Ooma
کاربر گرامی خوش آمدید.  ورود|عضویت
درمان خانگی عفونت زنان

عفونت زنان از جمله بیماری هایی است که تقریبا همه زنان ممکن است آن را تجربه کنند اما نکات اصلی در درمان خانگی عفونت زنان: 

1-    تاثیرگذاری درمان خانگی متناسب با افراد مختلف متفاوت است. این مسئله به شدت به عفونت و کیفیت درمان بستگی دارد.
2-    رایج ترین درمان خانگی عفونت واژن استفاده از کرم های ضد قارچ می باشد.
3-    اگر احساس ناراحتی یا سوزش دارید، درمان خانگی را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

پیش از بازگشایی داروخانه ها، خانم ها برای درمان عفونت های واژن از درمان های خانگی استفاده می کردند. در حال حاضر شما حق انتخاب دارید؛ می توانید از درمان های خانگی یا پماد ضدقارچ استفاده کنید.

عفونت زنان چیست؟

در ایالات متحده، عفونت واژن یکی از رایج ترین علل مراجعه زنان به پزشک است.  عفونت واژن توسط میکروارگانیسم ها ایجاد می شود، اما زنان می توانند اقدامات احتیاطی نظیر پوشیدن لباس های گشاد را برای کاهش خطر ابتلا به عفونت ها انجام دهند.

 عفونت معمولا باعث خارش، قرمزی و گاهی سوزش و درد می شود.  پزشک نمونه ای از مایعات را از مهبل یا دهانه رحم بررسی می کند تا میکروارگانیسم هایی را که می توانند باعث عفونت شوند را بررسی کند.

عفونت واژن که توسط قارچ ایجاد می شود و باکتریایی نیست. این عفونت زمانی اتفاق می افتد که قارچ های کاندیدا آلبیکنس در واژن بیش از اندازه رشد کرده باشند. این مسئله باعث سوزش، التهاب و خارش شدید واژن (به خصوص در اطراف شکاف واژن) می شود. 

نشانه عفونت واژن ترشحات خروجی از واژن می باشد. این ترشحات سفید و حجیم و پنیری شکل می باشند. علائم دیگر شامل درد واژن، خارش و سوزش واژن می باشد. برخلاف عفونت باکتریایی واژن، عفونت قارچی واژن بوی بدی ندارد.

یک واژن سالم دارای باکتری های خوب و قارچ می باشد. باکتری لاکتوباکیلوس نوعی باکتری اسیدی است که قارچ ها را تحت کنترل قرار می دهد. هر چیزی که باعث شود تعادل بین باکتری و قارچ در واژن از بین برود، موجب ازدیاد قارچ می شود.

احتمال ازدیاد قارچ زیاد است اگر:

درمان عفونت زنان:

 درمان بستگی به علت دارد. عفونت واژن شامل

  • واژینوز باکتریال
  •  واژینیت ترشوموناس
  •  عفونت های مخمری (کاندیدیازیس)

عفونت واژن می تواند باعث ترشحات واژن، ناراحتی و بوی بد واژن شود. با این حال، این علائم لزوما عفونت را نشان نمی دهند. در عوض، ممکن است این علائم از سایر بیماری هایی که بر واژن تاثیر می گذارد، حاصل شود. به عنوان مثال، مواد شیمیایی یا سایر مواد (مانند محصولات بهداشتی، حباب حمام، مواد شوینده، فوم ضدعفونی کننده و لباس های مصنوعی) می توانند واژن را تحریک کنند و باعث ترشحات ناراحتی شوند. التهاب حاصله واژینیت غیر عفونی (التهابی) نامیده می شود.

