Ooma
29 علت لکه بینی قبل از پریود

هرچرخه قاعدگی از روز اول شروع پریودی تا روز اول پریود بعدی محاسبه می شود. این چرخه از 21 روز الی 45 روز متغیر است اما نرمال ترین حالت و میانگین آن 28 الی 31 روزه است. در دختران جوان معمولا چرخه قاعدگی طولانی تر و در زنان بالای 40 سال کوتاه تر است. لکه بینی قبل از پریود و بعد از اتمام آن مسئله ای است که بسیاری از خانم ها با آن مواجه هستند و بعضا نگران می شوند که مسئله ای وجود نداشته باشد!

در این مقاله می خواهیم برایتان لکه بینی، اقدامات لازم در هنگام لکه بینی و 29 علت لکه بینی قبل از پریود را به طور کامل توضیح دهیم. با ما تا پایان مطلب همراه باشید.

لکه بینی چیست؟

لکه بینی خونریزی واژینال قبل از شروع پریودی یا بعد از اتمام آن است. این لکه ها ممکن است صورتی یا قهوه ای رنگ باشند. می توانند بصورت نقطه ای و شبیه به خون قاعدگی نیز باشند. دلایل طبیعی و غیر طبیعی بسیاری برای این اتفاق وجود دارد و به همین دلیل گاهی اوقات تشخیص علت اصلی آن کمی سخت است. برای بررسی بهتر خونریزی می توانید از تامپون استفاده کنید. معاینه پزشکی نیز در این زمان می تواند به شما کمک کند. این معاینات در دوره خونریزی نیز انجام می شود. 

خانم دکتر لیلا زنبق، جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در مورد لکه بینی قبل از پریود، اظهار کرد: " توصیه می شود در هر نوع خونریزی غیر طبیعی رحم ابتدا تست حاملگی چک شود حتی اگر از روش های جلوگیری از حاملگی استفاده می کنید".

نحوه تشخیص لکه بینی غیر طبیعی رحم

برای تشخیص دلیل اصلی لکه بینی، پزشک آزمایش و سونوگرافی تجویز می کند. این آزمایشات و بررسی ها عبارتند از:

تفاوت بین لکه بینی و خونریزی

لکه بینی خونریزی واژینالی است که بین دوره ماهانه اتفاق می افتد. لکه بینی زمانی رخ می دهد که تنها چند قطره خون آن هم به رنگ صورتی یا قهوه ای در لباس زیر مشاهده می کنید. اما خونریزی، شکل سنگین تری از جریان خون است و کاملا قرمز رنگ و یا سیاه است. لکه بینی یک یا دو روز قبل از پریود طبیعی است و جای نگرانی ندارد، اما بیشتر از این زمان باید بررسی شود و علتش مشخص شود. لکه بینی ممکن است وسط سیکل قاعدگی، بلافاصله بعد از اتمام خونریزی و یا اواخر سیکل قاعدگی رخ دهد. 

29 دلیل لکه بینی قبل از پریود

لکه بینی قبل از پریود، برای خانم ها ناخوشایند است. در اینجا 29 دلیل برای لکه بینی قبل از پریود را برایتان توضیح می دهیم:

لکه بینی قبل از پریود با علل کم خطر

1. اولین دوره پریود

برای بسیاری از دختران، در چند سال ممکنه پریود های دردناک، لکه بینی و چرخه های نامنظم قاعدگی را تجربه کنند. این مسئله طبیعی است و معمولا فقط یک عامل هورمونی باعث ریزش نامناسب رحم در اواسط سیکل  می شود، بنابراین نباید در مورد آن نگران باشید.

2. استفاده از روش های جلوگیری از بارداری

- میلیون ها زن از روش های کنترل بارداری استفاده می کنند. هنگامی که قرص های ضد بارداری را شروع می کنید، متوقف می کنید و یا تغییر می دهید، لکه بینی یک عارضه رایج و عادی است. در این حالت افزایش استروژن به حفظ رحم در محل کمک می کند. تغییر یا تجمع هورمون استروژن در بدن شما می تواند منجر به لکه بینی بین پریودی ها شود. این نوع لکه بینی طولانی تر از 1-3 ماه است زیرا بدن شما تلاش می کند تا با سطوح جدید استروژن سازگار شود.

