Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
پرسش (1396/04/21):

زایمان طبیعی-زایمان طبیعی بهتره یا سزارین؟

باسلام و خسته نباشید. من در ماه ۵ بارداری هستم خیلی از زایمان طبیعی میترسم دکتر های اصفهان هم اجازه ی سزارین بی دلیل نمیدن.از پارگی مقعدش تا درد زایمانش میترسم و از الان استرس دارم میگن بی حسی اپیدورال میشه استفاده کرد ایا تزریقش درد داره؟؟و وقتی زایمان بدون اپیدورال میکنی و واژن را پاره میکنن بخاطر درد شدید بی حسی میزنن یا نه؟؟ایا جای بخیه ها وسط پا اجازه راه رفتن میده؟؟و دیگه اینکه دوست ندارم کله ی بچم تخمرغی بشه حتی با اینکه میدونم خوب میشه اما چند درصد این اتفاق براشون می افته؟؟تروخدا راهنماییم کنین.شنیدم میگن بعد از زایمان از واژن باد صدادار خارج میشه موقع نشستن و نزدیکی هم دیگه مثل قبل برای همسر مطلوب نیست.با این اوصاف واقعا سزارین بهتر نیست؟؟؟؟

من پرده ارتجاعی دارم و هربار با نزدیکی درد میکشم پس امکان داره از کسانی که پرده ی معمولی دارن درد بیشتری را باید تحمل کنم؟؟
با سلام و خسته نباشین خانم دکتر ببخشید میشه جواب بدید
سلام غزال جان
در بی حسی اپیدرال ابتدا محل مورد نظر را بی حس موضعی می کنند سپس یک سوند پلاستیکی ظریف را وارد کمر کرده و دارو را وارد سوند می کنند و بدین ترتیب اعصاب فسمت لگن بی حس میشود. شما هشیار هستید اما دردی را حس نمیکنید. زایمان طبیعی بدون بی حسی قطعا با درد همراه خواهد بود. بخیه های قسمت پرینه در زایمان طبیعی درد چندانی نداره و سطحس است و با مسکن آروم میشه. تا چند روز بهتره روی بخیه ها نشینید اما راه رفتن مشکلی ایجاد نمیکنه و می تونید راه بروید. اما گاهی نه همیشه عبور بچه از کانال زایمان باعث بیضی و یا گرد شدن سر نوزاد میشه اما جای نگرانی نداره تا چند روز بعد یا یکی دوهفته بعد به شکل اولیه برمیگرده، اما یکی از دلایل خروج باد از واژن مربوط به ضعف عضلات لگن است که این ضعف عضلانی به فاکتورهای مختلفی مثل ژنتیک، چاقی، بی تحرکی و ... ربط داره. بعد از زایمان باید ورزش کگل را انجام دهید تا عضلات مانند سابق شود. اینکه زایمان سزارین باشد یا طبیعی در درجه اول با نظر پزشک است، اینکه شما شرایط کدوم زایمان را دارید پزشک تشخیص میده. اما در کل اگر شرایط شما برای زایمان طبیعی مهیا است، زایمان طبیعی به سزارین ارجحیت دارد.

سوالات مشابه