ترشحات واژینال ممکن است ناشی از یک اختلال باشد که بر سایر ارگانهای تولید مثل تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، ترشحات می تواند از برخی بیماری های منتقله از قبیل عفونت کلامیدیا یا گونوره ناشی شود. باکتری هایی که این بیماری ها را ایجاد می کنند می توانند از مهبل (واژن) به دهانه رحم (قسمت پایین تر و باریک رحم که به واژن باز می شود) و رحم منتقل شوند و باعث بیماری التهابی لگن شوند. تبخال تناسلی، که می تواند باعث ایجاد تورم در ناحیه تناسلی (ناحیه اطراف باز شدن مهبل)، در مهبل (واژن) و در دهانه رحم باشد، همچنین می تواند باعث ترشحات واژن شود.

مقاله پیشنهادی اوما: 4 نوع عفونت واژن+درمان و پیشگیری

9 درمان خانگی عفونت زنان

درمان خانگی عفونت زنان

درمان های خانگی ذکر شده در ادامه مطلب از عفونت قارچی واژن جلوگیری می کند. به یاد داشته باشید هر ماده ای چه طبیعی یا مصنوعی می تواند باعث سوزش پوست واژن شود. در صورت سوزش استفاده از ماده را متوقف کرده و به پزشک مراجعه کنید.

1- پروبیوتیک ها

در حالی که برخی مطالعات نشان میدهد اعمال ماست پروبیوتیک دار به واژن یکی از درمان های خانگی برای درمان عفونت مخمر است، نباید عجله کنید. درست است که لاکتوباسیل، باکتری موجود در ماست، می تواند رشد Candida albicans، مخمری که باعث عفونت قارچی می شود، را مهار کند. لکیشا ریچاردسون، MD، متخصص در گرینویل، MS، می گوید این ماده به تنهایی مانع از عفونت مخمر نمی شود. 

2- آب یا قرص کران بری

دکتر ریچاردسون می گوید: متاسفانه استفاده از کران بری کمک نخواهد کرد. او توضیح می دهد: "کران بری بیشتر برای عفونت ادراری استفاده می شود.

3- سیر

یک مطالعه کوچک نشان داد مکمل های خوراکی سیر می تواند به دلیل خواص ضد قارچ قوی، داروی خانگی مناسبی برای عفونت های مخمر باشد. دکتر ریچاردسون می گوید: "حتی با خواص ضد قارچی آن، سیر نمی تواند به درمان عفونت مخمر کمک کند." 

4- سرکه سیب

دکتر ریچاردسون می گوید سرکه سیب درمان خانگی مناسب برای عفونت های مخمر نیست. اسیدیته بالا در ACV باعث ایجاد محیط مناسب در واژن برای تولید مخمر می شود، اما دکتر دپری می گوید بهتر است سطوح pH واژن را تغییر ندهید. وی گفت: "عفونت های مخمری pH طبیعی واژن را، بر خلاف سایر عفونت های واژن، تغییر نمی دهند، بنابراین" تعادل "PH راه حل مناسب برای درمان یا پیشگیری از عفونت مخمر نیست. 

5- روغن نارگیل

مطالعات نشان می دهد روغن نارگیل دارای خواص ضد قارچی است و می تواند به کاهش رشد برخی از گونه های کاندیدا کمک کند، اما ثابت نشده است که به عفونت های مخمری واژن کمک می کند. دکتر ریچاردسون می گوید: "روغن نارگیل نمی تواند به کنترل رشد مخمر کمک کند." 

6- کرم های ضدقارچ

یکی از رایج ترین راه های درمان عفونت قارچی واژن استفاده از کرم های ضدقارچ و شیاف است. این داروها بدون تجویز پزشک فروخته می شوند. پک شامل کرم ضدقارچ، شیاف، لوله تزریق و دستورالعمل استفاده آن است. ممکن است قرص های خارجی ضد خارش نیز در پک وجود داشته باشد.

کرم یا شیاف را بر روی لوله تزریق قرار دهید و آن را مطابق با دستورالعمل ذکر شده در پک به داخل واژن تزریق کنید.

