Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
8 علائم بارداری دوقلو

برای خانم های با سابقه خانوادگی دوقلو، کسانی که قبلا دوقلو داشته اند و کسانی که از روش های مصنوعی برای بارداری استفاده کرده اند احتمال داشتن دوقلو بیشتر است. برای خانم هایی که انتظار بارداری دوقلو نداشتند یا اصلا برنامه ریزی برای بارداری نداشتند، درک بارداری دوقلو ممکن است واقعا دشوار باشد.

شوک، احساس بی حسی و حتی عصبانیت احساسات رایج در اولین روزهای تشخیص بارداری دوقلو است. اما با گذشت زمان واقعیت را قبول می کنید.

تفاوت حاملگی دوقلو با حاملگی های دیگر چیست ؟

علائم حاملگی دوقلو خیلی متفاوت با علائم حاملگی طبیعی نیست، اما خیلی زودتر احساس بارداری می کنید. برای مرحله بارداری، علائم حاملگی دوقلو به طور واضح قبل از سن حاملگی و مرحله طبیعی، احساس می شود.
مهم این است که به یاد داشته باشید که هر زن منحصر به فرد است و بارداری متفاوتی دارد. برخی از علائم استاندارد وجود دارد که به حاملگی دوقلو مربوط می شود. بسیاری از این ها به دلیل سطوح بالاتری و متمرکز hCG (هورمون کورونی گونادوتروپین انسان) است. این هورمون در ابتدا مسئول حفظ جنین و به حداکثر رساندن شانس زنده ماندن آن است.

چه زمانی احتمال بارداری دوقلو بیشتر است؟

 •  برای زنان بالای 30 سال.
 •  قبل از یائسگی احتمال دوقلو بیشتر است.
 •  در زنانی که بلندتر از حد متوسط هستند، شانس حاملگی دوقلو بیشتر از افرادی است که قد متوسط یا کوتاه دارند.
 •  زنان دارای اضافه وزن با شاخص توده بدنی < (BMI)  25 
 •  اگر سابقه بارداری دوقلو دارید یا در خانواده بیولوژیکی شما دوقلو وجود دارد.
 •  اگر از روش های کمک به باروری استفاده کرده اید.
 •  اگر از تبار آفریقایی آمریکایی هستید.
 •  زنانی که قبلا باردار شده اند.

چگونه بارداری دوقلو تایید می شود؟

اگرچه ممکن است شک کنید دوقلو باردار هستید، اما تا زمانی که 100٪ مطمئن نشده اید بارداری دوقلو تایید نمی شود. روش های اطمینان:

سونوگرافی دوقلویی

 • سونوگرافی، که در آن دو نطفه به وضوح بر روی صفحه نمایش دیده می شوند.
 •  شنیدن دو ضربان قلب جداگانه در یک داپلر.
 •  در غیاب مراقبت های قبل از زایمان، حاملگی دوقلو تا زمانی که دو نوزاد متولد نشده اند آشکار نمی باشد.

مقاله پیشنهادی اوما: بارداری هفته به هفته دوقلویی

عوارض حاملگی دوقلو

متاسفانه، خطرات کلی بارداری در طول حاملگی دوقلو افزایش می یابد. بارداری دوقلو تضمین کننده این مطلب نیست که عوارض داشته باشید.

 •  زایمان زودرس - به عنوان مثال قبل از هفته 38 بارداری
 •  بچه های کوچکتر با وزن کم هنگام تولد - این مسئله به این دلیل است که دو جنین در یک فضای کوچک رشد کرده اند.
 •  یک کودک کوچکتر از دیگری. در دوران بارداری یکی از دوقلوها تغذیه و فضای بیشتری نسبت به دیگری داشته است.
 •  پره اکلامپسی. به همین دلیل است که باید در طول حاملگی خود تحت کنترل BP باشید. احتباس سیال و عبور پروتئین در ادرار نشانه های دیگری از پره اکلامپسی است.
 • دیابت بارداری.

