Ooma
10 درمان یبوست در بارداری

 یبوست، که به معنی داشتن مشکل در باز شدن روده و مدفوع کردن است، در دوران بارداری اتفاق می افتد، زیرا هورمون پروژسترون حرکت و یا تحرک روده را تسریع می کند. ... اما بعضی از زنان احساس می کنند برای مقابله با یبوست در دوران بارداری نیاز به داروهای اضافی دارند.

یبوست زمانی اتفاق می افتد که درد و ناراحتی شکمی، حرکات روده ای دشوار و نادر، و عبور مدفوع سخت وجود داشته باشد. متأسفانه، یبوست در تقریبا نیمی از تمام زنان در دوران بارداری تاثیر می گذارد. به طور کلی، نگرانی، اضطراب، حداقل تمرینات ورزشی و رژیم کم فیبر ممکن است باعث یبوست شود. به نظر می رسد یبوست در زنان باردار ناشی از هورمون هایی است که عضلات روده را آرام کرده و با فشار رحم در روده گسترش می یابد.

آرامش عضلات روده باعث می شود غذا و مواد زائد از طریق سیستم شما به آرامی حرکت کنند. گاهی اوقات قرصهای آهن ممکن است به یبوست منجر شوند. در صورت مصرف مکمل های آهن، مقدار زیادی آب آشامیدنی مصرف کنید. 

چرا یبوست در دوران بارداری خیلی رایج است؟

به نظر می رسد عواملی که منجر به یبوست در دوران بارداری می شوند شامل موارد زیر باشند:

 •  پروژسترون. این هورمون نقش مهمی در نرم کردن رباط ها در آماده سازی برای زایمان دارد. اما همچنین می تواند منجر به سستی و آرامش در داخل دیواره روده شود.
 •  تغییرات در حرکت، رژیم غذایی، تهوع و استفراغ. کاهش مقدار مایع در گردش در بدن تاثیری بر عملکرد کلی روده دارد.
 •  وزن نوزاد در داخل رحم، نشستن روی روده و تاثیر آن بر فضای شکمی.
 •  کاهش فعالیت روده کوچک. این مسئله بر انتقال مواد غذایی از معده، همراه روده کوچک و نحوه ورود آن به روده بزرگ تأثیر می گذارد.
 •  به طور کلی کاهش تحرک روده.

 - در برخی از افراد برخی از غذاها به افزایش یبوست کمک می کنند مانند شیر، غذاهای لبنی، پنیر و مقدار بیش از حد گوشت قرمز. غذاهای با پروتئین متراکم سخت تر از مواد غذایی گیاهی و غلات غنی از فیبر هضم می شوند. سیاری از زنان در طول بارداری تغییر رژیم غذایی دارند.

 - مکمل آهن می تواند به یبوست منجر شود. بعضی از زنان می دانند نمی توانند مصرف مکمل های آهن را ادامه دهند، زیرا باعث یبوست می شوند (مکمل هایی که مادر باردار نباید فراموش کند). گزینه های دیگری از مواد غذایی غنی از آهن عبارتند از سبزیجات برگ سبز، گوشت قرمز، تخم مرغ و حبوبات.  یبوست در زنانی که قبل از بارداری بیشتر دچار یبوست می شدند رایج تر است.

-  نادیده گرفتن علائم نیاز به رفتن به توالت. توجه نکردن به سیگنال های بدن در خصوص نیاز به دستشویی رفتن باعث یبوست می شود. با گذشت زمان، انجام این کار منجر به تغییر در دیواره روده و رکتوم می شود که بدین معنی است که بدن نسبت به سیگنال های تخلیه نرمال کمتر حساس می شود.

چگونه می توان از یبوست در دوران بارداری از یبوست پیشگیری کرد؟

پیشگیری و درمان یبوست شامل مراحل مشابهی است. در اینجا چند نکته برای جلوگیری از ابتلا به یبوست و یا درمان آن ذکر شده است:

1-  رژیم غذایی با فیبر زیاد داشته باشید:

در حالت ایده آل، به صورت روزانه 25 تا 30 گرم فیبرهای رژیمی از جلمه میوه ها، سبزیجات، غلات صبحانه، نان، آلو و سبوس مصرف کنید.