7- ماست

ماست ماده غذایی حاوی پروبیوتیک است. این ماده غذایی حاوی باکتری های زنده مانند اسیدوفیلوس لاکتوباکیلوس می باشد. پروبیوتیک تعادل بین باکتری و قارچ را بدن حفظ می کند. مطالعات نشان می دهد پروبیوتیک ها می تواند بر قارچ های کاندیدا آلبیکنس تاثیر بگذارند. در حالی که برخی مطالعات دیگر خلاف این ادعا را ثابت کرده اند. اما هنوز هم خانم هایی وجود دارند که برای رهایی از شر عفونت های قارچی ماست می خورند و یا ماست بر روی واژن قرار می دهند. 

8- بوریک اسید 

بوریک اسید نوعی ضدعفونی کننده است. این ماده برای درمان عفونت های قارچی مزمن یا عفونت های قارچی استفاده می شود که در برابر سایر روش های درمان مقاومت نشان داده اند. مطالعات نشان می دهد بوریک اسید ماده موثر برای درمان عفونت قارچی واژن می باشد. این مواد را می توان با نسخه خریداری کرد یا در خانه تهیه کرد.

برای تهیه شیاف بوریک اسید، کپسول های ژلاتینی سایز 00 را با بوریک اسید پر کنید. یکی از کپسول ها را پیش از خواب هر روز به مدت یک هفته وارد واژن کنید. بوریک اسید ماده ای سمی است. آن را بر پوست خراشیده شده قرار ندهید و هیچ گاه نخورید. اگر باردار هستید از بوریک اسید استفاده نکنید.

9- روغن پونه کوهی 

روغن پونه کوهی که عفونت را درمان می کند، مشابه آن چه در داروخانه ها موجود است، نمی باشد. روغنی پیدا کنید که از پونه کوهی گرفته شده باشد. این روغن حاوی تیمول و کارواکرول می باشد که ضدقارچ های قوی می باشند.  مطالعات نشان می دهد مصرف روغن پونه کوهی موجب توقف یا کاهش رشد قارچ های کاندیدا آلبیکنس می شود. روغن پونه کوهی باعث رقیق شدن خون می شود. اگر مشکل لخته شدن خون یا رقت خون دارید از آن استفاده نکنید.

چه زمانی  با پزشک تماس بگیرم

درمان خانگی عفونت زنان

در برخی موارد، نباید عفونت واژن را در خانه درمان کنید. اگر قبلا عفونت واژن نداشته اید یا از آن مطمئن نیستید، پیش از انجام درمان خانگی با پزشک تماس بگیرید. ممکن است به نوع دیگری عفونت مبتلا شده باشید.
همچنین ممکن است عفونت قارچی پیچیده داشته باشید. اگر علائم زیر را مشاهده کردید عفونت پیچیده دارید:

  •  باردار هستید.
  •  دیابت دارید.
  •  سیستم ایمنی بدن شما ضعیف باشد.
  • علائم شما شدید باشد مانند زخم شدن و شکاف خوردن واژن.

 درمان خانگی را امتحان کرده اید و تغییری ایجاد نشده است.

چه چیزی در انتظار شما است

بیشتر درمان های خانگی بعد از چند روز اثر می کنند. برخی تا یک هفته طول می کشد اثر کنند. اگر در طول درمان علائم بدتر شد یا علائم جدید مشاهده کردید و یا در کنار علائم عفونت قارچی سوزش مزمن تجربه کردید با پزشک تماس بگیرید. اگر عفونت عود کرد با پزشک تماس بگیرید. ممکن است به درمانی شدیدتر و جدی تر نیاز داشته باشید.

پیشگیری و جلوگیری از عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن معمولا خیلی دردناک است. بهترین راه دچار نشدن به آن است. برای پیشگیری از عفونت به نکات زیر توجه کنید:

-    مقدار قند و غذاهای فرآوری شده را کاهش دهید. قارچ در اثر قند افزایش می یابد.

-    لباس زیر کتان و راحت بپوشید. قارچ در محیط های گرم و مرطوب رشد می کند.

-    لباس های خیس یا نم دار را به مدت طولانی نپوشید.

-    از دراز کشیدن طولانی مدت در حمام ها و آب های داغ اجتناب کنید.