اگر دوقلو باردار باشید چه چیزی را باید به خاطر داشته باشید:

 • مراقبت منظم قبل از زایمان با یک متخصص مراقبت بهداشتی ضروری است.
 •  مراجعه به متخصص تغذیه معتبر برای دریافت اطلاعات مبتنی بر شواهد در مورد رژیم غذایی و برآورده شدن نیازهای تغذیه ای بدن شما. 
 •  استراحت کنید. دوقلوهای در حال رشد و حمایت از آنها نسبت به بلوغ انرژی زیادی از شما می گیرد. ممکن است لازم باشد کار خود را رها کنید و در خانه استراحت کنید.
 •  ممکن است نیاز به اولتراسوند منظمتر داشته باشید.
 •  برای زایمان زودرس برنامه ریزی کنید. معمولا دوقلوها زودتر از زمان تعیین شده به دنیا می آیند.

افزایش سطح HcG در ادرار یا خون (آزمایش های بارداری)

نمیتوانید به طور قطعی حاملگی تکی را از حاملگی دوقلو به وسیله آزمایش حاملگی ادرار تشخیص دهید. اگر چند روز قبل از پریودی تست بارداری انجام دادید و نتیجه مثبت بود، به احتمال زیاد دوقلو باردار هستید. اما به یاد داشته باشید، آزمایشات حاملگی ادرار در منزل برای پیش بینی مقدار hCG قابل اطمینان نیستند. 

با این حال، تست بارداری خون (سطح hCG ) نتایج بهتری به شما ارائه می کند. HCG یک هورمون قابل تشخیص در خون یا ادرار زنان باردار حدود 10 روز پس از تخمک گذاری است و معمولا هر دو تا سه روز دوبرابر میشود و در حدود هفته هشت تا 11 حاملگی به حداکثر میرسد.

صرفنظر از این، سطح بالای hCG در اوایل بارداری روش مناسب برای تشخیص دوقلو نیست.  مسئله دیگر این است که محدوده طبیعی hCG می تواند بین زنان مختلف متفاوت باشد. به عنوان مثال، سطوح بین 18 mIU / ml و 7،340 mIU / ml به عنوان "طبیعی" در پنج هفته حاملگی در نظر گرفته می شود. در نهایت، علاوه بر حاملگی دوقلو، علل دیگر سطح hCG بالا، حاملگی مولار نیز می باشد.

علائم بارداری دوقلویی

علائم بارداری دوقلویی

1- تعداد ضربان قلب داپلر

با استفاده از امواج صوتی بی ضرر، یک سیستم داپلر باعث تقویت صداهای قلب جنین می شود که معمولا در اواخر سه ماهه اول مشخص می شود. یک پزشک با تجربه یا ماما ممکن است قادر به تشخیص بیش از یک ضربان قلب باشد، که نشان دهنده حاملگی چندقلو است.

گوش دادن به ضربان قلب جنین در اوایل بارداری می تواند گمراه کننده باشد. به نظر می رسد که ضربان قلب دوم ممکن است ضربان قلب همان جنین از زاویه دیگری باشد که اکو می شود.

ضربان قلب مادر معمولا با جنین اشتباه گرفته نمی شود زیرا معمولا سرعت ضربان قلب مادر نصف ضربان قلب جنین است. با این حال، ضربان قلب مادر ممکن است باعث ایجاد سر و صدای زمینه شود که می تواند تشخیص ضربان قلب دو یا چند نوزاد را دشوار کند.

2- بیماری صبحگاهی بیشتر

از لحاظ آماری، مادرانی که چندقلو باردار هستند بیشتر دچار بیماری صبحگاهی می شوند. به طور کلی، حدود نیمی از زنانی که یک جنین باردار هستند تهوع و استفراغ مشابهی دارند و تا 1٪ از آنها دارای هیپرمیزی گراویاداروم، نوعی بیماری صبحگاه شدید هستند. در همان زمان، برخی از مادران دوقلو و سه قلو می گویند هیچ گونه بیماری صبحگاهی ندارند.

همچنین، در بارداری اول، خانم نمیتواند درجه حالت تهوع را مقایسه کند. اما در حاملگی های بعدی، حدود 15 درصد از زنان بیماری صبحگاهی بیشتری در بارداری چندقلو گزارش کرده اند. در نهایت، یکی دیگر از نشانه های بالقوه این است که تهوع خیلی زود شروع می شود، حتی قبل از اینکه آزمایش حاملگی مثبت باشد.

3- افزایش وزن

در حالی که مادرانی که دوقلو باردار هستند فقط 10 پوند بیشتر از مادرانی که یک فرزند بارداری هستند کسب می کنند، میزان افزایش وزن مادر بستگی به قد، نوع بدن و تعداد جنین در رحم دارد. علاوه بر این، بیشتر افزایش وزن در اواخر بارداری اتفاق می افتد.

