Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
طرز استفاده از ژل لوبریکانت

ژل لوبریکانت در عمل های جراحی و روابط جنسی برای زنان کاربرد دارد. در رابطه جنسی باعث کاهش درد و لذت بخش تر شدن رابطه می شود.  طرز استفاده از ژل لوبریکانت آسان است اما ممکن است نیاز باشد چندین ژل لوبریکانت مختلف را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما مناسب تر است!  زمانی که مناسب ترین ژل را پیدا کردید، مصرف همان را ادامه بدهید.

مقاربت دشوار همراه با خشکی و درد،  نیاز به لوبریکانت واژینال دارد.  چرا که بدن بسیاری از خانم ها چه در یائسگی و چه قبل از یائسگی، نمیتواند در هنگام نزدیکی به مقدار کافی مواد روان کننده تولید کند. خشکی واژن یک مشکل رایج است، اما بهتر است حتی زمانی که واژن توانایی تولید رطوبت ، به میزان کافی دارد همچنان از ژل لوبریکانت استفاده کنید. 


ژل لوبریکانت از چی ساخته شده است؟

انواع ژل لوبریکانت

- انواع  زیادی از ژل لوبریکانت وجود دارد که برای انواع مختلف نزدیکی جنسی طراحی شده است. پیدا کردن ژل لوبریکانت مناسب بدن و روابط جنسی شما نیاز به بررسی و تجربه دارد. قطعا در بین انواع ژل های لوبریکانت، یکی را پیدا می کنید که با بدن شما سازگاری داشته باشد.

امروزه انواع مختلفی از ژل های لوبریکانت وجود دارد:  

 • ژل لوبریکانت بر پایه آب 
 • ژل لوبریکانت برپایه روغن
 • ژل لوبریکانت بر پایه سیلیکون

 استفاده از ژل لوبریکانت بر پایه آب بسیار بهتر از ژل های لوبریکانت بر پایه روغن است! بهتر است هرگز از لوبریکانت بر پایه روغن استفاده نکنید، مخصوصا زمانی که قصد باردار شدن دارید! چرا که آنها pH واژن را تغییر خواهند داد و رشد باکتری را افزایش می دهند.  همچنین لوبریکانت های بر پایه روغن، کاندوم های لاتکس را خراب می کنند.

- بسیاری از ژل های لوبریکانت  پایه آب حاوی گلیسیرین هستند و معمولا برای استفاده، مشکلی را ایجاد نمی کنند. اما اگر مستعد ابتلا به عفونت قارچی هستید، ژل لوبریکانت بدون گلیسیرین انتخاب بهتری برای شما خواهد بود.

ژل های لوبریکانت بر پایه سیلیکون، اثری طولانی مدت دارند و مقاوم هستند، اما هرگز نباید با ابزار سیلیکونی مانند کاندوم های سیلیکونی استفاده شوند. لوبریکانت سیلیکونی سطح ابزار را خراب می کند. به یاد داشته باشید که ژل لوبریکانت سیلیکونی به سختی خشک میشود! و برای تمیز کردن آن ها از روی پوست باید از آب گرم و صابون استفاده کنید. همچنین برای پاک شدن ژل لوبریکانت سیلیکونی از واژن،  به مدت زمان بیشتری احتیاج دارید.

کدام بهتر است، ژل لوبریکانت بر پایه آب یا سیلیکون؟

 

ژل لوبریکانت

 یکی از سوالاتی که اغلب پرسیده می شود این است که کدام نوع ژل لوبریکانت مناسب تر است؟ پاسخ این است که نوع ژل لوبریکانت مناسب شما به عوامل بسیاری بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر شخصی هستید که دوست دارید در آب رابطه جنسی داشته باشید، بهتر است که از لوبریکانت های بر پایه سیلیکون استفاده کنید.

اما اگر دوست دارید با ابزار سیلیکونی نرم نزدیکی جنسی داشته باشید!!! بهتر است از ژل های لوبریکانت پایه آب استفاده کنید. ژل های لوبریکانت پایه آب به راحتی شسته می شوند و پوشش سیلیکون مورد استفاده در ابزارها را از بین نمی برند.

همچنان توصیه می کنیم که از مصرف ژل های لوبریکانت پایه روغن اجتناب کنید. دلیل اصلی نامناسب بودن آن ها، اثر تخریبی بر کاندوم های لاتکس است. (این روان کارها باعث تخریب احتمالی و بارداری ناخواسته یا عفونت های آمیزشی می شوند). روان کننده های روغنی همچنین می توانند منافذ را از بین ببرند و به طور کلی از لحاظ لباس، بستر و پوست مناسب نیستند.

ژل لوبریکانت و بارداری

اطلاعات درست و دقیقی در مورد چگونگی استفاده از ژل های لوبریکانت در بارداری و قبل از اقدام به  بارداری وجود ندارد. با این حال سعی کنید که در زمان بارداری از روغن های طبیعی استفاده کنید. مواظب باشید که روغن ها ph محیط واژن شما را تغییر ندهند!!! برای مثال استفاده از روغن زیتون مناسب نیست، چرا که ph واژن را تغییر می دهد. اما اگر مجبور به استفاده هستید! فقط از چند قطره استفاده کنید.

