Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
یافتن کالری و ریزمغذی های غذاها

هلو میوه ای تابستانه و آبدار که بومی چین و جنوب آسیا می باشد. نام لاتین آنها Prunus persica است و هلو محصولی از درختان برگدار است که در مناطق معتدل جهان رشد می کند. هلو متعلق به خانواده Rosaceae است که شامل میوه هایی مانند آلو و گیلاس است.

چین بزرگترین تولید کننده هلو است و به عنوان یک نماد چینی طول عمر و جاودانگی مورد احترام قرار گرفته است. سایر تولیدکننده های بزرگ هلو عبارتند از ایتالیا، اسپانیا، ایالات متحده و یونان. در واقع، گرجستان نیز به خاطر تولید بالاترین کیفیت هلو با توجه به طعم، بافت و محتوای تغذیه ای به عنوان "کشور هلو" شناخته شده است. هلو در اندازه های مختلف در دسترس است و رنگ آن از زرد تا قرمز بسته به کشور مبدا است.

بر خلاف شلیل که دارای سطح بیرونی صاف است، هلو دارای پوست کرکی، سفت و محکم است. آنها یک عطر ظریف و یک پالس آبدار و زرد رنگ دارند. 

ارزش غذایی هلو

ارزش غذایی هلو 

هلو محدوده وسیعی از مواد مغذی که برای عملکرد سالم بدن ضروری است را در خود دارد. هلو منبع غنی از ویتامین A، بتا کاروتن و ویتامین C  (اسید اسکوربیک) است. همچنین منبع خوبی از ویتامین E  (آلفا توکوفرول)، ویتامین K  (فیلهویونون)، ویتامین B1 (تیامین)، ویتامین B2 (ریبوفلاوین)، ویتامین B3 (نیاسین)، ویتامین B6، فولات و پانوتنیک اسید است. هلو منبع غنی از مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم، منیزیم، آهن، منگنز، فسفر، روی و مس می باشد. هلو دارای کالری کم، بدون چربی اشباع شده یا کلسترول می باشد و منبع خوبی از فیبرهای رژیمی نیز است.

کالری هلو


کالری هلو در حالت خام 39 کیلو کالری و در حالت خشک شده، سولفوره، خورشتی 133 کیلو کالری در 100 گرم می باشد.

گروه های غذایی هلو

هلو از درشت مغذی ها و ریز مغذی هایی مطابق با جداول زیر تشکیل شده است که ارزش غذایی آن را می سازند
جدول ارزش غذایی هلو خام
تشکیل دهنده اصلیمقدار در100 گرم
انرژی (کالری)39 کیلوکالری
کربوهیدرات9.54 گرم
پروتئین0.91 گرم
چربی0.25 گرم
آب88.87 گرم
فیبر1.50 گرم
قند8.39 گرم
کلسترول0.00 میلی گرم
ویتامین های هلو خام
نام ویتامینمقدار در 100 گرم
ویتامین A16.00 میکروگرم
ویتامین D0.00 میکروگرم
ویتامین E0.73 میلی گرم
ویتامین K2.60 میکروگرم
ویتامین C6.60 میلی گرم
تیامین (B1)0.02 میلی گرم
ریبوفلاوین (B2)0.03 میلی گرم
نیاسین (B3)0.81 میلی گرم
کولین (B4)6.10میلی گرم
پانتوتنیک اسید (B5)0.15 میلی گرم
ویتامین B60.03 میلی گرم
فولات (B9)4.00میکروگرم
ویتامین B120.00 میلی گرم
مواد معدنی هلو خام
نام ماده معدنیمقدار در 100 گرم
کلسیم6.00 میلی گرم
آهن0.25 میلی گرم
منیزیم9.00 میلی گرم
فسفر20.00 میلی گرم
پتاسیم190.00 میلی گرم
سدیم0.00 میلی گرم
روی0.17 میلی گرم
مس0.07 میلی گرم
منگنز0.06 میلی گرم
سلنیم0.10 میکروگرم

