Ooma
ترشحات آبکی واژن نشانه چیست؟

واژن ورودی سیستم تولید مثل شما است. بدن شما PH را ایجاد می کند تا محیط اسیدی ایجاد کند که مانع عبور باکتری ها از طریق دهانه رحم شود. این فرایند تضمین می کند که سیستم تولید مثل شما از عفونت محافظت می شود.
ترشحات واژن طبیعی است و ترشحات راهی مناسب برای تمیز کردن واژن از باکتری است. ترشحات آبکی در اکثر موارد طبیعی است. ترشحات نشان می دهد بدن کار خود را انجام می دهد. زمانی که ترشحات آبکی هستند، سطوح PH واژن متعادل است و باکتری های مخمر و باکتری خوب در تعادل هستند. اما ترشحات شما در طی دوره شما تغییر خواهند کرد. زنان می توانند ترشحات کرمی، ترشحات کم و ترشحات شبیه تخم مرغ داشته باشند. خبر خوب این است که همه این ترشحات طبیعی هستند و معمولا دلیلی برای نگرانی نیست.

انواع ترشحات آبکی واژن

ترشحات آبکی استاندارد هستند. از آنجایی که هر زن حجم های مختلفی از ترشحات را تولید می کند، نوع معمولی وجود ندارد. اگر ترشحات به سادگی آبکی باشد، می توانید به خوبی در شب بخوابید و هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اما اگر نشانه های دیگری رخ می دهد یا رنگ ترشحات متفاوت است، باید نگران باشید. اگر ترشحات زیر را داشته باشید، باید به دکتر مراجعه کنید:

ترشح زرد (رنگ پریده یا تاریک)

ترشحات زرد رنگ واژن

 • وجود ترشحات آبکی زرد نشان دهنده گونوره یا واژینوز باکتریایی است. ترشحات اغلب بوی ماهی می دهند و در هنگام ادرار کردن یا داشتن مقاربت با خارش واژن و درد همراه است.

ترشحات پنیری شکل

ترشحات پنیری واژن

 • زنانی که ترشحات آبی پنیری دارند، بوی نامطبوعی نیز حس می کنند. این ترشحات اغلب مات است و شبیه پنیر است. عفونت های قارچی و یا واژینوز باکتریایی دو بیماری هستند که باعث ترشحات پنیری می شوند.

ترشحات سبز رنگ

ترشحات سبز رنگ واژن

ترشحات خاکستری

ترشحات خاکستری واژن

اگر ترشحات آبکی خاکستری دارید، ممکن است نشانه ای از واژینوز باکتریایی باشد. این بیماری موجب بوی بد و خارش و تورم واژن می شود. اگر ترشحات آبکی بو دارند یا سفید تر از آن است که شفاف باشد، نشانه ای از عفونت یا چیز دیگری در بدن است. هنگامی که می گوییم آبکی، منظورمان ترشحات مشابه آب است که شفاف هستند و رنگ سفید یا خاکستری در آن ها دیده نمی شود.

خانم سهام رشیدی، کارشناس مامایی و زنان، در مورد ترشحات آبکی واژن اظهار کرد: " عفونت های انگلی مجاری تناسلی در بیشتر اوقات به واسطه نوعی انگل تک سلولی ایجاد می شود که این انگل به طور طبیعی در مجاری تناسلی زندگی نمی کند و ابتلا به آن ممکن از طریق تماس جنسی و یا برخی لوازم (مانند حوله آلوده) و محیط های آلوده (مانند استخر) صورت پذیرد.  اصلی ترین نشانه های آن وجود ترشح واژینال بیش از حد است. این ترشح دارای رنگ خاکستری یا سبز رنگ بوده و بوی آن زننده می باشد. روی آن حباب های هوا مشاهده می شود که باعث ایجاد ظاهری کف مانند می گردد".

4 علت ترشحات آبکی و شفاف واژن

ترشحات مرطوب واژن طبیعی است. چرخه قاعدگی شما باعث تغییرات زیادی در ترشحات می شود و ترشحات آبکی یکی از این تغییرات است. اگر از علائم دیگر رنج می برید، توصیه می شود به پزشک مراجعه کنید.
زنان متوجه خواهند شد که چهار دلیل عمده برای این ترشحات وجود دارد:

علت اول: تخمک گذاری

تخمک گذاری محیطی ایده آل برای باردار شدن فراهم می کند. اگر می خواهید باردار شوید، تخمک گذاری بیشترین احتمال بارداری را تضمین می کند. مخاط دهانه رحم محیطی آبکی فراهم می کند که اجازه می دهد اسپرم از طریق دهانه رحم شنا کند. به یاد داشته باشید که مخاط معمولا از باکتری ها و عفونت محافظت می کند، اما همچنین به افزایش شانس بارداری کمک می کند.

