Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
زمان تشکیل اندام تناسلی جنین پسر

بارداری زمانی است که یک اسپرم و یک تخمک ملاقات می کنند و تخمک بارور می شود. هنگامی که یک مرد انزال می کند، میلیون ها اسپرم آزاد می شوند که شامل تعداد نسبتا بالایی از اسپرم های X و Y هستند. سریع ترین اسپرم در نهایت به تخمک می رسد و آن را بارور می کند و این اسپرم جنسیت نوزاد را تعیین می کند. این اسپرم همچنین هورمون ها و فرایندهایی را که جنین در طی هفته ها دنبال می کند را تعیین می کند. اگر اسپرم X تخمک را بارور کند، اندام تناسلی نوزاد به صورت  (XX) یک خانم رشد می کند. اگر اسپرم Y  تخمک را بارور کند، اندام تناسلی نوزاد به صورت  (XY) مرد رشد می کند.

غیرفعال کردن کروموزوم X

غیرفعال کردن X نقش مهمی در تشکیل جنین زن دارد. در داخل بلستوسیست (مجموعه ای از سلول هایی که در نهایت تبدیل به جنین می شوند) یکی از کروموزوم های X در هر سلول در حال رشد غیرفعال می شود. کروموزوم های غیر فعال شده X بعدا به رشد جنین باز می گردند. با این حال، برخی از زنان غیر فعال شدن X را تجربه نمی کنند و مسئله این منجر به وجود یک اختلال شناخته شده به نام سندرم ترنر (سندرم داون در بارداری: علت، علائم و درمان ) می شود.

10 مرحله تشکیل اندام تناسلی جنین پسر

تشکیل اندام تناسلی جنین پسر

1- در ابتدا هر دو جنسیت مشابه هستند

جنسیت جنین تا ماه سوم بارداری مشخص نمی شود زیرا هر دو شبیه به هم می باشند. اندام تناسلی هر انسان از غده جنسی و جفت ارگان های جنسی تشکیل شده است. خواص غدد جنسی شکل اندام جنس خارجی را تعیین می کند.
آنها سلول جنسی بالغ قابل تکثیر را تولید می کنند که حاوی آنچه فرزندانشان به ارث می برند (DNA) می باشد. به طور کلی، تمام جنین ها در ابتدا به صورت جنسیت زن شروع به رشد می کنند.

غدد همچنین هورمون های جنسی اولیه را تولید می کنند. اندام های خارجی کیسه بیضه، آلت تناسلی، ولو و مهبل (واژن) هستند. در حالیکه هر دو جنسیت ارگان های خارجی مشابهی دارند، غدد و دیگر ساختارهای داخلی هم اکنون شروع به رشد کرده اند.

در حدود هفته 7-9، هنگامی که اندام های تناسلی خارجی شروع به شکل گیری مرد یا زن می کنند، این فرایند تحت تأثیر خواص غدد قرار می گیرد.

2- عامل تعیین کننده جنسیت جنین پسر

هرچند اسپرم X یا Y یک تخمک را بارور می کند، اثر کامل آن تا هفته 7 بارداری  قابل توجه نخواهد بود. تمایز جنسیتی نیاز به یک عامل هدایت کننده دارد که از ژن های مختلفی که یک ژن تعیین کننده ژن در کروموزوم Y دارند، می آید. این به عنوان عامل تعیین کننده تست (TDF) شناخته می شود.

این عامل همچنین به عنوان پروتئین (Y (SRY تعیین کننده جنسیت شناخته شده است. اگر این عامل در جنین حضور نداشته باشد، جنین در حال رشد دختر خواهد بود. با این حال، در صورت وجود آن، آزاد شدن هورمونهای مردانه به منظور تسهیل رشد اندام های تناسلی مردانه تحریک می شود.

تحقیقاتی در این مورد به طور گسترده انجام شده است. یکی از تحقیقات اعلام کرد که عدم وجود SRY، حتی در کودک XY می تواند منجر به رشد جنس زن شود.  در حالی که جنین به عنوان جنس زن رشد می کند، ظهور این ژن بین هفته های 6 تا 8 شکل گیری جنین، رشد ساختار زنانه در مرد را متوقف می کند.

3- کانال مردانه در جنین پسر

در جنین در حال رشد، دو مجموعه از کانال ها ایجاد می شوند: کانال های ولفانی یا مزونفریک و مجرای مولرین یا پارامزونفریک. در هر جنین، کانالها بین هفته دوم تا سوم بارداری شروع به رشد می کنند. رشد آنها منجر به تشکیل سیستم تولید مثل و سایر اعضای بدن می شود.