جدول ارزش غذایی هلو خشک شده، سولفوره، خورشتی
تشکیل دهنده اصلیمقدار در100 گرم
انرژی (کالری)133 کیلوکالری
کربوهیدرات34.14 گرم
پروتئین2.01 گرم
چربی0.42 گرم
آب62.04 گرم
فیبر0.00 گرم
قند0.00 گرم
کلسترول0.00 میلی گرم
ویتامین های هلو خشک شده، سولفوره، خورشتی
نام ویتامینمقدار در 100 گرم
ویتامین A20.00 میکروگرم
ویتامین D0.00 میکروگرم
ویتامین E0.00 میلی گرم
ویتامین K0.00 میکروگرم
ویتامین C6.80 میلی گرم
تیامین (B1)0.01 میلی گرم
ریبوفلاوین (B2)0.06 میلی گرم
نیاسین (B3)2.03 میلی گرم
کولین (B4)0.00میلی گرم
پانتوتنیک اسید (B5)0.36 میلی گرم
ویتامین B60.05 میلی گرم
فولات (B9)3.00میکروگرم
ویتامین B120.00 میلی گرم
مواد معدنی هلو خشک شده، سولفوره، خورشتی
نام ماده معدنیمقدار در 100 گرم
کلسیم16.00 میلی گرم
آهن2.26 میلی گرم
منیزیم23.00 میلی گرم
فسفر66.00 میلی گرم
پتاسیم554.00 میلی گرم
سدیم4.00 میلی گرم
روی0.32 میلی گرم
مس0.20 میلی گرم
منگنز0.17 میلی گرم
سلنیم0.00 میکروگرم

 خواص هلو

1- جلوگیری از سرطان

هلو به عنوان یک منبع عالی از آنتی اکسیدان قوی ویتامین C می تواند به مبارزه با تشکیل رادیکال های آزاد که علت ایجاد سرطان هستند، بپردازد.  مصرف فیبر بالا از تمام میوه ها و سبزیجات با کاهش خطر ابتلا به سرطان کولون رکتال همراه است.

2- پوست

آنتی اکسیدان ویتامین C، هنگامی که به شکل طبیعی خود یا موضعی مصرف می شود، می تواند چروک ها را کاهش دهد، بافت پوست را بهبود بخشید و به مبارزه با آسیب های پوستی ناشی از خورشید و آلودگی کمک کند. ویتامین C همچنین نقش مهمی در تشکیل کلاژن و سیستم پشتیبانی پوست شما دارد.

3- دیابت

مطالعه دیگری از تگزاس A & M نشان داد که هلو و عصاره های آن در از بین بردن سلول های سرطان سینه موثر بوده و سلول های طبیعی سالم در این روند آسیب نمی بینند.

مطالعات نشان داده اند افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که از رژیم های دارای فیبر بالا استفاده می کنند سطح گلوکز خون پایین تری دارند و افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نیز با مصرف رژیم های با فیبر بالا سطح قند خون، چربی و میزان انسولین پایین تری دارند. یک هلو متوسط حدود 2 گرم فیبر را فراهم می کند.

دستورالعمل های تغذیه ای برای آمریکایی ها 25-21 گرم هلو در روز برای زنان و 30-38 گرم هلو در روز برای مردان توصیه می کنند.

علائم و درمان دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 چگونه است

4- سلامت قلب

فیبر، پتاسیم، ویتامین C و محتوای کولین در هلو از سلامت قلب حمایت می کند. طبق نظر دکتر مارک هوستون، استاد پزشکی بالینی در دانشکده پزشکی ودانشب، افزایش مصرف پتاسیم همراه با کاهش مصرف سدیم، مهمترین تغییرات تغذیه ای است که فرد برای کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی ایجاد می کند. 

در یک مطالعه، کسانی که 4069 میلی گرم پتاسیم در روز مصرف کردند، در مقایسه با افرادی که پتاسیم کمتری مصرف کردند 49٪ کمتر در معرض بیماری های قلبی ایسکمی قرار گرفتند. 

