Ooma
معرفی 14 اسپرم کش  طبیعی، خانگی و گیاهی

طول عمر تخمک و تخمک گذاری 

تخمک گذاری زمانی از چرخه قاعدگی است که در آن یکی از تخمدان های شما تخمک آزاد می کند. به طور معمول یک تخمک بین 12 تا 24 ساعت در سیستم تولید مثل زن زنده می ماند. طول بقای تخمک در سیستم تولید مثل خانم در چرخه های مختلف متفاوت است. چرخه های طبیعی با شناسایی تخمک گذاری کار می کنند. در چرخه طبیعی افزایش دمای پایه بدن دیده می شود که ناشی از ترشح هورمون ها قبل از تخمک گذاری می باشد. دمای پایه بدن پایین ترین دمای بدن در حالت استراحت است که تا 2 عدد اعشار اندازه گیری می شود.

از نظر بیولوژیکی، روز تخمک گذاری تنها روزی است که می توانید باردار شوید. در واقع در این زمان اسپرم و تخمک با هم ملاقات می کنند. با این حال ، باید قبل از این دوره بدانید بارور هستید یا خیر! برای جلوگیری از بارداری داشتن رابطه جنسی محافظت شده در روز تخمک گذاری کافی نیست زیرا هنوز احتمال بارداری وجود دارد. دلیل این امر بقای اسپرم های باقی مانده است.

اسپرم تا چه مدت می تواند زنده بماند؟

بقای اسپرم به دلیل عوامل مختلفی متفاوت است. حداکثر زمان بقای اسپرم در سیستم تولید مثل زن 5 روز است. بسته به شرایط موجود در واژن، لوله های فالوپی و رحم، برخی از اسپرم ها برای مدت زمان کوتاه تری زندگی می کنند. (مانند قوام مخاط دهانه رحم.) بدون داشتن شرایط مناسب برای باروری، اسپرم ظرف چند ساعت می میرد.

اسپرم کش های خانگی و طبیعی

1- آیا آنتی بیوتیک ها می توانند اسپرم را از بین ببرند؟

آنتی بیوتیک ها از جمله تتراسایکلین ها ، جنتامایسین ، نومایسین ، اریترومایسین و نیتروفورانتوئین (با دوزهای بسیار زیاد) می توانند بر تولید اسپرم ، حرکت و تراکم اسپرم تاثیر منفی بگذارند. سایمتیدین ، ماده فعال در Tagamet ، بعضی اوقات می تواند باعث ناهنجاری ناتوانی جنسی و مایع منی شود.

2- آیا روغن زیتون اسپرم کش است؟

خیر ولی کسی که تصمیم به بارداری می گیرد، بهتر است از چنین موادی استفاده نکند. روغن زیتون هم در صورتی که زیاد مصرف شود باعث عفونت می شود و اگر به اندازه یک قطره استفاده کنید مشکلی وجود ندارد.

3- کلوتریمازول-اسپرم-کش-است؟

این دارو به هیچ وجه تاثیری بر روی اسپرم ندارد و حتی در صورت وقوع حاملگی مشکلی برای جنین به وجود نمی آورد. اما نکته این است که در شرایطی که شما  به هر دلیلی، عفونت رحمی، التهاب، تورم، درد و خارش دارید اقدام به حاملگی اصلا صحیح نیست. نکته دیگر این است که در دوره استفاده از کرم های واژینال کلوتریمازول  که معمولا بین 5 تا 7 روز است بهتر است از رابطه جنسی اجتناب کنید.

4- آیا سرکه اسپرم کش است؟

سرکه تا حدی خاصیت اسپرم کشی دارد اما اگر محلول تهیه شده رقیق باشد و ما بین نزدیکی با شست و شو فاصله بین بیست تا سی دقیقه ای باشد احتمال اسپرم کشی کمتر شده و احتمال وقوع بارداری با نتیجه دلخواه بیشتر میشود.

5- آیا جوش شیرین اسپرم کش است؟

نظریه ای وجود دارد که می گوید اسیدیته واژن می تواند اسپرم های پسردار را از بین ببرد. به همین خاطر شست و شو با جوش شیرین رقیق می تواند اسیدیته واژن را کم کند و برای بقای اسپرم این توصیه می شود وگرنه که جوش شیرین خالص نه فقط اسپرم که پوست شما را هم می سوزاند ولی شست و شوی با جوش شیرین رقیق تاثیر خاصی روی بارداری احتمالی شما نخواهد داشت.

