Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
8 سوال رایج درباره جفت قدامی(Anterior)

1- جفت قدامی چیست و آیا جفت قدامی طبیعی است؟

جفت معمولی بین مادر و نوزاد متصل می شود، اما جفت قدامی خود را به جلوی رحم زن متصل می کند. جفت قدامی در جلوی رحم قرار دارد، درست بین جنین و ناف شکم. جای گذاری معمول جفت در موقعیت خلفی است، نه قدامی. با این حال، داشتن جفت قدامی غیرطبیعی نیست. جفت قدامی یک اختلال طبیعی است!

2- آیا جقت قدامی حرکت می کند؟

نه، جفت قدامی حرکت نمی کند. هنگامی که جفت در جای خود قرار می گیرد، همان جا باقی می ماند. هنگامی که یک جفت قدامی است، همیشه قدامی می ماند. با این حال، برای حاملگی های آینده جفت می تواند در حالت های دیگر قرار گیرد.

موارد زیر شامل برخی از خطرات، عوارض و موارد آزاردهنده ای است که همراه با جفت قدامی ایجاد می شود.

3- خطرات و عوارض جانبی جفت قدامي چیست؟

یکی از دلایل اینکه جفت قدامي باعث ناراحتی مادر می شود این است که شنیدن ضربان قلب جنین را با فتوسكوپ یا گوشی پینارد در سه ماهه دوم دشوار می کند. گوشی پینارد یا فتوسکوپ مانند گوشی طبی است، اما در درجه اول برای شنیدن صدای ضربان قلب جنین استفاده می شود. این گوشی مانند داپلر از اولتراسوند استفاده نمی کند، بنابراین هر کسی می تواند از آن بدون نیاز به دلیل علمی پزشکی استفاده کند.

4- با وجود جفت قدامی چه زمانی می توانم ضربان قلب جنین را بشنوم؟

دلیل اصلی ناخوشایند بودن جفت قدامی این است که در سه ماهه دوم شنیدن ضربان قلب جنین با داپلر دستی را دشوار می کند. از آنجایی که جنین هنوز خیلی کوچک است و جفت قدامی در جلوی جنین قرار دارد و او را می پوشاند، شیندن ضربان قلب جنین غیر ممکن می شود.

با این حال، ناتوانی در شنیدن ضربان قلب جنین با داپلر در سه ماهه دوم غیر معمول نیست.

4- با وجود جفت قدامی چه زمانی حرکات جنین را احساس می کنم؟

جفت قدامی

یکی دیگر از دلایل ناخوشایند بودن جفت قدامي این است که به طور معمول باعث می شود حس کردن حرکات جنین به تعویق بیفتد. با وجود جفت قدامی ممکن است حرکات جنین را در سه ماهه دوم به خوبی حس نکنید. این مسئله ناامید کننده است اما طبیعی است!

5- آیا با وجود جفت قدامی تشخیص موقعیت جنین دشوار می شود؟

دلیل دیگر ناخوشایندی جفت قدامی این است که تشخیص موقعیت جنین دشوار می شود. از آنجا که جفت سر راه قرار دارد (4 نوع جفت سرراهی بهمراه تشخیص و درمان) ، جفت قدامی باعث می شود تشخیص موقعیت جنین برای مادر دشوار شود.

6- آیا جفت قدامی باعث می شود درد زایمان طولانی تر و شدیدتر شود؟

اکثر افراد معتقدند نوزادان OP با وجود جفت قدامی بیشتر رایج هستند. نوزاد OP در موقعیت خلفی عقب می باشد (سر به سمت پایین و صورت به طرف جلوی بدن مادر). با این حال موقعیت مطلوب موقعیت قدامی عقب می باشد که در آن سر به سمت پایین و صورت به طرف پشت بدن مادر می باشد. قرار گرفتن جنین در موقعیت مطلوب باعث می شود درد زایمان کمتر و کوتاه تر باشد!

اگر نوزادان با جفت قدامی بیشتر در موقعیت غیر مطلوب قرار گیرند، طبیعی است درد زایمان سخت تر، طولانی تر و دردناک تر باشد.

7- آیا به خاطر جفت قدامی نیاز به زایمان سزارین دارم؟

تشخیص جفت قدامی به خودی خود دلیل علمی پزشکی برای زایمان سزارین نیست.

مشکلات دیگر جفت مانند جفت سر راهی (جایی که جفت تمام یا بخشی از دهانه رحم را پوشش می دهد – اورژانسی نیست، اما اگر جفت در هفته 40 بارداری  دهانه رحم را پوشانده باشد، نمیتوانید زایمان طبیعی انجام دهید) یا جداشدگی جفت (هنگامی که جفت به طور جزئی یا به طور کامل از رحم جدا شده باشد؛ اورژانسی!) قطعا دلایلی برای زایمان سزارین برای نجات جان مادر و جنین می باشد.

8- آیا جفت قدامی به جنسیت جنین ارتباطی دارد؟

خیر ، محل قرار گیری جفت ربطی به جنسیت جنین ندارد. چون جفت ممکنه تغییر مکان بده و جنسیت تنها از طریق رویت دستگاه های تناسلی در سونو ها مشخص میشود

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.babyinfo.com.au

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92