5- سلامت چشم

مصرف بیش از حد میوه ها (3 وعده بیشتر در روز) نشان دهنده کاهش خطر و پیشرفت دژنراسیون ماکولار مربوط به سن است. مهم است که توجه داشته باشید که مزایای استفاده از انواع میوه ها و سبزیجات، از جمله هلو، بی نهایت است. به دلیل افزایش مصرف مواد غذایی، خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با شیوه زندگی (مانند چاقی، دیابت و بیماری های قلبی) کاهش می یابد. مصرف بالای میوه و سبزی نیز با رنگ پوست و مو، افزایش انرژی، وزن کمتر و خطر مرگ و میر همراه است.

6- درمان چاقی

هلو حاوی مواد زیستی فعال است که اثرات مفید در مبارزه با اختلالات مرتبط با چاقی نشان داده است (8 رژیم لاغری سریع و موثر). یک مطالعه تحقیقی پیشنهاد کرده است که حضور ترکیبات فنلی در هلو دارای خواص ضدالتهابی و ضد چاقی است که به مبارزه با سندرم های متابولیک کمک می کند که می تواند منجر به نگرانی های جدی سلامتی شود.

7- افزایش ایمنی

هلو غنی از اسید آسکوربیک و روی است که به عملکرد طبیعی بدن کمک می کند و به حفظ سیستم ایمنی سالم کمک می کند. روی و ویتامین C در درمان عفونت ها و کاهش بیماری هایی نظیر سرماخوردگی، مالاریا، پنومونی و اسهال موثر است. کمبود این اجزا می تواند منجر به انفجار اکسیداتیو و اختلال در فعالیت سلولی شود.

8- سطح کلسترول را کاهش می دهد

تحقیقات نشان داده است که ترکیبات فنلی موجود در پوست و پالپ هلو در حفظ سطح پایین LDL یا کلسترول بد و تحریک HDL یا کلسترول خوب کمک می کنند. این کمک به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مربوط به قلب و حفظ سلامت قلب و عروق مرتبط است.

9- خواص ضد پیری

هلو منبع روی است که خواص ضد پیری دارد. مصرف غذاهای غنی از روی مانند هلو باعث تولید آنتی بادی ها می شود و از آسیب سلولی ناشی از رادیکال های آزاد جلوگیری می کند. همچنین با افزایش سطح هورمون تولید مثل تستوسترون در بدن، روند تغذیه ارگانهای تولید مثل مردان را تحت تاثیر قرار می دهد.

10- استخوان ها و دندان ها را سالم نگه می دارد

هلو حاوی فسفر است که همراه با کلسیم، در تقویت استخوان ها و دندان و حفظ و ترمیم بافت های بدن کمک می کند. همچنین در پیشگیری از بیماری های مختلف استخوانی که می تواند منجر به پوکی استخوان شود موثر است. مصرف غذاهای غنی از فسفر مانند هلو باعث تسهیل مجدد کانی سازی استخوان ها و حفظ استحکام آنها می شود. علاوه بر کلسیم، ویتامین C در هلو نقش مهمی در تقویت استخوان ها و لثه ها دارد که به حفظ دندان ها کمک می کند.

11- سم زدایی بدن 

هلو برای پاکسازی و سم زدایی بدن مفید است و به سم زدایی سموم مضر از کبد و کلیه کمک می کند. یک مطالعه تحقیقی ثابت کرده است که عصاره های هلو دارای عناصر محافظت کننده هپاتو هستند و در درمان بیماری سمیت هپاتو ناشی از درمان طولانی مدت برای بیماری های مختلف مانند میگرن، سل و دیابت، ارزشمند هستند. 

12- درمان استاز خون

هسته داخلی هلو در درمان استاز خون که در آن خون غیر فعال می شود مفید می باشد. استاز خون ممکن است به خاطر کمبود طولانی مدت خون ایجاد شود و ممکن است باعث خشکی شود. این مشکل می تواند به دلیل زایمان، آسیب های شکمی یا جراحی رخ دهد.

13- بهبود سلامت سلولی

هلو حاوی آهن است که برای تشکیل هموگلوبین در گلبول های قرمز حیاتی است. مصرف مواد غذایی مانند هلو در تمام مراحل زندگی، از جمله دوران کودکی، نوجوانی، بزرگسالی و مراحلی مانند قاعدگی و حاملگی مهم است.

