Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
چگونه قبل از پریود بفهمم باردارم؟

آیا درد ناشی از پریودی است یا بارداری؟ شما با توجه به شرایط زندگی خود امیدوار هستید تغییر حالت روحی و گرفتگی عضلات به خاطر پریودی باشد. متاسفانه هر دو این ها علائم مشابهی دارند. اگر شک دارید که باردار هستید یا درد به خاطر پریودی است می توانید از نکات زیر استفاده کنید.

گرفتگی عضلات که بیش از یک روز طول می کشد درد ناشی از پریودی است

در بیشتر خانم ها گرفتگی عضلات بیش از یک یا دو روز به طول می انجامد. اما در طول لقاح نیز گرفتگی عضلات دیده می شود. 

 • گرفتگی عضلات ناشی از لقاح مدتی کوتاه به طول می انجامد. لقاح معمولا مدتی کوتاه بعد از تخمک گذاری اتفاق می افتد (و در بیشتر خانم ها پیش از پریودی دیده نمی شود).
 • گرفتگی عضلات ناشی از پریودی شدید است و ممکن است چند روز طول بکشد.

اگر گرفتگی شدید تجربه می کنید و این گرفتگی بیش از یک روز به طول بینجامد نشانه پریودی است.

تفاوت درد پریودی و بارداری

علائم گرفتگی عضلات در پریودی مشابه علائم مراحل اولیه بارداری است. اما برخی علائم در بارداری منحصر به فرد هستند و اگر درد ناشی از پریودی را تجربه نکنید این دردها را نیز تجربه نمی کنید.
در اینجا علائم اولیه بارداری ذکر شده است:

 • افزایش ادرار: افزایش تکرر ادرار یکی از علائم اولیه بارداری است و در پریودی دیده نمی شود.
 • بی اشتهایی: اگر بوی غذایی خاص باعث معده درد شود باردار هستید. این مسئله نیز در پریودی دیده نمی شود.
 • حالت تهوع: اگر سالم هستید اما حالت تهوع دارید نشانه بارداری است. 
 • لکه بینی: بیشتر خانم ها در طول درد پریودی لکه بینی را تجربه نمی کنند اما در مراحل اولیه بارداری لکه بینی دیده می شود.
 • تغییرات سینه ها: تغییرات سینه پیش از پریودی امری غیر رایج نیست. تیره تر نوک سینه نشانه درد پریودی نیست. اگر این مسئله را تجربه می کنید باردار هستید.

درد سینه که یک هفته طول بکشد علامت بارداری است

بیشتر خانم ها در پریودی درد سینه را تجربه می کنند اما این درد کوتاه مدت است. خانم باردار در ابتدای بارداری درد سینه را تجربه می کند و این درد هفته ها به طول می انجامد. بیشتر خانم ها درد سینه را در کل مدت بارداری تجربه می کنند.
چه چیزی باعث درد می شود؟ در بارداری بدن شروع به تولید پروژسترون می کند که بارداری را حمایت می کند. افزایش مقدار این هورمون حیاتی باعث درد سینه در خانم های باردار می شود.
اگر باردار نباشید بدن شما تولید پروژسترون را پیش از پریودی متوقف می کند به همین دلیل درد کاهش می یابد یا به طور کامل از بین می رود.

علائم پریودی دقیقا پیش از پریودی شروع می شود

اگر علائم را خیلی زود تجربه کنید نشانه بارداری است و نشانه پریودی نیست. چه زمانی درد پریودی شروع می شود؟ بیشتر خانم ها درد پریودی را پنج تا ده روز پیش از شروع پریودی تجربه می کنند. اگر درد سینه، خستگی زیاد و سایر علائم اولیه بارداری را پیش از پریودی تجربه کنید نشانه پریودی نیست.

نتیجه منفی تست بارداری دقیق نیست

یکی از بهترین روش ها برای تعیین درد پریودی یا بارداری استفاده از تست بارداری است. اما به یاد داشته باشید نتیجه منفی دقیق نیست.
اگر تست را خیلی زود انجام دهید (5 روز پیش از پریودی یا بیشتر)، مقدار هورمون گنادوتروپین در بدن به قدری نیست که نتیجه مثبت را نشان دهد. برای نتیجه بهتر بعد از قطع شدن پریودی یا یک روز پس از آن، تست بارداری انجام دهید. اگر نمی توانید خیلی منتظر بمانید تست بارداری زودهنگام را پنج روز پیش از پریودی انجام دهید. 

