داشته باشد پزشک انجام سرکلاژ دهانه رحم را توصیه نمی کند:

 •  خونریزی واژینال
 • زایمان زودرس
 •  عفونت داخل رحمی
 • پارگی زودرس غشاء - زمانی که غشاء پر از مایع که کودک را در دوران بارداری (کیسه آمنیوتیک) احاطه کرده نشت میکند و یا قبل از هفته 37 بارداری پاره می شود
 •  بارداری چندقلو
 • غشاهای جنینی پرولاپس - بیماری که در آن کیسه آمنیوتیک از طریق باز شدن دهانه رحم نشت می کند.

حال اگر در طول حاملگی، دهانه رحم ضعیف و شل باشد، فرد در معرض سقط جنین و یا زایمان زودرس قرار می گیرد. اگر پزشک متخصص زنان، مشکلات زیر را در زن بارداری مشاهده کند، برای او عمل سرکلاژ را پیشنهاد می دهد:

- اگر فرد بی دلیل زایمان زودرس داشته باشد و یا سابقه سقط جنین در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد و یا دو سقط بی دلیل در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد.

- اگر در سونوگرافی هفته 20 تا 24 بارداری، مشاهده شود که طول گردن رحم در خانمی کوتاه است، به خصوص اگر این خانم، سابقه سقط جنین (برای سقط جنین چه باید کرد ) در سه ماهه دوم بارداری داشته باشد.

 - اگر قبل از هفته 24 بارداری، اتساع (باز شدن) دهانه رحم در خانمی دیده شود. این مورد، حالت اورژانسی برای انجام عمل سرکلاژ محسوب می شود، زیرا در غیر این صورت ممکن است به از دست دادن جنین منجر شود.

- اگر فردی دچار سقط های مکرر شود و علی رغم استفاده از راه های درمانی و دارویی تحت نظر پزشک متخصص، باز هم به سقط جنین مبتلا می شود، انجام عمل سرکلاژ قبل از آمیزش برای او توصیه می شود. اگرچه انجام این عمل قبل از آمیزش، قدرت باروری فرد را کاهش می دهد، در این خصوص متخصص مربوطه با در نظر گرفتن شرایط بیمار و سقط های مکرر او، تشخیص صحیح خود را خواهد داد.

  فواید انجام سرکلاژ

- افزایش مدت زمانی که زن باردار بتواند جنین را در رحم خود نگه دارد.

- جلوگیری از زایمان زودرس

- کاهش میزان سقط جنین

- افزایش احتمال به دنیا آمدن نوزاد سالم و کامل

آماده شدن برای سرکلاژ دهانه رحم

آماده شدن برای سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم

- قبل از سرکلاژ دهانه رحم، پزشک سونوگرافی انجام می دهد تا علائم حیاتی نوزاد را بررسی کند و هر گونه نقص مادرزادی را از بین ببرد. پزشک ممکن است یک سواب از ترشحات دهانه بردارد یا آمنیوسنتز (تست آمنیوسنتز چیست؟) انجام دهد- روشی که نمونه ای از مایع آمنیوتیک از رحم برای بررسی عفونت برداشته می شود .اگر عفونت دارید که نیاز به آنتی بیوتیک دارد، در صورت امکان قبل از انجام سرکلاژ، درمان را کامل کنید.

- در حالت ایده آل، سروکلاژ دهانه رحم بین هفته 12 تا هفته 14 بارداری انجام می شود. با این حال، سرکلاژ دهانه رحم می تواند تا 24 هفته بارداری انجام شود. سرکلاژ دهانه رحم معمولا بعد از هفته 24 بارداری اجتناب می شود، زیرا خطر پاره شدن کیسه های آمنیوتیک و زایمان زودرس وجود دارد. در برخی موارد، سرکلاژ دهانه رحم می تواند قبل از بارداری انجام شود.