مجرای مزونفریک کلیه اولیه را به غشای چسبنده جنینی متصل می کند که به عنوان بخشی از دیواره مثانه رشد می کند. در مردان، تشکیل سیستم تولید مثل برای مردان ضروری است، زیرا بعضی قسمت ها مجاری می شوند که مایع منی را از مجرای انزال خارج می کنند و سایر قسمت ها بیضه و پروستات می شوند. این اتصال توسط انتشار تستوسترون (تستوسترون چیست؟ ) در طول شکل گرفتن و رشد جنین ایجاد می شود.

به طور خلاصه، مجراهای مزونفریک در نهایت تبدیل به بخش هایی از سیستم تولید مثل مردان می شود و کانال های مولرین کوچک شده و در نهایت ناپدید می شوند.

مقاله پیشنهادی اوما: 12 راه پسردار شدن قبل از بارداری

4- اتفاقات هفته هفتم بارداری برای جنسیت

گرچه اندام تناسلی خارجی نوزاد هنوز در حال رشد نیست اما اندام های داخلی به سرعت در حال رشد هستند. تغییرات قابل توجهی در جنین های مردانه مانند تمایز لوله های فیبری رخ می دهد. این تغییرات می تواند درون بیضه ها رخ دهد و مسئول ایجاد اسپرم می باشد. در لوله سلولی به نام سلول سرتولی وجود دارد. این سلول به فرایند تولید اسپرم (اسپرماتوژنز) کمک می کند.

رشد این سلول توسط پروتئین SRY هدایت می شود. سلولها عمدتا برای تقویت سلول های اسپرم در حال رشد عمل می کنند. پیشرفت در هفته هفتم برای ظاهر خارجی اندام تناسلی در هفته یازدهم بسیار مهم است؛ زیرا در این زمان، سلول سرتولی عوامل تثبیت کننده تست (TDF) را ترشح می کند که باعث افزایش غلظت تستوسترون در لوله ها و همچنین هورمون آنتی مولر می شود. بنابراین مجددا مجرای مولرین زنانه را در جنین های مردانه کوچک می کند.

5- سلول های لییدینگ و جنسیت پسر

جنسیت جنین پسر

سلول های لییدینگ نیز بخش مهمی از اندام های تناسلی داخلی مردانه هستند. این سلول ها در انتهای هفته هشتم بارداری جنین ظاهر می شود. آنها مسئول تولید تستوسترون هستند و وظیفه خود را در حضور و در اثر تحریک سلول های غدد انجام می دهند. ظاهر سلول های لییدینگ نشان دهنده آنچه که به عنوان اولین سنتز تستوسترون شناخته می شود، می باشد.

سلول های لییدینگ در سراسر زندگی مردان مهم هستند زیرا مسئول تولید تستوسترون می باشند. این تستوسترون تا حدی مسئول سایر ویژگیهای مردانه مانند اندام های تناسلی خارجی در جنین، حضور موهای صورت و تغییر صدا در بلوغ می باشند. از لحاظ فنی، می توان نتیجه گرفت که ظاهر سلول های لییدینگ در هفته هشتم، منجر به مرد شدن جنین می شود.

6- ماسکولینیزاسیون پسر

این مرحله به عنوان رشد بیولوژیکی تفاوت های جنسیتی شناخته می شود، یعنی تفاوتی که بین بدن جنسیت های مختلف با هم وجود دارد. این مرحله شامل بسته شدن پروینوم- پروینوم منطقه ای است که شامل مقعد و برای زنان شامل واژن است- چین خوردن اسکولوم، بسته شدن نوک آلت تناسلی مرد و رشد آلت تناسلی می باشد. این مرحله در هفته دهم بارداری برای جنین های مرد آغاز می شود.

در این مرحله، ناحیه تناسلی خارجی شروع به شکل گیری می کند. همچنین در اینجا، غده داخلی در جنین مرد (بیضه) به اندازه کافی برای تولید هورمون هایی که بر  تغییر تستوسترون تاثیر می گذارد، بالغ است. همانطور که تست ها این غدد را تولید می کنند، سلول های اندام تناسلی به وسیله تورم واکنش نشان میدهند و به هم می پیوندند تا یک اسکولوم را تشکیل دهند، پروتئین رشد می کند تا آلت تناسلی ایجاد کند. همه این ها در هفته دهم شروع می شوند.

7- هفته 12 تا چهاردهم بارداری در پسرزایی

در طول این دوره، تغییرات زیادی در اندام تناسلی جنین رخ می دهد؛ اغلب تغییرات در جنین های مردانه رخ می دهد. در هفته 12 بارداری، بیضه های جنین مرد وارد حلقه داخلی کشاله ران می شوند. حلقه کشاله ران ورودی به کانال کشاله ران می باشد و کانال کشاله ران یک نوع ورودی در قسمت جلویی دیواره شکم است که بند اسپرمی را در مردان حمل می کند (مسئول انتقال اسپرم در انزال و انتقال خون) و رباط مسئول حفظ موقعیت رحم در زنان است.