- لکه بینی از عوارض شایع قرص های ضد بارداری است. در روش های جلوگیری از بارداری مانند قرص ها، آمپول های سه ماه و دستگاه های داخل رحمی از هورمون پروژسترون استفاده میشود که این هورمون میتواند باعث لکه بینی شود.

- هنگامی که شروع به مصرف قرص های ضد بارداری هورمونی می کنید، معمولا دو هفته پس از آخرین دوره لکه بینی را تجربه می کنید. پریودی شما به طور معمول در عرض شش ماه به روال معمول باز می گردد. 

- لکه بینی همچنین می تواند با ای یو دی رخ دهد. این دستگاه برای جلوگیری از حاملگی داخل رحم قرار داده می شود. هورمون های IUD به آرامی آزاد می شوند، که چرخه قاعدگی و توانایی های تولید مثل را کنترل می کند. با این حال، در سه تا شش ماه اول، لکه بینی ناشی از IUD بسیار شایع است؛ حتی اگر پزشک از ای یو دی هورمونی یا مسی استفاده کرده باشد. این دستگاه به عنوان یک جسم خارجی در رحم عمل می کند و ممکن است باعث لکه بینی یا خونریزی شدید شود. لکه بینی در طول زمان کاهش می یابد و داشتن عوارض جانبی کاملا طبیعی است.

نکات مهم:

 • اگر از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنید، ممکن است بین دو یا سه دوره اول لکه بینی را تجربه کنید.
 • هنگامی که از روش های پیشگیری از بارداری استفاده می کنید، ممکن است در صورت فراموشی قرص، لکه بینی را تجربه کنید.
 • قرص های هورمونی برای درمان علائم یائسگی نیز ممکن است منجر به لکه بینی شود.

3. مصرف قرص اورژانسی

قرص اورژانسی که افراد پس از داشتن رابطه های پرخطر مصرف می کنند می تواند سبب لکه بینی شود. هورمون های موجود در دارو می تواند باعث کاهش خونریزی زنان در قاعدگی شود که این نوع لکه بینی کاملا طبیعی است.

4. شما لکه بینی لانه گزینی دارید:

برخی اوقات لکه بینی در ابتدای حاملگی طبیعی است. اگر لکه بینی داشته باشید، اما به مدت چند هفته پریود نشوید، احتمالا به دلیل لکه بینی لانه گزینی است. لکه بینی لانه گزینی یا خونریزی لانه گزینی، زمانی است که یک تخمک لقاح یافته خود را در دیواره داخلی رحم قرار می دهد. هنگامی که جنین در رحم کاشته می شود، عروق خونی کوچک پاره شده و باعث می شود مادر باردار، ترشحات صورتی یا قهوه ای رنگ ببیند.

روش هایی نیز برای چگونگی تشخیص خونریزی لانه گزینی وجود دارد. لکه بینی لانه گزینی معمولا قبل از دوره بعدی و پنج تا ده روز پس از باروری رخ می دهد. تقریبا 1/3 زنانی که لکه بینی لانه گزینی را تجربه کرده اند ادعا کردند این نوع لکه بینی متفاوت از لکه بینی قاعدگی است.

دلیل این امر شامل رنگ های مختلف در لکه بینی مانند خون تیره تر از خون پریودی، ترشح بافت مانند بیشتر و درد  و گرفتگی در یک زمان می باشد. خطر این نوع لکه بینی کم است، اما اگر سونوگرافی تایید کند که حامله هستید، باید با پزشک خود تماس بگیرید. لکه بینی می تواند نشانه حاملگی خارج از رحم نیز باشد که جنین خارج از رحم رشد می کند. به همین دلیل باید بررسی شود، زیرا زمانی که حاملگی خارج از رحم بدون مراقبت باقی می ماند می تواند برای مادر خطرناک باشد.

 

علت های شایع لکه بینی قبل از پریود

5. لکه بینی تخمک گذاری دارید!

