Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
تفاوت جنین دختر و پسر در سونوگرافی

اگر شما نیز در حال حاضر باردار هستید و هفته های اول بارداری خود را سپری می کنید، حتما بی صبرانه منتظرید تا بدانید فرزند شما دختر است یا پسر؟ شاید برایتان جالب باشد که بدانید پزشکان بر چه اساسی جنسیت فرزند شما را مشخص می کنند؟ از نظر ظاهری جنین پسر و دختر تفاوت هایی را از خود در سونوگرافی نشان می دهند که با مشاهده این تفاوت ها به راحتی می توان جنسیت جنین را تشخیص داد.

در این مطلب می خواهیم شما را با تفاوت های جنین دختر و پسر در سونوگرافی آشنا کنیم. پس تا پایان این مطلب هیجان انگیز با اوما همراه باشید:


تفاوت سونوگرافی دختر و پسر

سونوگرافی بارداری کاربردهای مختلفی دارد. یکی از کاربردهای آن تعیین جنسیت جنین می باشد. راه های زیادی برای تشخیص جنسیت جنین وجود دارد اما سونوگرافی علمی ترین و مورد اعتمادترین روش است. هرچند در سونوگرافی نیز قبل از تشکیل اندام جنین نمی توان جنسیت را تشخیص داد. در هفته هجدهم بارداری تا هفته بیست و دوم بارداری، از طریق سونوگرافی جنسیت جنین تشخیص داده می شود. 

هر دو جنین دختر و پسر یک حالت برآمدگی در بین پاهایش دارد. در صورتی که این برآمدگی به شکل کیسه بیضه و آلت تناسلی مرد باشد، جنین پسر است و در صورتی که به شکل لوبیا باشد جنین دختر است.

سونوگرافی پسر

خوشبختانه امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی دیگر نباید تا زمان تولد نوزاد برای فهمیدن جنسیتش صبر کنیم و با یک سونوگرافی ساده جنسیت نوزادمان در طول بارداری مشخص می شود. جنین پسر برآمدگی کوچکی در بین پاها دارد که به اندازه یک اینچ ( تقربا 2.5 سانتیمتر) است. این برآمدگی معمولا با بند ناف اشتباه گرفته می شود زیرا در یک ناحیه قرار دارند. البته بند ناف از آلت تناسلی بلندتر و بزرگ تر است. 

در سه ماهه دوم بارداری، جنسیت جنین توسط مشاهده زاویه برآمدگی بین دو پا تشخیص داده می شود. اگر زاویه بزرگتر از سی درجه باشد، جنین به پهلوی چپ قرار دارد و احتمالا پسر است. سونوگرافی آنومالی اغلب در هفته شانزدهم بارداری جنسیت را مشخص میکند. اگر شما زودتر تست سل فری هم انجام دادید ، جنسیت از روی کروموزوم ها قابل پیش بینی است.

نشانه های بچه پسر در سونوگرافی

شاید تصور کنید که تشخیص جنین پسر در سونوگرافی راحت تر است اما همیشه اینطور نیست. قبل از هفته ۱۴ بارداری این مورد کاملا ریسکی بوده و تشخیص جنسیت جنین پسر سخت است اما سه نشانه دارد که آنها را با هم مرور میکنیم:

نشانه تیر و کمانی

در جنین پسر با توجه به نحوه خوابیدن جنین در شکم مادر مدل استخوان ستون فقرات متفاوت است. در جنین دختر برآمدگی ها زاویه ده درجه دارند اما در جنین پسر برآمدگی انتهایی ستون فقرات حدود سی دجه است. اگه چیزی بین این عدد باشه باید منتظر بمانید تا جنین بزرگتر شود.

جریان ادرار

جریان ادرار جنین گاهی میتواند جنسیتش رو مشخص کند. معمولا اگر ادرار جنین به سمت بالا ریخته شود جنین پسر است.

 

6591-1

سونوگرافی دختر

یکی از نشانه های بارز دختر بودن جنین، نداشتن آلت تناسلی مردانه است. جنین دختر خطوطی موازی بین دو پا دارد که نشانه وجود لبیا و واژن است. اگر جنین به پهلوی راست باشد و برآمدگی به صورت موازی با ستون فقرات باشد جنسیت آن دختر است. 

تشخیص جنسیت جنین قبل از هفته سیزدهم بارداری امکان پذیر نیست زیرا حجم مایع آمونیاک تشخیص جنسیت جنین را سخت می کند و  جنین به قدری تاب خورده است که آلت تناسلی به سختی دیده می شود. موقع تعیین جنسیت پزشک دنبال نشانه هایی میگردد که بتواند مشخص کنه بچه شما دختراست یا پسر. برای شناسایی جنین دختر دو تا نشانه وجود دارد:

طرح همبرگری 

این اصطلاح که به عضو جنسی دخترها برمیگردد نشان دهنده کلیتوریس و لابیا هست که در سونوگرافی مشخص و شبیه نان همبرگر است.

نشانه تیر و کمانی

این نشانه که کمی پیچیده تر هست و نیاز به نگاه دقیق به تصویر جنین دارد. اگر استخوان ستون فقرات نوزاد را تا پایین دنبال کنید، در آخر هر استخوان یک برآمدگی میبینید. که در این صورت نوزاد دختر است چون نقطه قوس دارد. از هفته ۱۴ به بعد بارداری نوزادان دختر از طریق این نشانه قابل شناسایی هستند که ۹۰ درصد مواقع تشخیص درست است که البته این عدد بعد از هفته هجدهم بارداری به ۱۰۰ درصد میرسد.

سخن آخر

بنابراین با توجه به توضیحاتی که دادیم، می توانیم تفاوت جنین دخترو پسر را بصورت خلاصه به شکل زیر بیان کنیم:

  • جنین برآمدگی کوچکی بین پاها دارد که برای پسرها، آلت تناسلی مردانه و کیسه بیضه و برای دخترها، لبیا یا واژن می باشد.
  • برآمدگی پسر زاویه ای بیشتر از سی درجه دارد و برآمدگی دختر به صورت خطوط موازی با بدن است.

 joshua. Difference Between Girl and Boy Ultrasound. updated on July 28, 2011

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 85% 85