-    آنتی بیوتیک را فقط در هنگام ضرورت مصرف کنید.

-    واژن خود را با دوش آب گرم تمیز نکنید. مگر این که پزشک تجویز کرده باشد و از اعمال اسپری ها، خوشبو کننده ها و کرم ها بر روی واژن خودداری کنید. این مواد تعادل بین باکتری و قارچ را از بین می برد.

-  تمیزنگه داشتن ناحیه تناسلی و خشک نگه داشتن برای کمک به پیشگیری از عفونت ها (هر روز شستشو با صابون ملایم و بدون چربی (مانند صابون گلیسیرین) و شستشو و خشک کردن به طور کامل توصیه می شود).

- پس از ادرار کردن از جلو به عقب شستشو دهید تا از ورود باکتری از مقعد به واژن جلوگیری شود

- آموزش بهداشت به دختران جوان 

- استفاده از لباس های گشاد، مانند لباس زیر پنبه ای، اجازه می دهد هوا به گردش در آید و به خشک شدن منطقه تناسلی کمک می کند.

- تمرین رابطه جنسی امن و محدود کردن تعداد شرکای جنسی

بهتر است دوش داخل واژن و استفاده از دوش های پزشکی متوقف شود . دوش داخل واژن می تواند باکتری های طبیعی و محافظ واژن را حذف کرده و اسیدیته واژن را کاهش می دهد و باعث ایجاد عفونت ها، از جمله بیماری التهابی لگن می شود.

نکته اصلی و درمان خانگی عفونت زنان

درمان های خانگی از زمان های دور برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شدند (آیا عفونت قارچی باعث ناباروری میشود؟). تاثیر گذاری این درمان ها متناسب با افراد مختلف متفاوت است. تاثیر آن به شخص و شدت عفونت و کیفیت درمان بستگی دارد. اگر قبلا عفونت قارچی واژن داشته اید و درمان های خانگی به شما کمک است می توانید دوباره آن ها را امتحان کنید. اگر شک دارید علائم مربوط به عفونت قارچی است یا مربوط به عفونت قارچی پیچیده است با پزشک مشورت کنید. علائم عفونت قارچی ممکن است مشابه علائم عفونت باکتریایی واژن و عفونت ادراری باشد. درمان نادرست عفونت می تواند منجر به بدتر شدن و گسترش آن شود. 

اما نظر متخصصین زنان در مورد درمان خانگی عفونت زنان متفاوت است، خانم دکتر زهرا سیفی، متخصص زنان، زایمان و نازایی، در این مورد اظهار کرد: "در مورد علائم عفونت واژن، سوزش و خارش، درد بعد از نزدیکی ، درد زیر شکم،بهم ریختگی قاعدگی و ترشحات بو دار هست در رابطه با درمانی که میخواهیم انجام دهیم، اول اینکه به هیچ عنوان از درمان خانگی برای درمان عفونت واژن استفاده نکنید، چون مطمعنا باعث بدتر شدن علائم و هم باعث مقاومت عفونت واژن به آنتی بیوتیک های درمانی می شویم".

 

 دکتر زهرا سیفی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، دکتر زهرا سیفی جراح و متخصص زنان ، زایمان و نازایی ، دکتری پزشکی عمومی از دانشگاه شهید بهشتی، دکتری تخصص جراحی زنان و زایمان از داشگاه شهید بهشتی و شاغل در بیمارستان ها و کلینیک های دولتی و خصوصی میباشند.  ایشان در زمینه های جراحی های زیبایی و کف لگن، انجام زایمان طبیعی و سزارین، انجام انواع غربالگری های زنان، مراقبت های دوران یائسگی و مراقبت های دوران بارداری، درمان ناباروری و تعیین جنسیت قبل از بارداری از مهارت ویژه ای برخوردار هستند، برای آشنایی بیشتر، میتوانید وی را در اینستاگرام دنبال نمایید.

امتیاز مطلب: 85%
85