Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
تغذیه در ماه چهارم بارداری

در ماه چهارم بارداری مشکلاتی مانند حالت تهوع، استفراغ، سردرد و کم خوابی ناپدید می شوند. در این ماه بیش از پیش فعال و دارای انرژی هستید و حرکات جنین را حس می کنید. در انتهای سه ماه دوم بارداری شکم شما شروع به ظاهر شدن می کند. 

در ماه چهارم بارداری چه اتفاقی برای جنین می افتد؟

  • هدف سه ماهه دوم بارداری رشد جنین است. در ماه چهارم بارداری جنین به طور کامل تشکیل شده است. تمام اندام ها مانند مغز، کلیه، چشم ها، انگشتان، ریه و قلب تشکیل شده و عملکرد درستی دارند.
  • بدن به سختی کار می کند تا استخوان های جنین را بسازد. بنابراین رژیم غذایی ماه چهارم بارداری بسیار مهم است. 

تغذیه در ماه چهارم بارداری: چه چیزهایی می توانید بخورید

فیبر بالا

سعی کنید فیبر زیاد به رژیم غذایی ماه چهارم بارداری بیفزایید. غذاهای غنی از فیبر شامل غلات، جو و سبزیجات سبز رنگ. 

اسیدهای چرب ضروری

بدن شما و جنین نیاز به اسیدهای چرب ضروری دارد تا خطر عقب افتادگی ذهنی، زایمان زودرس و وزن کم جنین کاهش یابد. سعی کنید در رژیم غذایی اسیدهای امگا3، 6 و 9 را قرار دهید. غذاهای غنی از اسیدهای چرب شامل ماهی، آجیل و روغن زیتون.

محصولات لبنی

بدن شما و جنین به کلسیم زیادی نیاز دارد. پزشک احتمالا برای شما مکمل های ویتامین د و کلسیم تجویز می کند. می توانید با افزودن یک لیتر شیر به رژیم غذایی روزانه، استخوان های جنین را قوی تر کنید. دو لیوان شیر یا 500 میلیگرم کشک یا 200 میلیگرم پنیر نیز مناسب است. این مواد غذایی مانند مکمل های کلسیم عمل می کنند.

گوشت

اگر حالت تهوع شما از بین رفته است، می توانید در رژیم غذایی گوشت قرار دهید. اما مطمئن شوید گوشت شسته شده و خوب پخته شده است. گوشت نپخته حاوی باکتری و ویروس است. 

میوه

میوه های تازه حاوی ویتامین و مواد معدنی هستند. همچنین غنی از فیبر و آب نیز می باشند. در ماه چهارم بارداری، سوزش معده و ترشح اسید آغاز می شود. بنابراین میوه های تازه باید در رژیم غذایی جای گیرند.

غذاهای غنی از آهن

رشد جنین در ماه چهارم بارداری نیاز به آهن بیشتری دارد. بعلاوه بدن 3 تا 6 لیتر خون برای بارداری تولید می کند. رژیم غذایی غنی از آهن به شما کمک می کند خون بیشتری تولید کنید و به رشد جنین کمک می کند. غذاهایی مانند آجیل، تخم مرغ، میوه خشک شده و محصولات آرد گندم به رژیم غذایی خود بیفزایید. همچنین پیش از مصرف مکمل های آهن با پزشک مشورت کنید.

ماه چهارم بارداری: چه چیزهایی نباید بخورید

پنیر نرم

پنیر نرمی که از شیر غیر پاستوریزه تولید شده است حاوی باکتری و ویروس های مضر می باشد. بنابراین سعی کنید از هر گونه پنیر نرم بپرهیزید. مقدار کم آب موجود در پنیر باعث می شود از تشکیل بیماری های جلوگیری شود به همین دلیل مصرف پنیر سفت ضرری ندارد.

آرد تصفیه شده

آرد تصفیه شده به دلیل این که به راحتی هضم نمی شود و یبوست ایجاد می کند در ماه چهارم بارداری توصیه نمی شود. همچنین این ماده باعث بواسیر نیز می شود. 

ماهی دریا

از آن جایی که ماهی دریا حاوی متیل جیوه است باعث عقب افتادگی جنین می شود. بنابراین سعی کنید در ماه چهارم بارداری ماهی نخورید.

غذاهای خیابانی

سعی کنید غذاهایی که در گوشه خیابان فروخته می شود مصرف نکنید زیرا امکان مسمومیت غذایی و بیماری هایی مانند تیفوئید وجود دارد. 

مصرف بیش از حد میوه های خشک

مصرف یک فنجان میوه خشک مناسب است اما سعی کنید بیش از حد در ماه چهارم بارداری میوه خشک مصرف نکنید. زیرا در بیشتر موارد باعث گرفتگی عضلات می شود.

شیرین بیان

مصرف شیرین بیان در بارداری باعث انقباض می شود. بنابراین سعی کنید آبنبات ها، خمیردندان ها و موادغذایی حاوی شیرین بیان مصرف نکنید.

در انتها امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات مورد نیاز را کسب کرده باشید. برای بدست آوردن اطلاعات درباره سایر مواد غذایی به شما پیشنهاد می دهم که مقاله " بسته کامل آموزشی تغذیه دوران بارداری" را مطالعه کنید.

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 97% 97