خانم های بارداری که خشکی زیاد! واژن دارند، میتوانند از ژل های لوبریکانت بر پایه آب استفاده کنند.

فعالیت جنسی و ژل لوبریکانت

ژل های لوبریکانت می توانند به افزایش لذت و کاهش درد در حین رابطه جنسی کمک کنند. از این ژل ها میتوانید قبل و یا حین رابطه، برای تسهیل عمل جنسی استفاده کنید. لوبریکانت را میتوانید در قسمت های داخلی بدن و یا قسمت های خارجی مانند داخل و خارج از کاندوم و همینطور برای مرطوب سازی دست ها استفاده کنید. لوبریکانت ها برای زمانی که همسر شما در ناحیه واژن احساس خشکی و یا گرفتگی بیش از حد (تنگی) می کند، مناسب است. از آن جایی که مقعد، آنزیم های روان کاری برای فعالیت جنسی ندارد بهتر است از لوبریکانت ها استفاده کنید. 

استمناء و خطرات استفاده از ژل لوبریکانت

برخی از لوبریکانت ها به طور مخصوص برای استمناء مردان استفاده می شود و برای استفاده واژینال یا مقعد یا برای استفاده با کاندوم مناسب نیستند. لوبریکانت هایی که برای مقاربت جنسی ایمن هستند برای استمناء نیز ایمن هستند.

میتوان از لوسیون های دست برای استمناء استفاده شود  که میتواند به عنوان جایگزینی مناسب برای لوبریکانت هایی!!!! که به طور خاص برای مقاربت جنسی ایجاد شده است، باشد. لوبریکانت های شخصی می توانند در درمان اختلال نعوظ در مردان مسن تر استفاده شوند.

خطرات

 

طرز استفاده از ژل لوبریکانت

از آنجایی که انجام آزمایشات بر روی انسان ها در مورد اثرات ژل لوبریکانت ضروری نبود!!! در دسامبر 2012، اداره غذا و داروی ایالات متحده آزمایشاتی را در مورد این موضوع بر روی خرگوش ها و خوکچه های هندی انجام داد. در گزارش این آزمایش آمده است که افرادی که به طور مرتب از لوبریکانت های شخصی برای مقاربت مقعدی استفاده می کنند، بیشتر دچار بیماری های مقاربتی یا همان عفونت های جنسی ، مانند کلامیدیا میشوند.

در سال 2007 نشان داده شد که برخی از لوبریکانت ها می توانند موجب آسیب قابل توجهی به بافت مقعد وارد کنند. مطالعات انسانی نشان داد! که عمده سلول های نمونه بافتی که از لوبریکانت استفاده کردند!!! پس از 60 تا 90 دقیقه دچار انهدام شدند. برخی از لوبریکانت ها  که حاوی ماده کلرهگزیدین ( یک عامل ضد باکتریایی )  هستند، می تواند سه گونه از لاکتوباسیلوس ها (باکتری) را از بین ببرند.

به طوری که این لاکتوباسلیوس ها می توانند به عفونت هایی مانند واژینوز باکتریایی منجر شود. در حالت کلی لوبریکانت هایی که به اسمولالیتهای ( محلول ) بدن نزدیک تر هستند! آسیب کمتری به بافت ها می رسانند و یا اینکه میزان آلودگی به ویروس ها مانند ویروس ایدز را افزایش نمی دهند. 

ممکن است بعضی از افراد در اثر استفاده از لوبریکانت های خاص! دچار خارش شوند و یا اینکه بعضی از لوبریکانت ها به سلول ها آسیب برسانند و یا حتی تکرار ویروس HIV را افزایش دهند.

نانوکسینول-9 یک اسپرم کش است که در  محتوای برخی از لوبریکانت ها یافت میشود و می تواند سلول غشای واژینال و رکتوم را از بین ببرد که این کار  ممکن است میزان انتقال عفونت های STI و HPV را افزایش بدهد.

کاندوم های روان کاری شده به اندازه کافی اسپرم کش، برای افزایش اثربخشی ضد بارداری ندارند اما استفاده از اسپرم کش ها به صورت جداگانه به طور معنی داری باعث کاهش احتمال بارداری می شود.

آیا واقعا باید از یک ژل لوبریکانت شخصی استفاده کنم؟

پاسخ های بسیاری به این سوال وجود دارد. در واقع همه چیز به شما بر می گردد!! اگر سالهاست بدون استفاده از هیچ ژل لوبریکانت اضافی، از نزدیکی جنسی لذت برده اید و مشکلی نداشته اید، نیازی به استفاده از این ژل ها نیست. اما اگر درد و خشکی واژن دارید، می توانید از این ژل ها استفاده کنید.

چرا باید از یک ژل لوبریکانت شخصی استفاده کنم؟

ممکن است در هنگام رابطه جنسی! حس کنید که واژن خشک شده است و عمل جنسی با مشکل رو به رو شده است و یا ممکن است در هنگام نزدیکی، احساس درد کنید. اثر لغزشی ژل لوبریکانت بر روی قسمت های بدن، می تواند لذت را بیشتر کند و درد را  که ممکن است به دلایل مختلفی مانند خشکی واژن و یا در اثر رابطه طولانی مدت اتفاق افتاده باشد!! کاهش دهد.

