Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
تنبلی تخمدان و بارداری

یکی از رایج ترین دلایل باردار نشدن یک خانم بیماری به نام سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS)  یا تنبلی تخمدان می باشد. این یک مشکل هورمونی است که در سیستم تولید مثل ایجاد می شود. وقتی PCOS دارید، تخمدانها بزرگتر از حد طبیعی می شوند. این تخمدان های بزرگ می توانند حاوی کیست های کوچک که حاوی تخمک های نابالغ هستند، باشند.

مشکلات مربوط به تببلی تخمدان و بارداری

عدم تعادل  هورمونی

PCOS باعث می شود بدن یک سطوح بالاتر از حد نرمال آندروژن تولید کند. این هورمون ها معمولا به عنوان هورمون های مردانه شناخته می شوند، زیرا مردان سطح بیشتری از آندروژن ها نسبت به زنان دارند.
آندروژن ها در رشد اندام های جنسی مرد و سایر ویژگی های مردانه مهم هستند. در زنان، آندروژن معمولا به هورمون استروژن تبدیل می شود.

مشکلات تخمک گذاری

سطح بالایی از آندروژن ها با رشد تخمک ها و انتشار منظم آنها تداخل دارند. و باعث میشود که  تخمک گذاری درست انجام نشود

علائم بالینی برای PCOS

سندرم تخمدان پلی کیستیک یا سندرم استین-لونتال، بر میلیونها زن تاثیر می گذارد. این سندرم می تواند موجب پریودی های نامنظم، افزایش وزن، افزایش رشد مو یا نازک شدن مو و آکنه شود.  اگر یک تخمک سالم آزاد نشود، نمی تواند توسط اسپرم بارور شود، به این معنی که نمی توانید باردار شوید. PCOS می تواند باعث قطع پریودی و یا پریودی های نامنظم شود. این می تواند یکی از اولین نشانه هایی باشد که در اثر تنبلی تخمدان مشاهده کنید.

درمان تبیلی تخمدان برای بارداری

خوشبختانه، درمان هایی وجود دارد که می توانند به زنان مبتلا به تنبلی تخمدان کمک کنند تا بارداری سالمی داشته باشند. پزشک شما ممکن است قرصهای ضد بارداری را که حاوی هورمون های مردانه مانند استروژن و پروژستین است، تجویز کند. این قرص ها می توانند به تنظیم چرخه قاعدگی با کاهش تولید آندروژن کمک کنند.

اگر نمیتوانید قرص ضدبارداری ترکیبی را تحمل کنید، پزشک ممکن است یک قرص پروژسترون توصیه کند. شما این قرص را برای حدود 2 هفته در ماه، حدود 1-2 ماه مصرف می کنید. این قرص برای کمک به تنظیم پریودی شما طراحی شده است.

داروهایی که به تخمک گذاری کمک می کنند:

در حالی که قرصهای ضدبارداری برای PCOS مصرف می کنید نمی توانید باردار شوید. اما اگر می خواهید به تخمک گذاری کمک کنید تا باردار شوید، بعضی داروها به شما کمک می کنند:

قرص کلومیفن

 کلومیفن یک دارو ضد استروژن است که در ابتدای چرخه خود مصرف می کنید. اگر کلومیفن به تخمک گذاری کمک نکند، ممکن است داروهای دیابتی متفورمین تجویز شود. اگر کلومیفن و متفورمین  به تنهایی کارساز نباشند، پزشک ممکن است یک داروی حاوی هورمون تحریک کننده فولیکول (FSH) و یک هورمون لوتئینه کننده تجویز کند. این داروها به صورت آمپول تزریق می شوند.

قرص لتروزول

یکی دیگر از داروهایی که به تخمک گذاری کمک می کند، لتروزول است. گاهی اوقات هنگامی که سایر داروها موثر نیستند، این دارو استفاده می شود. اگر PCOS دارید و می خواهید باردار شوید، باید با پزشک متخصص در زمینه تولید مثل صحبت کنید. متخصص کمک می کند تا مطمئن شوید دوزهای مناسبی از دارو را دریافت می کنید و به طور منظم چکاپ شوید.

تغییرات شیوه زندگی

برای بعضی از زنان، افزایش وزن به مقدار زیاد می تواند بر هورمون های آنها تاثیر بگذارد. در عوض، اگر چاق هستید یا اضافه وزن دارید، کاهش وزن باعث می شود هورمون های شما به سطح نرمال باز گردند. از دست دادن 10٪ وزن بدن به شما کمک می کند چرخه قاعدگی منظمی داشته باشید. بنابراین به باردار شدن شما کمک می کند.

به طور کلی، زندگی سالم با رژیم غذایی مناسب، ورزش منظم، سیگار نکشیدن، استرس کمتر و کنترل دیابت و سایر بیماری ها، شانس باروری شما را بهبود می بخشد. به یاد داشته باشید اگر پریودی شما منظم نباشد یا اینکه تنبلی تخمدان داشته باشید، باید به پزشک مراجعه کنید و تحت نظارت باشید. و اگر می خواهید باردار شوید، با متخصص باروری صحبت کنید.

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 95% 95


 • profileفاطيما محمودابادي13 روز قبل

  من بهم دکتر کلوميفن داده احتمال بارداري هست؟

  • profileمریم ملکزاده1398/08/17

   سلام مریم هستم
   من ده روز ه از روز اول پریودی امپول fsh میزنم وقرار روز یازدهم دو تا امپول hcg بزنم وروز دوازده برای بارداری iuiانجام بدم در این ده روز دو بار سنوگرافی انجام دادم ودکترم گفته شرایط خوبی دارم ولی امروز که روز دهمه لکه بینی دارم علت لکه بینی چیست ؟

   • profileمعصومه معصومی1398/04/20

    قرص متفورمین و روکین میخوردم الان فقط ماهی یک آمپول میزنم پرید میشم هرروز هم سیاه دونه میخورم و رازیانه ولی خبری از پریدی نیست

    • profileمعصومه معصومی1398/04/20

     سلام خسته نباشید من تنبلی تخمدان دارن یکساله که قرص رو این متفورمین رو میخورم ولی ماه پیش سونوگرافی متوجه شدم کبد چرب شده پرید ۲دبع سه دکتر زنان بهم گفت اون قرص هورمونی روکین رو قطع کنم ولی متفورمین رو بخورم ومن اولین مدت خاک شیر با آب داغ صبح ها خوردم وبعد از کلی آزمایش دیدن آنزیم اومده خیلی پایین دکتر کبد بهم گفت قرصزمتفورمین هم قطع کن احتمال داره ازاین باشه
     حالا من چکار کنن الان پرید که نمیشم هیج
     واسه بارداری هم می خام اقدام کنم آیا قرص متفورمین رو بخورم یانه
     ممنون میشم کمک کنید