Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
12 علت لکه بینی بعد از پریود

خونریزی واژینال بین دو پریودی معمولا نگران کننده نیست. اگر جریان خون خفیف باشد، "لکه بینی" نامیده می شود. خونریزی بین پریودی ها می تواند به دلایل مختلف، از جمله تغییرات هورمونی، آسیب، و یا بیماری رخ دهد.
خونریزی بین پریودی ها به هر خونریزی که پس از پایان پریودی یا قبل از شروع پریودی رخ میدهد، گفته می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، لکه بینی به رنگ قهوه ای روشن و یا یک جریان سنگین شبیه به پریودی منظم مشاهده می کنید.

خانم دکتر بیتا هرمز، متخصص زنان و زایمان و زنازایی، در مورد اصلی ترین علت لکه بینی بین دو پریود اظهار کرد: " علت لکه بینی بین دو پریود به دلیل افت سطح هورمون استروژن حوالی تخمک گذاری در وسط سیکل هست".

در این مقاله، علل احتمالی خونریزی بین پریودی ها، روش های ممکن برای جلوگیری از لکه بینی و زمان مراجعه به پزشک را بررسی می کنیم.

علت لکه بینی بعد از پریود چیست؟

اصطلاح پزشکی برای خونریزی بین پریودی ها، متروراژیا است. همچنین این خونریزی به عنوان لکه بینی نیز شناخته می شود. چرخه پریودی به زمان بین روز اول یک پریودی و روز اول پریودی بعد گفته می شود. چرخه معمولا بین 25 تا 30 روز طول می کشد اما می تواند طولانی تر یا کوتاه تر باشد. پریودی به زمانی گفته می شود که خانم در هر ماه خونریزی می کند، که معمولا بین 2 تا 7 روز طول می کشد. پریودی در خانم های مختلف متفاوت است.

دلایل مختلفی برای خونریزی بین پریودی ها وجود دارد:

1- روش های ضد بارداری هورمونی

روش های ضد بارداری هورمونی یک علت شایع خونریزی واژینال بین پریودی ها است. اگر خونریزی نامنظم باشد، معمولا فقط 3 ماه اول مصرف قرصهای ضد بارداری اتفاق می افتد. برخی از روش های ضد بارداری هورمونی عبارتند از:

اگر خونريزي بين پریودی ها بسيار سنگين باشد يا طولاني تر از 3 ماه طول بکشد، باید به پزشک مراجعه کنید. تغییر به یک فرم جایگزین ضد بارداری اغلب باعث توقف خونریزی می شود. خونریزی بین پریودی ها به خاطر عدم مصرف روش های ضد بارداری هورمونی طبق دستورالعمل می باشد. به عنوان مثال، فراموش کردن قرص ضد بارداری یا مشکل پچ ضد بارداری. این مسئله معمولا باعث لکه بینی می شود.

2- ضدبارداری اورژانسی

استفاده از ضد بارداری اورژانسی ممکن است باعث خونریزی شود. این امر در مورد هر دو نوع ضد بارداری به کار می رود: قرص صبح روز بعد وIUD

3- خونریزی لانه گزینی

بعضی از خانم ها بلافاصله پس از باردار شدن دچار لکه بینی می شوند. این اتفاق زمانی رخ می دهد که تخمک های بارور شده داخل پوشش رحم کاشته می شوند. این خونریزی لانه گزینی نامیده می شود. همچنین ممکن است در رحم گرفتگی خفیفی حس کنید.

4- سقط جنین

خونریزی بین پریودی ها یکی از نشانه های اولیه سقط جنین است. سقط جنین ممکن است در هر زمانی در بارداری اتفاق بیافتد و ممکن است پیش از اینکه خانم از بارداری مطلع شود رخ بدهد.

5- پایان دادن بارداری (سقط جنین)

بسیاری از افراد بعد از پایان دادن به بارداری (سقط جنین) دچار خونریزی می شوند. لکه بینی ممکن است چند هفته پس از مصرف قرص سقط جنین طول بکشد. اگر خونریزی بسیار سنگین بود، به پزشک مراجعه کنید.

6- عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs)

برخی از عفونت های منتقله از راه جنسی (STIs) می توانند باعث خونریزی واژینال شوند. کلامیدیا یک نمونه معمول است. کلامیدیا ممکن است در طی یا بعد از رابطه جنسی باعث خونریزی شود.

7- آسیب

اگر پوست یا بافت واژن آسیب ببیند، خونریزی رخ میدهد. شایع ترین راه برای این اتفاق رابطه جنسی است. این خونریزی به خاطر خشکی واژن رخ میدهد. بدن یک روان کننده طبیعی تولید می کند که واژن را برای رابطه جنسی نفوذی آماده می کند. خشکی واژن می تواند ناشی از عوامل بسیاری از جمله عدم تحریک، تغییر سطح هورمون به علت یائسگی، دیابت یا درمان سرطان باشد.

8- یائسگی یا پیش از یائسگی

یائسگی معمولا بین 45 تا 55 سالگی اتفاق می افتد. هنگامی که خانم در سال یک بار پریود شود یائسگی رخ داده است. پیش از یائسگی دوره ای است که منجر به یائسگی می شود. این دوره می تواند تا 10 سال به خاطر تغییر سطح هورمون ادامه یابد. سطح هورمون در اغلب موارد در طول دوران پیش از یائسگی ناپایدار است. این مسئله می تواند منجر به پریودی های نامنظم، لکه بینی و خونریزی شدید شود.

9- پولیپ ها در دهانه رحم یا واژن

 

لکه بینی بعد از پریود

پولیپ ها بافت های کوچک هستند. آنها می توانند در رحم و یا بر روی دهانه رحم (که ساختار بین واژن و رحم است) رشد کنند. در برخی موارد، پولیپ ها می توانند خونریزی ایجاد کنند و ممکن است نیاز به برداشت داشته باشند.

10- سرطانهای خاص

در اغلب موارد، خونریزی بین پریودی ها نگران کننده نیست. با این حال، خونریزی واژینال بین پریودی ها یکی از علائم احتمالی نوع خاصی از سرطان است. سرطان دهانه رحم می تواند در هر سنی خانم ها را تحت تاثیر قرار دهد. این سرطان بیشتر در زنان فعال در سنین بین 30 تا 45 سال دیده می شود.

خونریزی بین پریودی ها یا پس از رابطه جنسی معمولا اولین علامت سرطان دهانه رحم است. سایر علائم اولیه شامل درد یا ناراحتی در هنگام داشتن رابطه جنسی، و یا ترشحات ناخوشایند و بدبوی واژن است. سرطان رحم در زنان بالای 50 سال رخ می دهد. خونریزی واژینال همچنین نشانه اولیه این نوع سرطان است، به خصوص اگر خونریزی بعد از یائسگی رخ دهد.

سرطان رحم بیشتر در زنان یائسه دیده می شود. این بدان معنی است که آنها دیگر پریود نمی شوند. به همین دلیل، هر خونریزی واژینال پس از یائسگی غیر عادی می باشد. اگر خانم به یائسگی نرسیده باشد، ممکن است خونریزی بین پریودی ها رخ دهد. گاهی اوقات خونریزی شدیدتر از حد معمول است. علائمی که کمتر دیده می شود شامل درد در هنگام رابطه جنسی یا درد در شکم است.

11- سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) بیماری است که می تواند موجب پریودی های نامنظم و همچنین خونریزی بین پریودی ها شود. علائم دیگر شامل مشکلات باروری، افزایش وزن و پوست چرب یا آکنه است.