2-  مایعات به مقدار زیاد بخورید:

نوشیدن مقدار زیادی مایعات مهم است؛ به خصوص هنگام مصرف فیبر. هر روز 10 تا 12 فنجان مایعات بنوشید. ترکیبی از رژیم غذایی با فیبر بالا و مایعات زیاد بهترین راه حل برای رفع یبوست است. عرق، هوای گرم / مرطوب و ورزش ممکن است نیاز به مایعات را افزایش دهد.

3-  ورزش منظم:

اگر غیر فعال هستید، به احتمال زیاد دچار یبوست می شوید. پیاده روی، شنا و سایر ورزش ها می تواند روده ها را تحریک کند. سه بار در هفته به مدت 20-30 دقیقه ورزش کنید.

4-  داروهای بدون نسخه:

داروهای بدون نسخه مانند متاموسیل باعث تسکین حرکات روده و کاهش یبوست می شود. قبل از استفاده از داروهای بدون نسخه، همیشه با پزشک خود صحبت کنید.

5-  کاهش یا حذف مکمل های آهن:

مکمل های آهن ممکن است به یبوست منجر شود. تغذیه خوب اغلب ممکن است نیازهای آهن شما را در دوران بارداری برآورده کند. مصرف روزانه دوزهای کوچک آهن به جای مصرف حجم زیادی در یک زمان، یبوست را کاهش می دهد. 

درمان یبوست در دوران بارداری چیست؟

درمان یبوست در بارداری

 یک رژیم سالم غنی از فیبرهای محلول و غیرمحلول است. فیبرهای محلول وقتی در اطراف آب می باشند، در روده حل می شوند. آن ها مانند یک ژل نرم که به راحتی از بدن عبور می کند از بدن خارج می شوند. نمونه هایی از فیبر قابل حل در سیب زمینی و کدو تنبل یافت می شود. فیبر نامحلول شبیه به همان شکلی که وارد بدن شد از بدن دفع می شود، به عنوان مثال ذرت، هویج.

 •  نوشیدن مقدار زیادی آب به جلوگیری و درمان یبوست کمک می کند.
 •  ورزش منظم داشته باشید و بدن خود را حرکت دهید. شنا، پیاده روی، یوگا و تمرین ملایم، گزینه های ایده آلی در دوران بارداری هستند.
 •  روغن کرچک یا سایر روغنهای معدنی در طول بارداری ایمن نیستند و باید از مصرف آن ها اجتناب شود. به همین ترتیب شیاف نیز فقط باید تحت نظارت و راهنمایی پزشکی استفاده شود.

 بعضی از زنان ممکن است نیاز به مصرف داروهایی داشته باشند که به عنوان نرم کننده مدفوع شناخته می شوند (برای درمان یبوست چه بخوریم). این داروها کاهش آب مدفوع را کاهش می دهد، بنابراین آن ها را نرم کرده و راحت تر عبور می کنند. پیش از مصرف هر نوع دارویی در دوران بارداری ضروری است با پزشک خود کنید.  مهم است که دیگر بیماری هایی که ممکن است باعث ایجاد یبوست در دوران بارداری شود را در نظر بگیریم. دیابت بارداری، گرگرودرم هیپرامید، هموروئید یا هیپوتیروئیدیسم میتوانند بر احتمال ابتلا به یبوست تاثیر بگذارند.