در هفته 12، بیضه به موقعیت خود می رسد. همچنین، بین هفته های 12 تا 14، مجرای ادراری مردانه به طور کامل رشد می کند. این به این معنی است که کانالی که ادرار را از مثانه به خارج از بدن انتقال می دهد، اکنون کاملا رشد کرده است. در نهایت اولین اسپرماتوگونی ظاهر می شود.

مقاله پیشنهادی اوما: عکس جنین پسر در سونوگرافی

8- اسپرماتوگونی  جنسیت

اسپرماتوگونی به بیش از یک اسپرماتوگنیوم اشاره دارد. اسپرماتوگونیوم یک سلول بیولوژیکی مرد است که اسپرماتوزا بالغ را تشکیل می دهد. اسپرماتوژنز در اصطلاح ساده به فرایندی که سلولهای اسپرم تشکیل می شود اشاره دارد. نسخه مردانه اوجنسیس است.

این روند تا زمان بلوغ شروع نمی شود، اما اسپرماتوگونی در هر جنین مرد بالغ برای تولید سلول های اسپرم در طول زندگی وجود دارد. سه زیرمجموعه وجود دارد: نوع آ تیره، که همچنین به عنوان سلول های تاریک / هسته های تاریک شناخته می شود، و سلول های نوع آ رنگ پریده، همچنین به عنوان سلول های رنگ پریده / هسته های کم رنگ و سلول های نوع ب شناخته می شود. سلول های نوع آ / هسته های تاریک، سلول های بنیادی محصور هستند که برای تکمیل روند اسپرماتوژنز، تقسیم نمی شوند.

هسته های رنگ پریده قادر به تکمیل این فرآیند و تقسیم شدن برای تولید سلول های نوع ب می باشند. این سلول های نوع ب هستند که به نوعی از نوع گاستوفیتی مردانه شناخته شده به عنوان اسپرماتوسیت ها منجر می شود.

9- پایین آمدن بیضه و هفته بیست و هشتم بارداری

حدود 3 ماه پس از وجود جنین، بیضه ها شروع به پایین آمدن و وارد کیسه بیضه شدن می کنند. در یک دوره اولیه در زندگی یک جنین مرد، بیضه ها در ناحیه پشتی حفره شکم قرار می گیرد. همانطور که بیضه ها رشد می کنند، بخش اصلی که بعدا اسکورتول را تشکیل می دهد، به پایین کیسه می آید. این انتقال به عنوان نتیجه ترکیب فرآیندهای رشد جنین و تأثیر هورمون ها است.

در آنچه که به عنوان فرایند واژن شناخته می شود، بیضه ها از طریق کانال ورودی وارد می شوند. همانطور که این اتفاق می افتد، فیبرهای عضلانی عضلات داخلی را نیز با خود می برد. این عضلات در نتیجه باعث تشکیل فاسیای اسپرم داخلی اسکروتوم و بند ناف اسپرم و کرمستر ماهیچه می شوند . تحت تاثیر هورمون آندروژن، بیضه ها در هفته بیست و هشتم بارداری به کیسه بیضه میرسند.

10- اندام تناسلی دوجانبه

این حالت به مشکل یا بیماری اشاره دارد که با ردش اندام تناسلی جنین اختلال دارد. این اختلال ممکن است منجر به عدم انطباق در ظاهر جنبه داخلی و خارجی شود. به عنوان مثال، اگر فقدان یا کمبود هورمونهای مردانه در یک جنین که به لحاظ ژنتیکی مرد است وجود داشته باشد، منجر به اندام تناسلی دو جانبه میشود که مشخص نیست اندام تناسلی مرد است یا زن.

برای زنان ژنتیکی، اگر در حین رشد در معرض هورمونهای مرد قرار گیرند، این اتفاق می افتد. علل احتمالی شامل شرایط ژنتیکی، استفاده از داروهایی که هورمون مخالف در زن باردار ایجاد می کند، وجود تومور، عدم پاسخ جنین به هورمون هایی که تولید می کنند و مشکلات جنینی در تولید هورمون مناسب، می باشد. بسیاری از علت ها به ژنتیک می رسد و این که آیا هورمون یا پروتئین مناسب در زمان مناسب ایجاد شده است یا خیر. با تلاشهای علمی، بسیاری از مشکلات ژنتیکی ممکن است قبل از تولد پیدا شوند و اصلاح شوند.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع: www.babygaga.com

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92


  • profileزهرا عقابی1397/09/05

    باسلام. کاش درمورد اینکه چطور جنس مورد علاقه ما در هفته های اول اتفاق بیافتد را میگفتید.مثلا برااینکه پسربشه یادختر چکارکنیم.که ایا تغذیه بعد لقاح تاثیرمیگذاردیانه میگفتید