در نهایت، رژیم غذایی می تواند یک دلیل برای افزایش وزن باشد. اگر در مورد وزن خود در دوران بارداری نگران هستید، لطفا با پزشک خود درباره مراجعه به متخصص تغذیه زایمان صحبت کنید. در اپلیکیشن بارداری اوما نمودار وزن گیری خود را دنبال کنید.

4- اندازه گیری بزرگ برای سن حاملگی

در طول بارداری، پزشک یا ماما اندازه ی فوندوس رحم (اندازه گیری از بالای استخوان شرمگاهی تا بالای رحم) را به عنوان روش پیش بینی سن حاملگی و همچنین رشد جنین تعیین می کند. حاملگی دوقلو یا چندقلو ممکن است باعث شود که رحم مادر فراتر از محدوده ی حاملگی تکامل یابد. با این حال، عوامل دیگر نیز ممکن است اندازه گیری را افزایش دهد.  البته، دلایل دیگری نیز وجود دارد که ممکن است اندازه گیری ها بیشتر از حد انتظار باشد. 

5- جنبش جنین

جنبش جنین در داخل رحم یکی از هیجان انگیزترین جنبه های حاملگی است. اولین حرکت جنین بین هفته 18 تا 25 اتفاق می افتد. بسیاری از مادران دوقلو حرکت جنین را زودتر احساس می کنند.

6- خستگی شدید

خستگی شدید، شایع ترین شکایت در طول بارداری چند قلو است. خواب آلودگی و خستگی در سه ماهه اول افزایش می یابد زیرا بدن بیش از حد کار می کند تا بیش از یک کودک را پرورش دهد. در برخی موارد، خستگی می تواند به سایر عوامل (کار، استرس، تغذیه نامناسب، داشتن فرزندان دیگر) نسبت داده شود، اما می تواند نشان دهنده چند قلو نیز باشد. با این وجود، ارزیابی درجه خستگی دشوار است.

به خاطر داشته باشید در بارداری اول مادر درجه ی خستگی "طبیعی" مرجع را نمی داند. در بارداری های بعدی ممکن است خستگی افزایش یابد. با این حال، مادرانی که قبلا باردار شده اند بیشتر در طول بارداری خسته می شوند.

7- احساسات درونی 

در حالی که موارد دیگر در این لیست به برخی از نشانه های قابل مشاهده اشاره داشتند، نمی توانیم قدرت ذهنیت مادر را نادیده بگیریم.  اگر مادر احساس کند دوقول باردار است باید به احساس او توجه کنید و در مورد این احساسات با پزشک خود صحبت کنید.

8- تایید سونوگرافی

تنها راه مطمئن برای حاملگی دوقلو یا چندقلو از طریق سونوگرافی است. یک تصویر سونوگرافی بدون شک می تواند نشان دهد بیش از یک جنین وجود دارد یا خیر. در نهایت، صرف نظر از علائم و نشانه های دیگری که دارید، تنها راه تشخیص این است که سونوگرافی انجام دهید.

اگر سوء ظن دارید که ممکن است بیش از یک جنین وجود داشته باشد، نگرانی های خود را با پزشک خود در میان بگذارید. بسیار بعید است که تصویر سونوگرافی جنین دیگر را تشخیص ندهد. با این حال، موارد دوقلوهای پنهان نیز وجود دارد.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع:    www.verywellfamily.comwww.huggies.com.au و 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 96% 96


 • profileنخودی ....1398/11/25

  من بعدازسقط بااستفاده روزانه 2عدد قرص اومیداز روز 3تا
  7پریودی به مدت 5روز وامپول HMG درروز 8و9سیکل وپودراینفولیک بمدت 15روز شبانه قبل از شام یک شاسه دوقلو باردارشدم ماه قبل از بارداری از ویتامین د3 ای وامگابادوز 400یک روز در میان استفاده کردم همچنین عسل گوشت قرمز زیاد هم استفاده شده بود ماه قبل
  ولی بهتره ک تحت نظر دکتر داروها استفاده شود

  • profilelinda Namdar1397/09/22

   سلام عزیزم وقت بخیرخسته نباشید ببخشید من دلم میخواددوقلویی بشم چطورمگه اگه میشه راهنماییم کنی ممنون؟