12- آندومتریوز 

بیماری مزمن که بر رحم تاثیر می گذارند، مانند آندومتریوز، می تواند باعث خونریزی یا لکه بینی بین پریودی ها شود. این بیماری همچنین ممکن است باعث پریودی های سنگین یا دردناک و گرفتگی بین پریودی ها شود.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خونریزی واژینال بعد از پریود و یا بین پریودی ها سنگین یا پایدار باشد، باید به پزشک مراجعه کنید. آگاهی از علائم دیگر مربوط به لکه بینی بین پریودی ها می تواند به پزشک برای تشخیص بیماری کمک کند. اگر خانم به تازگی مصرف قرص ضد بارداری را آغاز کرده باشد، خونریزی ممکن است پس از 3 تا 6 ماه قطع شود. اگر خونریزی قطع نشد، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است پزشک برای جلوگیری از این مشکل روش ضد بارداری را تغییر دهد.

STI ها مسری هستند و می توانند مشکلات درازمدتی ایجاد کنند. اگر یک فرد مظنون به STI خونریزی واژینال داشته باشد، باید به متخصص مراجعه کند. اکثر STI ها قابل درمان هستند و معمولا با آنتی بیوتیک ها درمان می شوند.

درمان و پیشگیری از لکه بینی بعد از پریود

درمان بستگی به علت اصلی دارد. زمان خونریزی، مدتی که طول می کشد و مقدار خون از دست رفته را زیر نظر داشته باشید و به پزشک بگویید. این اطلاعات به پزشک برای تشخیص علت کمک می کند. آزمایش سرطان دهانه رحم، که به عنوان غربالگری یا پاپ اسمیر شناخته می شود، موارد غیر طبیعی در بافت دهانه رحم را بررسی می کند. انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند که زنان در سن 21 سالگی در غربالگری دهانه رحم شرکت کنند.

پارگی های کوچک و خونریزی می تواند ناشی از آسیب به پوست خشک در مهبل (واژن) باشد. استفاده از یک روان کننده مصنوعی و اطمینان از تحریک قبل از رابطه جنسی می تواند از آسیب به مهبل در طول فعالیت جنسی جلوگیری کند.

هیچ درمانی برای PCOS وجود ندارد، اما می توانید علائم را مدیریت کنید. درمان میتواند شامل کاهش وزن، مصرف قرصهای ضد بارداری هورمونی و استفاده از روشهای متابولیکی باشد.

عوارض جانبی لکه بینی بعد از پریود

خونریزی واژینال بین پریودی ها می تواند باعث اضطراب یا استرس شود. این خونریزی بسته به علت، ممکن است درد داشته باشد و ناراحت کننده باشد. هر کسی که بیماری  دارد مانند STI، باید در اسرع وقت به درمان بپردازد. در موارد شدید، STI می تواند منجر به مشکلات باروری شود. تشخیص زودهنگام سرطان احتمال موفقیت در درمان را افزایش می دهد.

خلاصه 

شايعترين دلایل خونريزي واژينال بين پریودی ها، داروهاي ضد بارداري هورموني يا تغييرات مربوط به يائسگي هستند. غربالگری منظم دهانه رحم یک بخش ضروری از مراقبت های بهداشتی پیشگیرانه است که می تواند برای پیدا کردن هر گونه سلول های غیر معمول در اوایل کمک کند. آگاهی از علائم دیگر و توجه به توصیه های پزشک می تواند به تشخیص یا رد یک مشکل احتمالی کمک کند.

Ellen Ellis. Vaginal Bleeding Between Periods. www.healthline.com. on April 24, 2017

 دکتر بیتا هرمز
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان متخصص زنان و زایمان و فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند و همچنین موفق به کسب رتبه برتر بورد تخصصی از دانشگاه تهران می باشد. عمده مراجعه کننده گان خانم دکتر هرمز بانوان باردار میباشند که طول دوران بارداری و زایمان را با همراهی ایشان طی می نمایند. وی در حال حاضر عضو انجمن متخصصین زنان و‌مامایی ایران و استادیار دانشگاه آزاد اسلامی می باشد.

امتیاز مطلب: 88% 88