چه غذاهایی باعث رفع یبوست می شوند؟

 1.  هر نوع میوه یا سبزی تازه.
 2.  سبزیجات برگ دار مانند کاهو، بروکلی، سبزی چینی یا برگ های سالاد ایده آل هستند.
 3.  هویج، کدو تنبل، سیب زمینی شیرین و ذرت.
 4.  میوه خشک و آجیل.
 5.  توت ها مانند تمشک، توت فرنگی، زغال اخته.
 6. کلزا و نان کامل، برنج قهوه ای، ماکارونی و عدس.
 7. غلات صبحانه، به ویژه آنهایی که دارای سبوس های فرآوری شده و جو هستند. 
 8.  در صورت امکان با رعایت بهداشت، غذای خام نیز بخورید
 9. استفاده از روغن زیتون در سالاد و غذاها
 10. استفاده از آب آلو و انجیر در غذاها

چه چیزی را در یبوست  نباید مصرف کنم؟

 • روغنهای معدنی مانند روغن کرچک و قرصهای مسهل می توانند در دوران بارداری خطرناک باشند. مصرف بیش از حد این روغن ها می توانند منجر به زایمان زودرس شوند.
 •  از مصرف بیش از حد کافئین اجتناب کنید. این ماده می تواند اثرات متابولیسم / خشکی را داشته باشد که ترکیبی از یبوست است. آب، آب میوه ها و آب معدنی جایگزین مناسب هستند.
 •  بعضی از داروها منجر به یبوست میشوند. 

یادآوری

یبوست پس از زایمان غیر معمول نیست. در هفته های اول پس از زایمان طبیعی (فیلم زایمان طبیعی همراه با توضیحات مراحل زایمان)، درد در اطراف پروینوم و انسدال معمول است، به ویژه هنگامی که مادر اپیزیوتومی یا بخیه داشته باشد. در هنگام تغذیه با شیر مادر مهم است که مقدار زیادی آب بنوشید در غیر این صورت، یبوست شایع تر است. یبوست در دوران بارداری می تواند منجر به مشکلی در ایجاد هموروئید شود. این مسئله می تواند بسیار دردناک باشد و باعث ناراحتی واقعی پس از زایمان شود. 

12 سوال رایج شما درباره یبوست در بارداری

سوالات رایج درباره یبوست بارداری

1- چه داروهایی نباید برای یبوست در دوران بارداری استفاده شود؟

قرصهای ملین برای درمان یبوست در دوران بارداری توصیه نمی شود زیرا ممکن است انقباضات رحم را تحریک کنند و باعث کم آبی بدن شوند. روغنهای معدنی نباید در دوران بارداری استفاده شوند زیرا باعث کاهش جذب مواد مغذی می شوند.

2- کدام ملین ها در دوران بارداری ایمن هستند؟

یکی از ملین های ملایم که در دوران بارداری ایمن می باشد، شیر مگنزیا یا منیزیم هیدروکساید است. پزشک شما همچنین ممکن است دارویی مانند متاموسیل را توصیه کند. در نهایت، ممکن است دکتر شما یک نرم کننده مدفوع را که حاوی docusate است، برای کاهش یبوست پیشنهاد کند.

3- برای کمک به یبوست در حین بارداری چه کاری میتوانم انجام دهم؟

غذاهای غنی از فیبر مانند غلات، میوه ها، سبزیجات و لوبیا به رژیم غذایی خود اضافه کنید. اگر نمیتوانید فیبر را از موادغذایی دریافت کنید، مکملهای فیبر را امتحان کنید. در نهایت، ورزش باعث افزایش تحرک روده می شود. اگر تغییر شیوه زندگی موثر نیست، از پزشک خود در مورد نرم کننده مدفوع مانند Colace بپرسید.

4- آیا می توانید پوسته اسفرزه در حین بارداری مصرف کنید؟

ایمنی پوسته اسفرزه در بارداری. ... اضافه کردن پوسته اسفرزه، نوعی فیبر محلول، به رژیم غذایی روزانه شما ممکن است به کاهش ناراحتی معده ناشی از یبوست کمک کند، اما زنان باردار باید قبل از استفاده از این مکمل با پزشک مشورت کنند.

