Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
بهترین قرص برای باردار شدن

داروهای باروری برای خانم ها

برای بسیاری از زوج ها که مشکل بارداری دارند، داروهای باروری اولین گام درمان برای افزایش باروری (بخوانید: بهترین رژیم غذایی برای افزایش باروری) هستند. داروهای باروری باعث افزایش هورمونهای خاصی در بدن می شوند و به بلوغ و آزادسازی یک یا چند تخمک در ماه (تخمک گذاری) کمک می کند. اگر تخمک گذاری (بخوانید: تخمک گذاری چند روز است؟) شما به ندرت و یا نامنظم اتفاق می افتد، داروهای باروری به شما کمک می کند. داروهای باروری همچنین برای درمان مشکل باروری از روش IVF (بخوانید: IVF چگونه انجام میشود) استفاده می شود.
برخی داروهای باروری در روش درمانی IVF استفاده می شود زیرا آزادسازی تخمک از تخمدان را کنترل کرده و شانس موفقیت را افزایش می دهد.
بسیاری از داروهای باروری سال ها است استفاده می شوند. اما برخی باعث عوارض جانبی، مانند سندرم تخمدان می شوند و یا احتمال حاملگی چندقلو را افزایش می دهند. به یاد داشته باشید نظارت متخصص باروری با استفاده از سونوگرافی، احتمال این خطر را کاهش می دهد. 

قرص های باروری در دسترس برای خانم ها

رایج ترین داروهای باروری برای خانم ها عبارتند از:

 • کلومیفن سیترات
 • هیدروکلراید متفورمین
 • گنادوتروپین
 • گونیست های دوپامین

همه این قرص ها به تخمک گذاری کمک می کند، اما داروی مناسب شما به دلیل مشکل و میزان تخمک گذاری و باروری شما بستگی دارد، و این که آیا قرص به لقاح کمک می کند یا خیر. 

کلومیفن سیترات

کلومیفن سیترات اثر هورمون استروژن در مغز را از بین می برد. این تاثیر بدن را گول می زند و باعث می شود هورمون های ضروری برای تخمک گذاری افزایش بیابند. این دو هورمون عبارتند از:

 • هورمون محرک فولیکول 
 • هورمون لوتنزینگ 

هورمون محرک فولیکول باعث می شود تخمک در تخمدان به کمال برسد و آماده آزاد شدن باشد. هورمون لوتنزینگ باعث آزاد شدن یک یا چند تخمک بالغ از تخمدان می شود. این تخمک یا تخمک ها به داخل لوله های رحم می روند و با اسپرم بارور می شوند.
شما معمولا کلومیفن را در اوایل پریودی خود به مدت پنج روز تا شش ماه استفاده می کنید. نام های تجاری برای کلومیفن سیترات، کلومیفن و کلومید هستند.

متفورمین هیدروکلرید

متفورمین هیدروکلرید دارویی است که بدن را نسبت به هورمون انسولین حساستر می کند. این قرص برای درمان دیابت استفاده می شود؛ البته این قرص منجر به سندرم تخمدان پلی کیستیک می شود.
این قرص برای خانم های چاق مناسب است زیرا به احتمال زیاد این افراد سطح انسولین خون نامناسبی دارند. 
شما متفورمین را روزانه در چندین دوز مصرف می کند. این قرص باعث کاهش سطح انسولین در خون می شود. این قرص بین سطح تستوسترون و استروژن تعادل برقرار می کند و به بدن برای تخمک گذاری کمک می کند. ممکن است متفورمین تحت نام تجاری گلوکوفاژ برای شما تجویز شود.

گنادوتروپین

هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول، هورمون های گنادوتروپین هستند. هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول به طور مستقیم تخمدان را تحریک کرده و باعث تولید تخمک می شود. گنادوتروپین معمولا برای زنان مبتلا به PCOS و یا زنان تحت درمان IVF استفاده می شود.
می توانید هورمون لوتنزینگ و هورمون محرک فولیکول را هر ده روز به 12 روز تزریق کنید. این تزریق ها باعث می شود تخمدان رشد کرده و فولیکول تخمک بالغ شود. تزریق گنادوتروپین همراه با تزریق یکی دیگر از هورمون ها به نام گنادوتروپین جفتی انسان انجام می شود.
هورمون گنادوتروپین جفتی انسان به تخمدان می گوید تخمک را به بلوغ برساند. تخمک بالغ در داخل بدن آزاد می شود.  هورمون لوتنزینگ فولیکول  را تحریک به آزادسازی تخمک می کند. هورمون گنادوتروپین جفتی انسان مطمئن می شود فولیکول در شرایط مناسب برای آزادسازی تخمک بالغ است و پروژسترون برای کمک بارداری تولید می کند.
نام های تجاری گنادوتروپین:

 • مریونال و منوپار
 • بمفولا، فوستیمون، گونال اف، پرگووریس، پورگون
 • چوراگون، اویترل و پرگنیل

آگونیستهای دوپامین

بروموکریپتین و کابرگولین هر دو آگونیست های دوپامین هستند که برای اصلاح عدم تعادل هورمونی ناشی از سطوح بالای هورمونی به نام پرولاکتین استفاده می شود. سطح پرولاکتین بالا مانع از تولید استروژن و تخمک توسط تخمدان های شما می شود. این داروها باعث تحریک گیرنده های دوپامین در مغز و سرکوب آزادی پرولاکتین از غده هیپوفیز می شود.
اگر هورمون پرولاکتین در بدن شما زیاد باشد از مصرف بروموکریپتین یا کابرگولین بهره مند می شوید. پرولاکتین بیش از حد سطح هورمون استروژن را کاهش می دهد. این مسئله منجر به مشکلات تخمک گذاری و بارداری می شود.
وقتی از IVF استفاده می شود، کابرگولین باعث کاهش خطر ابتلا به سندرم تخمدان می شود و تاثیری بر بارداری نمی گذارد.
شما معمولا این داروها را به صورت قرص مصرف می کنید. نام تجاری برای بروموکریپتین، پارلودل است و نام تجاری برای کابرگولین، دوستینکس است.

منبع: www.babycentre.co.uk

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 92% 92


 • profileسیده امنه .1398/08/26

  سلام.قرص لتروزول چرا ازش اسمی نبود؟
  میشه مصرف کلومیفنم توضیح بدید.ک چطور باید مصرف بشه؟از چه شبی و تعدادش چندتاست؟

  • profileسارا سارا امیری1398/03/19

   سلام خسته نباشید من برای بار سوم میخام باردار بشم حدود ۲سال جلوگیری نمیکنم الان ۲ماه از قرص کلومفین مصرف میکنم خواستم بدونم ضرر نداره

   • profileraziii m.p1397/11/22

    سلام قرص متفورین منجر به سندروم پلی کیستیک میشه ؟

    • profileلیدا فایض1397/08/24

     با عرض سلام من تهد نظر دکتر هستم برای بارداری دکتر برام قرص دکاپیپتل نوشته بود چند تا داروخانه سر زدم پیدا نکردم داروخانه بهم پیشنهاد گنادوتروپین داد گفت هیچ فرقی نداره همه مریض ها از این میبرن من هم گرفتم دو روز بعد بردم پیش دکتر قبول نکرد تزریق کنه گفت باید بری همونو پیدا کنی که از اون روز مونده تو یخچال تعدادش هم دواز ده تا است چنانچه کسی نیاز داشت تماس بگیره
     09124460147

     • profileسمانه ...1397/04/05

      عالی ممنون بیشتر هم توضیح بدین