لکه بینی تخمک گذاری در برخی افراد دیده میشود و نگران کننده نیست. زنان می توانند یک یا دو روز قبل از تخمک گذاری لکه بینی داشته باشند. هنگامی که تخمک گذاری می کنید، لکه بینی خفیف امری طبیعی است. چند دلیل بالقوه برای تشخیص لکه بینی تخمک گذاری وجود دارد. به عنوان مثال، این لکه بینی می تواند ناشی از ظهور فولیکول های تخمدان باشد. هنگامی که یک فولیکول بالغ شده و منفجر می شود، می تواند موجب لکه بینی خفیف شود. افزایش سطح استروژن در طی تخمک گذاری ممکن است منجر به لکه بینی یا خونریزی شود. 

6. دوران قبل از یائسگی

هنگامی که به یائسگی نزدیک می شوید ممکن است لکه های صورتی یا قهوه ای پیش از پریودی مشاهده کنید. در طول این مرحله، دوره های شما نامنظم تر، گاهی سنگین تر و گاهی همراه با لکه بینی است. تخمک گذاری در وسط چرخه رخ می دهد و  تقریبا 2 هفته بعد از شروع قاعدگی اتفاق می افتد. هنگامی که در دوران پیش از یائسگی هستید، سطح هورمون ها نامنظم است و هنگامی که یائسه می شوید خونریزی قاعدگی متوقف می شود. داروهای هورمونی می تواند یک علت رایج خونریزی واژینال در یائسگی باشد، اما لکه بینی بعد از زمانی که خونریزی کاملا قطع شده است، می تواند نشانه ای از سرطان یا سایر بیماری های جدی باشد. بنابراین بهتر است مورد معاینه پزشک قرار بگیرید.

7. شما خشکی واژن دارید!

خشکی واژن یا آتروفی واژن، یک علت شایع لکه بینی است. این اتفاق زمانی رخ می دهد که بافت واژن دیگر مرطوب و الاستیک نیست و به دلیل تغییر در هورمون استروژن تحریک می شود. هنگامی که سطوح تولید استروژن مختل می شود، موجب خارش، خشک شدن و تحریک واژن می شود. زناني كه در دوره يائسگي هستند، معمولا بيشتر خشکي واژن را تجربه مي كنند.

این امر به این دلیل است که تخمدان هایشان کمتر تولید استروژن می کنند، که منجر به نازک شدن بافت واژن و کاهش تعداد غدد روان کننده می شود. زایمان و پیامدهای آن، مقاربت جنسی خشن، درمان های هورمونی، داروهای پیشگیری از بارداری، داروهای ضد افسردگی و مصرف الکل نیز می توانند خشکی واژن را ایجاد کنند. اگر هنوز پریود میشوید و یائسه نشده اید، خشکی واژن معمولا نگران کننده نیست. اگر در حین یائسگی خشکی واژن دارید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

8. استرس زیاد

استرس می تواند تقریبا عامل ایجاد هر نوع بیماری در بدن شما باشد. استرس می تواند عدم تعادل در بدن شما ایجاد کند و لکه بینی از آن استثنا نیست. استرس احساسی (افسردگی، اضطراب، نگرانی، بی خوابی) و استرس فیزیکی (کاهش وزن یا افزایش وزن، بیماری، رژیم غذایی نامناسب، ورزش بیش از حد) می تواند بر پریودی شما تأثیر بگذارد.

این امر به این دلیل است که استرس شدید باعث می شود که بدن شما میزان بیشتری هورمون کورتیزول را آزاد کند و بدنبال آن استروژن و پروژسترون بیشتری آزاد می شود. عدم توازن هورمونی می تواند سیکل شما  را نامنظم کند. در حالیکه ورزش باعث کاهش استرس می شود، ورزش بیش از حد نیز می تواند منجر به قطع قاعدگی (آمنوره) شود و فرد را دچار لکه بینی کند.

9. کاهش هورمون استروژن

از هر ده خانم یک نفر در طول تخمک گذاری خود لکه بینی را تجربه می کند که بعلت کاهش شدید سطوح استروژن و تحریک اندومتر می باشد. این نوع لکه بینی معمولا حدود 10 تا 14 روز قبل از دوره بعدی شما رخ می دهد. کاهش استروژن باعث می شود که زنان دچار ترشحات واژن قهوه ای یا لکه بینی بهمراه درد و گرفتگی شکم شوند.

10. شما تخمک گذاری تاخیری را تجربه می کنید!

