Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
قرص کابرگولین: نحوه مصرف و عوارض جانبی آن

یکی از هورمون های جنسی مهم پرولاکتین است. وجود این هورمون در بدن خانم ها بعد از زایمان باعث تولید شیر مادر می شود. همچنین در بدن مردان نیز به عنوان یک هورمون جنسی وجود دارد. اما مقادیر بالاتر از حد طبیعی آن در مردان و در زمان های غیر از شیردهی در زنان می تواند باعث اختلال در مسائل تولید مثل و مسائل جنسی شود. دارویی که برای ایجاد تعادل در ترشح این هورمون استفاده می شود قرص کابرگولین است که بصورت تجویزی است و تنها بصورت خوراکی عرضه می شود. در این مقاله همه موارد مهم درباره این قرص را برای شما اومایی های عزیز توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

در این مقاله می خوانیم:


کابرگولین چیست؟

قرص خوراکی کابرگولین به عنوان یک داروی عمومی برای ایجاد تعادل در ترشح هورمون پرولاکتین تجویز می شود. کابرگولین تنها به صورت خوراکی موجود است. به ترشح سطح بالای پرولاکتین در بدن بیماری هیپرپرولاکتینمی گفته می شود و این دارو درمانی مناسب برای آن می باشد. 

چرا کابرگولین استفاده می شود؟

کابرگولین برای درمان هیپرپرولاکتینمی (سطح بالایی از پرولاکتین در بدن شما) استفاده می شود. این مشکل زمانی اتفاق می افتد که غده هیپوفیز باعث افزایش پرولاکتین بصورت اضافی می شود. سطح پرولاکتین بالا ممکن است ناشی از یک مشکل هورمونی یا یک تومور در غده هیپوفیز باشد.

سطح پرولاکتین بالا می تواند باعث تغییر در تخمک گذاری خانم و چرخه قاعدگی و تولید شیر مادر شود. در مردان، سطح پرولاکتین بالا می تواند بر تولید مثل تاثیر بگذارد و باعث مشکلات جنسی شود. این مسائل شامل کاهش میل جنسی و عدم توانایی انزال و یا حفظ نعوظ است.

این قرص چگونه عمل می کند؟

کابرگولین متعلق به یک کلاس از داروهای آگونیست دوپامین است. این داروها اغلب برای درمان شرایط مشابه استفاده می شوند. دوپامین یک ماده شیمیایی است که بدن شما آن را تولید می کند. این ماده باعث می شود بدن شما پرولاکتین اضافی آزاد نکند. کابرگولین با اتصال به گیرنده های دوپامین این کار را انجام می دهد. 

حتما بخوانید: آزمایش پرولاکتین چیست؟


عوارض جانبی کابرگولین

این دارو نیز مانند بسیاری از داروهای شیمیایی دیگر میی تواند باعث ایجاد عوارضی در بدن شما شود. عوارض جدی قرص کابرگولین عبارتند از:

1- مشکلات دریچه قلب:

این دارو می تواند باعث ایجاد مشکلات مربوط به دریچه قلب شود. دکتر شما ممکن است قبل و در طول درمان با این دارو قلب را بررسی کند. پزشک این کار را با اکوکاردیوگرام و سایر آزمایشات انجام می دهد. اگر از قبل مشکل دریچه قلب دارید، نباید این دارو را مصرف کنید. زیرا ممکن است وضعیت شما بددتر شود. 

2-  زخم بافت های اندامی:

این دارو ممکن است باعث تصلب بافت ها شود. با این شرایط، بافت های اندام های مختلف بدن زخم شده یا در صورت وجود زخم بدتر می شوند. این مسئله می تواند در ریه ها، در اطراف قلب و یا در پشت معده شما اتفاق بیفتد. علائم زخم های بافتی شامل مشکل در تنفس، سرفه ای که از بین نمی رود، درد قفسه سینه، تورم در پاها و درد پهلوها بین کمر و معده می باشد. اگر بعد از مصرف این دارو دچار این علائم شدید،حتما به پزشک خود اطلاع دهید. اگر از قبل سابقه تصلب بافت دارید، نباید این دارو را مصرف کنید.