- اگر پرولاپس غشاء جنین - وضعیتی که آمنیوتیک (حجم مایع آمنیوتیک|رنگ مایع آمنیوتیک|درمان کاهش مایع آمنیوتیک) از طریق باز شدن دهانه رحم پیش می آید – دیده شود، پزشک سرکلاژ دهانه رحم را توصیه می کند.

- سرکلاژ دهانه رحم معمولا به عنوان یک روش سرپایی در مرکز بیمارستان یا جراحی تحت بیهوشی عمومی یا موضعی انجام می شود. اکثر روش های سرکلاژ دهانه رحم از طریق مهبل انجام می شود. اگر سرکلاژ واژینال نامناسب و یا دشوار باشد، سرکلاژ دهانه رحم ممکن است از طریق شکم انجام شود.

در طول عمل سرکلاژ چه اتفاقی می افتد؟

- در طول سرکلاژ دهانه رحم واژینال، پزشک یک اسپکولوم را به واژن وارد می کند و دهانه رحم را با زنجیرهای حلقه ای می گیرد. او ممکن است برای راهنمایی از سونوگرافی استفاده کند. 

- برای قرار دادن سرکلاژ McDonald  ، پزشک از یک سوزن برای بخیه اطراف رحم استفاده می کند. سپس، او انتهای نخ را برای بستن دهانه رحم استفاده می کند.

- در روش Shirodkar، پزشک از پلاک های حلقه ای استفاده می کند تا دهانه رحم را به سمت آن بکشاند، در حالی که دیواره های جانبی واژن را می کشد. سپس بر روی دهانه رحم بخیه های کوچکی ایجاد می کند. پس از آن، سوزن را با نوار از طریق برش برداشته و دهانه رحم را می بندد. پزشک ممکن است بافت هایی برای تغییر محل آسیب های واژن که تحت تاثیر برش قرار دارد استفاده کند.

- در طول سرکلاژ دهانه رحم شکمی، پزشک شکافی بر روی شکم ایجاد می کند. او ممکن است رحم را بلند کند تا دسترسی بهتری به دهانه رحم داشته باشد. سپس، پزشک از یک سوزن برای قرار دادن نوار در اطراف کانال تنگ، اتصال قسمت پایین تر رحم به دهانه رحم و اتصال دهانه رحم و بستن آن استفاده می کند. سپس رحم را به جای خود بر می گرداند و برش را می بندد. این روش همچنین می تواند توسط لاپاراسکوپی انجام شود.

نکات مهم بعد از عمل سرکلاژ

- پس از سرکلاژ دهانه رحم ، پزشک سونوگرافی را انجام می دهد تا سلامت جنین را بررسی کند.

- ممکن است لکه ، گرفتگی و ادرار دردناک را به مدت چند روز تجربه کنید. استامینوفن (تیلنول، دیگران) برای درد یا ناراحتی توصیه می شود. اگر پزشک از بخیه ها برای تغییر محل قرار گیری بافت واژن، تحت تاثیر برش در دهانه رحم ، استفاده کند ممکن است پس از گذشت دو تا سه هفته، بخیه برداشته شود.

- اگر شما سابقه سركلاژ دهانه رحم داشته باشید، بعد از بهبود بيهوشي، به احتمال زياد قادر به رفتن به خانه خواهيد بود. به عنوان یک احتیاط، پزشک ممکن است توصیه کند حداقل یک هفته از داشتن رابطه جنسی اجتناب کنید و بعد از آن از کاندوم در طول رابطه جنسی استفاده کنید.

- اگر سرکلاژ دهانه رحم داشته اید زیرا دهانه رحم شما شروع به باز شدن کرده یا سونوگرافی نشان داده است که دهانه رحم شما کوتاه است، ممکن است لازم باشد در بیمارستان بمانید. به عنوان یک اقدام احتیاطی، پزشک ممکن است فعالیت بدنی و جنسی را تا هفته 34 بارداری محدود کند.

- پزشک ممکن است توصیه کند هفته ای یک بار یا دو هفته ای یک بار به او مراجعه کنید.