سطح استروژن در بدن در طی تخمک گذاری افزایش می یابد و این باعث ترشحات واژن می شود. این اتفاق در طول یک دوره می افتد، و بدن مخاطی که معمولا در طول تخمک گذاری تولید می شود را ایجاد می کند. افزایش ترشحات تخمک گذاری در یک زن باعث:

 • مرطوب شدن لباس زیر
 • ترشحات زیاد

در طی تخمک گذاری رطوبت دیده می شود. ترشحات در طی تخمک گذاری:

 • شفاف
 • آبکی
 • بی بو

هستند و بعد از آن یک دوره خشکی و سپس پریودی دیده می شود.

علت دوم: در طول بارداری

- آیا شما سعی دارید باردار شوید؟ اگر چنین است، ممکن است باردار باشید. برخی از زنان قبل از انجام آزمایش حاملگی متوجه این ترشحات آبکی می شوند و معتقدند که حامله هستند. این ترشحات ناشی از تغییرات هورمونی است که بدن برای بارداری انجام می دهد. 

- سطح استروژن در بدن تقریبا بلافاصله بعد از لقاح افزایش می یابد. این هورمون ها بدن را برای بارداری آماده می کنند، و در نهایت باعث افزایش چشمگیری در مخاط دهانه رحم می شود. این مخاط بسیار غلیظ می شود که باعث می شود که یک "پوشش مخاطی" ایجاد شود. این پوشش مانع از ورود باکتری ها به مهبل می شود و از جنین محافظت می کند. ترشحات شما حتی ممکن است حاوی رگه های خون باشد.

- اگر ترشحات شما آبکی و حاوی خون باشد، نشانه خونریزی لانه گزینی می باشد. بعضی از زنان متوجه لکه بینی می شوند، اما زنان دیگر ترشحات آبکی حاوی خون مشاهده می کنند.

 • ترشحات واژن در دوران بارداری باقی خواهد ماند و این ترشحات طبیعی هستند مگر اینکه غلیظ و قرمز باشند.
 • اگر خونریزی یا ترشحات قرمز دارید، به پزشک مراجعه کنید تا از سالم بودن جنین در حال رشد مطمئن شوید.

علت سوم: بعد از نزدیکی جنسی

اگر رابطه جنسی داشته اید یا متوجه ترشحات آبکی در طول رابطه جنسی شدید، این امر بوسیله تحریک جنسی ایجاد شده است. یک زن که از نظر جنسی تحریک شده است، همانطور که در طی مقاربت اتفاق می افتد، متوجه خواهد شد که ترشحات از واژن خارج نمی شود. دو غده بالای واژن وجود دارد که باعث ترشحات می شود.

بدن شما این ترشحات را برای روانکاری مهبل انجام می دهد تا به راحتی نفوذ اتفاق بیفتد. گاهی زنان متوجه می شوند که بعد از نزدیکی جنسی ترشحات آبکی دارند. این نشان می دهد غدد ترشحات را متوقف نکرده اند. این اتفاق طبیعی است و این ترشحات خود به خود متوقف می شوند.

علت چهارم: پریودی

آب نمی تواند از مهبل خارج شود مگر آنکه به زور وارد واژن شده باشد. این یک اتفاق غیر طبیعی است و بعضی از خانمها این ترشحات را بدون هیچ دلیل مشخصی تجربه خواهند کرد. بسیاری از پزشک ها نمی دانند چرا ترشحات آبکی در طول پریودی اتفاق می افتد. در صورت ترشحات آبکی در پریودی، احتمال مشکلات زیر وجود دارد:

بسیاری از زنان شکایت می کنند که لباس زیر آن ها در طول پریودی با این ترشحات مرطوب می شود، و هیچ کس درک درستی از این که چرا این اتفاق می افتد ندارد.بهتر است به پزشک مراجعه کنید و آزمایشات لازم را انجام دهید.

درمان ترشحات آبکی واژن

برای ترشحات آبکی درمانی وجود ندارد، بنابراین اگر ترشحات روشن دارید، بهتر است مسیر طبیعی را برای رفع آن ادامه دهید. اگر دارای STD هستید که باعث ترشح می شود، برای درمان بیماری به دارو نیاز دارید.