سایر عوارض جانبی رایج عبارتند از:

 • احساس خواب آلودگی
 • حالت تهوع
 • یبوست
 •  سردرد
 •  سرگیجه
 •  ضعف یا کمبود انرژی

توجه کنید:  هدف ما این است که اطلاعات مربوط به دارو را به شما ارائه کنیم. با این حال، به دلیل اینکه داروها بر هر فرد تاثیر متفاوتی دارد، نمی توانیم تضمین کنیم که این اطلاعات شامل تمام عوارض جانبی احتمالی می شود. بنابراین این اطلاعات جایگزین مشاوره پزشکی نیست. همیشه عوارض جانبی را با یک پزشک که سابقه پزشکی شما را می داند، در میان بگذارید.


کابرگولین ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد

قرص کابرگولین خوراکی می تواند با برخی از داروها، ویتامین ها و یا گیاهانی که ممکن است مصرف کنید، تداخل داشته باشد. تداخل زمانی اتفاق می افتد که یک دارو بر تاثیر داروی دیگر اثر می گذارد و آن را کاهش یا افزایش می دهد. این مسئله می تواند مضر باشد یا از جذب دارو جلوگیری کند.

برای کمک به جلوگیری از تداخلات، پزشک باید تمام داروهای مصرفی شما را به دقت مدیریت کند و از آن ها اطلاع داشته باشد. اطمینان حاصل کنید که در مورد تمام داروها، ویتامین ها، و یا گیاهانی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاعات کافی داده اید.  نمونه هایی از داروهایی که می توانند باعث ایجاد تداخل با کابرگولین شوند، در ادامه ذکر شده است.

داروهایی که نباید با کابرگولین استفاده کنید:

استفاده این داروها به طور همزمان با کابرگولین می تواند اثرات خطرناکی در بدن شما ایجاد کند. زیرا این داروها کاملا برعکس کابرگولین عمل می کنند. این بدان معنی است که مصرف این داروها و کابرگولین به همراه هم اثر خوبی  برای سلامتی شما نخواهد داشت، زیرا اثرات یکدیگر را خنثی می کنند. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

 1.  داروهای ضد صرع مانند haloperidol، thiothixene، chlorpromazine و پروکلوپرازین
 2.  داروهای ضد تهوع مانند متاکلوپرامید یا پرومتازین

چه داروهای دیگری بر کابرگولین (Dostinex) تاثیر می گذارد؟

قبل از مصرف کابرگولین، اگر به طور مرتب از داروهای دیگر که باعث خواب آلودگی می شوند مانند داروهای سرماخوردگی یا آلرژی پزشکی، آرام بخش، داروهای ضد درد، قرص های خواب آور، آرامبخش عضلات و دارو برای تشنج، افسردگی و اضطراب استفاده می کردید، به پزشک خود اطلاع دهید. زیرا در صورت استفاده همزمان عوارض جانبی آن ها بیشتر می شود. مهم ترین داروهایی که باید مصرف آن ها را به پزشک اطلاع دهید عبارتند از:

 •  کلرپرمازین (تورازین)؛
 • کلاریترومایسین (Biaxin)؛
 • droperidol (Inapsine) ؛
 •  اریترومایسین (E.E.S.، EryPed، Ery-Tab، Erythrocin و ...)؛
 • فلوفنازین (Permitil، پرولیسین)؛
 •  هالوپریدول (هالدول)؛
 • متکللوپرامید (رجلان)؛
 •  پرفنازین (تریلافون)؛
 • پروکلروپرازین (Compazine، Compro)؛
 •  پرومتازین (پنتازین، فنرگان، آنرگان، آنتی)؛
 •  thiothixene (Navane) ؛
 • thioridazine (ملاریل)؛
 •  trifluoperazine (استلاازین)؛ 
 •  هر نوع داروی فشار خون.

این لیست کامل نیست و ممکن است داروهای دیگری نیز با کابرگولین تداخل داشته باشند. بنابراین باز هم تاکید می کنیم به پزشکتان در مورد داروهایی که مصرف می کنید اطلاعات کامل بدهید. این داروها شامل داروهای تجویزی، داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و محصولات گیاهی است. 

