Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
عدد بتا در بارداری دوقلویی چند است؟

هورمون گونادوتروپین هورمون انسانی (hCG) برای بارداری منحصر به فرد است. این هورمون در خون و / یا ادرار زن باردار تشخیص داده می شود. آزمایشات برای عدد بتا حساسیت زیادی دارند و فقط نیاز به مقدارکمی hCG برای تشخیص حاملگی مثبت دارند. به همین دلیل است که آزمون حاملگی "مثبت کاذب" غیرممکن است؛ زیرا اگر hCG وجود داشته باشد، نشانه حاملگی است. با این حال، ممکن است نتایج آزمون منفی کاذب دیده شود که به خاطر انجام آزمون بارداری خیلی زود قبل از رسیدن hCG  به مقدار کافی می باشد. اگر نمونه خون یا ادرار برای آزمایش بارداری یا ادرار کافی نباشد و نمونه بیش از حد رقیق باشد، احتمال منفی کاذف وجود دارد. این یکی از دلایلی است که بسیاری از کیت های آزمون حاملگی خانگی دارای دو نوار تست هستند (عدد بتا و جنسیت جنین).

تحقیقات نشان داده است که اکثر جنین ها بین 8 تا 10 روز بعد از تخمک گذاری کاشته می شوند، اما این مسئله متغیر است. بعضی از زنان دقیقا پس از تخمک گذاری باردار می شوند و دیگران پنج روز بعد از تخمک گذاری باردار می شوند.

چه زمانی هورمون بتا تولید می شود؟

هورمون گونادوتروپین هورمون انسانی (hCG) پس از لقاح و پس از آن کاشت زگوت در دیواره رحم مادر تولید می شود. این هورمون از سلول هایی تولید می شود که در نهایت تبدیل به جفت می شوند. نقش hCG تغذیه زیگوت می باشد و آن را تا زمانی که جفت به مرحله عمل برسد حمایت می کند. همچنین به عنوان یک سیگنال برای بدن به منظور پریود نشدن عمل می کند، زیرا پوشش رحم ضخیم تر برای رشد جنین ضروری است.

آزمایش خون، به جای تست ادرار، به تشخیص زود هنگام عدد بتا می انجامد. ادرار ممکن است بیش از حد رقیق باشد و نتواند  hCG را تشخیص دهد. این یکی از دلایلی است که توصیه می شود نمونه ادرار از اولین ادرار صبحگاهی گرفته شود (15 نکته جالب درباره بی بی چک).

حتی قبل از اینکه پریودی قطع شود، هورمون بتا تولید شده است. 11 روز پس از تخمک گذاری وجود هورمون در خون تشخیص داده می شود و در عرض 12-14 روز پس از تخمک گذاری وجود هورمون در ادرار تشخیص داده می شود. اگر دوقلوها باردار باشید، احتمالا میزان هورمون hCG شما با خانمی که یک فرزند باردار است متفاوت است. اما این مسئله بستگی به مرحله بارداری و خصوصیات زن دارد. فقط زنان باردار هورمون بتا تولید می کنند. 

مقاله پیشنهادی اوما: عدد بتا در هفته چهارم بارداری

هورمون بتا یا  hCG هر چند وقت افزایش می یابد؟

به طور کلی، غلظتhCG  در اوایل بارداری هر دو 2-3 روز افزایش می یابد. در 85٪ از حاملگی های طبیعی، سطح hCG هر سه روز دو برابر می شود. سطوح hCG بین هفته 10 تا 8 حاملگی به اوج خود می رسد و سپس شروع به کاهش می کند. همانطور که بارداری پیشرفت می کند، سطوح پایین تر ثابت می شود. این یکی از دلایلی است که علائم تهوع و خستگی، که در سه ماهه اول بارداری آشنا هستند، بعد از چند ماه اول شروع به کاهش می کنند.

نزدیک چهار ماهگی بارداری، جفت به حمایت از جنین در حال رشد می پردازد و نیازی به چنین سطوح hCG بالا نیست.  هر زن باردار و جنینش منحصر به فرد است. به همین دلیل است که غلظتهای مختلفی برای hCG برای هر سن و مرحله بارداری وجود دارد. برخی از زنان دارای سطح بسیار پایینی از hCG هستند، اما نوزاد کاملا سالم و طبیعی زایمان می کنند. دیگران سطح بسیار بالایی از hCG دارند و ممکن است دوقلو یا سه قلو باردارباشند. اما در حقیقت، فقط یک نوزاد باردار هستند.

هنگامی که در خصوص سطح hCG تردید وجود دارد، انجام اولتراسوند غربالگری معمول است. این کار می تواند به راحتی سن و رشد جنین را ارزیابی کند. اسکن سونوگرافی واژینال رایج تر است، زیرا دقیق تر از اسکن شکمی است.