6- آیا ژل لوبریکانت اسپرم کش است؟

تعدادی از پژوهش‌ها دریافته‌اند که لوبریکانت‌های واژنی می‌توانند هم به اسپرم آسیب بزنند و هم در توانایی آنها برای رسیدن به رحم اختلال ایجاد کنند. این یافته در مورد بسیاری از لوبریکانت‌های موجود در بازار صدق می‌کند.

درحالی‌که pH یا همان اسیدیته مخاط رحمیِ تولیدشده قبل از تخمک‌گذاری برای بقا و تحریک اسپرم ایده‌آل است، اما اسیدیتۀ بیشتر لوبریکانت‌ها با اسپرم سازگار نیست و آن‌قدر اسیدی است که برای کشتن اسپرم کافی است. به علاوه، غلظت لوبریکانت‌ها می‌تواند حرکت کردن را برای اسپرم مشکل کند و محتوای آب لوبریکانت هم می‌تواند به اسپرم آسیب برساند، زیرا باعث جذب آب توسط اسپرم‌ها می‌شود.

7- آیا قهوه باعث از بین رفتن اسپرم می شود؟

برخی از محققان ارتباطی بین مصرف دوز بالای کافئین و تغییر در کیفیت اسپرم یافته اند. مردی که هر روز یک فنجان قهوه 12 اونسی می خورد، ممکن است تحرک بالاتر اسپرم را تجربه کند.

8-گرما به اسپرم و تولید آن آسیب می رساند:

بیضه ها - جایی که سلول های اسپرم ساخته می شوند- به گونه ای طراحی شده اند که حدود 13 درجه سانتی گراد خنک تر از بقیه بدن باقی بمانند. اگر دمای بیضه از آن سطح بالاتر رود، تولید اسپرم کاهش می یابد.

9- آیا دود سیگار و قلیان اسپرم کش است؟

سموم موجود در دود تنباکو می توانند باعث شود اسپرم به آرامی شنا کند. علاوه بر این ، آنها می توانند به DNA سلولهای اسپرم آسیب بزنند. و حتی اگر خود فرد سیگار نکشند باز هم سیگار می تواند آسیب وارد کند. فرزندان مادرانی که سیگار می کشند نسبت به فرزندان مادران غیر سیگاری از کیفیت اسپرم کمتری برخوردار هستند. چاقی با کاهش اسپرم ارتباط دارد و باعث پایین آمدن سطح تستوسترون و بالا رفتن میزان هورمون زنانه استروژن (که کمی از آن در مردان وجود دارد) می شود. دکتر نیدربرگ می گوید هر چقدر مرد چاق تر باشد، شرایط هورمونی وخیم تری دارد - و مشکلات اسپرم بیشتری دارد. رژیم متعادل باعث می شود تولید اسپرم به درستی انجام شود. و دو مطالعه اخیر نشان می دهد مکمل غذایی به نام کوآنزیم Q می تواند تولید اسپرم را تقویت کند.

10- آیا نعناع برای تعداد اسپرم بد است؟

هیچ یافته علمی برای نشان دادن ارتباط مستقیم بین مصرف نعناع یا منتول و استریل در مردان وجود ندارد. به گفته وی، سیگار کشیدن به خودی خود بر بلوغ اسپرم تأثیر می گذارد و با کاهش باروری در ارتباط است.

11- آیا ودکا برای اسپرم مضر است؟

الکل بیش از حد سطح تستوسترون و کیفیت اسپرم را در مردان کاهش می دهد. همچنین می تواند میل جنسی را کاهش داده و ناتوانی جنسی ایجاد کند.

12-آیا الکل اسپرم را از بین می برد؟

تأثیرات الکل بر روی تعداد اسپرم قابل برگشت است. 

13- آیا سیگار سلولهای اسپرم را از بین می برد؟

مراقب اسپرم خود باشید. نشان داده شده است که کشیدن بیش از 20 سیگار در روز باعث کاهش تعداد اسپرم و تحرک اسپرم می شود. دخانیات حاوی بیش از 4000 ماده تشکیل دهنده هستند و تعداد زیاد آنها برای اسپرم سمی هستند از جمله سیانید ، مونوکسید کربن ، سرب ، کادمیوم و آمونیاک.

14-  آیا لپ تاپ ها می توانند موجب آسیب به تولید اسپرم شوند؟

هنگامی که از لپ تاپ استفاده می کنید، گرمای زیادی تولید می شود و گرما موجب کاهش باروری مردانه می شود. برای اجتناب از این مشکل با لپ تاپ همانند یک کامپیوتر رومیزی رفتار کنید و از قراردادن لپ تاپ بر روی پاها خودداری کنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92