7328-کابرگولین


هشدارهای مصرفی درباره قرص کابرگولین

این دارو با هشدارهای متعددی همراه است که در ادامه این هشدارها را برای اطلاع بیشتر شما آورده ایم:

1- هشدار آلرژی

کابرگولین می تواند یک واکنش آلرژیک شدید ایجاد کند. که علائم آن عبارتند از:

 •  مشکل تنفس
 • تورم گلو یا زبان شما

اگر واکنش آلرژیک داشتید، با پزشک یا مرکز کنترل سموم تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید است، با اورژانس تماس بگیرید. اگر تا به حال نسبت به این دارو واکنش آلرژیک داشته اید، این دارو را دوباره مصرف نکنید. مصرف دوباره می تواند مرگبار باشد.

2- هشدار برای افرادی که بیماری خاصی دارند:

افراد مبتلا به مشکلات قلبی کنترل نشده و یا فشار خون بالا نباید از این دارو استفاده کنند. مصرف این دارو می تواند وضعیت آن ها را بدتر کند. اگر فشار خون بالا دارید و فشار خونتان تحت کنترل است در خصوص مصرف دارو با پزشک خود صحبت کنید.

3- برای افراد مبتلا به زخم های بافتی:

اگر سابقه بافت های آسیب دیده در ریه ها، قلب، کلیه یا شکم (منطقه معده) دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. این دارو می تواند وضعیت شما را بدتر کند.

4- برای افراد مبتلا به فشار خون بالا از بارداری:

اگر در حال حاضر باردار هستید و فشار خون بالای بارداری دارید، نباید از این دارو استفاده کنید. این دارو می تواند وضعیت شما را بدتر کند.

5- برای افراد مبتلا به مشکلات کبدی:

در صورت داشتن مشکلات کبدی ممکن است قادر نباشید این دارو را به خوبی فراوری کنید. این مسئله ممکن است سطوح دارو در بدن شما را افزایش دهد و باعث عوارض جانبی بیشتری شود.

6- برای زنان باردار:

کابرگولین یک داروی بارداری رده B است. یعنی:

 1.  تحقیقات بر روی حیوانات نشان داده است هنگامی که مادر دارو را مصرف می کند، خطری جنین را تهدید نمی کند.
 2.  مطالعات کافی در مورد انسان انجام نشده است تا نشان دهد که آیا این دارو خطری جدی برای جنین دارد یا خیر؟

اگر باردار هستید یا قصد دارید باردار شوید، با پزشک خود در خصوص مصرف این دارو صحبت کنید. مطالعات حیوانی واکنش انسان به دارو را پیش بینی نمی کند و فقط نتایج احتمالی را نشان می دهد. بنابراین، فقط در صورت نیاز ضروری و تجویز پزشک می توانید از این دارو در دوران بارداری استفاده کنید. اگر در هنگام مصرف این دارو باردار شدید، این اتفاق را با پزشک خود در میان بگذارید. ممکن است پزشک مصرف دارو را متوقف کند. 

7- برای زنان شیرده:

مشخص نیست این دارو به شیر مادر منتقل می شود یا خیر؟ اگر دارو به شیر مادر منتقل شود عوارض جانبی برای نوزاد شیرخوار ایجاد می کند. اگر به فرزندتان شیر می دهید، با پزشک خود در خصوص مصرف دارو صحبت کنید. ممکن است لازم باشد شیردهی یا مصرف دارو را متوقف کنید.

8- برای سالمندان:

کلیه ها و کبد سالخوردگان ممکن است به خوبی کار نکنند. این مسئله باعث می شود بدن به آرامی دارو را پردازش کند. در نتیجه، بیشتر دارو در بدن شما به مدت طولانی باقی می ماند. این موضوع خطر عوارض جانبی را افزایش می دهد.

9- برای کودکان:

این دارو در کودکان مورد مطالعه قرار نگرفته است. به همین دلیل این دارو نباید به افراد زیر 18 سال داده شود.


نحوه مصرف کابرگولین چگونه است؟

این اطلاعات مربوط به دوز قرص خوراکی کابرگولین است. مقدار دوز، فرم دارو و چگونگی مصرف دارو، بستگی به موارد زیر دارد:

 • سن شما
 •  شرایطی که درمان می شوید
 • شدت سختی شرایط شما 
 •  بیماری های دیگری که دارید
 • چگونگی واکنش به دوز اول

اطلاعات مصرفی قرص کابرگولین

 دوز مصرفی بزرگسالان (سنین 18 تا 64 سال)

 •  دوز اولیه شروع: 0.25 میلی گرم دو بار در هفته.
 •  افزایش دوز مصرفی: دکتر شما ممکن است دوز را هر بار 0.25 میلی گرم افزایش دهد. این تصمیم بستگی به سطح پرولاکتین شما دارد. همچنین دکتر شما ممکن است دوز را هر 4 هفته افزایش دهد.
 •  حداکثر دوز: 1 میلی گرم دو بار در هفته.

