Ooma
فروشگاه لباس نوزادی و کودک اوما
قبل از اقدام به بارداری فراموش نکنیم!

با ازدواج وظایف مهمی بر عهده زوجین گذاشته می شود و بچه دار شدن بار این وظایف و مسئولیت ها را سنگین تر می کند. رشد و تکامل کودک نیازمند شرایط خاصی است که زوجین مسئول بر آورده کردن آن هستند. بنابراین پیش از هر چیز زوجین باید به این وظایف و مسئولیت ها بیاندیشند، با آن آشنا شوند و راه کارهای لازم را بیاموزند تا بتوانند شاهد پرورش فرزندانی سالم باشند. یکی از وظایف مهم در زمینه سازی بارداری موفق، ایجاد شرایط مناسب و فراهم کردن مقدمات لازم برای انعقاد نطفه و سپری کردن دوران بارداری در سلامت کامل است.  

زمینه سازی برای بارداری در دین اسلام

زمینه سازی برای بارداری از اهمیت ویژه ای برخوردار است، به طوریکه در دین اسلام نیز به آن اشاره شده ئ رهنمود هایی در این زمینه ارائه شده است. برای مثال اسلام در این زمینه می فرماید: «واجب است پدر و مادر جداً از لقمه حرام بپرهیزند و قبل از انعقاد نطفه از غذای حلای استفاده کنند. در حین انعقاد نطفه به خداوند متعال توجه داشته باشند و از ارتکاب هرگونه امر حرام اجتناب کنند تا مقدمه سعادت دنیا و آخرت کودک فراهم گردد».

همچنین در دین اسلام توصیه شده است که زوجین قبل از انعقاد نطفه از غذاهای سالم و نیروبخش استفاده کنند زیرا رعایت این مورد در تولد نوزاد سالم و خوش بنیه تأثیر به سزایی دارد.

موارد مهم، اساسی، و تأثیر گذار در بارداری موفق

زمینه سازی یک بارداری موفق مستلزم رعایت شرایط متعددی می باشد که در اینجا به اساسی ترین موارد آن اشاره می کنیم.

حداقل 3 ماه پیش از اقدام به بارداری باید روش های جلوگیری را قطع کنید تا بدن و اندام های تناسلی به وضعیت طبیعی خود بازگردند. همچنین حداقل 3 ماه پیش از بارداری در خصوص موارد زیر اقدام کنید.

 • هر گونه بیماری در مادر نظیر کم خونی، سوء تغذیه، عفونت های مزمن و ... باید پیش از بارداری درمان شود.
 • پیش از اقدام به بارداری باید از بی خطر بودن بارداری برای مادر اطمینان حاصل کرد. زیرا بارداری و زایمان برای برخی بانوان مبتلا به بیماری های قلبی، ریوی، و ... می تواند خطرات جانی در پی داشته باشد. به همین خاطر لازم است پیش از اقدام به بارداری به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • پیش از اقدام به بارداری باید از سلامت کامل روحی، روانی زوجین و آمادگی برای پذیرش مسئولیت های فرزند اطمینان حاصل کرد.
 • اگر در بارداری های قبلی سقط جنین، و تولد نوزاد نارس یا ناقص الخلقه را تجربه کرده اید حتماً پیش از اقدام به بارداری به پزشک متخصص مراجعه کنید.
 • اگر از داروهای خاصی استفاده می کنید، پزشکتان را در جریان مصرف این داروها قرار دهید.
 • به منظور کاهش خطرات مربوط به لوله عصبی نوزاد بهتر است با نظر پزشک مکمل فولیک اسید استفاده کنید.
 • به دندان پزشک مراجعه کنید و هر نوع بیماری مربوط به دهان و دندان خود را درمان کنید.   
این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 98% 98


 • profileelsa elahi1400/05/24

  غصه نخور عزیزم تایکسال طبیعیه

  • profileآمنه پورعبدللهی1398/04/16

   سلام۳ماه اقدام به بارداری کردم اعلاعم بارداری دارم ولی نیستم مشکلی هم ندارم دلیلش چیه بایدچکارکنم زودترباردارشوم