برداشتن سرکلاژ دهانه رحم

- سرکلاژ دهانه رحم واژینال معمولا در حدود هفته 37 بارداری یا در هنگام زایمان زودرس برداشته می شود.

- برداشتن سرکلاژ McDonald معمولا در مطب پزشک بدون بیهوشی انجام می شود در حالیکه برای سرکلاژ Shirrodkar  نیاز به عمل جراحی در بیمارستان است. پس از برداشتن سرکلاژ می توانید فعالیت های معمول خود را از سر بگیرید.

- اگر انتظار سزارین دارید و می خواهید در آینده دوباره باردار شوید بهتر است سرکلاژ  Shirodkar را انتخاب کنید. با این حال احتمال دارد سرکلاژ بر روی باروری شما تاثیر بگذارد. 

- اگر سرکلاژ شکمی داشته باشید، برای برداشتن سرکلاژ، باید یک شکاف شکمی دیگری ایجاد شود. در نتیجه،سزارین معمولا در هفته 37 تا هفته 39 بارداری توصیه می شود. کودک شما از طریق برش ایجاد شده در سرکلاژ زایمان می شود. در سزارین می توانید سرکلاژ را بردارید یا بگذارید برای بارداری بعدی بماند.

آیا نشانه هایی وجود دارد که بعد از سرکلاژ نشانه مشکل باشد ؟

اگر علائم زیر را پس از سرکلاژ تجربه کردید، با پزشک خود تماس بگیرید:

عوارض انجام سرکلاژ چیست؟

اگرچه این عمل برای برخی افراد لازم می باشد، اما همان طور که می دانید انجام هر عمل جراحی عوارضی دارد که بیمار باید از آنها مطلع باشد. عوارض احتمالی عمل سرکلاژ شامل موارد زیر می باشد :

 •  زایمان زودرس
 •  عفونت داخل رحمی
 •  پارگی زودرس کیسه آب جنین
 • پرولاپس و یا افتادگی کیسه آب جنین
 •  بارداری چند قلویی
 • سقط جنین به دلیل ناهنجاری های شدید جنینی
 • عفونت
 •  انقباضات رحم
 • خونریزی واژینال
 • پارگی دهانه رحم
 • ناتوانی دهانه رحم در کوتاه یا باز شدن
 •  تنگی گردن رحم
 •  مجرای غیر طبیعی بین مثانه و واژن (فیستول مثانه)
 •  پارگی رحم
 • تب
 • شل شدن بخیه
 •  سقط جنین

- در نظر داشته باشید اگر در سه ماهه دوم دهانه رحم گشاد شده باشد ممکن است این مشکلات را تجربه کنید حتی اگر سرکلاژ دهانه رحم نداشته باشید.

- پس از انجام سرکلاژ دهانه رحم، اگر نشت مایعات از واژن دارید یا نشانه ای از پارگی زودرس نارس در غشاها دیده می شود بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. 

- قبل از بارداری، دهانه رحم در زنان حالت سفت و محکمی دارد (علت سفت شدن شکم در بارداری چیست؟). در اواخر بارداری سفتی دهانه رحم کاهش می یابد تا شرایطی فراهم شود که دهانه رحم حین زایمان باز شود و نوزاد به دنیا بیاید.

 میزان موفقیت سرکلاژ دهانه رحم چقدر است؟

میزان موفقیت کلی سرکلاژ دهانه رحم 80٪ است.

علائم دهانه رحم نامناسب چیست؟

 • احساس فشار لگن
 • کمر درد.
 • گرفتگی شکمی خفیف
 • تغییر در ترشحات واژن
 •  خونریزی واژینال خفیف

 چه چیزی باعث ضعف دهانه رحم می شود؟

• دهانه رحم یا رحم ناقص مادرزادی. ترومای قدیمی در دهانه رحم ناشی از کورتاژ بعد از سقط جنین.