5- چه چیزی باعث تسکین یبوست در دوران بارداری می شود؟

تسکین یبوست به معنای دو برابر شدن مصرف آب است. زنان باردار باید حداقل روزانه هشت لیوان آب مصرف کنند. مصرف آب کمک می کند روده نرم حرکت کند. سعی کنید در طول بارداری وعده های غذایی خود را به پنج یا شش وعده غذایی کوچک تقسیم کنید تا از یبوست خلاص شوید.

6- آیا یبوست در دوران بارداری به جنین آسیب می رساند؟

یبوست در دوران بارداری. یبوست در دوران بارداری بسیار رایج است و به علت اثرات تغییرات هورمونی طبیعی بارداری بر روی روده است. اگر چه یبوست ناراحت کننده است اما به طور کلی برای مادر یا جنین مضر نیست.

7- آیا مصرف متاموسیل در حین بارداری ایمن است؟

داروهای بدون نسخه: داروهای بدون نسخه مانند متاموسیل باعث تسکین حرکت روده شما و کاهش یبوست می شود. ... مکمل های آهن را کاهش دهید یا حذف کنید: مکمل های آهن ممکن است باعث ایجاد یبوست شوند. تغذیه خوب اغلب ممکن است نیازهای آهن شما را در دوران بارداری برآورده کند.

8- آیا می توانید در طول بارداری مکمل فیبر مصرف کنید؟

اگر مایعات و فیبر را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و همچنان مشکلی داشته باشید، می توانید مکمل غذایی مانند قرص های فیبر (FiberCon) یا پودرهای فیبر (مانند متاموسیل) که با مایعات مخلوط می شوند را امتحان کنید. این روش اغلب یبوست مربوط به بارداری را از بین می برد.

9- چه نوع نرن کننده مدفوع هنگام بارداری ایمن است؟

نرم کننده های مدفوع معمولا در دوران بارداری ایمن می باشند. یبوست بارداری، که کمتر از 3 حرکت روده ای در هفته می باشد، معمولا ناراحت کننده است. نرم کننده مدفوع، مانند Colace، مدفوع را مرطوب کرده و انتقال آن را آسان تر می کند.

10- آیا مدفوع زیاد در دوران بارداری طبیعی است؟

حرکات مکرر بدن در طول بارداری. وقتی باردار می شوید، بدن شما بلافاصله شروع به تغییر می کند. سه ماهه اول پر از شگفتی است، از بیماری صبحگاهی تا یبوست به اسهال و دیگر مسائل سیستم گوارش در بارداری رخ می دهد. 

11- آیا می توانم از سنا هنگام بارداری استفاده کنم؟

طبق گزارش انجمن بارداری آمریکا، 50 درصد از زنان در دوران بارداری در معرض یبوست هستند. ملین ها مناسب می باشد، با اين وجود، ملین های محرک مانند سنا نباید مصرف شود. قبل از استفاده از ملین ها، با پزشک خود صحبت کنید.

12- آیا می توانید پروبیوتیک ها را در حاملگی مصرف کنید؟

مصرف پروبیوتیک ها از منابع طبیعی و مکمل ها در طول بارداری ایمن می باشند. بهتر است قبل از مصرف هر گونه مکمل، با پزشک یا ماما صحبت کنید. اگر مکمل پروبیوتیک یا پریبیوتیک مصرف می کنید، قبلش با پزشک معالج مشورت کنید.

تهیه و تنظیم: گروه سلامت اوما

منبع:www.huggies.com.au  و americanpregnancy.org 

این مطلب به ویرایش و تأیید علمی رسیده است، ایشان جمعی از متخصصین در رشته های زنان و زایمان، مامایی، داروسازی، تغذیه و روانشناسی هستند که همراه اوما در ارائه مطالب علمی و مفید می باشند.

امتیاز مطلب: 93% 93


 • profileZarrii azizi1401/11/11

  سلام شیاف گلیسیرین برای بارداری ضرر داره؟من از اواخر ۶ماهگی تا آخرماهم دکتر داده مصرف میکنم پودر پسلیوم هم همینطور