اگر خانمی هستید که در انتهای چرخه قاعدگی تخمک گذاری دارید، ممکن است منجر به ماتلشمرز شود. ماتلشمرز درد یک طرفه در شکم است که با تخمک گذاری در وسط چرخه قاعدگی همراه است و معمولا حدود چهارده روز قبل از دوره بعدی شما رخ می دهد. درد از چند دقیقه تا چند ساعت طول می کشد اما می تواند چند روز نیز ادامه داشته باشد. درد معمولا در طرف تخمدانی است که تخمک را آزاد می کند. علاوه بر درد خفیف، ماتلشمرز می تواند خونریزی واژینال خفیف یا لکه بینی ایجاد کند. تخمک گذاری تاخیری می تواند به این معنی باشد که شما کیستی کوچک روی سطح تخمدان خود دارید، که منجر به شکستن تخمک و ایجاد لکه های واژن می شود.

11. شما پریودی تاخیری یا جزئی دارید!

در طی پریودی عادی، خون واژن حاوی خون قدیمی، پوشش آندومتر و بافت مرده است. هنگامی که پریودی تاخیری یا جزئی دارید، خونریزی ماهیانه شما کامل نمی شود و مقدار کمی از پوشش تا یک ماه در رحم باقی می ماند. در نهایت این بافت باقی مانده بصورت لکه های قهوه ای یا صورتی رنگ از واژن خارج می شود و این نوع لکه بینی کاملا طبیعی است.

لکه بینی قبل از پریود با علل خطر متوسط رو به کم

12. یک شی را وارد واژن کرده اید و باعث آسیب واژینال شده اید:

اگر اخیرا چیزی وارد واژن خود (تامپون، آلت تناسلی، و غیره) کرده اید، می تواند باعث لکه بینی شود. اگر اخیرا نزدیکی جنسی داشته اید و واژن خود را به اندازه کافی روان نکرده باشید (طرز استفاده از ژل لوبریکانت) و واژن خشک بوده، این اصطکاک می تواند باعث لکه بینی شود. همچنین لکه بینی می تواند در اثر داشتن رابطه جنسی با فردی که دارای آلت تناسلی بزرگ یا کلفت است رخ دهد. خونریزی دهانه رحم می تواند در اثر نفوذ عمیق در طول رابطه جنسی نیز باشد. 

13. شما افتادگی مجاری ادرار دارید!

مجرای ادرار لوله ای است که مثانه را به خارج از بدن شما متصل و ادرار را از مثانه به داخل مجرای ادرار منتقل می کند. افتادگی مجاری ادرار زمانی اتفاق می افتد که پوشش داخلی شما از طریق باز کردن مجرای ادرار پیش می رود. از این رو، دهانه مجاری ادراری شما متورم می شود. این امر باعث ایجاد تحریک در مهبل (واژن) و خونریزی یا لکه بینی می شود. این مشکل به راحتی با یک معاینه و تجویز کرم استروژن، حمام سیتیز و آنتی بیوتیک ها قابل درمان است. 

لکه بینی قبل از پریود با علل خطر متوسط 

14. لقاح انجام شده است!

اگر اخیرا باردار شده اید، احتمال لکه بینی وجود دارد. در چند ماه اول حاملگی، به علت تغییرات هورمونی جدید، لکه بینی طبیعی است. اگر مطمئن نیستید که حامله باشید، آزمایش بارداری انجام دهید یا از پزشک متخصص خود بپرسید. پزشک می تواند به شما در تشخیص نوع بارداری کمک کند و تأیید کنید که لکه بینی طبیعی است و یا ناشی از حاملگی خارج از رحم است.

15. شما کم کاری تیروئید دارید

عدم تعادل هورمونی یکی از دلایل اولیه برای لکه بینی واژینال قبل از پریودی شماست. یکی از دلایلی که بدن یک زن ممکن است بیش از اندازه استروژن تولید کند به علت مسئله تیروئید است. هیپوتیروئیدیسم می تواند تغییرات و عدم تعادل در متابولیسم بدن، حس گرما و پریودی ایجاد کند، اما نگران کننده نیست. کم کاری تیروئید می توانند سایر نشانه ها مانند خستگی مداوم، نوسانات دمای بدن ، افزایش قابل توجه وزن، ریزش مو و درد گردن را ایجاد کنند. اگر این علائم را دارید باید آزمایش تیروئید بدهید.اغلب مشکلات تیروئید با دارو قابل درمان هستند.