دوز مصرفی در سالخوردگان (65 سال و بالاتر)

همان طور که گفتیم عوارض جانبی مصرف این قرص در سالخوردگان بیشتر است. بنابراین پزشک ممکن است در ابتدا با دوز پایین شروع کند. این مسئله باعث می شود سطح این دارو در بدن شما افزایش پیدا نکند.

چند نکته دیگر دباره کابرگولین

- اگر یک وعده از دارو را فراموش کردید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکردید دارو ممکن است به خوبی عمل نکند یا ممکن است کاملا بی تاثیر شود. برای تاثیر مناسب دارو  باید مقدار مشخصی از آن در بدن شما وجود داشته باشد.

- اگر دارو را بیش از حد مصرف کنید، مقادیر خطرناکی از این دارو در بدن شما باقی می ماند. نشانه های مصرف بیش از حد این دارو می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • گرفتگی بینی
 •  غش کردن
 •  توهم (دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود ندارد)

- اگر فکر می کنید به مقدار زیاد از این دارو مصرف کرده اید، با پزشک یا مرکز کنترل سمی تماس بگیرید. اگر علائم شما شدید است، با اورژانس تماس بگیرید.

- اگر یک وعده از دارو را فراموش کردید چه باید بکنید؟ به محض یادآوری، دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر تنها چند ساعت قبل از دوز بعدی به یاد آوردید، فقط دوز جدید را مصرف کنید. هرگز دو قرص را به صورت همزمان مصرف نکنید. این مسئله می تواند عوارض جانبی خطرناکی ایجاد کند.


نظارت بالینی درباره قرص کابرگولین

شما و پزشکتان باید در طول درمان مسائل خاصی را زیر نظر داشته باشید. این کار باعث می شود در حین استفاده از این دارو مطمئن شوید که ایمن هستید و در معرض مشکلات دیگر قرار ندارید. مهم ترین موارد قابل بررسی عبارتند از:

1- عملکرد قلب

پزشک شما ممکن است اکوکاردیوگرام (ECG) و سایر آزمایشات را انجام دهد تا قلب را قبل و در طول درمان با این دارو بررسی کند. این کار برای اطمینان از این است که در امان هستید. اگر دریچه های قلب شما مشکلی داشته باشد، پزشک درمان با این دارو را متوقف می کند.

2- سطح پرولاکتین

دکتر شما قبل از درمان و در طول آن آزمایش های خون را برای اندازه گیری مقدار پرولاکتین در بدن انجام خواهد داد. این  کار باعث می شود پزشک تصمیم بگیرد آیا هنوز هم نیاز به درمان با این دارو دارید یا خیر؟

3- نیاز به داروی جایگزین

بعضی مواقع مانند شرایط بارداری، حساسیت به دارو، داشتن بیماری های قلبی و ... باعث می شود نتوانید از کابرگولین استفاده کنید. خوشبختانه داروهای دیگری برای درمان بیماری شما وجود دارد. ممکن است برخی داروها حتی بهتر شما را درمان کنند. در صورت نیاز پزشک داروهای دیگری به جای کابرگولین برای شما تجویز خواهد کرد.

سخن آخر

قرص خوراکی کابرگولین برای درمان کوتاه مدت استفاده می شود. اگر این دارو را طبق تجویز مصرف نکنید، با خطرات جدی همراه است. اگر مصرف دارو را بطور ناگهانی متوقف کنید یا آن را به طور کامل مصرف نکنید، سطح پرولاکتین در خون شما بالا خواهد رفت. در زنان، میزان پرولاکتین بالا می تواند تخمک گذاری، چرخه های قاعدگی و تولید شیر مادر را تغییر دهد. در مردان، سطح پرولاکتین بالا می تواند بر تولید مثل تاثیر بگذارد و باعث مشکلات جنسی شود. 

1-  IBM Micromedex. Cabergoline (Oral Route).last updated: May 01, 2020

2- University of Illinois. Cabergoline, Oral Tablet. on May 13, 2017

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 94% 94