درد قسمت پایین پشت به خاطر پریودی است

در هنگام بارداری معمولا خانم ها از پشت درد خود شکایت می کنند. اما این درد تا سه ماهه دوم و سوم بارداری، زمانی که افزایش وزن جنین تاثیر قابل توجهی نداشته است، زیاد نمی شود.
اگر در قسمت پایین پشت درد داشته باشید و به خاطر پریودی باشد علائم دیگر پریودی را مشاهده می کنید. درد پشت در پریودی به صورت تیر کشیدن است. این درد گاهی به پاها نیز منتقل می شود.

هوس کردن غذاهای عجیب نشانه بارداری است

در هنگام پریودی اشتهای خانم برای غذاهای نمکی یا شیرین افزایش می یابد. در طول بارداری، خانم ها غذاهای عجیبی مثل بستنی هوس می کنند.
اگر غذاهایی هوس می کنید که قبلا اصلا هوس نمی کردید یا در طول پریودی هوس نمی کردید باردار هستید. این علامت نشانه ای خوب برای تشخیص بارداری نیست بنابراین از علائم دیگر نیز کمک بگیرید.

ممکن است از قطع پریودی به معنی بارداری نباشد

یکی از علائم اصلی بارداری قطع پریودی است. اما پریودی ممکن است به دلایل دیگر قطع شود یا به تعویق بیفتد.
اگر پریودی شما منظم باشد و هیچ گاه قطع نشده باشد، احتمال دارد دلیل قطعی پریودی بارداری باشد.
حتی افرادی که پریودی منظمی دارند ممکن است در اثر عوامل دیگر غیر از بارداری با قطع پریودی مواجه شوند. استرس، تغییر رژیم غذایی، افزایش فعالیت فیزیکی و سایر فاکتورها باعث قطع پریودی می شوند. اگر تغییرات اساسی در زندگی شما ایجاد شود یا استرس زیادی تحمل کنید قطع پریودی به خاطر استراحت کردن بدن اتفاق می افتد. 
 علائم پیش از بارداری و پریودی اغلب مشابه هستند اما تفاوت های اندکی وجود دارد. اگراز نظر جنسی در این ماه فعال بودید مراقب باشید تا از باردار نبودن خود مطمئن شوید. اگر می خواهید مطمئن شوید که باردار هستید یا پریود هستید بهتر است تست بارداری خانگی انجام دهید.

منبع: www.checkpregnancy.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 90% 90


 • profileفاطمه پاکزاد3 روز قبل

  والا من یک هفتس سینه هام درد میکنه، ۴ روز از جوعدم‌گذشته ، ۱۱ روزه دوفاستون قطع کردم،اما پریودی خبری نیس ،بیرون‌نیمتونم زیاد سرپا بمونم و باید زود استراحت کنم چون کمر درد میگیره زیر دلمم‌یه‌چیزایی فشار میده ول میکنه، یک هفته مانده ب موعدم چشمام خیلی اذیتم‌میکرد،چون استیگماتم،اداشتم ماکراونی میخوردم همون شب ها مانفر بودم از قیافش رفتن سراغ الوچه و ترشک،انا امروز بیبی زدم منفی نشون میده، پس علت چیه واقعا،دکتر برم نرم ازمایش بدم ندم.هووووففف

  • profileshokofe ....1398/07/16

   منم چن روزمونده ب پریودیم کمردرد دارم سردردمزه دهانم صبا یجوریه. حالت تهوع امردزداشتم کی میتونم تست بزنم ولی امیدی ندارم

   • profileنازی (خدایا شکرت منم مامان شدم‌😘😘 )1398/02/18

    سلام من چهار روز مونده به پریودیم ولی خیلی طرف راستم تیر میکشه ممکنه که بار دار باشم

    • profilesogand jafari1398/01/22

     لل ع ع۵ ع ل رع لل ل ۵ ل ل ۵ل ۵ ع ع عل ل لل ع ل ع ل ۵ل ۵ل ع ل ل ۵ل ۵ل ل ل ۵لل ل۵ل لل ع عل۵ ع۵۵ ۵ل۵ ۵ ۵لع للل ۵

     • profilesara karimi1397/09/13

      چرا کسی جوابمو نمیده😭😭😭