16. اخیرا زایمان کرده اید !

لکه بینی خفیف تا خونریزی شدید می تواند چند هفته اول پس از زایمان رخ دهد اما 4 تا 6 هفته طبیعی است و اگر ادامه داشت ممکنه در رحم شما هنوز مقداری بافت باقی مانده باشد. این لکه بینی می تواند طبیعی باشد، اما باید معاینه پزشکی نیز انجام دهید.

 

علل متوسط خطر لکه بینی قبل از پریود

17. داروی ضد انعقادی مصرف می کنید!

- داروهای ضد انعقاد یا رقیق کننده خون، داروهایی هستند که سبب جلوگیری از لخته شدن خون می شوند. زمانی که احتمال لخته شدن خون در قلب، رگ ها و یا شریان ها وجود دارد، این داروها مانع از لخته شدن خون می شوند. یکی از عوارض جانبی این داروها لکه بینی قبل از پریودی و یا خونریزی شدید در طول پریودی است.

- همچنین داروهایی مانند فنوتیازید، که آرام بخش و از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای است و بر جذب سروتونین تأثیر می گذارد، می تواند منجر به لکه بینی شود. لکه بینی همچنین در زنانی که کورتیکواستروئیدها (داروهای ضد التهابی) را مصرف میکنند، رایج است. مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند هپارین، وارفارین یا آسپرین همچنین باعث لکه بینی می شود.

18. ساییدگی دهانه رحم دارید!

ساییدگی دهانه رحم زمانی است که سلول های داخلی دهانه رحم یا سلول های غدد سرویکال در سطح بیرونی دهانه رحم قرار دارند. این مشکل با آزمایش پاپ اسمیر، به راحتی قابل تشخیص است. ساییدگی دهانه رحم ممکن است ارثی بوده باشد و از بدو تولد همراه شما باشد، یا از طریق تغییرات هورمونی ایجاد شده باشد. برای بسیاری از زنان، هیچ مشکلی در ارتباط با ساییدگی دهانه رحم وجود ندارد. با این حال، برای بعضی ها، این موضوع می تواند باعث ایجاد لکه بینی شود زیرا سلول های غدد لنفاوی به راحتی خونریزی می کنند.

19. شما یک سقط جنین داشتید!

معمولا قبل از سقط جنین یا چند هفته پس از آن لکه بینی رخ می دهد. همچنین ممکن است علائم متفاوتی مانند گرفتگی شکمی، درد پشت، درد شکمی و لکه بینی را تجربه کنید. در بسیاری از موارد، لکه بینی اولین نشانه سقط جنین است، که در این حالت اغلب لکه بینی در 20 هفته اول بارداری رخ می دهد. در این حالت از سونوگرافی برای تشخیص سلامت جنین استفاده می شود. سقط جنین معمولا بین 5 تا 6 هفته حاملگی رخ می دهد. اگر پس از سقط جنین، هنوز بافتی در رحم وجود داشته باشد، می تواند منجر به لکه بینی شود. 

 

علل خطر متوسط لکه بینی

20. شما سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید!

سندرم تخمدان پلی کیستیک یک اختلال هورمونی است که مانع از تخمک گذاری طبیعی می شود. این سندرم دارای علائمی مانند خونریزی غیرطبیعی، لکه بینی بین دوره ها، جوش و آکنه ، دوره های نامنظم، موهای زائد مردانه روی صورت و سایر قسمت های بدن، افزایش وزن و لکه هایی تیره در پشت گردن و سایر نقاط می باشد. این موضوع در دختران نوجوان و زنان جوان بسیار رایج است. از هر 10 زن یک نفر دچار این بیماری است. اگر  سندرم تخمدان پلی کیستیک دارید، تخمدان ها سیگنال های هورمونی درستی از غده هیپوفیز دریافت نمی کنند.

بدون این سیگنال ها، هر ماه نمی توانید تخمک گذاری کنید و این امر چرخه قاعدگی شما را نامنظم می کند. بهترین درمان برای تنبلی تخمدان ابتدا کاهش وزن و ورزش است و بعد استفاده از داروهای هورمونی برای منظم کردن پریود هاست.