آیا بدن به تنهایی ژل لوبریکانت تولید نمی کند؟

با اینکه بدن خانم ها در هنگام رابطه جنسی روان کننده های طبیعی ترشح می کند، اما گاهی شرایطی مانند کم آبی و یا یائسگی و یا حتی عوارض برخی از داروها!!! ترشح این ماده روان کننده را تحت تاثیر قرار می دهد که این مایع کم ترشح شود و یا اصلا ترشح نشود.

آیا ژل لوبریکانت باعث عفونت های مخمری می شوند؟

روان کننده هایی که حاوی گلیسیرین هستند می توانند باعث بروز عفونت مخمری شوند! چرا که گلیسیرین حاوی قند که همان منبع غذایی مخمر هاست، می باشد. استفاده از ژل های لوبریکانت آسان است و باعث رضایت زوجین از رابطه میشود.

مقاله پیشنهادی اوما: 18 درمان زود انزالی به روش خانگی و موثر

طرز استفاده از ژل لوبریکانت

 

طرز استفاده از ژل لوبریکانت

 1. انتخاب ژل لوبریکانت موضوع فردی است. اگر برای اولین بار است که می خواهید از این ژل استفاده کنید، برای جلوگیری از بروز حساسیت کمی از آن را تست کنید و سپس استفاده کنید. برای پیدا کردن یک ژل لوبریکانت مناسب برای خود و همسرتان وقت بگذارید.
 2. ژل لوبریکانت را در نزدیکی تخت نگه دارید، جایی که بتوانید آن را به آسانی پیدا کنید و به آن دسترسی داشته باشید. میتوانید مقداری از آن را در کیف خود به همراه داشته باشید تا  بتوانید در هنگام نزدیکی ناگهانی استفاده کنید.
 3. با اینکه استفاده از ژل لوبریکانت انجام رابطه را  راحت تر می کند اما بهتر است قبل از مصرف  دستورالعمل های ژل لوبریکانت را بررسی کنید. 
 4.  برای جلوگیری از شوک سرد در هنگام رابطه!!! میتوانید ابتدا ژل لوبریکانت را به روی دستان خود بریزید و سپس دست ها را به هم بمالید و سپس به بدن اعمال کنید.  همچنین می توانید ژل را درون یک لیوان آب گرم بگذارید و  سپس استفاده کنید ( ژل را در مایکروویو نگذارید زیرا  ممکن است بدنتان بسوزد ). 
 5. استفاده از یک قطره ژل لوبریکانت در نوک کاندوم به آقا کمک خواهد کرد که در طول رابطه جنسی با کاندوم حس بهتری داشته باشد. اما  توجه کنید که فقط یک قطره !!!! چرا که استفاده بیشتر از یک قطره باعث می شود کاندوم لیز بخورد و به درستی در جای خود قرار نگیرد.
 6. از قبل چک کنید که آیا ژل لوبریکانت، روان کننده مناسبی برای شما و همسرتان هست یا خیر؟!  ژل لوبریکانت ساده ترین راه برای غلبه بر ناراحتی هایی است که ممکن است در طی رابطه پیش بیاید. استفاده از این ژل ها میزان رضایت از رابطه را چندین برابر میکند.

سخن آخر!!!!!!

همانطور که گفته شد، لوبریکانت ها میتوانند برای سهولت در رابطه جنسی استفاده شوند. ژل های لوبریکانت انواعی دارند که بهترین آن لوبریکانت های بر پایه آب است. اینکه لوبریکانت مناسب خود و همسرتان را چطور انتخاب کنید! بستگی به شما دارد. باید زمانی را صرف دانستن این قضیه کنید.

این مقاله را با دوستان متاهل خود در صفحات مجازی به اشتراک بگذارید.

 Annamarya Scaccia. Everything You Need to Know About Vaginal Lubricants.on October 29, 2018 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92


 • profileاصغر لوبریکانت1398/06/12

  سلام .
  با تشکر از مقاله خوبتان .
  میخواستم بپرسم که میشود از ژل لوبریکانت برای عرق سوز شدن استفاده کرد یا نه (:

  • profileیاشار بینام1397/05/06

   سلام برای تمرینات بزرگ کردن آلت از کدام ژل استفاده کنیم

   • profileعرفان عبدی1397/04/19

    ببخشید اشتباه شد خانوم دکتر باید مینوشتم

    • profileعرفان عبدی1397/04/19

     سلام عسل خانومم ببخشید مزاحم شدم ایا میشود این ژل را به راحتی از داروخانه تهیه کرد منظدر سوالی چیزی نمیپرسن؟؟

     • profileپریا ن1396/12/13

      سلام خسته نباشین.
      خواستم بدونم ژل لوبریکانت واسه نزدیکی مقعدهم استفاده میشه؟

      • profileپزشک اوما1396/12/13

       با سلام. ژل لوبریکانت مخصوص مقعد وجود داره که میتونید از داروخونه تهیه کنید.