چه زمانی سرکلاژ باید برداشته شود؟

• سرکلاژ دهانه رحم ترانس واژینال معمولا در حدود هفته 37 حاملگی یا در شروع زایمان زودرس برداشته می شود. سرکلاژ McDonald  معمولا در مطب پزشک بدون بیهوشی انجام می شود، اما سرکلاژ Shirodkar  باید در بیمارستان یا مرکز جراحی برداشته شود.


سوالات رایج شما درباره عمل سرکلاژ(دوختن دهانه رحم)

سوالات رایج درباره سرکلاژ یا دوختن دهانه رحم

1- چه چیزی پس از جراحی سرکلاژ در انتظار شما است ؟

زمان لازم برای بازیابی بستگی به نوع روش سرکلاژ دارد. پزشک می تواند به شما بگوید چه چیزی در انتظار شما است. برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک ها ممکن است بعد از سرکلاژ تجویز شوند.

2- بارداری آینده چه می شود؟

اکثر زنان که در یک حاملگی نیاز به سرکلاژ دارند، در حاملگی های آینده نیز به آن نیاز خواهند داشت.

3- بخیه سرکلاژ چقدر داخل بدن باقی می ماند؟

به طور کلی، بخیه در هفته 37 بارداری حذف می شود، اما در صورت پارگی کیسه آب یا شروع انقباض نیز می توان آن را برداشت. بیشتر بخیه ها در مطب دکتر بدون هیچ مشکلی برداشته می شوند. این روش شبیه به گرفتن پاپ اسمیر (پاپ اسمیر چیست و تست پاپ اسمیر چگونه انجام میشود ) است و ممکن است سبب خونریزی خفیفی شود.

4- بعد از عمل سرکلاژ چه چیزی در انتظار من است؟

 ممکن است چند ساعت یا یک شب در بیمارستان بمانید تا انقباضات زودرس یا درد زایمان مورد نظارت باشد.  بلافاصله پس از انجام این عمل، ممکن است خونریزی خفیف و گرفتگی خفیف داشته باشید که بعد از چند روز متوقف می شود. ممکن است بعد از آن، ترشحات واژینال افزایش یافته که ممکن است برای بقیه بارداری ادامه یابد.  برای جلوگیری از آلودگی یا زایمان زودرس ممکن است دارو مصرف کنید. برنامه ریزی کنید 2-3 روز پس از انجام عمل در منزل استراحت کنید و از فعالیت فیزیکی اجتناب کنید.

5- جایگزین عمل جراحی سرکلاژ دهانه رحم چیست؟

اگر تغییرات در دهانه رحم بسیار دیر هنگام در بارداری دیده شود، یا اگر دهانه رحم در حال حاضر به طور قابل توجهی باز شده باشد، بهترین جایگزین استراحت مطلق است.

6-  بعد از دوختن دهانه رحم چه کارهایی را باید انجام دهم؟

1- اگر عمل سرکلاژ را انجام دادید، به محض مشاهده نشت مایع از واژن خود، فورا پزشک متخصص زنان مراجعه کنید، زیرا ممکن است علامتی از پارگی زودرس کیسه آب جنین باشد. پارگی پارگی این کیسه قبل از هفته 37 بارداری، بسیار خطرناک می باشد.

2- گاهی با وجود دوختن دهانه رحم مادر، پزشک مجبور می شود در موارد اضطراری مادر را سزارین کند. لذا به زنانی که این عمل را انجام می دهند، توصیه اکید می شود که فعالیت های شدید خود را در طی روز کاهش دهند تا انقباضات رحمی و مشکلات بعدی برایشان ایجاد نشود. نقش استراحت در این زمینه آنقدر مهم است که حتی برای زنانی که با مشکل نارسایی دهانه رحم روبرو هستند و نمی توانند عمل سرکلاژ را انجام دهند، استراحت زیاد به آنها توصیه می شود.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منابع: www.mayoclinic.org و americanpregnancy.org

امتیاز مطلب: 93%
93