هنگامی که سطح هورمون بتا به طور مداوم پایین است و علائم دیگری از حاملگی وجود ندارد، به احتمال زیاد عوارض حاملگی وجود دارد. به عنوان مثال، بارداری خارج از رحم ممکن است وجود داشته باشد. گاهی اوقات، سطوح پایین بتا به خاطر محاسبه اشتباه زمان تخمک گذاری است. حدود یک پنجم حاملگی ها پیشرفت نمیکند و سقط خودبخودی رخ می دهد. اگر سطح hCG بسیار بالا باشد، به خاطر اشتباه در محاسبه تاریخ تخمک گذاری، حاملگی مولار یا حاملگی چندقلو است (بارداری دوقلو | بارداری هفته به هفته دوقلویی).

چگونه می توانم سطح هورمون بتا را بدانم؟

شما نمی توانید سطح بتا را تعیین کنید، مگر اینکه متخصص توصیه کند تست را انجام دهید. اگر برای بارداری از روش های کمی باروری استفاده کرده باشید احتمال سقط وجود دارد به همین دلیل به طور منظم تست hCG انجام می شود. اما در اصل، اندازه گیری های معمول بتا به طور مرتب انجام نمی شود.

سطوح هورمون بتا در حاملگی دوقلو

سطح هورمون بتا در بارداری دوقلویی

وقتی مادر دوقلو باردار باشد، به طور کلی سطح hCG بالاتری نسبت به زنان دیگر دارد. اما تضمینی در این خصوص وجود ندارد. به طور کلی، زنان باردار نمی دانند میزان hCG  آنها چقدر است. تستهای حاملگی مقدار دقیق  hCG را نشان نمی دهد، آنها فقط تشخیص می دهند  هورمون بتا در نمونه وجود دارد یا خیر. با این حال، برای زنانی که از روش های کمک باروری استفاده می کنند و به طور منظم آزمایش خون انجام می دهند، نظارت بر سطح hCG برای جلوگیری از آسیب انجام می شود.

در زنانی که چندقلو باردار هستند، معمولا میزان  بتا 30 تا 50 درصد بالاتر از بارداریهای تک قلویی است. اما این سطح بالای هورمون تا بعد از قطع پریودی مشخص نمی شود. افزایش بسیار سریع سطح hCG می تواند موجب نگرانی شود. هنگامی که جنین در تخمدان کاشته می شود یا رشد سریع بافت جفتی رخ می دهد، سطح بالای بتا می تواند این مسئله را منعکس کند. دلایلی برای نگرانی وجود دارد که می تواند بر غلظت  hCG تاثیر بگذارد.

اندازه گیری هورمون hCG در حاملگی چیست؟

برای بارداری، سطح hCG باید بیش از 25 mlU/ml باشد. مقدار کمتر از 5 mlU/ml منفی است. این اندازه گیری ها به این معنی است که غلظت hCG در واحدهای میلی واحد بین المللی در هر میلی لیتر خون مادر اندازه گیری می شود.
به طور کلی دو نوع آزمون hCG انجام می شود: یک آزمون کیفی hCG که برای تشخیص  hCG در خون انجام می شود ؛ آزمون کمی، میزان واقعی موجود را اندازه گیری می کند. اگر شک و تردیدی درباره حاملگی وجود داشته باشد، آزمایش خون hCG کمی به تعیین آن کمک می کند.

سطح هورمون ا چ سی جی من بالا است - آیا این بدان معنی است که من دوقلو باردار هستم؟

نه لزوما. دلایل زیادی برای بالا بودن این هورمون وجود دارد، و به یاد داشته باشید، زمانی که به سطح hCG می رسیم طیف گسترده ای از سطح نرمال وجود دارد. این سطوح نباید برای برآورد بارداری حاملگی استفاده شوند زیرا بی نظیر هستند و به طور گسترده ای متفاوت هستند.   حتی اگر دوقلو باردار باشد تضمین نمی کند زودتر hCG تولید می کنید. اما چون سطوح شما ممکن است بالاتر باشد، ممکن است بارداری را کمی زودتر به دلیل سطح بالای hCG تشخیص دهیم.

نمودار سطح HCG برای بارداری دوقلو و تک قلو

میزان HCG در حاملگی چند قلو در مقایسه با حاملگی تک متفاوت است. در زیر نمودار محدوده HCG در حاملگی های مختلف فهرست شده است.

روز از LMP *

محدوده عدد بتا برای بارداری تک

محدوده عدد بتا برای بارداری چندقلو

28

120- 4/9

120- 5/9

33

600- 300

1800- 200

36

1800- 1200

36000- 2400

40

4800- 2400

108000- 8700

45

60000- 12000

180000- 72000

70

144000- 96000

480000- 348000

 

LMP*: آخرین پریودی

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: parenting.firstcry.com

امتیاز مطلب: 90%
90