14- جلوگیری از اختلالات مغزی

مطالعات ثابت کرده اند که عصاره های هلو تاثیرات مثبتی بر سیستم کولینرژیک مرکزی دارند. سیستم کولینرژیک یک سیستم انتقال دهنده عصبی است که به عنوان حافظه و عملکرد یادگیری عمل می کند. اجزای موجود در هلو مانع از دژنراسیون سیستم کولینرژیک می شود و بنابراین از اختلالات مختلف مانند بیماری آلزایمر جلوگیری می کند.

15. جلوگیری از ریزش مو:

با وجود مقدار زیادی مواد مغذی، ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها در هلو، این میوه موهای شما را سالم و ابریشمی می کند (برای جلوگیری از ریزش مو چه باید کرد؟). اثرات مثبت آن روی پوست شما شامل حفاظت در برابر ریزش مو است.

16. پاک کننده پوست:

این میوه اغلب در ماسک های مو برای درمان مشکلات پوستی استفاده می شود. پوست کثیف می تواند منجر به ریزش مو شود. استفاده موضعی از هلو در فرم ماسک مو به پاکسازی پوست می پردازد و باعث می شود موهای شما نرم و براق شود.

هلو مفید در بارداری

هلو در طول بارداری با توجه به وجود طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است. ویتامین C در رشد سالم استخوان، دندان، پوست، ماهیچه ها و رگ های خونی کودک تاثیر می گذارد. همچنین در جذب آهن کمک می کند که در حین بارداری بسیار حیاتی است (خوردن هلو در دوران بارداری). فولات در هلو در جلوگیری از نقص لوله عصبی مانند اسپینا بیفیدا کمک می کند. پتاسیم، در هلو، در جلوگیری از گرفتگی عضلات و خستگی عمومی، که در دوران بارداری رایج است، کمک می کند. حضور فیبرها در هضم سالم و کاهش شرایطی مانند یبوست موثر است.

نکات رژیمی درباره هلو

تابستان بهترین زمان برای خرید هلو است، زیرا در این فصل هلو در اوج خود می باشد و دارای بهترین عطر و طعم، طراوت و ارزش غذایی است. برای رسیدن هلو، آن را در یک کیسه کاغذی یا نزدیک پنجره قرار دهید که مقدار زیادی آفتاب بخورد.

 • هنگام خرید هلوی کنسرو شده، از شربت های کنسرو شده اجتناب کنید و شربت های بدون قند مصرف کنید.

انتخاب و نگهداری هلو

 • هلو در تمام فصول در دسترس می باشد؛ با این حال، فصل میوه تازه از ماه می تا ماه اکتبر است. از میوه هایی که خیلی نرم هستند یا کبود هستند اجتناب کنید. 
 • میوه های رسیده را می توان در دمای اتاق نگهداری کرد. با استفاده از اتیلن، فرایند رسیدن میوه انجام می شود. میوه را می توان داخل کیسه کاغذی نگهداری کرد.
 • میوه های رسیده را می توان در یخچال نگهداری کرد.

موارد استفاده از هلو

 •  وعده غذایی: سالاد تابستانی را با مخلوط اسفناج و هلو تهیه کنید و آجیل خشک شده، هلو تازه، موتزارلا تازه و مرغ کبابی، ماهی قزل آلا و توفو را به آن اضافه کنید.
 • مصرف آسان: هلو یک میان وعده سریع و آسان است که نیاز به هیچ آماده سازی ندارد.
 • مصرف هلو با صبحانه: هلو را به صبحانه خود اضافه کنید. هلو را به بلغور جو دوسر و غلات و پنکیک، وفل و نان فرانسوی اضافه کنید.
 • مصرف تازه: هلو را به شیشه لیموناد، چای سرد و یا آب بیفزایید.
 • شیرین به عنوان کیک: هلو را با عسل و دارچین به صورت دسری سالم بپزید.
 • شربت: چند برش از هلو یخ زده را به شربت اضافه کنید. آب آناناس، نصف موز یخ زده و ماست یونانی نیز به آن اضافه کنید.
   

تهیه و تتظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.healthbeckon.com  و www.organicfacts.net

تمامی اطلاعات مربوط به ریز مغذی های غذایی هلو کاملا معتبر بوده و از سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) استخراج شده است.

فهرست گروه های غذایی