Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
از کجا بفهمیم کیسه آب سوراخ شده است؟

مایع آمنیوتیک چیست؟

مایع آمنیوتیک یک مایع زرد رنگ گرم و روشن است که کیسه آمنیوتیک را پر می کند که در آن جنین در طول حاملگی شناور می شود. کیسه آمنیوتیک دو پوشش دارد - کوریون و آمونیوم. کیسه آمنیوتیک دو هفته پس از حاملگی مایع آمنیوتیک را تولید می کند. مایع آمنیوتیک دمای مناسب را برای جنین فراهم می کند. کیسه آمنیوتیک به عنوان یک جذب کننده شوک عمل می کند و با اطمینان از جنین محافظت می کند.

مایع آمونیاک از چه چیزی تشکیل شده است؟

در ابتدای مرحله، مایع آمنیوتیک از آب و الکترولیت تشکیل می شود. با گذشت چند هفته، هورمون ها، چربی ها، مواد مغذی و ادرار جنین تشکیل می شود. مطالعات اخیر نشان می دهد این ترکیب همچنین دارای مقدار قابل توجهی سلول های بنیادی است (حجم مایع آمنیوتیک|رنگ مایع آمنیوتیک|درمان کاهش مایع آمنیوتیک).

علت سوراخ شدن کیسه آب چیست؟

پارگی که در کیسه آمنیوتیک اتفاق می افتد، علت اصلی نشت مایعات آمنیوتیک است. این پارگی می تواند جزئی باشد، در نتیجه نشت آهسته رخ می دهد. در صورتی که پارگی بزرگ باشد نشت باعث خروج مایع زیادی می شود. دلایل اصلی ناشی از نشت مایع آمنیوتیک عبارتند از:

علت سوراخ شدن کیسه آب

 •  سطح پایین مایع آمنیوتیک
 •  آسیب به کیسه آمنیوتیک 
 • عادات شیوه زندگی ضعیف
 •  عفونت رحم یا کانال تولد
 •  سابقه قبلی پارگی کیسه آمنیوتیک

سطح نرمال مایع آمنیوتیک چه مقدار است؟

با پیشرفت بارداری، سطح مایع آمنیوتیک تا هفته 36 بارداری افزایش می یابد. در هفته 36 بارداری، مایع آمنیوتیک در بالاترین سطح خود می باشد. سطوح نرمال مایعات آمنیوتیک در دوران بارداری به صورت زیر می باشد:

 •  60 میلی لیتر در هفته 12 بارداری
 •  175 میلی لیتر در هفته 16 بارداری 
 •  400 تا 1200 میلی لیتر بین هفته 34 تا 38 بارداری

چه ترشحات دیگری در طول بارداری دیده می شود؟

در سه ماهه آخر بارداری، فشاری که جنین به بدن شما وارد می کند افزایش می یابد. این فشار به طور طبیعی موجب افزایش ترشحات دهانه رحم می شود. به غیر از نشت مایع آمنیوتیک، ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید :

1-  نشت ادرار:

نشت ادرار به دلیل فشار زیادی که در اثر بزرگ شدن رحم بر مثانه وارد می شود اتفاق می افتد.

2- افزایش ترشحات واژن:

هنگامی که به سه ماهه سوم می رسید، در بخش دهانه رحم مخاط بیشتری ایجاد می شود و منجر به افزایش ترشحات واژن می شود. با پیشرفت بارداری، این ترشحات طبیعی می شوند.

چند راهنمایی وجود دارد که به شما کمک می کند تا نشت مایعات آمنیوتیک را تشخیص دهید:

مایع آمنیوتیک

 ترشحات مثانه بعد از خالی کردن مثانه نشانه نشت مایع آمنیوتیک است. پس از تخلیه مثانه، یک پد قرار دهید. پس از نیم ساعت پد را بررسی کنید. اگر مایع روی پد رنگ زرد داشته باشد، احتمالا ادرار است. اگر مایع بی رنگ و بی بو است، نشت مایعات آمنیوتیک رخ داده است.

 یک پد جدید قرار دهید و عضله کف لگن را سفت کنید تا مانع از نشت ادرار شوید. اگر مایعی روی پد وجود نداشته باشد، احتمالا نشت ادرار را تجربه کرده اید. در غیر این صورت، اگر هنوز مایعی روی پد وجود دارد، نشت مایعات آمنیوتیک رخ داده است. 

 آزمایش نترازین همچنین می تواند نشت مایعات آمنیوتیک را تایید کند، این آزمون با ویژگی قلیایی مایع همراه است. همانطور که مایع آمنیوتیک قلیایی است، نتیجه مثبت نشان دهنده نشت مایع آمنیوتیک و پارگی غشاء است.

چگونه نشت مایع آمنیوتیک بر جنین تاثیر می گذارد؟

نشت مایع آمنیوتیک در هر زمان در دوران بارداری می تواند مشکلاتی برای شما و جنین ایجاد کند. عوارضی مانند نقص مادرزادی، سقط جنین، زایمان زودرس یا تولد نوزاد مرده در صورت نشت بیش از حد مایعات آمنیوتیک در سه ماهه اول یا دوم رخ می دهد. در سه ماهه سوم، نشت مایع آمنیوتیک می تواند باعث زایمان سخت، رشد آهسته یا تامین اکسیژن کمتر برای جنین شود که باعث زایمان سزارین می شود. اگر نشت مایعات غیرطبیعی است با پزشک خود تماس بگیرید.

چه گزینه های درمانی برای سوراخی کیسه آب وجود دارد؟

بهتر است در خصوص نشت مایع آمنیوتیک با پزشک خود صحبت کنید. اگر تاریخ زایمان شما نزدیک باشد، پزشک از شما می خواهد برای انجام زایمان به بیمارستان مراجعه کنید. اگر نزدیک زمان زایمان نیستید و نشت آهسته است، بنابراین پارگی در کیسه آمنیوتیک جزئی است و خود به خود ترمیم می شود. در این مورد، مادر به شدت تحت نظارت قرار خواهد گرفت. در مورد پارگی زودرس غشا، درمان بسته به علت در دسترس است. چیزهایی که باید در هنگام نشت مایع آمنیوتیک توجه کنید. در صورتی که نشت مایع آمنیوتیک را تجربه می کنید، باید به موارد زیر توجه کنید:

 •  باید در اسرع وقت به پزشک اطلاع دهید
 •  زمان شروع نشت مایع آمنیوتیک را یادداشت کنید
 •  مقدار تقریبی نشت را تا زمانی که به دکتر برسید، بررسی کنید. او ممکن است برای تصمیم گیری بیشتر به این اطلاعات نیاز داشته باشد.
 •  هرگز چیزی، از جمله انگشت را وارد واژن نکنید زیرا احتمال ابتلا به عفونت را افزایش می دهد.

تهیه و تنظیم : گروه سلامت اوما

منبع: www.beingtheparent.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileسحر تیر ۹۹1398/08/08

  من اعتبار اوما بانو رو خریدم اما دسترسی ها برام فعال نشد باید چیکار کنم