21. التهاب یا عفونت دهانه رحم دارید!

سرویسیت، التهاب یا عفونت در دهانه رحم است. علائم این بیماری شامل ترشحات واژن، خارش، مقاربت دردناک و لکه بینی است که بسیار شبیه عفونت واژن است. اگر مجرای ادرار شما آلوده شود، احساس درد و سوزش خواهید داشت، که جزو علائم سرویسیت می باشد. سرویسیت می تواند به علت عفونت هایی مانند بیماری های مقاربتی باشد. شايع ترين علت ابتلا به سرويسیت، بيماري هاي منتقله از راه جنسی است، لذا بهترين روش پيشگيری از آن استفاده از کاندوم  در طول مقاربت است.

لکه بینی قبل از پریود با علل خطر متوسط به بالا

22. شما یک بیماری انتقال جنسی دارید!

همانطور که قبلا ذکر شد، التهاب و عفونت دهانه رحم می تواند باعث لکه بینی شود و از طریق بیماری های منتقله از راه جنسی ایجاد می شود. شایع ترین انواع بیماری های مقاربتی که باعث خارش می شوند، کلامیدیا و سوزاک است. کلامیدیا، اگر درمان نشود، می تواند مسائل جدی تری مانند بیماری التهابی لگن و ناباروری را ایجاد کند. از آنجا که کلامیدیا اغلب علائمی ندارد، مهم است که هر ساله آزمایش شود. با این حال، علائم خاصی شامل سوختگی ناخوشایند واژینال در هنگام ادرار، لکه بینی بین دوره ها، درد شکم، درد پشت، حالت تهوع و درد در طول رابطه جنسی، نشانه هایی از این بیماری است.

گونوره یکی دیگر از بیماری های مقاربتی معمولی است که اگر درمان نشود، می تواند به بیماری هایی مانند HIV و ناباروری منجر شود و می تواند به قسمت هایی از بدن مانند خون، مفاصل، قلب و حتی مغز گسترش یابد. علائم این بیماری شامل ترشحات زرد واژن است که ممکن است بوی بد، احساس سوزش در حال ادرار، درد در هنگام رابطه جنسی و لکه بینی بین دوره ها را ایجاد کند. گونوره نیز می تواند در قسمت های دیگر بدن شما مانند گلو و مقعد ایجاد شود. تبخال تناسلی نیز می تواند باعث ایجاد التهاب و عفونت دهانه رحم شود .

23. شما کیست تخمدان دارید!

لکه بینی بین پریودی ها می تواند به علت کیست تخمدان باشد. کیست تخمدان کیسه های کوچکی است که در تخمدان شما رشد می کنند و با مایع پر می شوند. ممکن است تا زمانی که کیست پاره نشود، متوجه نشوید کیست تخمدان دارید. اگر یکی از آن ها پاره شود، درد لگن، لکه بینی و ناراحتی شدید را تجربه می کنید. اگر در معرض درد شدید هستید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. به طور معمول، پزشکان منتظر خواهند ماند تا ببینند کیست ها خودشان درمان می شوند یا خیر. اگر به صورت خود به خودی برطرف نشوند، می توانید از جراحی برای برداشتن آنها استفاده کنید.

24. شما فیبروم های رحم دارید!

فیبروم های رحم (لیومیوم ها یا میوماها) رشد توده غیر سرطانی در رحم است که می تواند در طول سال های کودکی رخ دهد. این فیبروئیدها می توانند در اندازه های کوچک و سایزهای مختلف رشد کنند.  برخی از زنان مبتلا به فیبروئید رحم علائمی مانند خونریزی شدید قاعدگی، لکه بینی بین دوره ها، فشار لگن یا درد، ادرار مکرر و یبوست را تجربه می کنند. اگر چه فیبروم های رحم معمولا خطرناک نیستند، می توانند باعث درد و ناراحتی خونریزی شدید منجر شوند.

لکه بینی قبل از پریود با علل پر خطر

25. شما پولیپ دارید!