5 راه ساده برای کاهش ترشحات آبکی

روشهای کاهش ترشحات، عقلانی هستند، اما بسیاری از زنان موفق به انجام آن نمی شوند. اگر ترشحات باعث ناراحتی می شود، با پزشک خود صحبت کنید. در غیر این صورت، میتوانید برای کمک به کاهش ناراحتی از روش های زیر استفاده کنید:

1- از دستمال مرطوب استفاده کنید

دستمال مرطوب یک راه عالی برای کمک به تمیز کردن مهبل (واژن) و خالی نگه داشتن منطقه از باکتری است. دستمال مرطوب نباید وارد واژن شود. خارج از مهبل (واژن) را برای از بین بردن بو یا رطوبت که باعث ناراحتی می شود، پاک کنید.هر چه مواد شیمیایی کمتر باشد، بهتر است.

2- استفاده از پد

استفاده از تامپون برای کاهش ترشحات توصیه نمی شود. اما می توانید از پد استفاده کنید تا لباس های شما خشک بماند. از پدهای نازک استفاده کنید تا راحت باشید و ترشحات خروجی جذب آن شود. این پدها در عرض چند ثانیه ترشحات را جذب می کنند.

3- تعویض لباس زیر

اگر لباس زیر شما سریع خیس می شود، یک جفت لباس زیر در کیف خود همراه داشته باشید. در این صورت می توانید در صورت نیاز لباس زیر خود را عوض کنید تا از هر گونه ناراحتی جلوگیری شود. همچنین تغییر لباس زیر باعث می شود هیچ باکتری تجمع نکند.محیط مرطوب باعث رشد باکتری ها می شود و این باکتری ها می تواند منجر به عفونت شود.

4- آزاد گذاشتن ناحیه تناسلی

اگر می توانید، در شب بدون لباس زیر بخوابید. یک حوله زیر خود پهن کنید تا تخت مرطوب نشود. این تهویه هوا باعث می شود خطر ابتلا به عفونت ادراری و سوزش کاهش یابد. در اغلب موارد، بدن عدم تعادل باکتری را به صورت خود به خود برطرف می کند.

5- تقویت سیستم ایمنی بدن با گیاهان طبیعی

ترشحات آبکی نشانه ای از سالم نبودن نیست، اما احتمال خیلی کمی برای تبدیل ترشحات به عفونت وجود دارد. این اتفاق زمانی دیده می شود که علائم دیگر وجود دارد، و ترشحات اغلب تغییر رنگ می دهند. چند گیاه طبیعی و محصولاتی که می توانند به شما در بهبود سیستم ایمنی بدن کمک کنند تا از آلودگی بالقوه جلوگیری کنند، عبارتند از:

 • ویتامین ث
 • D-MANNOSE
 • Saraca ashoka
 • CIMICIFUGA RACEMOSA

- همچنین می توانید سعی کنید برای جلوگیری از عفونت، مجرای ادراری را با آب قره قاط تمیز کنید.

- بهتر است به تقویت سیستم ایمنی بدن و پاک کردن سیستم تولید مثل کمک کنید.

- ترشحات آبکی شایع است و اغلب نگران کننده نیست. از آنجایی که ترشحات روشن بخشی از چرخه طبیعی قاعدگی است، اغلب بدون هیچ مشکلی در طول ماه اتفاق می افتد. اگر متوجه شدید که ترشحات می تواند تامپون را خیس کند، با پزشک خود صحبت کنید. اگر علائم همراه با این ترشحات باشد، مراقبت های پزشکی مناسب توصیه می شود.

دکتر سهام رشیدی
این مطلب به ویرایش و تأیید رسیده است، ایشان فارغ التحصیل کارشناسی مامایی از دانشگاه کردستان بوده و در حال حاضر دارای مطب خصوصی در اهواز میباشند، و در زمینه های مراقبت هاي دوران بارداری، زايمان و پس از زايمان مشاوره تعيين جنسيت، بلوغ، يائسگي ، زناشوئي، نازايي و اختلاالات جنسي درمان بيماري هاي زنان تنظيم خانواده پاپ اسمير و ... در حال فعالیت میباشند برای آشنایی بیشتر با وی میتوانید صفحه اینستاگرام ایشان را مشاهده نمایید.

امتیاز مطلب: 94% 94