پولیپ های رحم یا پولیپ آندومتر، رشد توده غیرسرطانی رحم هستند که به دیواره داخلی آن متصل می شوند و به حفره رحم گسترش می یابند. پولیپ ها ممکن است با فیبروم همراه باشد. پولیپ ها زمانی تشکیل می شوند که رشد سلولی در رحم رخ می دهد. آنها عمدتا در زنانی یافت می شوند که در معرض یائسگی قرار دارند، اما ممکن است زنان جوان نیز پولیپ داشته باشند. با این حال، برخی می توانند سرطانی باشند و به سرطان تبدیل شوند. در حالی که پولیپ ها معمولا در رحم باقی می مانند، برخی می توانند از طریق باز شدن رحم به داخل واژن نیز حرکت کنند. علائم پولیپ ها شامل خونریزی نامنظم قاعدگی، لکه بینی قبل از پریودی، خونریزی واژینال پس از یائسگی و ناباروری می باشند. در صورت وجود هر یک از این علائم، به پزشک مراجعه کنید.

26. شما اندومتریوز دارید!

آندومتریوز رشد غیر سرطانی است و زمانی است که بافت اندومتری درون دیواره عضلانی رحم رشد می کند. این بافت کم کم ضخیم شده، تجزیه شده و مانند یک دوره طبیعی قاعدگی خونریزی می کند. با این وجود، می تواند دردناک باشد و باعث لکه بینی بین دوره ها و پریودی سنگین تر شود. علت آدنومتریوز مشخص نیست، اما معمولا بعد از یائسگی اتفاق می افتد. برخی از درمان ها می توانند درد را کاهش دهند، اما تنها درمان هیسترکتومی است.

علل پرخطر لکه بینی قبل از پریود

27. شما بیماری التهابی لگن دارید!

- بیماری التهابی لگن یک عفونت در اندام های تولید مثل زن است. این بیماری به علت بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و گونوره و استفاده از IUD ها ایجاد می شود. این بیماری جدی است و می تواند باروری در زنان را تحت تاثیر قرار دهد. هیچ تستی برای تشخیص التهاب لگن وجود ندارد و تشخیص علائم آن دشوار است. علائم این بیماری شامل درد در قسمت پایین شکم، تب، ترشحات غیر معمول و بوی بد واژن، لکه بینی بین دوره ها، خونریزی در طول رابطه جنسی و احساس سوزش در هنگام ادرار کردن است.

- در صورت وجود هر یک از این علائم، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. همچنین مهم است که هر سال برای بیماری های مقاربتی آزمایش شوید. بیماری التهابی لگن در صورت تشخیص با آنتی بیوتیک ها قابل درمان است. با این حال، درمان ها آسیب های ایجاد شده قبلی را جبران نمی کنند. این بیماری بدون درمان می تواند منجر به تشکیل بافت اسکار در داخل و خارج لوله های فالوپ شود که منجر به انسداد لوله، حاملگی خارج رحمی، ناباروری و درد دراز مدت لگن و شکم می شود.

28. شما حاملگی خارج رحمی دارید!

حاملگی خارج از رحم عارضه ای در دوران بارداری است که جنین در خارج از رحم تشکیل می شود. در یک حاملگی طبیعی، تخمک بارور به رحم متصل می شود. در حاملگی خارج رحمی، تخمک های بارور شده در یکی از لوله های فالوپ، دیده می شود. حاملگی خارج رحمی نمی تواند به طور طبیعی پایان یابد. تخمک بارور هیچ شانسی برای زنده ماندن ندارد و بافت های در حال رشد ممکن است برخی از بخش های رحم و تخمدان را از بین ببرند. این امر می تواند منجر به خونریزی شدید شود و زندگی مادر را تهدید کند.

در ابتدا، حاملگی خارج رحمی ممکن است علائمی را نشان ندهد. اما در صورت بروز نشانه ها، این علائم شامل حساسیت در سینه ها و حالت تهوع است. با این حال، خونریزی و درد ناگهانی و لکه بینی اولین نشانه های حاملگی خارج رحمی می باشند. اگر درد شدید در شکم یا لگن، خونریزی واژینال، سرگیجه شدید، سردرد و درد شانه دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید. 

 

خطر متوسط لکه بینی قبل از پریود

29. ممکن است سرطان بدخیم داشته باشید!

لکه بینی می تواند نشانه ای از سرطان های بدخیم مانند اندومتر پیشرفته، سرطان تخمدان و سرطان دهانه رحم باشد. سرطان آندومتر شایع ترین سرطان بدخیم در زنان است و بیشتر قابل درمان است. این سرطان ناشی از بافت غدد درون رحم است. متأسفانه اکثر بیماران علائمی را مشاهده نمی کنند تا زمانی که سرطان به طور گسترده رشد می کند. از مهم ترین علائم این سرطان خستگی، التهاب، تورم شکمی، مسمومیت های دستگاه گوارش مانند گاز، تهوع ، تغییر در حرکات روده و لکه بینی واژن است. سرطان تخمدان نیز رشد سلول های بدخیم غیر طبیعی است که در تخمدان ها آغاز می شود.

زنان مبتلا به سرطان تخمدان علائم پایدار زیر را مشاهده خواهند کرد:

 • التهاب
 • درد لگن یا شکم
 • مشکل در خوردن یا احساس سیری سریع
 • لکه بینی غیر طبیعی
 • یا علائم عفونت ادراری

سرطان دهانه رحم با استفاده از آزمایشات پاپ اسمیر و آزمایشات لگنی تشخیص داده می شود. لکه بینی واژن اولین علائم این بیماری است. خونریزی واژینال سنگین، ترشحات زیاد واژینال و درد کمر نیز از علائم دیگری است که ممکن است ایجاد شود. برای همه این سرطان ها تشخیص زودهنگام  برای درمان بسیار مهم و کلیدی است.

حرف آخر

لکه بینی بین قبل یا بعد پریودی امری شایع است، اما اگر این اتفاق بیش از یک یا دو بار پشت سر هم رخ داد با پزشک صحبت کنید تا علت را تعیین کند و اطمینان حاصل شود که هیچ خطری برای سلامتی وجود ندارد. در شرایط زیر با لکه بینی باید مورد معاینه پزشک قرار بگیرید. 

 • اگر حامله هستید.
 •  علت لکه بینی بین دوره ای را نمی دانید!
 •  لکه بینی پس از یائسگی رخ می دهد!
 •  اگر لکه بینی به خونریزی شدید مانند قاعدگی تبدیل شود.
 •  اگر علاوه بر لکه بینی، احساس درد، خستگی یا احساس سرگیجه دارید.

Jeffrey M. Rothschild. 29 Reasons Why You Are Spotting Before Your Period. Updated on February 26th, 2019

دکتر لیلا زنبق
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان زایمان نازایی دارای بورد تخصصی. ورودی سال 81 پزشکی عمومی و فارغالتحصیل سال 89 از علوم پزشکی ایران در مقطع عمومی و دانشجوی ممتاز(استریت) در مقطع عمومی میباشد، دکتر لیلا زنبق مدرس زنان در دانشکده پزشکی علی بن ابیطالب یزد هستند و در زمینه علمی خود مقالات مختلف پزشکی در مجلات ISI به چاپ راسنده اند.

امتیاز مطلب: 94% 94


 • profilefati amiri1400/07/06

  مفید بود مرسی

  • profileشیوا زکی زاده1399/04/19

   سلام من ماه چهارم اقدامم هستش و امروز باید پریود میشدم که خبری نیست همچنین کاملا تنظیمه و دکتر این ماه دوفاستون داده بودن به نظرتون ممکنه بخاطر قرص عقب بندازم؟؟ ترشحات آبکی زیادی هم دارم آیا از عوارض قرص دوفاستون هستش؟؟؟

   • profileسوسن جباری1399/02/27

    سلام.منم دو روز قبل پریودیم شکم درد شدیدی گرفتم و خون قهوه ای ازم اومد تا حالا اینقدر درد نداشتم.دومین ماه اقداممه. به نظرتون پریود شدم؟

    • profileمهناز حسن نژاد1398/06/31

     سلام من سالهاست قبل ازپریودی لک بینی دارم الان دکترم از۱۹پریودی امپول پرورسترون تجویزکردن از۲۰پریودی بازم لک دارم قصدبارداری دارم یکسالونیم هست که ازدواج کردم یدونه سقط داشتم ولی بامصرف داروهاباردارنمیشم حسابی عصبیوبهم ریخته شدم